MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Zamach na samorządność czy troska o przyrodę?

Wiadomości: Region
Czwartek, 30 sierpnia 2012, 9:02
Aktualizacja: Piątek, 31 sierpnia 2012, 8:15
Autor: red
Fot. KPNl
Gminy, na terenie których znajdują się parki narodowe, oprotestowały projekt nowelizacji ustawy, która zezwalałaby na powiększanie parków bez ich zgody. Apel do mieszkańców i przyjezdnych o wsparcie protestu wystosowała również Szklarska Poręba. – Nie ma zgody tzw. gmin parkowych na to, żeby ministerstwo środowiska ustalało granice parków, jak sobie życzy – wyjaśnia sekretarz Urzędu Miejskiego w Szklarskiej Porębie Feliks Rosik.

Projekt nowelizacji Ustawy o Ochronie Przyrody zakłada możliwość powiększania parków narodowych bez zgody samorządów. Inaczej niż dzisiaj, kiedy park chcąc się powiększyć, musi otrzymać na to zgodę mieszkańców (poprzez władze gminy).  Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, taka zgoda nie będzie potrzebna. Co prawda projekt zakłada, że będzie potrzebna opinia mieszkańców, ale jednocześnie opinia negatywna nie będzie miała żadnych skutków. Inaczej mówiąc: jeśli ktoś sobie wymyśli, że chce powiększyć Park Narodowy, to zrobi to bez względu na zgodę mieszkańców.

- Projekt zmian ma charakter obywatelski, bo podpisy pod zmianami w ustawie zbierane były w całym kraju. Jednak za projektem stoją organizacje określane mianem „ekologicznych”. Wśród nich są takie, które od lat sprzeciwiają się inwestycjom narciarskim uznając je jako absolutne zło. Nie ma co ukrywać, że jeśli ustawa wejdzie w życie, te organizacje mogą zacząć się domagać powiększenia KPN o tereny, które obecnie wskazywane są jako miejsca dalszych inwestycji narciarskich – czytamy w apelu, wystosowanym do społeczności gminy i przyjezdnych przez Szklarską Porębę. - Ktoś powie, że na terenie parku narodowego też można budować nartostrady i wyciągi. Tak, udało się to zrobić w przypadku nowego wyciągu na Szrenicy ale tylko dlatego, że inwestor w zamian zrezygnował z budowy wyciągów w rejonie Hali Łabskiego Szczytu, na które miał zgody. A i tak potrzeba było na to kilkunastu lat – padają argumenty.

W przypadku Szklarskiej Poręby nie chodzi tylko o tereny do narciarstwa zjazdowego, ale także o lasy. Włączenie ich do parku narodowego, oznacza istotne zmiany, m.in. zakaz chodzenia po lesie (poza szlakami), zakaz zbierania runa leśnego i wreszcie likwidację nadleśnictwa, czyli jednego z największych pracodawców w mieście.

- Tu nie chodzi o to, że chcemy walczyć z Karkonoskim Parkiem Narodowym. Wręcz przeciwnie. Od kilku lat współpraca pomiędzy parkiem a gminą ma charakter partnerski. Oznacza to, że choć często mamy różne interesy, to jednak potrafimy znaleźć kompromis, który jest zgodny z prawem. Karkonoski Park Narodowy jest naszą największą letnią atrakcją turystyczna. Marka KPN powoduje, że przyjeżdżają do nas turyści. Dlatego opowiadamy się za jego ochroną. Ale uważamy, że jako mieszkańcy tego terenu mamy prawo decydować o jego losie. Dobre, partnerskie stosunki z KPN mogą się zmienić w każdej chwili – czytamy w apelu. - Wystarczy, że zmieni się dyrekcja, której poglądy będą takie same, jak poglądy radykalnych grup „ekologicznych” przeciwnym jakimkolwiek inwestycjom nie tylko na terenie parków narodowych. A przecież nie tak dawno mieliśmy z tym do czynienia właśnie w Szklarskiej Porębie – padają argumenty.

- Akcja, która doprowadziła do powstania projektu zmian w ustawie nosiła hasło: „oddajcie parki narodowi”. My mówimy - oddajcie parki mieszkańcom. Chcemy mieć wpływ na to, co się dzieje na naszym terenie. Jesteśmy za ochroną przyrody. Uważamy, że czyste i zdrowe środowisko jest nam potrzebne nie tylko po to, by zarabiać pieniądze na turystyce, ale także aby żyć. Jednak nie pozwolimy, aby ktoś decydował o naszym terenie pozbawiając nas prawa głosu – podkreślono w tym dokumencie.

- Kilkanaście „parkowych” samorządów z całej Polski, zawiązało grupę (liderem są Mikołajki), która sprzeciwia się nowym przepisom. W całym kraju rozpoczyna się akcja zbierania podpisów, my także - informuje Feliks Rosik.
Karty z protestem można pozostawić w Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie (ul. Jedności Robotniczej 1 a). Tam także można złożyć podpis pod protestem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Mobilizacja przed II turą

Synoptycy: burze, deszcz i silny wiatr

Komentarze (49) Dodaj komentarz

~dde 30-08-2012 9:48
EKOLODZY to banda wymuszająca pieniądze- jak dostaną kasę to wyrażą zgodę na wszystko!!!!!!!!!!!!!!!!!
~*chipo 30-08-2012 9:58
Ja czegoś nie rozumiem, to jak sobie z problemem ekologii i ograniczeń związanych z strefami ochronnymi parku radzą Czesi? Nie dość że mają dużo większą część chronioną niż Polacy, to jeszcze na terenie KRNAP mają kilka świetnie prosperujących miejscowości związanych ze sportami zimowymi. Więc o co u nas chodzi?
~jeżozwierz1 30-08-2012 10:13
~*chipo, jeśli nie wiadomo o co chodzi, to z pewnością chodzi o pieniądze
~ 30-08-2012 10:25
Narty to zaledwie trzy miesiące w roku, pozostałe miesiące to głównie piesze wędrówki po górach, rachunek jest prosty chrońmy to co najcenniejsze czyli Karkonoski Park Narodowy dla siebie i naszych turystów.
~ 30-08-2012 10:47
Jeśli chodzi o Szklarską to nie rozumiem dlaczego się tak upierają na narciarstwo zjazdowe. Teren jest jaki jest i nawet gdyby wszystko w pień wyciąć i na nartostrady zamienić to i tak nie mamy szans z Czechami (że o austriackich lodowcach nie wspomnę). Jest za to Polana Jakuszycka i biegówki na poziomie europejskim. I to trzeba wykorzystać!!! A na zjazdówki to ja wolę do Austrii - z Wrocławia samolocikiem tanio, szybko i żadne parkingi mnie nie interesują. Ceny karnetów (na wszystko a nie na jedną śmieszną górkę) i noclegów mniejsze niż w Karkonoszach. A trasy ... poezja.
~dżeki 30-08-2012 12:54
Niedługo nie będzie można oddychać, bo opodatkują wydychane CO2...
~ 30-08-2012 13:02
ale bzdury parki sa dobrem narodowym a nie wioski Szklarskiej Poreby czy Karpacza czy wam sie to złodzieje wyciągający pieniadze na kazdym kroku z turystyki podoba czy nie
~ 30-08-2012 13:14
ale bzdury parki sa dobrem narodowym a nie wioski Szklarskiej Poreby czy Karpacza czy wam sie to złodzieje wyciągający pieniadze na kazdym kroku z turystyki podoba czy nie
~ 30-08-2012 13:24
Pokolenie przesiedlencow zza Buga, zabudujcie wszystko lacznie ze swoimi przydpmowymi ogrodkami. Pomalujcie to na rozne kolory, konieczna jest roznorodnosc architektoniczna w tym narodowe pokaz sie, ze jestes bogatszy i wybuduj wieksze, postaw woecej wiezyczek itp. Obowiazkowe bedzie wyciecie lasow z mozliwoscia zabudowania gor bo one takie brzydkie szare... Wasz sposob myslenia jest strasznie glupi bo to dzieki tym gorom i jeszcze pieknym krajobrazom przyjezdzaja do was turysci, ktorzy chca podziwiac to, czego nie maja u siebie. Chca sie nacieszyc widokami lasow, pospacerowac wsrod nich, podziwiac przestrzenie i zadka przyrode ale dla was to badyle i glupie zwierzeta, ktore wam przeszkadzaja. Szkoda tylko, ze coraz wiecej sie buduje i wiekszosc z tego sprzedac, szczegolnie w Karpaczu
~ 30-08-2012 13:31
Gmina Podgorzyn tez pozwala zabudowywac dzialki krajobrazowe nie mowiac juz co mialo byc z wodospadem Podgornej.Samorzady i gminy nie maja pieniedzy i najlatwiej im cos sprzdac, odrolnic bo maja kase z roznych pozwolen a pozniej z podatko. Nikogo nie interesuje jak tu w Niemczech, ze trzeba budowac dopasowojac architekture do krajobrazu a pewne obszary nigdy nie beda zabudowane bo sa pod ochrona i ludzie to respektuja. Tu ludzie ciesza sie jak jest ladny krajobraz i zielen, nikt nie mowi ze skansen a i ceny nieruchomosci czy wynajmu sa wyzsze ze wzgledu na ladny krajobraz i zagospodarowana zielen. Jak wam sie nie podoba to nie niszczcie tego co jeszcze zostalo niezdewastowane tylko wracajcie tam, z kad przyszli wasi przodkowie a myslacy normalnie zrobia pozytek nie niszczac przyrody.
~123 30-08-2012 14:08
SZKODA NAWET KOMENTOWAĆ BO CAŁA POLSKA TO BYDLECY KRAJ URZEDASOW I NIEJASNYCH PRZEPISOW
~ 30-08-2012 15:08
co zas d...lny pomysł , wyludniania tego obszaru ciąg dalszy
rymcycymcy 30-08-2012 15:35
Polacy to naród zbieraczy ! :) ...a na szlaku co się znajdzie ? Najwyżej kapsle i puszki ! :) ...trzeba to zdecydowanie oprotestować i napisać dużo komentarzy nieprzychylnych władzy ...to na pewno będzie zabawne ! :)
~turysta 30-08-2012 18:04
Prawda jest taka, że podpisy pod tym "obywatelskim projektem" składali głównie ci, którzy przy parkach narodowych nie mieszkają, czyli mieszkańcy wielkich miast, nie mający pojęcia o życiu na tzw. prowincji, a tym bardziej w górach. Dla nich park narodowy kojarzy się z parkiem miejskim - miejscem, gdzie można sobie wyskoczyć na weekend, pooddychać świeżym powietrzem, pochodzić po lesie... Nie obchodzi ich, jak się żyje w takich miejscach, że jest nędza z biedą, a rozwój turystyki to jedyna szansa dla mieszkańców. Patrzą na te sprawy tylko i wyłącznie poprzez pryzmat własnego brzucha. Park jest, owszem, narodowy, ale restrykcje uderzają przede wszystkim w mieszkańców. Na przykład nie można u nas rozwijać przemysłu, budować fabryk, architektury takiej, jaka się komu podoba,
~gość II 30-08-2012 18:08
Do autora z 13.24 przesiedleńcy zza Buga to już staruszkowie, jeśli zauważyłeś, więc skąd te kompleksy? Chyba stąd że Oni reprezentowali kulturę i tradycję, poszanowanie do ziemi i własności, której nie masz. Tego za euro nie kupisz w Niemczech.
~turysta 30-08-2012 18:10
C.d. W zasadzie wszelkie inwestycje muszą być poddane bardzo restrykcyjnym ocenom oddziaływania na środowisko. Jeśli naród ma interes w tworzeniu parków narodowych, to niech też płaci rekompensaty tym, których dotykają obostrzenia w związane z parkami. "Oddajcie parki narodowi" - bardzo bałamutne hasło, na dodatek jednostronnie interpretowane. Parki, jak każda własność, to nie tylko przyjemności, ale i obowiązki. Niech więc naród pokrywa także straty, jakie przynoszą mieszkańcom jego (bo nie mieszkańców) parki. Jak nie będzie u nas turystyki, to będzie albo przemysł (a wtedy przyroda zostanie jeszcze bardziej zniszczona), albo nic nie będzie, bo ludzie stąd wyjadą. Niech naród wybiera i oby nie obudził się kiedyś z ręką w nocniku.
~mako 30-08-2012 18:11
powiekszenie parkow to jedyny sposob zeby powsztrzymac szarancze rodem z PO od wycinania wszystkiego co popadnie. to nie zamach to koniecznosc jesli za 10 lat chcecie miec jeszcze lasy. zapraszam na szlaki i zobaczcie co obecne lasy robia z przyroda
~turysta 30-08-2012 18:16
PS. Mieszkańcom wielkich miast i tak się żyje dużo lepiej niż w takiej Jeleniej Dziurze czy Podgórzynie. Jakim trzeba być hipokrytą, żeby wprowadzać kolejne ograniczenia ludziom, którzy ledwie wiążą koniec z końcem, samemu mając zawsze napasiony brzuch. Tylko po to, żeby mieć względnie naturalne, ciche miejsca, w które można sobie wyskoczyć z rodzinką w weekendy (przeważnie w jedno miejsce raz lub dwa razy w życiu). Ciekawe, ilu z nas może sobie pozwolić na wypady z rodzinką na łono natury na drugi koniec Polski co weekend, tak jak to mają w zwyczaju robić mieszczuchy z wielkich miast?
~do mako 30-08-2012 18:41
Nic nie wiesz o Lasach Polskich, to jedyny kraj gdzie lasow przybywa. Gospodarka lesna jest odpowiednia. Jest wzorem dla innych krajow a ze chca na niej polozyc lape politycy to juz inna sprawa.
~jagodda 30-08-2012 19:45
Parki Narodowe i lasy to własność skarbu państwa a nie Sokolińskiego i jego urzędasów niech się zajmą porządkiem w mieście i sprawami które sa dużo ważniejsze! Nadleśnictwo kolejne darmozjady piłują i wywożą co się da. Jaki to największy pracodawca w mieście,co za bzdury? to nie lata 70 i 80-te. Parki narodowe przyciągają turystów (ale też pracowników naukowych, dziennikarzy etc) i to nie sezonowo, ale przez cały rok. Park narodowy to nie tylko prestiż, najwyższy „znak jakości” krajobrazu i natury. Dla wielu ludzi sama świadomość tego, że są jeszcze na Ziemi miejsca gdzie istnieje dzika przyroda, i że miejsca te będą mogły być podziwiane przez przyszłe pokolenia, stanowi istotną wartość. To także ważna informacja i magnes dla turystów – zwłaszcza zagranicznych!!!
~do jagodda 30-08-2012 19:55
Nie pisz bzdur, jagodda. Jaką ty masz "dziką przyrodę" w KPN-ie? Te lasy zasadzone od sznurka za Niemca? A może hale powstałe w wyniku wypasu? Parki narodowe to nie własność skarbu państwa, tylko - jak sama nazwa wskazuje - narodu. Tak więc naród ma prawo o nich decydować, szczególnie mieszkańcy, których najbardziej to dotyka. Mniej więcej na takiej samej zasadzie jak przy budowie autostrady robi się konsultacje społeczne wśród miejscowej ludności i UWZGLĘDNIA SIĘ opinie mieszkańców. Turystów nie przyciągają parki narodowe, tylko piękne krajobrazowo tereny. Gdyby nie było KPN-u turystów wcale nie byłoby mniej, którym do szczęścia nie jest potrzebne, czy dany teren jest pod "opieką" Raja & S-ki czy innej kliki.
~semja 30-08-2012 20:36
Do baranka co tak chwali sobie Austrie ! W Szklarskiej Porębie firma Sudety lift należy do kogo? No co cwaniaczku! Zorientuj się . Gdyby nie władze KPN-u ,to w Szklarskiej miałbyś choć namiastkę alp! Cały czas tu wszystko robią pod siebie. Ludność Szklarskiej jest uboga tylko przez park i gospodarzy którzy potrafią podnosić ceny choć by wody , która jest tu najdroższa w całej Polsce ! A pozyskiwana przez wyłapywanie w rury. Ujęcia zostały stare i zasyfione ,tylko instalacja zmodernizowana. Jeżeli nie będzie kompromisów i inwestycji , to możemy dalej głodem przymierać . Dla czego wszyscy chwalą sobie Czechy , Austrię , Włochy?Bo tam liczy się nie tylko rezerwat, ale i turysta i mieszkaniec.
~jagodda 30-08-2012 20:49
Te lasy co Niemiec sadził to już wycieli pól wieku temu bo na pozysku drewna opierała się jedna z głównych gałęzi gospodarki w Szklarskiej Porębie poza Hutnictwem. Resztę wykończyły kwaśne deszcze w latach 80 KPN jest i był własnością Skarbu Państwa!wejdź na strone i sprawdź status prawny, potem sprawdź artykuły prawne, ustawy a jak już zrozumiesz definicje przea...lizuj i nie siej fermentu.A przyroda w KPN jest bardziej dzika niz Ci się wydaje... ale co ty możesz o tym wiedzieć jak byłeś tam palcem po mapie!
~Małgocha 30-08-2012 21:15
Nie przy ulicy jedności robotniczej1a,a jedności narodu1a,taka mała zmyłeczka.
~do jagodda 30-08-2012 21:36
Skoro wycięli to tym bardziej nie ma dzikiej przyrody. Chyba, że dla ciebie "dziką przyrodą" są suche kikuty sterczące w niebo. Te lasy, które sadzą na ich miejscu, są jeszcze mniej dzikie. Trochę pomyśl logicznie... Nie ma żadnej dzikiej przyrody w KPN-ie, widać że sama nigdy nie byłaś w górach i filozofujesz na forum bez cienia logiki.
~jagodda 30-08-2012 22:23
Jak widać po twojej "logice" dzika przyroda to tylko lasy i to Niemieckie...
~GAPA 30-08-2012 22:41
SZKODA NAWET KOMENTOWAĆ BO CAŁA POLSKA TO BYDLECY KRAJ URZEDASOW I NIEJASNYCH PRZEPISOW
~barendorf 30-08-2012 23:05
Po pół basie na ryj, uslyszą czuszykanie cietrzewia na rynku w Jeleniej Górze i zamarzy im się Park Narodowy aż do Pilchowic ! A tak przy okazji: Pokazcie mi ekologa jadącego rowerem (nie przywiezionym na dachu furki!!!), bez komórki, w chatce bez prądu, bez wodociągu ale ze SZCZELNYM szambem, bez kurtki z goretexu lub polaru etc.etc. Precz z ekoterroryzmem !!!!
~do jaggoda 30-08-2012 23:47
A co jest dla ciebie dziką przyrodą? Jelenie i cietrzewie spasione kanapkami turystów? A może pobudowane (nota bene przez sam KPN) w ostatnich latach ceprostrady na grzbiecie gór? Zrozum dziecko, że w Karkonoszach masz taki sam park, jak na Wzgórzu Kościuszki. Tyle, że większy. Że mieszczuchy z wielkich miast tego nie rozumieją, to jestem w stanie zrozumieć. Jak się żyje w betonowej dżungli, to każdy kawałek trawy wydaje się równikową dżunglą. U nas jednak nie ma takich problemów więc nie ma co się oszukiwać. Wyjedź kilometr za miasto w dowolnym kierunku i wszędzie będziesz miała tak samo "dziką" przyrodę.
~Pik K 31-08-2012 0:04
W tym roku prawie co tydzień jestem w Czeskim Karkonoskim Parku Narodowym. Nie zauważyłem zdegenrowanych szlaków turystycznych i zwalonych ogromnych pni drzew.Park jest zadbany i czyszczony.U nas w parku bałagan.Olbrzymie drzewa leżą tam od lat i nikt nie stara się ich usuwać.Gnijące padłe drzewa są pożywką dla kornika.Na szlakach pełno nie usuwanych kamieni od lat tam leżą i tarasują przejście.Nowo wyremontowane szlaki zaczynają już próchnieć i niedługo zostaną zamknięte.Widać brak gospodarności mimo pozyskiwania ogromnych środków na te cele.Uczmy się od Czechów gospodarności.U nas niegospodarność zasłania się prawnymi zakazami.Pytam dlaczego w Czechach może funkcjonować normalnie turystyka górska u nas nie. Stolica zimowa Czech leży w sercu KPN i przynosi znakomite
~do Pik K 31-08-2012 0:13
Zauważ Krzysiu, że w czeskich Karkonoszach nie ma też turystów łamiących przepisy. Ty jesteś tam zdecydowanym wyjątkiem. A wręcz kuriozum...
~Bolko. 31-08-2012 0:38
Ciekawe jaki był finał konieczności opracowania kuriozalnego raportu: " Oddziaływanie chodnika na ptaki" - na Zakręcie Śmierci"? (*)
~fico 31-08-2012 0:49
To znów Ty , Pik ? Co Ty wiesz o turystyce? Lepiej przestań mącić ludziom w głowach, bo masz zazwyczaj durnowate teorie.
~Biker 31-08-2012 1:30
Szkoda, że Krzysiu zwiedza w tych Karkonoszach takie miejsca, które nie istnieją, czyli Kanion Białej Łaby, Borzynowe Skały, Słoneczniki czy Sedmidoli, które jest gdzie indziej niż mu się wydaje.
~ 31-08-2012 5:02
nie tylko zamach na samorządność ale i wyludnianie obszarów bo będą poszerzać te parki aż nie będzie miejsca dla nas jakby było mało tego że nam wciskają tą durną turystykę zamiast normalnej pracy
~WRÓŻKA 31-08-2012 6:34
WYCINAJCIE WSZYSTKIE LASY W GÓRACH A PÓŹNIEJ GÓRY TEŻ ZMIECIE WAM TUTEJSZY FENOWOHALNIAKOWY WIATR GOŁE GÓRY WRAZ Z NAWALNYMI DESZCZAMI I CAŁĄ JELENIĄ DZIURĘ ZALEJE WODA Z GÓR. CIĄG DALSZYCH NAUKOWYCH ROZWAŻAŃ JEST ZBĘDNY BO TAKIE ZJAWISKA SĄ CHOCIAŻBY W INDONEZJI CO BURZA TO POWÓDŹ.NIECH BĘDZIE TEN " MĄDRY POLAK PO SZKODZIE....."!!!!!!
~mieszkam tu 31-08-2012 10:12
Do Turysty.Zgadzam się z Tobą,tylko z tymi fabrykami trochę Cię poniosło.
~mieszkam tu 31-08-2012 10:21
Do Mako.Lasów może przybywa.Ale czy Widziałeś las po przejściu pilarzy i ciężkiego sprzętu do zrywki drzewa?Masakra wszędzie stosy gnijących gałęzi a las zryty tak jak by po nim jeżdziły czołgi.Czy tak powinna wyglądać gospoarka leśna?
~mieszkam tu 31-08-2012 10:28
Do miłośnika Austri.No w zasadzie szkoda komentarza.
~ 31-08-2012 13:55
"Wśród nich są takie, które od lat sprzeciwiają się inwestycjom narciarskim uznając je jako absolutne zło." Głupoty i tyle, w Szklarskiej zlikwidowano właśnie ( przetargi ) dwa stoki narciarskie ( Babiniec i przy ul. Armii Krajowej ) mają tam powstać duże obiekty hotelowe a przy nich namiastki dawnych wyciągów narciarskich.Nie przypominam sobie aby w tej sprawie władze miasta konsultowały się z mieszkańcami, z tego co wiem decyzje podjęto bez opinii branży turystycznej. Teraz o tereny pod takie inwestycje władze będą wyciągać rękę do KPN i wściekać się na ekologów, że maja odmienne zdanie. Jeżeli w Szklarskiej są jeszcze tereny, które warto chronić przed bezmyślnym działaniem prominentów to jestem za, bo jestem za pięknem krajobrazu tej cudownej okolicy.
~Do 13:55 31-08-2012 14:41
Nie pisz głupot. Którzy to mieszkańcy są przeciwni modernizacji obiektów na Babińcu i przy ul Armii Krajowej? Jakoś nie słyszałem protestów. W przeciwieństwie do działalności parku narodowego, w przypadku którego wielokrotnie zdarzało się, że ludzie wychodzili na ulicę. Bardzo dobrze, że są jeszcze stoki, które nie leżą w parku. W przeciwnym wypadku w Szklarskiej nie byłoby narciarstwa w ogóle a ludzie jeździliby na narty do Czech (gdzie dziwnym trafem udaje się łączyć turystykę z ochroną przyrody). Samowolka ekologów doprowadziłaby do tego, że mielibyśmy park narodowy z każdej strony. Ekolodzy wcale nie walczą o dobro przyrody, tylko o kasę i własne stołki. Gdyby KPN zależało na przyrodzie, nie budowałby szerokich ceprostrad w górach czy sławnej trylinki na Szrenicę.
~Do 13:55 31-08-2012 14:43
P.S. Na Babińcu nie likwiduje się stoku narciarskiego, tylko się go modernizuje. Budowa samego hotelu bez wyciągów narciarskich mijałaby się z celem. Najpierw się zorientuj w temacie, a potem pisz.
~ 31-08-2012 15:41
A o jakiej modernizacji tych stoków piszesz i jak niby mieszkańcy mieli protestować przeciwko zmianie przeznaczenia tych terenów skoro większość z nich do dzisiaj nie ma o tym pojęcia. Tak to właśnie wygląda informacja i konsultacja z mieszkańcami w tematach istotnych dla ich egzystencji w mieście w którym większość utrzymuje się z turystyki.Na narty do Czech ludzie jeździli i jeździć będą, dlaczego porozmawiaj z narciarzami a wtedy będziesz wiedział co ich naprawdę boli. Zapewniam, że nie ma to nic wspólnego z KPN i ekologami.
~Januszz 31-08-2012 17:02
@15:41: Poczytaj, to się dowiesz, co ma być na Babińcu oraz jak mieszkańcy protestowali przed laty przed działalnością KPN-u. Jak ktoś zainteresowany, są też plany miejscowego zagospodarowania przestrzennego, które każdy może obejrzeć. Takie trudne? Nie przypisuj mieszkańcom niewiedzy, którą sam się cech...jesz. Na narty do Czech ludzie jeżdżą, bo u nas nie ma odpowiedniej infrastruktury. Ma to bardzo dużo wspólnego z KPN i ekologami. Ostatni przykład: kanapa na Czoło, którą Czesi w rok wybudowali, a u nas od lat nie udaje się nic zrobić z powodu ochrony przyrody. Czy przyroda jest inna po czeskiej i naszej stronie granicy? Nie, inne jest podejście do niej.
~............ 31-08-2012 19:02
największym pracodawcą w mieście jest Urząd Miasta Szklarska Poręba i powiększa się dalej ostatnio o 2 etaty,zatrudniane są rodziny lokalnej władzy.Gdyby KPN się poszerzył, nie było by nielegalnych wysypisk na terenie dawnego batalionu WOP i d.Interkampingu przy ul.Armii Krajowej,wysypiska te działają za zgodą burmistrza Sokolińskiego i przy akceptacji przew.RM Zb.Kubieli
~ 31-08-2012 19:07
To, że zostałeś wykorzystany w bezmyślnej pikiecie pod budynkiem Nadleśnictwa a później pod dawnym hotelem Karkonosze to już twój problem a nie mój.Podobnie dzisiaj chcesz to podpisuj, ja podobnie jak wówczas w tej WALCE brać udziału nie zamierzam.Stawiam na dobre relacje i kompromis zwłaszcza, że w tej sprawie wypowiedzieli się już ci dzięki którym jeszcze w tym mieście funkcjonujesz TURYŚCI.A tak w ogóle to jedz do Czech i zobacz jak oni to robią ( dbają o tych którzy zostawiają im kasę ) i ucz się biznesu od lepszych, a KPN i ekologów nie czepiaj się jak....
~Januszz 31-08-2012 21:17
A w KPN nie ma nielegalnych wysypisk śmieci? Słabo znasz KPN, pojedź sobie kiedyś do lasu i popatrz. KPN nic z nimi nie robi. Jaka jest gospodarka KPN widać bardzo dobrze: nowe centra edukacji ekologicznej, ceprostrady w górach, likwidowane kolejne szlaki (np. teraz w Śnieżnych Kotłach), pracownicy wolą oprowadzać dzieciaki po lesie zamiast pilnować porządku w górach. W Czechach byłem nie raz i wiem, jak oni to robią. Po prostu park narodowy nie kładzie tam łapy na każdą inwestycję. Tam jest WSPÓŁPRACA, u nas ZAKAZY. Rozumiesz różnicę? Wyciąg na Czoło doskonale obrazuje różnicę w mentalności, jaka obowiązuje w polskim i czeskim parku narodowym.
~gwizdołek 5-09-2012 10:11
Temat ważny, a tu samo pieniactwo...
~gwizdołek 5-09-2012 11:20
Temat ważny, a tu samo pieniactwo...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kolejne roje pszczół

Podgórna zarośnięta!

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
137
Tak
44%
Nie
45%
Nie wiem
12%