MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

„Zakręcony” poseł ratuje zrujnowane zamki

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ REGION
Poniedziałek, 16 lutego 2009, 11:22
Aktualizacja: Wtorek, 17 lutego 2009, 8:01
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Półtora miliona złotych dla Lenna i po trzysta tysięcy dla Bolkowa i Chojnika – oto efekt działań posła Marcina Zawiły, który wywalczył wsparcie na ratowanie popadających w coraz większą ruinę… ruin piastowskich warowni w regionie jeleniogórskim. – To cenna pomoc, ale potrzeby są dużo większe – mówią gospodarze zabytków.

O przyznanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wsparciu poseł Marcin Zawiła poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej, na którą zaprosił Bogdana Mościckiego, burmistrza Wlenia, Adama Łaciuka z Bolkowa oraz Andrzeja Mateusiaka, szefa jeleniogórskiego oddziału PTTK.

– Ważne jest uświadomienie społeczeństwu, że o ruinę też trzeba dbać, bo inaczej się zawali. Tymczasem pokutuje przeświadczenie, że na konserwację zamków nie trzeba żadnych pieniędzy – mówił poseł. – Tymczasem skutki zaniedbań są takie, że część zamku Lenno się zawaliła, a do zamku w Bolkowie, kiedy wieje wiatr, nie wpuszcza się turystów, bo mogą runąć mury – dodał Marcin Zawiła.

Adam Łaciuk podkreślił, że najważniejsze dla zamku w Bolkowie są zabezpieczenia Domu Gotyckiego oraz Domu Niewiast. – To poszerzy naszą ofertę: znajdzie się tam część ekspozycji Muzeum Karkonoskiego, które jest obecnie dzierżawcą zamku – usłyszeliśmy. Gospodarz obiektu podkreśla, że na jego konserwację są potrzebne duże pieniądze. – Najgorsze jest to, że efekty naszych prac nie są widoczne. Często polegają na zabezpieczeniach już zrujnowanych murów. Turyści tego nie widzą – powiedział Adam Łaciuk. Tymczasem średniowieczny zamek jest narażony na zgubne wpływy pogody: zwłaszcza teraz, kiedy wahania temperatur i wilgoć mają fatalny wpływ na konstrukcję.

– Archeolodzy, którzy dokopali się do cennych znalezisk, pozostawili po sobie odkrytą warstwę ziemi, która przez lata narastała i stanowiła „ochronę” zamku przed czynnikami atmosferycznymi – mówi o zamku Lenno, najstarszej takiej budowli w Polsce, Bogdan Mościcki, burmistrz Wlenia. – W 2006 roku doszło do katastrofy budowlanej i część muru runęła. O zamek nikt nie dbał od czasów niemieckich – dodał samorządowiec. Burmistrz Mościcki podziękował posłowi Zawile za pomoc i wsparcie. Dodał, że Wleń ma gorszą pozycję startową, bo przez zagrożenie, zamek jest częściowo niedostępny dla turystów.

Jesienią ubiegłego roku wprawdzie już przyznano Lennu milion złotych, ale było za mało czasu na opracowanie jakiejkolwiek dokumentacji, z której trzeba było rozliczyć się do grudnia. Samorząd musiał zrezygnować ze wsparcia. Teraz przyszła rekompensata: półtora miliona złotych. – Mamy czas do jesieni i na pewno dobrze zagospodarujemy te pieniądze – zapewnia burmistrz.

– Zamek Chojnik jest w stosunkowo najlepszym stanie z tych zabytków – mówi Andrzej Mateusiak, gospodarz obiektu. – Dostaliśmy już w ubiegłym roku 100 tysięcy złotych na opracowanie dokumentacji. Jest już prawie ukończona – dodaje. Gospodarz zamku ma dalekosiężne plany związane z jego rewitalizacją. Ważna jest konserwacja murów, ale nie tylko.

– Chcemy polepszyć standard przyjmowania turystów. Po remoncie w schronisku mają znaleźć się trzy dwuosobowe „apartamenty” z węzłem sanitarnym. Karkonoski Park Narodowy zgodził się na doprowadzenie na Chojnik wody z sobieszowskich wodociągów oraz na odprowadzanie ścieków – informuje A. Mateusiak. Położenie wodociągu dałoby także możliwość budowy drogi na zamek. – Jej brak to duża uciążliwość przy prowadzeniu jakichkolwiek prac remontowych – usłyszeliśmy. Chojnikowi pomaga także miasto Jelenia Góra a także samorząd dolnośląski, który wspiera także pozostałe ruiny fortec.

Wparcie z ministerstwa kultury to jednak kropla w morzu potrzeb. Jak szacuje Adam Łaciuk, rewitalizacja zamku Bolków, o jakiej marzy, to koszt około 20 milionów złotych (bez wyposażenia). Na remont Lenna trzeba by osiem milionów. Jednak każde pieniądze są ważne. – Czego nie dokonali w historii Szwedzi i Sowieci, dokonaliśmy my: doprowadziliśmy do poważnych zaniedbań, przez które dziedzictwo kultury regionu może lec w gruzach. Dlatego cieszę się, że tak się nie stanie – konkluduje poseł Marcin Zawiła.

– Mówi się, że Platforma tylko obiecuje cuda i nic nie robi. W tym przypadku jednak owoce działania są – mówi parlamentarzysta. – To nie jest cud, ale skutek owocnej współpracy beneficjentów z posłem regionu, który jest „zakręcony” na punkcie zabytków – uśmiecha się Bogdan Mościcki. - Robię to dla Henryka Brodatego i św. Jadwigi - żartuje Marcin Zawiła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Doczekają się ronda

Informacja wojewody ws koronawirusa (aktualizacja)

Nie taka bestia straszna (recenzja)

Komentarze (34) Dodaj komentarz

~jgórzanka 16-02-2009 12:04
Gratuluję Powoli kotlina (najbliższy region) zamków i pałaców się odradza. To atut naszego regionu, który podnosi atrakcyjność turystyczną.
diablica 16-02-2009 12:19
bardzo dobra inwestycja! w takie rzeczy trzeba inwestować, bo niedługo nie będzie co zwiedzać... niestety potrzeba na to nie mało pieniążków i wielkie brawa dla Pana Zawiły za pokazanie, że jak się chce to się da!
ebee 16-02-2009 12:27
Stara prawda . O pieniądze trzeba walczyć. Brawo Panie Pośle !!
Patol 16-02-2009 12:30
Nie lepiej zbudować te na nowo? Użyło by się bloczków betonowych ocieplonych styropianem to i można by tam było urządzić jakiś hotelik czy pensjonat. Kamienne mury zimne bardzo ;/ Teraz już nie bardzo się opłaca ich układanie na nowo ...
~lol 16-02-2009 12:44
A jak zadziałał Pan poseł? zaprotegował? Czyli nie dostały wsparcia inne wnioski składane do Ministra tylko te rekomendowane przez Pana Marcina. To może wszystko powinno przechodzić przez posła? Niedobrze mi się robi jak o tym pomyśle. Władze lub stowrzyszenia składają wnioski do ministra a dofinansowanie dostaną tylko te z rekomendacji. Musi byc ze platforma sie stara dla regionu.
~mala75 16-02-2009 12:53
Ogromne brawa dla Pana Marcina :)))))) oby więcej takich działań bo mamy ogrom pięknych miejsc w regionie :)
~naiwny 16-02-2009 12:56
To już nie ma normalnego trybu rozpatrywania wniosków? To już wniosek dobrze napisany i ze wszech miar zasadny nie przejdzie, tylko konieczny jest protekcjonizm posła PO?Coraz więcęj cynizmu!
~jgórzanka 16-02-2009 13:08
dobrze, że choć w dobrej sprawie są one składane. Gdyby poseł nic nie robił to każdy by marudził, że nic nie robią! Cieszmy się z nie tylko narzekajmy!!
~tolerancja + 16-02-2009 13:33
W zależności od tego kto jest posłem i z jakiego układu politycznego się wywodzi to się robi takie TRUTUTUTU. Taki cynizm jest nikomu niepotrzebny.
~FORUMJG 16-02-2009 13:45
fajnie, że udało się coś wywalczyć w obecnych czasach - jednak jak dla mnie to takie działanie trochę pod publikę - wybory za jakiś czas ...
~jan 16-02-2009 14:07
Zamki ibudowle poniemieckie odrestaurowane w 100% !. A Nasze dowody istnienia na tych ziemiach nadal są niezauważalne .I to jest zbrodnią obecnych władz . Jakoś dziwnie zaczeliśmy się nawet wstydzić własnych symboli Państwowych ?!. Napiszcie kiedy i gdzie widzieliści Polskie powiewające flagi .
~Ruzga 16-02-2009 14:13
Dobre i to że posel napisal kilka podań i otrzymano z budzetu pieniadze na te ciekawe ruiny.Jednakże nadrzedna sprawą dla regionu,miasta i dla posla powinna byc sprawa rozwoju gospodarczego i zatrudnienia ludzi , których coraz wiecej zyje w ubóstwie. I tym tematom powinno poświęcic sie najwięcej czasu i energii aby dalo jakieś wymierne efekty- bo jak dotąd to tylko poslowie Michlek , Szmajdziński i nasz Marcin zabawiaja sie w aktywnych kanaponow za 25 tys. miesięcznie w rozbiciu na dwie transze pobory 11 tys. i tzw. koszy biura pozostale. Moze teraz po podwyżce więcej.Jak za te pieniądze pobierane z budzetu to poslowie efekty swojej roboty w zakresie rozwoju gospodarczego co jest najistotniejsze obecnie , maja mizerne lub żadne. a szkoda !
ebee 16-02-2009 14:46
Ludzie zamiast przylepiać łatki tym , co coś robią , popatrzcie na siebie. Czy któremuś z krytykujących ktoś broni zostać posłem i brać te 25 tysięcy ..........w transzach ? Lepiej zgrywać cwaniaka na forum.
~Stuknijcie się w głowy 16-02-2009 15:19
Działalność posła Zawiły jest dowodem na to, że trzeba wybierać posłów z Jeleniej Góry a nie rodem z Legnicy, Warszawy lub Wrocławia. Tego wielu jeleniogórzan nie rozumie i pewnie do końca świata nie zrozumie. Zrzędom z Jeleniej Góry: wskażcie, co takiego znaczącego dla Jeleniej Góry zrobili np. posłowe rodem z Legnicy. Posłowie, którzy rzekomo reprezentują nasz region w Sejmie. Niewiele lub często nic. Za to chętnie przyrzekają durnym jeleniogórzanom cuda.
~Troxi 16-02-2009 15:32
Brawo Panie Pośle. Oby więcej takich ludzi w naszym regionie :) Do krytykujących - jak władza nic nie robi to jest źle. Jak władza coś robi -też jest źle. Jak nie staniesz zadek z tyłu. Zastanówcie się ludzie nad sobą zanim coś napiszecie. Swoimi głupimi komentarzami wystawiacie opinię tylko sobie samym - nikomu więcej. A! I jeszcze jedno - radzę zrobić bilans swoich "dokonań". Ciekawe czy ktokolwiek z Was kiedykolwiek zrobił coś NIE TYLKO DLA SIEBIE SAMEGO...
~Super 16-02-2009 15:54
Brawo Panie pośle zgadzam się, że trzeba wspierać naszych posłów obojętnie z jakiego ugrupowania. Pal ich licho niech w Warszawie się między sobą kłócą ( co nas obchodzi W-Wa) grunt żeby nasz region się rozwijał!!!
~ulyssenardin 16-02-2009 16:27
Brawo Poseł Zawiła... i tyle!
~jgórzanka 16-02-2009 17:05
RACJA Wszyscy tylko narzekają, a inni posłowie coś robią?Ja jestem zadowolona, że ktoś interesuje się naszym regionem od strony turystyki. To jest nasza podstawa do rozwoju, nie mieszkamy w okolicy gdzie prężnie działa przemysł wiec może dzięki turystyce nasz region ma szansę funkcjonować?
~mamuśka 16-02-2009 17:11
Dobrze, że kasa jest, może odsługa turystów się poprawi.. W zeszłym roku bylam na chojniku z dziećmi, doszliśmy tam o godz. 15:45 okazało się ze zamek czynny do 16 bo sezon się jeszcze nie zaczął ( początek maja) kustosz kazał zapłacić za cały bilet mimo że za 15 minut wyprosiłby nas z zamku( specjalnie zapytałam, czy zdążymy zwiedzić całe ruiny, powiedział że nie) Kiedy poprosiłam, zeby wpuścił nas chociaż na dziedziniec, bo dzieci były zawiedzione, że zamku nie zobaczą, to powiedział, że możemy przyjść jutro... to się nazywa dbanie o turystów hehe
~ago od kosmosu 16-02-2009 17:32
Wielkie podziękowanie dla Pana Posła! Do "ruzga". A nie przyszło do główki szanowneg Pana, że przy renowacji tych zabytków będzie ZATRUDNIENIE i będą potrzebne MATERIAŁY, w związku z tym wpłyną PUBLICZNE PIENIĄDZE do kasy PODATNIKÓW mieszkających w okolicach tych zabytków, będących usługodawcami zatrudniającymi PRACOWNIKÓW lub PRACUJĄCYCH INDYWIDUALNIE o zawodach przydatnych do renowacji tych zamków (więc np. pracowników budowlanych lub innych), lub dostawcami materiałów budowlanych różnego rodzaju.
~rulon 16-02-2009 17:36
:zakręcony",jak to pięknie brzmi !,bije z tego filantropia,ba,nawet poświęcenie!.Ciekaw jestem ,jak takie dotacje się załatwia,czy wójt przychodzi do posła,czy poseł.tak sam,z niczego mówi do ministra "'odpal trzy albo cztery miliony,bo wkrótce wybory".Bezsens !.Tak się spraw tego typu nie załatwia,chyba ,że personalne,a że kosztem innych,to co ,komu to wadzi?
~ 16-02-2009 17:43
brawo dla posła oby takich spraw więcej dla nas załatwiał
rymcycymcy 16-02-2009 19:11
Czekam już na te pokoiki na Chojniku. Zwykle jak tam wleziemy, to mamy ochotę na małą drzemkę ...a tam nie ma gdzie ;)
~da. 16-02-2009 19:24
bardzo cenna inicjatywa, popieram!!! pytanie tylko po co tyle szumu wokół pana posła, to jego praca. skoro robimy tyle szumu przy każdym jego kiwnięciu palcem zachowujmy się podobnie przy jego zaniedbaniach i niedopatrzeniach. przecież jest mnóstwo rzeczy, które w swojej karierze politycznej zepsuł albo zaprzepaścił. mam w tym momencie na myśli region. a więc - brawo za inicjatywę, ale z umiarem
~Jacekjg 16-02-2009 19:29
durny narodzie wolicie zatem aby wszystko padło na pysk?panie Posle Zawila daremny trud...załatw Pan ciemnocie Biedronke w miejsce Chojnika a w Bolkowie Intermarche -muszkieterowie...radość będzie zapewne wielka a i kaganek oświaty w narodzie pozostanie bo przecież Muszkieterowie sie nie zawala a i pozwiedzać z wózkiem można ....-- daremny trud gdy naród głupi....
~Rozczarowany 16-02-2009 20:24
Racja jest taka,że my nie wybieramy swoich z typowej zazdrości , bo dlaczego sąsiad ma mieć lepiej ode mnie.A nie pomyśli żaden ,że i on będzie miał lepiej.Ach niech się bogacą inni naszym kosztem ,a co tam tego nie widzę.Tak niestety wielu z nas myśli.Tak samo jest z wyborami do Rad i itd.A później zachodzą w głowę ,że inni się rozwijają ,bogacą a oni niestety biednieją.My Polacy po prostu jesteśmy zawistni i to nas gubi.Albo nie pójdę na wybory bo i tak wybiorą swoich i nie ma sensu.Tylko jak sprawa zaczyna ich bezpośrednio dotyczyć wtedy podnoszą larum i mają wiele do powiedzenia. A ja dziękuje posłowi Zawile ,że interesuję się problemami regionu. Było i jest wiele posłów,którzy tylko brali/biorą pieniądze i nic nie robią dla swej małej ojczyzny.
~turysta 16-02-2009 20:25
fota nr 3 jest najlepsza....
~maniek69 16-02-2009 21:07
również proponuje najwieksza uwage skupic na zdjeicu numer 3 :P:)
~Jędruś z Jelonki 16-02-2009 21:08
Do Pana Jana, co przeciwko odbudowie budowli niemieckich protestuje! Szanowny Panie! Był w Jelonce taki KW Sekretarz, który co roku zwoływał do "Kapliczki na Kochanowskiego" Przewodników Sudeckich i klarował im główne założenia propagandowe na najbliższe miesiące, a potem łaskawie wysłuchiwał pytań. No i kiedyś "Przewodnik Przewodników" (T Steć) zapytałe go (cytuję) ...."Panie Sekretarzu, a co z odbudową rewelacyjnego w skali europejskiej zespołu kaplic przy Kosciele Garnizonowym?" A na to Tow. Sekretarz: - wiecie towarzysze, my tu w jeleniogórskim będziemy odbudowywać te polskie, piastowskie zabytki, a nie poniemieckie". Problem w tym, że zebranym na sali ( w tym i mnie) zabrakło odwagi, by zapytać Tow. Sekretarza, jakie to są te "polskie i piastowskie". No i do dzisiaj nie wiem. Ale może Pan to wie? Chętnie poczytam i obiecuje, że zapamiętam. "Na izuśt'" Jak później Tow. Sekretarz, przez wiele lat nad rzeczką Moskwą pewnie mówił.
~Jędruś z Jelonki 16-02-2009 21:08
Brawo Panie Marcinie! Nie żałuję głosu jaki na Pana oddałem. Tak "trzymieć". j.z j.
~jelgór 16-02-2009 22:48
posłów i senatorów jest od zatrzęsienia, ale jeśli któryś coś załatwił dla jeleniej góry i okolic, to na pewno był to zawiła- można go lubić, można nie znosić, ale obiektywnie patrząc , na tle leniwych, aroganckich parlamentarzystów-spadochoniarzy to jest pozytywna postać
~Rally79S. 16-02-2009 23:09
Oby było więcej tak pozytywnie zakręconych osób jak Pan Zawiła!!! Polska piękniała by z dnia na dzień! BRAWO!!!
~Zaskoczony... 16-02-2009 23:09
Wszystko jest ok. jest potrzebny remont i ka...lizacja ,ale jeśli na Chojniku chcą robić apartamentowce to i jeszcze zrobią drogę asfaltową !!! Aby taki" dygnitarz" dojechał do samych bram.Tak nie powinno być .A wielcy panowie mogą od czasu do czasu się przejść po świeżym powietrzu.Mam nadzieję ,że droga zostanie wybrukowana i nie będzie na niej położona nawierzchnia asfaltowa.Wtedy byśmy stracili cały urok tego miejsca.
~czytelnik jeden 16-02-2009 23:25
Intrygujący gest pana na fotografi nr 3 to do nas czy do Pana posła Zawiły ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Dzień Sportu

Nietypowy finał Ligi Rocka

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
731
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%