MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Zakaz handlu w święta

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 10 listopada 2010, 16:52
Autor: mgierus
mgierus
Fot. mgierus
Jestem pracownicą sklepu spożywczego na stacji benzynowej…

Jestem pracownicą sklepu spożywczego na stacji benzynowej. Ostatnio szef przedstawił nam grafik, z którego wynika, że 11 listopada mam pracować, a przecież to jest święto państwowe. Jak nie przyjdę tego dnia do pracy, to pewnie ją stracę. Czy mogę to chociaż gdzieś zgłosić, żeby następnym razem sytuacja się nie powtórzyła? – Ania

Jeżeli jest Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę, to w moim przekonaniu obejmuje Panią zakaz wykonywania tego rodzaju pracy w święta. Natomiast w razie dalszych wątpliwości może Pani zwrócić się o pomoc do właściwego miejscowo inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy, bowiem jest to organ ustawowo uprawniony do udzielania porad i informacji z zakresu prawa pracy.

Wykaz dni ustawowo wolnych od pracy zawarty jest w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. 1951, nr 4, poz. 28, ze zm.). Zgodnie z treścią tejże ustawy dniem wolnym od pracy jest m.in. dzień 11 listopada, wymieniony jako Narodowe Święto Niepodległości. Jednocześnie, Kodeks pracy, w przepisach art. 159 (9a), stanowi, że "praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona", dopuszczając jednak przy tym wyjątek w stosunku do placówek handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, do których z pewnością należy zaliczyć zakup paliwa (stacje benzynowe), czy też leków (apteki).

Zdaniem resortu pracy i ubezpieczeń społecznych przepisy zawarte we wspomnianym wyżej artykule Kodeksu pracy, oznaczają zakaz wykonywania pracy w święta we wszystkich placówkach handlowych, przez osoby mające status pracownika, a więc zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Zakaz ten odnosi się do każdego pracownika zatrudnionego w takiej placówce, niezależnie od tego na jakim stanowisku jest zatrudniony. Obejmuje on więc nie tylko pracowników bezpośrednio dokonujących sprzedaży towarów, ale także innych pracowników, zapewniających funkcjonowanie placówki handlowej. Przepisy te nie oznaczają natomiast zakazu otwarcia placówki handlowej w święta. Nie ma bowiem przeszkód prawnych, aby w placówkach handlowych otwartych w święta, pracę wykonywali ich właściciele lub inne osoby nie będące pracownikami. W takim jednak przypadku należy mieć na uwadze przepisy art. 22 § 1 (1) i § 1 (2) Kodeksu pracy, zakazujące wykonywania pracy w ramach umów cywilnoprawnych, jeżeli jest ona świadczona w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy.

Mariusz Gierus – prawnik
www.gierus.pl

Pytania z dopiskiem „Prawnik radzi” prosimy wysyłać WYŁĄCZNIE na adres redakcji lub elektronicznie, na adres: prawnik@jelonka.com

Wszelkie materiały niniejszego cyklu, oparte są na listach czytelników i nie wyczerpują prawnej oceny przedstawionych w nich zagadnień. Ich zamieszczanie ma jedynie charakter informacyjny i nie może być traktowane jako porada prawna ani czyjekolwiek zobowiązanie do świadczenia jakichkolwiek usług pomocy prawnej. Mimo dokładanych najwyższych starań GIERUS Kancelaria Odszkodowawcza nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenia zawarte w treści niniejszego cyklu, jak i nie gwarantuje dokładności, skuteczności czy przydatności jakichkolwiek informacji prawnych w nim zamieszczonych. W celu uzyskania pomocy prawnej odwiedzający niniejszy cykl powinni zasięgnąć indywidualnej i konkretnej porady prawnej.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Tłumy drugiego dnia MFTU

PiS apeluje do mieszkańców

Dużo drożej za śmieci

Wystartował „Art–Skwer”

Co z tym SOR–em?

Świetne półkolonie

Giną woreczki na psie odchody

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
722
Tak
22%
Nie
75%
Nie mam zdania
3%