MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Zakochani świętują

Wiadomości: Polska
Wtorek, 14 lutego 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 23:02
Autor: agata
Dziś (wtorek) – Walentynki. Kto jeszcze nie kupił walentynkowej kartki, czy nie wysłał miłosnego sms-a swojej wybrance lub ukochanemu, powinien się pospieszyć.

Od mniej więcej piętnastu lat głównie młodzież obchodzi u nas to święto wywodzące się z tradycji krajów anglosaskich, w których w tym dniu młodzi ludzie wybierali sobie sympatię płci odmiennej na cały rok i przesyłali jej lub jemu upominek. Na Wyspach Brytyjskich obyczaj ten ma związek z wierzeniem ludowym, że 14 lutego ptaki śpiewające zaczynają się łączyć w pary.

W Europie Walentynki mają kilkusetletnią tradycję. W Anglii znane już były w XIV wieku. W obchodach tego święta na Zachodzie najważniejszym akcentem są okolicznościowe kartki z serdecznym pozdrowieniem, czy wprost wyznaniem miłosnym adresowane do drogich sercu osób, ale wysyłane anonimowo, bo tylko z podpisem Twój Walenty.

Adresat sam domyśla się, kto kryje się w rzeczywistości pod tym imieniem.

Podobno zwyczaj ten zapoczątkował sam święty Walenty, który osadzony w więzieniu wzruszył się prośbami swego dozorcy - ojca niewidomej dziewczyny i przywrócił jej wzrok. Według legendy, gdy prowadzono go na ścięcie, przesłał jej list pełen otuchy i błogosławieństw z podpisem właśnie od Twojego Walentego.

W tradycji polskiej św. Walenty był opiekunem chorych dotkniętych chorobami układu nerwowego, a przede wszystkim opiekunem osób chorych na epilepsję, nazywaną niegdyś chorobą świętego Walentego. Chorych na padaczkę Kościół uważał za opętanych przez diabła, a fantazja ludowa pomieszała osoby sprawcy i uzdrowiciela choroby. Walenty (Walek) w połowie XVI wieku stał się u zabobonnego ludu polskiego symbolem diabła.

Św. Walenty był biskupem Terni, żyjącym w III wieku w państwie rzymskim, lekarzem i męczennikiem za wiarę straconym w 269 r. na rozkaz cesarza Klaudiusza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Doczekają się ronda

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~jeleniogórzanka 17-02-2006 13:44
walentynki, święty dzień, tylko gdzie my młodzi mamy go spędzić?? W Jeleniej Górze, to można jedynie usiąść pod ratuszem i zapłakać

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ruszył proces o zabójstwo w noc sylwestrową

Wkrótce święto kolorów

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Śladami św. Jadwigi

Utrudnienia na trasach rowerowych

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
669
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%