MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Zagrożenie dla zwierzyny

Wiadomości: Dolny Śląsk
Wtorek, 24 stycznia 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 23:53
Autor: TEJO
Fot. archiwum
Mroźna zima wyczerpuje słabsze dzikie zwierzęta. To raj dla kłusowników oraz wałęsających się i zdziczałych psów.

Bardzo niskie temperatury oraz obfite opady śniegu spowodowały, że zwierzyna opuściła wyżej położone tereny i przeniosła się w pobliże podgórskich miejscowości. Słabsze sztuki stanowią łatwy łup. Myśliwi znajdują wnyki, w które wpadają zwierzęta. Zdarza się, że nie zdążą usunąć pułapki. Kłusownik bywa szybszy i zabiera złowione zwierzę.

Spustoszenie wśród zwierzyny, zwłaszcza saren i młodych cielaków, sieją także psy, puszczane samopas przez właścicieli lub zdziczałe. Polują stadami – niczym wilki. Myśliwi znaleźli już kilka zagryzionych zwierząt w okolicach Jagniątkowa oraz Michałowic. Sarny podchodzą także blisko osiedla Orle w Cieplicach. Tam zagrożeniem są dla nich psy, które właściciele wypuszczają na samodzielne spacery.

W obwodach łowieckich prawo pozwala myśliwym strzelać do takich czworonogów, ale jeszcze w tym sezonie z tego nie skorzystano.

Łowczy dbają o dokarmianie zwierzyny: paśniki są pełne, na bieżąco uzupełniane są także lizawki z soli, które dla saren i jeleni są ważnym źródłem witamin. – Ale jest kłopot z dostępem do wody, która zamarza. To znacznie osłabia sarny. Te zwierzęta mają ograniczony zasięg poruszania się – mówi K. Koncewicz

Jak się dowiedzieliśmy w Polskim Związku Łowieckim, jeszcze trudno oszacować straty w pogłowiu zwierza wywołane bardzo niskimi temperaturami oraz działalnością kłusowników.

Myśliwi zauważają tymczasem spory spadek populacji lisów. Te drapieżniki zagrażają z kolei zajęcom, których wcześniej ubywało. Jest szansa, że w tym sezonie szaraków będzie więcej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Mały Strażak dla jednostek OSP

Wyrok dla sędziego

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~anetka 24-01-2006 13:52
Czy sroga zima nie dotyczy gołębi na placu ratuszowym? Prezydent Kusiak zabronił ich dokarmiania! Mają sobie poradzić?
~patollek 24-01-2006 14:45
Szkoda mi tych zwierzakow. Państwo powinno dawac wiecej pieniedzy na ochrone przyrody zamiast na jakeis durne zasiłki dla nierobów i darmozjadów!! Ja wolałbym ochronic dzikiego zwierza niz człowieka!
~Jarek 24-01-2006 15:16
golebie zima powinny być dokarmiane w taki mroz, ale jak jest cieplej to nie, same powinny zdobywac pozywienie
~ekotak 24-01-2006 19:01
>Czy sroga zima nie dotyczy gołębi na placu >ratuszowym? Prezydent Kusiak zabronił ich > dokarmiania! Mają sobie poradzić? Jak sama chyba widzisz, tych gołebi w centrum miasta jest bardzo dużo i ich nadmiar jest kłopotliwy dla mieszkańców i przechodniów. Gołębie rozmnażają się zawsze do tej ilości, dla której starcza pożywienia. Właśnie ilość pożywienia ma wpływ na wielkość populacji. Ograniczając dokarmianie ograniczymy ich ilość do sensownych rozmiarów, bez uciekania się do metod sprzecznych z naturą.
~Inezka-Pinezka 24-01-2006 23:28
Biedne zwierzaki, ale cóż zrobić...
~zabobrzanin 24-01-2006 23:35
NIE MA CO SZUKAĆ TAK DALEKO... LISY CHODZĄ PO ZABOBRZU SZUKAJA POŻYWIENIA..... NIE BOJA SIE NIKOGO...
~anty animal 25-01-2006 10:17
puszczanie samopas psow to prawie jak zbrodnia bo te siersciaki zanieczyszczaja trawniki a teraz jak snieg to po prostu obrzydliwosc - wlasciele powinni sprzatac g... po psach
~Jurek z Zabobrza 25-01-2006 13:47
popieram ze psy brudza w miescie!
~Bonkers 25-01-2006 20:10
Popieram. Mogliby je wyprowadzać przynajmniej na takie miejsca przez które się nie chodzi.
~xxx 26-01-2006 9:42
>Czy sroga zima nie dotyczy gołębi na placu >ratuszowym? Prezydent Kusiak zabronił ich >dokarmiania! Mają sobie poradzić? Chwila moment :P Kusiak wie co robi jest zakaz dokarmania zwierząt NA RATUSZU.Z tego dokarmiania to wiecej szkod niż pozytyku. Golębie sr...ją gdzie popadnie.:)
~Asia 26-01-2006 9:48
>puszczanie samopas psow to prawie jak zbrodnia bo >te siersciaki zanieczyszczaja trawniki a teraz jak >snieg to po prostu obrzydliwosc - wlasciele >powinni sprzatac g... po psach Hmm chyba Pan/i nie ma psa :) co ja mówię chyba..na pewno!Moim skromnym zdaniem właścicieli psów cieżko zmusić do czegokolwiek wiem to ba jestem jedną z nich. I jakoś tak się dziwnie składa,że nie mam ochoty babrać się w psich odchodach bo wychodzę z psem dla przyjemności!Ja chętnie dopłacę te 2 zł i np. każdy inny właściciel psa takową opłatę by uiścił no a za tą już sporą sumę można zatrudnić odpowiednią ekipę i kupić sprzęt.Można?można..Tylko nie wiem czy bezrobotni będą zaintresowani pracą za 800 zł :/
~Jarek z Jelenki 26-01-2006 18:56
miasto powinno zadbac o usuwanie psich zanieczyszczen oraz o dyscyplinowanie wlascicieli psow! oni placa podatek od tych zwierzat! na co idzie ta kasa? a moim zdaniem powinna wrocic instytucja hycla, wylapywalby te wstretne kundle a one brudza gryza i sa bardziej niebezpieczne niz pozostale psy w miescie!
~Patol 26-01-2006 22:42
Dajcie sobie spokuj z psimi odchodami!! Ważne jest jak rozwiazać poblem dziski zwierząt które mieszkają w lasach!! Ps. Sam mam psa i chetnie go puszczam luzem i nie wali kupy tam gdzie mu sie podoba. On musi zaznaczyć swoje terytiorium!! Nie rozumiecie tego :D
~Renata 26-01-2006 23:51
>>puszczanie samopas psow to prawie jak zbrodnia >bo >>te siersciaki zanieczyszczaja trawniki a teraz >jak >>snieg to po prostu obrzydliwosc - wlasciele >>powinni sprzatac g... po psach > >Hmm chyba Pan/i nie ma psa :) co ja mówię >chyba..na pewno!Moim skromnym zdaniem właścicieli >psów cieżko zmusić do czegokolwiek wiem to ba >jestem jedną z nich. I jakoś tak się dziwnie >składa,że nie mam ochoty babrać się w psich >odchodach bo wychodzę z psem dla przyjemności!Ja >chętnie dopłacę te 2 zł i np. każdy inny >właściciel psa takową opłatę by uiścił no a za tą >już sporą sumę można zatrudnić odpowiednią ekipę i >kupić sprzęt.Można?można..Tylko nie wiem czy >bezrobotni będą zaintresowani pracą za 800 zł >:/ Tylko dlaczego jacyś obcy ludzie będą musieli grzebać w odchodach Pani pieska. Wydaje się Pani, że dopłacone do podatku za zwierzaka 2zł zbawi świat. A figa. Powinna Pani kupiś szczoteczkę i łopatkę i wychodząc na spacer z pieskiem - sprzątać po nim. Ludzie za granicą posiadają trochę kultury - nie raz się spotykałam z faktem uprzątania odchodów. Może Pani powinna czegoś się od nich nauczyć, np. sprzątania, lub ... kultury! A żeby wszystko było jasne: ja sama miałam pieska i nie było dla mnie żadną ujmą sprzątnąć po nim.
~Asia 30-01-2006 13:50
>Tylko dlaczego jacyś obcy ludzie będą musieli >grzebać w odchodach Pani pieska. Wydaje się Pani, >że dopłacone do podatku za zwierzaka 2zł zbawi >świat. A figa. Powinna Pani kupiś szczoteczkę i >łopatkę i wychodząc na spacer z pieskiem - >sprzątać po nim. Ludzie za granicą posiadają >trochę kultury - nie raz się spotykałam z faktem >uprzątania odchodów. Może Pani powinna czegoś się >od nich nauczyć, np. sprzątania, lub ... kultury! >A żeby wszystko było jasne: ja sama miałam pieska >i nie było dla mnie żadną ujmą sprzątnąć po nim. A chociażby dlatego, że wszyscy będą zadowoleni,zły powód???skoro są osoby sprzątające..są osoby czyszczące toalety to dlaczego nie może być osoba odpowiedzialna za czystość okolicy?przecież to żadne s-f praca jak każda inna. A przy okazji będzie czysto.Nie da się aż tak upilnować właścicieli psów chociażby dlatego, że są różni przecież babuleńka nie bedzie na kolanach sprzatac kupy swojego psa!poza tym wiele psów lata caly dzien na dworze a wlascicieli ani widu ani slychu. Specjalistyczna organizacja i osoby zajmujacym sie czystoscia rozwiazalaby problem calkowicie. 2 zl może zbawic swiat..absolutnie!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Podgórna zarośnięta!

Odnowili Kostiala i Kamienne Schodki  

Będzie nowy przystanek kolejowy w Mysłakowicach

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Kolejne roje pszczół

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
163
Tak
44%
Nie
42%
Nie wiem
13%