MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 8 lipca
im. Elżbiety, Eugeniusza

Zakazane skrytki

Wiadomości: Dolny Śląsk
Piątek, 12 października 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 12 października 2007, 7:49
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Lokatorzy zapłacą sporo za absurdy Unii Europejskiej.

Sprawa, jak pisze Dziennik w piątkowym wydaniu, nie jest błaha. Operatorzy pocztowi grożą spółdzielniom mieszkaniowym, że będą pozywali je do sądu z powodu zwlekania z dostosowaniem się do unijnych norm dotyczących standardu skrzynek na listy.

W Polsce nie zostało wymienionych na nowe, które spełniają unijne normy, aż sześć milionów skrzynek. Podobnie w Jeleniej Górze w większości bloków wiszą stare, blaszane pojemniki pamiętające lata głębokiego PRL.

Euroskrzynka musi zastąpić te tradycyjne, do których klucz ma listonosz i właściciel mieszkania. Nowa ma pozwolić każdemu bez konieczności otwierania, wrzucić korespondencję. Jak podkreśla gazeta nowe rozwiązanie ma minusy: lokatorzy mogą zostać zarzuceni ulotkami i nie widzą, co jest w środku. Za każdym razem chcąc sprawdzić zawartość, muszą skrzynkę otworzyć lub włożyć do niej rękę.

Ale lokatorzy wolą stare skrzynki, takie, do których od drugiej strony „włamywał się” Stanisław Anioł, pamiętny gospodarz domu z serialu „Alternatywy 4”. Nowe sprawiają tylko kłopot. List może praktycznie zabrać każdy.

Tymczasem unijne przepisy to okazja do zarobku dla firm produkujących nowe skrzynki, które już liczą krociowe zyski. Tyle że na razie brakuje zainteresowania ich ofertą. To wszystko może się zmienić już w przyszłym roku, kiedy spółdzielcy i wspólnoty mieszkaniowe poczują na gardle nóż w postaci grożących im procesów sądowych. Te już zapowiadane są przez operatorów pocztowych, którzy wokandą grożą w przypadku niespełnienia unijnych norm.

A za wszystko i tak zapłacą… lokatorzy. Bo zakup nowych skrzynek będzie wliczony w fundusz remontowy. To od 30 do 100 złotych na mieszkanie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Szpital w Bolesławcu wznawia działalność

Wakacje w Złotoryi

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~XiX 12-10-2007 8:27
Już teraz płacimy coraz więcej za produkty mleczne. Dlaczego tak bardzo podrożało ostatnio masło, mleko i inne produkty mleczne?!?! Przez Unię Europejską, która wymyśliła kwoty mleczne. Bo w UE tylko taka krowa jest dobra, która dużo ryczy a mało mleka daje. Jak rolnikowi krowa da za dużo mleka to musi płacić karę! Przez UE jest za mało mleka na rynku, przez to cena rośnie.
~do XiX 12-10-2007 8:59
albo wylać mleko do rowu .
~nie zdziwiłbym się, 12-10-2007 9:11
gdyby artykuł w "Dzienniku' był 'zasponsorowany' przez Pocztę Polska, która wszelkimi sposobami broni się przed wpusczeniem konkurencji w przesyłkach do 20 gram. jakość uslug poczty jest często kiepska – list "priorytetowy" potrafi iść 4 dni, a reklamują, że ponad 90% powinna dochodzić na drugi dzień. nie wszystko w końcu da się wysłać mailem.
~Olewka 12-10-2007 10:36
A ja to olewam.Jak bede musial placic za skrzynke 100zl to napisze odwolanie ze skrzynka jest mi niepotrzebna i finito,Do mnie i tak nikt nie pisze ,Nie dostalem zadnego listu od ponad pol roku.
~rymcycymcy 12-10-2007 10:44
Każdego wkurza ta wspólnota. mam nadzieję, że jak wygrają koledzy z PiS, to zrobią porządek z tom Europom ;) PS: Właściwie, to chciałem tylko powiedzieć, że Jelonka chodzi dzisiaj zaje...cie ! Musiałem tylko coś ściemnić, żeby było na temat :)
~odbiorca 12-10-2007 13:15
Ciekawi mnie co mówi norma UE na temat dostarczania listów przez Pocztę. Nasza Polska Poczta to jest chyba jakąś rekordzistką. List wysłany 1.10. 2007 w łódzkiem, dostałam 9.10.2007. Chyba powinnam się cieszyć, że go wogóle dostałam.
~Yrk 12-10-2007 13:27
W ogóle te skrzynki na dole to głupi wymysł poczty sprzed wielu, wielu lat! Każdy miał własną skrzynkę na drzwiach i już. Tylko listonoszom nie chce się chodzić po piętrach (czyt.: pracować) więc poczta powiesiła sobie zbiorczą skrzynkę na parterze. Ja napewno nie będę płacił za "ICH" skrzynki! Mam swoją na drzwiach.
~do Yrk 12-10-2007 16:45
jezeli w klatce jest 10 pięter, na każdym po 3 miszkania....to według twojego pomysłu listonosz w ciągu 1 dnia dostarczyłby pocztę tylko do jednej klatki....więc zbiorcze skrzynki są jak naj OK, a co za problem je wymienić???? schludniej się w korytarzu zrobi
~Yrk 12-10-2007 17:33
Do "do Yrk" (zapewne listonosza): Twój argument nie ma sensu – taka jest ich praca – nikt ich do tego nie zmusza. A po za tym, pokaż mi choć jeden taki przypadek aby w jednym momencie miał listy do wszystkich mieszkańców. Np. ludziom rozwieszającym reklamy na wszystkich klamkach nie przeszkadza ilość pięter! Podejmując się takiej pracy decydują czy chcą to robić czy wybierają inny zawód. Bo, dlaczego mój niepełnosprawny sąsiad ma codziennie schodzić na parter sprawdzać czy jest do niego jakaś przesyłka, skoro to poczta winna dostarczyć ją do miejsca zamieszkania! W końcu biorą za to pieniądze. Ja, niejednokrotnie schodząc na dół, znajdywałem w skrzynce awizo listu poleconego (a przecież byłem w domu). Szkoda gadać, po prostu takie jest o poczcie moje zdanie. Pozdrówki!
~emerycio; 12-10-2007 20:23
A kto pozwie do sądu operatora(POCZTĘ POLSKĄ)która list z LEGNICY DO JELONKI dostarczyła po trzech tygodniach od daty wysłania.NIE BYŁO WTEDY STRAJKU,POWODZI ANI NIE BYŁ TO OKRES ŚWIĄTECZNY?Na mojej klatce zamontowano nowe estetyczne skrzynki i jest OK!!!!
~mieszkaniec jelonki 12-10-2007 21:13
Ciekawe kiedy eurozarobki zastąpią nasze tradycyjne pobory sory kieszonkowe otrzymywane za ciężką pracę

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stadion nie dla kibiców – jak długo?

PSZOK tylko bez zaległości

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Wiceminister podsumowała kampanię prezydenta

Krakowska w budowie

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1916
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%