MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Zakończenie XLIX Rajdu na Raty 2019

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 4 grudnia 2019, 11:03
Aktualizacja: Czwartek, 5 grudnia 2019, 8:33
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Archiwum K. Tęczy
Ostatnia wycieczka piesza XLIX Rajdu na Raty miała miejsce 1 grudnia i została przeprowadzona na trasie: Maciejowa – Dziwiszów – Wzgórze Sośnia – Jelenia Góra.

Był to spokojny spacer przygotowujący uczestników do trudów spotkania zakończenia tegorocznej edycji rajdu. Jest to o tyle ważne, że podczas spotkania podsumowującego Rajd na Raty odbywa się konkurs krajoznawczy ze znajomości tras rajdowych. W tym roku w konkursie uczestniczyły cztery osoby. I miejsce zajął Maciej Cieślak, II – Paweł Wojtczak, III – Danuta Skierś, IV – Joanna Wierdak.

Aby uzmysłowić, jak duża jest to praca organizacyjna podam, że w roku 2019 odbyło się 46 wycieczek pieszych o długości od 12 do 22 km. Najwięcej turystów uczestniczyło w wycieczce inauguracyjnej z Wojanowa przez Karpniki do Bukowca w dniu 24 lutego. Było ich aż 85.

Ogółem we wszystkich wycieczkach wzięło udział 1851 turystów, co daje średnią ponad 40 osób na wycieczkę. Jeśli chodzi o poszczególnych uczestników to najlepszą frekwencją wykazał się Andrzej Makowski, który wziął udział w 42 wycieczkach. Następny uczestnik – Mirosław Jaskółowski zaliczył 39 wycieczek. Tyle samo wycieczek odbył trzeci uczestnik Wiesław Ziółkowski.

Ponieważ uczestnicy wycieczek rajdowych pragną poznawać inne regiony organizowane są wycieczki autokarowe. W tym roku odbyło się ich kilka. Najdłuższa bo 8-dniowa miała miejsce na Ukrainę. Nieco krótsze bo 6-dniowe wypady miały miejsce do Wielkopolski i Kujaw oraz na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Były także krótsze wyjazdy. Trzy dni turyści spędzili na Morawach, a dwa dni w Wysokim Jeseniku w Czechach. Jednodniowe wycieczki prowadziły do Dzierżoniowa i Wojsławic; Kromlau i Parku Mużakowskiego; Nowej Rudy, Osówki i Jedlinki.

Rajd na Raty organizowany jest przez Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze już od 49 lat. Jego inicjatorem był nieodżałowany Teofil Ligenza vel Ozimek. Od roku 2002 komandorem rajdu jest Wiktor Gumprecht, który dba o logistykę, co wcale nie jest sprawą łatwą. Sekretarzem raju jest Maria Gumprecht. Oczywiście nie byłoby rajdu gdyby nie osoby podejmujące się prowadzenia poszczególnych tras. Trzeba bowiem wiedzieć, że nie wystarczy tutaj sama znajomość terenu, trzeba jeszcze wykazać się znajomością historii, wiadomościami krajoznawczymi, oraz, co jest bardzo ważne, zasadami bezpiecznego prowadzenia wycieczek. Nie wszystkie bowiem osoby uczestniczące w wycieczkach zdają sobie sprawę jak zachować się podczas spacerów odbywających się przecież w różnych warunkach pogodowych czy jak przygotować się do pokonania tras o różnej trudności. To właśnie prowadzący wycieczki muszą wiedzieć jak przeprowadzić wycieczkę by jej uczestnicy bezpiecznie wrócili do domów. Na szczęście Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” ma sporą kadrę programową posiadającą różnego rodzaju uprawnienia do prowadzenia wycieczek.

W tym roku nad bezpieczeństwem rajdowiczów oraz sprawnym przeprowadzeniem poszczególnych wycieczek czuwali: Wiktor Gumprecht, który poprowadził turystów aż 20 razy; Jarosław Kapczyński, który poprowadził 10 wycieczek; Jolanta Kupeć – 5 wycieczek; Elżbieta Marut – 4 wycieczki; Paweł Idzik – 3 wycieczki; Krzysztof Zając – 3 wycieczki; Urszula Pawlikowska – 1 wycieczkę i Krzysztof Tęcza – 1 wycieczkę. Myślę, że wszystkim należą się słowa uznania i wielkie podziękowania. Za swoją społeczną pracę otrzymali oni nagrody książkowe.

Rajd na Raty, jako impreza prowadzona przez Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” społecznie, został dofinansowany przez Miasto Jelenia Góra, Powiat Jeleniogórski i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Jest to o tyle ważne, że można było prowadzącym zwrócić poniesione przez nich koszty oraz zorganizować zakończenie sezonu.

W roku przyszłym Rajd na Raty odbędzie się po raz pięćdziesiąty. Pierwsza wycieczka została zaplanowana na 23 lutego 2020 roku a ostatnia na 6 grudnia. Zaplanowano dwie trasy dwudniowe z noclegami w schroniskach górskich w Górach Bystrzyckich i Górach Sowich oraz sześciodniową wycieczkę autokarową „Małopolska, Pieniny”, trzydniową na Morawy, dwudniową na Pradziada w Wysokim Jeseniku i comiesięczne wyjazdy jednodniowe.

Twoja reakcja na artykuł?

4
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Trwa budowa atrakcji KPN

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Senator zachęca do głosowania na maszty

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~BR 4-12-2019 13:43
Brawa dla organizatorów i prowadzących. Tak trzymać!
~Klar 4-12-2019 15:22
Ogromny szacunek dla organizatorów i prowadzących wycieczki. Podziękowanie z ukłonem za sezon 2019.... już czekamy na sezon 2020.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

JSM buduje parking przy wsparciu Miasta

40 lat pracy S. Firszta

Żłobek z wyróżnieniem

Kiedy zniknie ten wykop?

"Leniuchem" do kolei na Kopę

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
420
Tak
42%
Nie
47%
Nie wiem
10%