MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 3 sierpnia
im. Lidii, Nikodema

Zalew Pilchowicki posprzątany

Wiadomości: Region
Wtorek, 7 czerwca 2016, 9:13
Aktualizacja: 9:15
Autor: Org
Fot. Użyczone/Archiwum Organizatora
Już po raz osiemnasty przyjaciele i sympatycy Tauron Ekoenergii wzięli w sprzątaniu Zalewu Pilchowickiego. Podczas sobotniej akcji (4.06) zebrano ponad 600 studwudziestolitrowych worków śmieci i od razu zrobiło się czyściej. Po sprzątaniu był czas na zasłużony posiłek i nagrody.

Uczestnicy akcji wybrali się na ten nietypowy, trzygodzinny spacer zaopatrzeni w worki i rękawice. Zbierali to, co inni tutaj powyrzucali. Najwięcej było butelek plastikowych, worków foliowych, puszek i samochodowych części.

W tym roku swoje reprezentacje wystawiły szkoły: Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze, Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze, Publiczne Gimnazjum Katolickie u Św. Pankracego w Jeleniej Górze, Zespół Szkół Technicznych "Mechanik" w Jeleniej Górze, Zespół Szkół w Jeżowie Sudeckim, Zespół Szkół Lubomierz, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lwówku Śląskim, Zespół Szkół we Wleniu, Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Rakowicach.

- Trzygodzinne sprzątanie zakończyło się górą śmieci, zebranych w wypełnione po brzegi worki. Ponad dwustuosobowa ekipa zebrała w tym roku 625 worków – mówi Teresa Markiewicz koordynator akcji. - Nasza akcja przynosi nie tylko wymierny efekt w postaci wysprzątanych brzegów Zalewu Pilchowickiego, ale przede wszystkim znacznie podnosi świadomość ekologiczną młodzieży. Ciągle mamy nadzieję, że przyjdzie taki czas, kiedy już nie będziemy musieli sprzątać – dodała.

Bezkonkurencyjni okazali się uczniowie z Zespołu szkół w Lubomierzu. Grupa zebrała 230 worków śmieci, co w przeliczeniu na jednego uczestnika oznaczało zebranie 14 worków. Ich trud się opłacił. Zajęli pierwsze miejsce w konkursie „Góra śmieci” i pilchowicką polanę opuścili z dużym telewizorem. Nagroda za drugie miejsce (również telewizor) powędrowała do uczniów z Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych, którzy zebrali 32 worki śmieci, co stanowiło ponad 8 worków na osobę. A zestaw kina domowego zabrali ze sobą uczniowie Zespołu Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach, którzy zebrali prawie siedem worków na osobę, co dało im III miejsce w konkursie.

Po sprzątaniu uczniowie i ich opiekunowie zebrali się na polanie, gdzie uzupełnili utracone kalorie grochówką, bigosem i kiełbaskami. Tutaj też odbyła się artystyczna cześć akcji i podsumowanie efektów sprzątania.

Szkolne drużyny miały możliwość powalczyć jeszcze w konkurencjach artystycznych. Młodzież próbowała sił w: skeczach, piosenkach i inscenizacjach tanecznych – a wszystko służyło ilustracji hasła „Ziemia jest tylko jedna”. Na jury największe wrażenie zrobił występ uczniów Zespołu Szkół w Jeżowie Sudeckim. Piosenka ekologiczna w ich wykonaniu podbiła serca publiczności.

Organizatorem akcji „Sprzątanie Zalewu Pilchowickiego 2016” był Tauron Ekoenergia, przy wsparciu Klubu Żeglarskiego „Horyzont”, lwóweckiego nadleśnictwa, Karkonoskiego Centrum Gospodarki odpadami, MPGK w Jeleniej Górze, Starostwa Powiatowego w Lwówku Śląskim oraz firm Vestas i Availon.

Ogłoszenia

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Rowerowa serpentyna

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~Rzemyk 7-06-2016 10:06
Brawo Rzemiosła!
~x 7-06-2016 10:24
tja posprzątali tam ostatnio też panowie z kryminalnej,ciało bez głowy.Jelonka o tym nie pisała, bo woli pisać o njusach z Bogatyni,Lubania czy Mirska;)Taki dziwny to portal.
~ 7-06-2016 13:45
To w takim razie jeszcze głowa została do uprzątnięcia :P
~KUBA 7-06-2016 19:34
a jezioro złotnickie zasyfione ka...lizacja,ciekawe kiedy posprzątają tam ?
~true 7-06-2016 20:24
Brawa dla sprzątających, gwizdy dla brudasów tam syfiących!
~Dzidek bez swetra 7-06-2016 20:26
Do postu z 10:24. Nie wiem co ma jedno do drugiego. Jeśli jełopie nie wiesz o czym piszesz to nie pisz wcale. Będziesz zapewne o jeden wpis mądrzejszy. Bo na razie jesteś cholernie żałosny. Pozdrawiam.
~gluś 8-06-2016 7:59
oby więcej takich ważnych i pożytecznych akcji, a dla uczestników wielkie podziękowania :)
~Iva 8-06-2016 9:21
Wiecie, dobry sponsor tauron energia. Aż mnie szlak trafił. Miesiąc temu dwóch gości zgłosiło się do zbierania lodówek na w rzece w kierunku Wrzeszczyna. Za darmochę, na własną rękę. Była prośba do Tauronu, żeby zabrali te lodówki z pod tamy gdzie chłopaki własnymi siłami je zatargali, wielki sponsor sprzątania odpisał, ze nie ma środków. Na szczęście wójt Wrzeszczyna zajął się wywiezieniem złomu. Wysyłałam do jelonki informację o zdarzeniu i nic. Ale cóż dwóch biegaczy to nie wielka firma. https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1259259274106627&id=100000676996821
~do dzidkafrajera20:26 8-06-2016 10:31
jełop to cię strugał łajzo a jeśli nie wiesz co ma jedno do drugiego to tylko świadczy o twojej tępocie umysłowej.
~walus4 8-06-2016 14:55
Dziadek ma rację,popatrz w lustro i zobacz kto Cię rzeżbił.Dziadka możesz cmoknąć w pompkę, tyle w tym temacie.Popraw pisownię człeczku.
~ 8-06-2016 16:56
Raz w miesiącu powinno być sprzątane i na Perle Zachodu też a nie tony smiecia, młodzieży bym do tego nie gonił, a raczej zlecił ludziom płatna pracę.
~czyścioszka 8-06-2016 17:05
Uważam , że takie akcje wspólnego sprzątania rzek i innych akwenów wodnych oraz parków przez młodzież to wspaniała i pożyteczna sprawa. Nauczy młodych szacunku i poszanowania przyrody , bo samym gadaniem nic się nie da zrobić. Już dzieci z przedszkola powinny brać udział w zbieraniu papierków w pakku.Powodzenia i wiecej takich akcji.
~STACH 8-06-2016 19:42
A gdzie Związek Wędkarski dzierżawca zbiornika. Wstyd że nie przystąpił do Organizatorów. Sporo śmieci to śmieci zostawiane przez wędkarzy. Jak zwykle Zarząd Okręgu i okoliczne Koła Wędkarskie mają to w głębokim poważaniu.
~ 9-06-2016 0:38
Ten, kto choć raz posprząta po innych, sam raczej w przyszłości śmiecić nie będzie. Brawo!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nie ma rady na wandali?

Warsztaty dziennikarskie z Ryszardem Bizoniem

Co nowego w Gryfowie?

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Stalowe rumaki w Karpaczu

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
513
Tak
18%
Nie
77%
Nie wiem
5%