MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Zalew brudów

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Piątek, 12 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 12 maja 2006, 20:15
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska, TEJO
Fot. Arek
Brzegi jeziora Pilchowickiego wyglądają jak wysypisko śmieci – donosi Słowo Polskie Gazeta Wrocławska. Nieczystości płyną także Bobrem.

Na brzegach największego w pobliżu Jeleniej Góry akwenu można znaleźć wszystko, co nie przyda się już w gospodarstwach domowych. Stare lodówki, opony, tysiące butelek. Są nawet stare karoserie samochodowe.

W ciepłe dni fetor zgnilizny jest nie do wytrzymania. Trudno o relaks w takich warunkach, ale nad brzegami zalewu można spotkać wielu wędkarzy, którzy przyjeżdżają tu od lat. W jeziorze jest bowiem bardzo dużo ryb sporych rozmiarów: karpie, amury, leszcze, liny, a nawet sumy.

Za przyczynę brudów wędkarze uznają pobliskie wysypisko śmieci oraz niechlujstwo ludzi.
Niewiele pomagają coroczne akcje sprzątania brzegów jeziora organizowane przez spółkę Jeleniogórskie Elektrownie Wodne, która jest właścicielem siłowni na pilchowickiej zaporze.

Są też spory, kto powinien zadbać o porządek przy akwenie. Nie podejmują się tego gminy, na których terenach jest położone jezioro Pilchowickie. Nie uczyniły nic, aby zrobić z akwenu atrakcję turystyczną.

Odpadki, butelki i inne brudy płyną także korytem Bobru (jezioro Modre) w uroczysku przy Borowym Jarze, niemal u stóp schroniska "Perła Zachodu".

Ogłoszenia

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Tort w dowód wdzięczności

Dachowanie w Radomierzu

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Obserwator 12-05-2006 10:18
Jeleniogórskie Elektrownie Wodne, która są właścicielem siłowni na pilchowickiej zaporze próbują ratować sytuację , którą same współtworzą. Odpady płynące Bobrem winny być wyławiane na tzw. kratach na stopniach wodnych powyżej Zalewu Pilchowickiego eksploatowanych przez te elektrownie. Jeżeli przepływają dalej tzn . że są łamane stosowne procedury. Łatwiej odławiać te zamieczyszczenia na kratach niż później zbierać je na rozległych zakrzaczonych brzegach jeziora.Elektrownie winny otrzymać wsparcie finansowe z funduszy ( ochrony środowiska, UE itp.) oraz samorządów zainterresowanych oczyszczeniem rzeki.Ciągle trzeba pracować nad świądomością ekologiczną społeczeństwa i karać !!! Rzeka to nie bezpłatny odbiornik wszelkich nieczystości i odpadów.
~beti 12-05-2006 10:42
Nie tylko na Pilichowicach jest ten problem, np. nad stawem w rejonie ulic Głowackiego i Mickiewicza jest dokładnie to samo. Z tym, że tu z kolei problemem są ludzie dokarmiający łabedzie i kaczki. I bynajmniej nie neguję dokarmiania tych ptaków ale chodzi mi o to co robią ci ludzie z reklamówkami w których przynioszą chleb. Po prostu porzucają je na brzegu stawu albo w trawie, wcale się z tym nie kryjąc. Sporo jest też pijaczków i "młodzieży" (chyba raczej niepełnoletniej) która korzystając z ładnej pogody przychodzi nad staw na piwko.I gdzie zostawiają butelki czy puszki??? Oczywiście tam gdzie usiądą. Myślę że warto by było żeby Straż Miejska od czasu do czasu i tam się przeszła i zainteresowała się tym co tam się dzieje.
~wędkarz obserwator 12-05-2006 10:47
Większość zanieczyszczeń przypływa na zalew z wodami Bobru , a Jeleniogórskie Elektrownie Wodne mają w tym swój udział. Odpady te winny być zatrzymane (i wybrane) na tzw. kratach ulokowanych na stopniach wodnych położonych powyżej zalewu , a eksploatowanych przez te elektrownie.Jeżeli tak się nie dzieje to znaczy ,że nie są przestrzegane stosowne procedury,a odpady zamiast na pobliskie wysypisko lyną sobie dalej Bobrem do zalewu , gdzie jest je trudniej zebrać na zakrzaczonych brzegach. Być może decydują tu względy ekonomiczne ,ale wtedy elektrownie winny otrzymać wsparcie finansowe z funduszy ochrony środowiska czy gmin leżących wzdłuż Bobru. To się powinno wszystkim opłacić. Odrębną sprawą jest niska świadomość ekologiczna ludzi . Trzeba ją kształtować , ale także karać ludzi , którzy traktują rzekę jak bezpłatny odbiornik nieczystości i odpadów.
~muminek 12-05-2006 15:15
bylam z mezem ostatnio ta na rybach zeczywiscie to co tam sie znajduje jest straszne!!!nawet widielismy martwego łabędzia! ale chyba sanepid tam niebyl i go niewidzial!
~Arek 12-05-2006 19:05
W rejonie elektrowni przed Perłą Zachodu też nie jest najlepiej, pływają tam różne śmieci, butelki, nawet lodówki.
~normalny 13-05-2006 1:16
co wy chcecie od Jeleniogórskich Elektrowni Wodnych. Widze, ze odzywaja sie sami fachowcy, ktorych w naszym gownianym kraju jest coraz wiecej i chyba to jest powodem powolnego toniecia Polski. Owszem , jezeli jest normalny poziom wody tzn. woda przeplywa tylko przez turbiny to smieci sa zatrzymywany na kratach i caly czas wydobywane, ale chyba wiekszosc z was zapomniala juz jaka byla niedawno pogoda i jak wygladaly stany wod na rzekach, no i niestety ale wtedy wiekszosc wody idzie przelewem gornym. Tak na marginesie to nawet niewiecie ile pieniedzy kosztyje zorganizowanie nawet tylko jednej takiej akcji sprzatania zalewu ( ktora to organizuje zawsze co roku JEW). Moze niech ktos sie przyczepi do naszych kochanych wladz miasta, ktore przez ostatnie pare lat nie zrobily nic.......... oprocz nabijania swoich ..... Powodzenia i nastepnym razem troche wiecej wiedzy zanim cos napiszecie.
~lolo 13-05-2006 3:35
muminek takie zeczy sie zglasza .Jak widzieliscie padlego labedzia trzeba bylo zadzwonic do sanepidu
~mario 13-05-2006 7:30
No i popatrzcie Bóbr rzeka drugiej klasy czystości a tu taki bąbel, z zapory upuszczają wodę otwierają śluzy co by zapora się nie przelała i tym sposobem Bóbr nabiera 4 klasę czystości a tam taaaaakie ładne ryby ,ciekawe jak długo jeszcze tak będzie?.
~wędkarz obserwator 2 13-05-2006 11:08
"Normalny"zapewne ma rację odnośnie kratownic , ale chyba łatwiej jest zabezpieczyć jakimś dodatkowym rozwiązaniem technicznym przelew , niż później zbierać porozrzucane po olbrzymim terenie odpady . Brałem dwukrotnie udział w akcji sprzątania zalewu i wiem to z autopsji. Dbajmy o naszą piękną okolicę !!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Opieka nad seniorem – darmowe szkolenie

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
129
Tak
40%
Nie
52%
Nie wiem
8%