MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Zagórny wolny

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 7 listopada 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 lutego 2006, 13:15
Autor: konrad
Fot. goral
Marian Zagórny, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego "Solidarni", mieszkaniec podjeleniogóskiej Rybnicy, nie wróci do więzienia. Tak zdecydował dzisiaj jeleniogórski sąd okręgowy. Przed gmachem sądu pikietę urządziło około 60 rolników z całej niemal Polski, aby wesprzeć swojego lidera.

Tym samym, sąd nie przychylił się do wniosku kuratora sądowego o "odwieszenie warunkowego przedterminowego zwolnienia". Kurator argumentował, że podczas pięcioletniego okresu próby w którym obowiązuje akt łaski udzielonej Zagórnemu przez ustępującego prezydenta, skazano go czterema prawomocnymi wyrokami za wysypywanie zboża.

Sąd uznał, że Zagórny protestując, nie kierował się niskimi pobudkami, lecz wręcz przeciwnie - stawał w obronie polskiego rolnika". Przewodnicząca składu sędziowskiego, Wiesława Siwek przypomniała, że Zagórny cieszy się nienaganną opinią w miejscu zamieszkania. To orzeczenie stoi jednak w sprzeczności z decyzjami sądów, między innymi w Nysie, które skazały Zagórnego właśnie za obronę polskiego rolnika. Tak przynajmniej twierdził Zagórny kiedy wysypywał zboże sprowadzane w niejasnych okolicznościach między innymi z Węgier. W tym czasie nie skupowano zboża od polskich rolników, bo elewatory były przepełnione. Zagórny siedział już za protestacyjne wysypywanie zboża na tory w 1998 r. Rok później został ułaskawiony przez Aleksandra Kwaśniewskiego.

"Sąd w Jeleniej Górze jest jednym z niewielu w Polsce naprawdę rzetelnych i sprawiedliwych - mówił Zagórny do swoich zwolenników po zakończeniu rozprawy. Tłum rolników który przyszedł do sądu skandował dziękujemy! Postanowienie nie jest prawomocne.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koniec remontu tunelu

Złote Gody w Janowicach

Nie taka bestia straszna (recenzja)

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Nietypowy finał Ligi Rocka

To jest antywitacz

Ruszył proces o zabójstwo w noc sylwestrową

Wraca pomysł łączenia muzeów

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
724
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%