MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Zakłady Optyczne wsparły misję w Kenii

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 10 sierpnia 2018, 8:01
Aktualizacja: Sobota, 11 sierpnia 2018, 18:00
Autor: Ewelina Przastek
Fot. Użyczone
Jeleniogórskie Zakłady Optyczne wsparły misję franciszkańską w Kenii, w ramach której udało się przebadać około 1500 osób. Podczas dwutygodniowej akcji „Podaruj mi trochę światła” wolontariusze, a wśród nich Grzegorz Romanik – optyk, optometrysta i przedstawiciel handlowy JZO, badali wzrok zarówno dzieci, jak i dorosłych. Aż u 70% przebadanych wykryto wady wzroku, a dzięki wsparciu darczyńców, w tym jeleniogórskiej firmy, udało się zaopatrzyć Kenijczyków w odpowiednie okulary korekcyjne.

Organizatorom udało się zebrać od darczyńców okulary korekcyjne, które po segregacji i wyczyszczeniu zostały wysłane do Afryki razem ze sprzętem okulistycznym. Tak jak przypuszczano – w Kenii największym ograniczeniem dla wolontariuszy był czas. Wizyta polskich optyków i okulistów cieszyła się dużą popularnością. Na badania, które przeprowadzono w czterech miejscowościach zgłaszali się dorośli, przywożono na nie również dzieci i młodzież szkolną. „Każdego dnia badaliśmy około stu osób, u zdecydowanej większości zdiagnozowaliśmy wady wzroku. Najczęściej rozpoznawaliśmy dalekowzroczność i jaskrę” – powiedział Grzegorz Romanik. Jak podkreślił, wolontariusze bardzo często spotykali się też ze zmętnieniem rogówki oraz z rzadko występującymi w Polsce tłuszczykami i skrzydlikami – rodzajem narośli na gałce ocznej.

Wyprawę 14 ochotników poprzedziła zbiórka okularów, w którą zaangażowało się m.in. JZO S.A. „Jako Grupa Essilor i JZO realizujemy wiele działań dobroczynnych w Polsce.

-Gdy dowiedzieliśmy się, że Grzegorz wybiera się do Kenii i potrzebna jest pomoc, nasza reakcja była oczywista – my także się zaangażowaliśmy. Myślą przewodnią działań dobroczynnych JZO jest ‘Widzenie bez granic’, co w tym konkretnym przypadku potraktowaliśmy dosłownie – wspierając akcję poza granicami naszego kraju” – powiedział Mirosław Nowak, Country VP Grupy Essilor na Polskę i kraje bałtyckie oraz prezes JZO S.A.

Grzegorz Romanik podkreślił, że po przybyciu do Kenii okazało się, z jak wieloma trudnościami borykają się mieszkańcy tego kraju. Podstawowe badania wykazały, że mają oni bardzo często także inne problemy zdrowotne.

- W naszej misji uczestniczyła pielęgniarka zajmująca się badaniem ciśnienia i poziomu cukru we krwi. Największe problemy powoduje nadciśnienie – w Kenii dotyczy to około 75% osób. Okazało się też, że bardzo wiele osób ma podwyższony poziom glukozy” – dodał wolontariusz z JZO.

Kenijczycy każdego dnia mierzą się również z innymi problemami – wiele miejsc nadal jest pozbawionych prądu i dostępu do bieżącej wody, część dzieci ma ograniczony dostęp do edukacji, czego konsekwencją jest analfabetyzm. „Zdecydowanie potrzebna jest dalsza pomoc, skupiająca się przede wszystkim na rozwoju opieki zdrowotnej. Mieszkańcy kenijskich wsi nie mogą liczyć na pomoc w nagłych wypadkach, dlatego należy ułatwić im dostęp do lekarzy, przychodni i szpitali. Zauważalne były również braki w wyposażeniu medycznym. Jeden z oddziałów szpitalnych, które odwiedziliśmy, miał zaledwie 5 łóżek, przygotowanych jedynie do akcji porodowych. Brakuje właściwie wszystkiego – opatrunków, lekarstw, narzędzi chirurgicznych, sprzętu i opieki” – opowiedział Grzegorz Romanik.

Wolontariusze zabrali ze sobą wiele upominków dla mieszkańców Kenii, ograniczając własny bagaż do minimum. Wśród prezentów znalazły się materiały opatrunkowe, przybory szkolne, ubrania, słodycze, zabawki, które wywołały uśmiech na twarzach dzieci i dorosłych. Jak zapowiadają organizatorzy – nie jest to ostatnia misja pomocowa skierowana do mieszkańców Kenii. Misjonarze planują kolejne wyprawy, aby leczenie wzroku było kompleksową pomocą.

- Cieszymy się, że mogliśmy przyczynić się do powodzenia tej akcji dobroczynnej, jesteśmy dumni, że uczestniczył w niej nasz wolontariusz i jesteśmy gotowi do dalszej współpracy – deklaruje Barbara Czarnopolska-Musiał, dyrektor operacyjny JZO S.A.

Twoja reakcja na artykuł?

12
71%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
6%
Nudzi
1
6%
Smuci
2
12%
Złości
1
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Czyżby Andrzej Duda?

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Trasy rowerowe w Złotoryi

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~sd 10-08-2018 10:23
No i fajnie;-)
~K.J.Szklarski 10-08-2018 12:17
A ja jestem dumny, że wśród nas są tacy Ludzie (tak, tak - wielką literą pisani), jak Pan Grzegorz Romanik. Kiedy czytam takie informacje, to prawdziwą radością napawa mnie fakt, że jestem człowiekiem. Panie Grzegorzu - życzę Panu wiele, wiele szczęścia i radości. Proszę nie opus...ć Jeleniej Góry!!!
~Le1k 10-08-2018 13:19
do: ~K.J.Szklarski (12:17)
A ja pluję na takich!!!
~ 10-08-2018 12:50
To dla tego Polacy jadą do Czech na zabiegi bo u nas brakuje okulistów ???
~Le1k 10-08-2018 13:19
Następny wielbiciel Afryki. Teraz w okularach łatwiej im będzie nie spaść z pontonu.
~` 10-08-2018 14:57
Paskudni Polacy rasiści każdy polak powinien sprzyjać jednego do siebie do domu i zobaczyć jacy to wspaniali i mili ludzie do tego doktorzy i inżynierowie.
~Le1k 10-08-2018 15:11
do: ~` (14:57)
Daj przykład...
~ben 10-08-2018 20:07
Zamiast wspierać murzynów, co z założenia nie ma sensu, pomogli by swoim rodakom. Tylko to już nie jest takie marketingowe. Pomagać trzeba swoim !!!
~Ela 10-08-2018 20:46
To JZO jeszcze istnieje?
~roko 10-08-2018 21:09
za jedno szkło okularowe musiałem zapłacić 300 zł teraz wiem na co okradają biednych polaków

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Drzymały i Flisaków gotowe – od kiedy MZK?

Będą widoki ze Zbójeckich Skał

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Ulica Nadbrzeżna już w nowej odsłonie  

Koniec prac przy ul. Jagiellonów

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
755
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%