MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Zamczysko odkryte!

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 3 grudnia 2018, 6:05
Aktualizacja: Wtorek, 4 grudnia 2018, 6:21
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Archiwum K. Tęczy
Członkowie Dolnośląskiego Towarzystwa Miłośników Zabytków odkryli 1 grudnia odkryli ruiny zamku Grodztwo w Kamiennej Górze.

Do tej bowiem pory pozostałości starej warowni ginęły w chaszczach jakie tu wyrosły. Kilkudziesięcioosobowa grupa pasjonatów, korzystając z zaproszenia wrocławskiej Fundacji Ochrony Zabytków Architektury i Sztuki, a konkretnie jego prezesa Janusza Janiszewskiego, pojawiła się w Kamiennej Górze, gdzie przystąpiła do prac porządkowych terenu przyległego do zamku. Wycięto krzaki, pozbierano śmieci (było tego kilka sporych worów) i częściowo wyrównano teren. Dołączyli jeszcze członkowie Stowarzyszenia Historycznego Sudety.

Historia Grodztwa dzieli się na udokumentowaną i nieudokumentowana. Ta pierwsza sięga początków XVI wieku, kiedy to w roku 1508 został założony przez Hansa Schaffgotscha z Chojnika dwór. Niestety budowla została zniszczona podczas wojny 30-letniej i sprzedana. Po kilkukrotnych zmianach właścicieli stała się w końcu siedzibą rodu Promniitzów. Kolejnymi znanymi właścicielami byli przedstawiciele rodu Stolberg-Wernigerode. W tym czasie, mimo iż przebywali oni bardzo rzadko w swojej posiadłości (ze względu na zajmowane bardzo ważne stanowiska państwowe), zamek odwiedzany był przez koronowane głowy. Przebywali tu: król Fryderyk Wilhelm III, car Aleksander I i książę Fryderyk Wilhelm, który został cesarzem Prus.

Niestety po 1945 roku na zamek weszli żołnierze Armii Czerwonej, którzy zostawili obiekt całkowicie rozszabrowany. Reszty dokonał pożar w 1964 roku.

Nieudokumentowana historia zamku jest znacznie ciekawsza. Sama nazwa ma wywodzić się od nazwy wypieku, który hrabia Schaffgotsch raz na tydzień rozdawał biednym. Według przekazów, w trakcie przebudowy ustawiono przy wejściu kamienny stół sędziowski, który ponoć znajduje się pod zwałami gruzu. Najbardziej rozpalającym wyobraźnię jest legenda przypisująca powstanie zamku zakonowi templariuszy.
Iluż to chętnych szybkiego wzbogacenia szukało w tych ruinach ukrytych skarbów, bo zachowało się opowiadanie, jak owe skarby były zwożone tutaj wozami. No cóż, pozostawmy to bardziej dociekliwym.
Nasza wizyta na zamku Grodztwo przyczyniła się do odsłonięcia budowli. Dopiero teraz widać, jak był to duży obiekt. Oczywiście zajrzeliśmy do podziemi. Niestety nie dało się spenetrować ich zbyt głęboko. Ze względu na stan murów nie warto było ryzykować.

Pozostały czas wykorzystaliśmy na upieczenie kiełbasek i wysłuchanie ciekawych opowieści o tym miejscu.

Twoja reakcja na artykuł?

21
78%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
7%
Złości
4
15%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Mobilizacja przed II turą

W KSON–ie dzieje się

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Ja1988 3-12-2018 9:55
Super :) Pozazdrościć pasji, czasu i zaangażowania . Pozdrawiam :)
~regionalista 3-12-2018 10:05
Archeolodzy jak zwykle śpią zamiast prowadzić tam prace poszukiwawcze.
~Cieplik 3-12-2018 10:58
Wpierw niszczymy,a potem odkrywamy,churra.
~kosmaty 3-12-2018 12:54
do: ~Cieplik (10:58)
Rozumiem że kol. niszczył a teraz inni muszą odbudowywać?
~Real 3-12-2018 17:25
Ruscy to inna para kaloszy, a właściwie onucy, wschodnia dzicz. Tak mimochodem spytam, większość zamków, pałaców na Dolnym Śląsku została zniszczona lub wyburzona w latach 60- tych i 70-tych. A gdzie były ówczesne władze, gdzie była Milicja Obywatelska, gdzie byli dzielni chłopcy z ORMO, gdzie była elita elit Służba Bezpieczeństwa? Nie widzieli, że niszczą, demolują, podpalają.... taaa pewnie byli zbyt zajęci ściganiem kontrrewolucji i Kościoła!
~Byu 3-12-2018 19:22
25 lat temu tam byłem nie wiedziałem że to zaginelo

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Euroregion zabytkowym rowerem – minęło 20 lat

Stadion nie dla kibiców – jak długo? [aktualizacja]

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Porównaj ceny z Jelonką.com

Monitoring w Radomicach

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2140
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%