MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Zakazane widoki

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 18 kwietnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 18 kwietnia 2006, 21:45
Autor: TEJO
Fot. Archiwum, Piotrowski
Zbliża się wiosenny sezon turystyczny. Warto może zachęcić gości stolicy Karkonoszy innym od tradycyjnego spojrzeniem na miasto? Ale wieże, skąd można by podziwiać panoramy, są albo zamknięte, albo źle zagospodarowane.

Najbardziej znana wieża widokowa, która mieści się na Wzgórzu Krzywoustego, została w zeszłym roku przejęta przez Towarzystwo Świętego Brata Alberta. Bezdomni posprzątali otoczenie i zamknęli wieżę na cztery spusty.
Drzewa, które wcześniej skutecznie ograniczały piękne widoki, zostały lekko przycięte przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Ale zabytek nie jest ani wystarczająco reklamowany, ani zadbany, aby mógł stanowić magnes dla turystów. – Przydałby się tam jakiś punkt gastronomiczny, jak to było dawniej – twierdzą jeleniogórzanie. Ale samo doprowadzenie mediów w okolice wieży kosztuje bardzo dużo. Chętnych inwestorów brak.

Za wielką atrakcję turystyczną mogłaby także służyć wieża ratusza z tarasem widokowym. Dość obszerne pomieszczenie, po remoncie, aż prosi się o pokazanie gościom. Jednak władze miasta niezbyt chętnie widziałyby w magistracie wycieczki. – To nie ułatwiłoby pracy urzędnikom i radnym – mówił zastępca prezydenta miasta Józef Sarzyński.
Ważne są też względy bezpieczeństwa. Część schodów wiodących na wieżę jest w fatalnym stanie technicznym. Na razie w pomieszczeniu pod tarasem widokowym jest magazyn rzeczy niepotrzebnych.

Brak zainteresowania ze strony parafii i kiepski stan techniczny schodów to przyczyny zamknięcia najwyższej wieży w centrum, tej przy kościele św. Erazma i Pankracego.
Miasto miało kilka lat temu plany, aby rewitalizować Basztę Wojanowską i udostępnić ją turystom, ale na zamiarach się skończyło.
Stowarzyszenie Miłośników Cieplic chciałoby także otworzyć wieżę kościoła św. Jana Chrzciciela. Na razie – na próżno.

Nadchodzący sezon nie zapowiada rewolucji w tym ważnym dla turystów (i nie tylko) temacie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Budowa światłowodu w gminie Kamienna Góra

Koniec prac przy ul. Jagiellonów

Cieplickie place

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~dreist 18-04-2006 9:14
A wieże kościołów w Cieplicach w Sobieszowie przeciez postawić tam jakąś lunetę albo lornetki i tylko kasować bilety. Ale widocznie chęci brak. Szkoda byłaby to atrakcja ,nawet miejscowi są ciekawi. Ja pamietam tez jak w Cieplicach prowadzano wycieczki do podziemi ...brrr grobowych w kościele Jana Chrzciciela.
~Maura 18-04-2006 12:25
Dreist ma rację- ja też jako dziecko zwiedzałam podziemia cieplickiego kościoła. Pamietam także, że KIEDYŚ było po co jechać na Zakręt Śmierci. Teraz nie ma tam żadnego widoku- wszystko na amen zarośnięte drzewami. Stoi tam facetka, która kasuje 2 zł za postój. Czy nie lepiej byłoby upitolić trochę drzewa, postawić lunetę i kasować te 2 zł za oglądanie widoku? Podobnie rzecz się ma z Chojnikiem- latem niemal nie widać wieży, jest tak zarośnięta! Dlaczego nie można ich przyciąć??? A na to miejsce posadzić nowe!
~aliwko 18-04-2006 19:16
Jestem ciekawa czy kiedykolwiek będzie mozna powiedzieć, że cokolwiek jest zrobione w naszym mieście lub okolicy wzgledem przyciągnięcia turystów. A nawet dla samych mieszkańców. Cały czas słyszy się tylko to zbyt kosztowne, to nie opłaca się. Nie dość, że nic nowego nie przybywa to nawet już istniejace atrakcje nie można dostosowac do potrzeb turystów. A przecież my raczej powinniśmy byc regionem turystycznym a nie nijakim.
~Kalina 19-04-2006 11:58
Racja, aż żal patrzeć - i wspominać. Pamiętam jeszcze doskonale świtność Cieplic jako uzdrowiska i prężnej jednostki administracyjnej.Teraz trudno tę zabiedzoną mieścinę nazwać jakimś godnym mianem. Remont Placu Piastowskiego ciągnie się w nieskończoność i przypomina wyglądem kamienistą pustynię ( czy nie będzie już tu ani skrawka zieleni?!), parki zaniedbane, wały przeciwpowodziowe - naczelny "deptak spacerowy" kuracjuszy - bez jednej ławki, zachwaszczone, ulice brudne , a domy, te piekne, stare kamienice - jak ze złego snu. Nic już tu nie przyciąga turystów i nie ma się co dziwić. Żal. I tyle.
~Jędrek 19-04-2006 21:50
Parę lat temu organizując konferencję , gościłem 30 osobową grupę nauczycieli akademickich z całej Polski. W celu uatrakcyjnienia spaceru po Jeleniej Górze uzyskałem pozwolenie na wejście z grupą na wieżę ratuszową . Z wielkim trudem , w sposób bardzo ostrożny weszliśmy na górę skąd roztczał się piękny widok naszego miasta .Goście dziwili się , iż taka atrakcja turystyczna nie jest powszechnie udostępniana. W rozmowie z wpływowymi osobami naszego grodu dowiedziałem się , że narazie brak środków na remont schodów , ale myśli się o tym poważnie. No itak się myśli od 7 lat. Niestety nasi gospodarze miejscy nie są czuli na potrzby promocji nasego miasta , a szkoda. Może kolejna ekipa rządząca JG pomyśli pozytywnie w tym temacie. OBY.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przetarg na kolejną stację

Będzie nowy przystanek kolejowy w Mysłakowicach

Tramwaj już po renowacji

Czyżby Andrzej Duda?

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
606
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%