MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Zagórny wolny

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 7 listopada 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 lutego 2006, 13:15
Autor: konrad
Fot. goral
Marian Zagórny, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego "Solidarni", mieszkaniec podjeleniogóskiej Rybnicy, nie wróci do więzienia. Tak zdecydował dzisiaj jeleniogórski sąd okręgowy. Przed gmachem sądu pikietę urządziło około 60 rolników z całej niemal Polski, aby wesprzeć swojego lidera.

Tym samym, sąd nie przychylił się do wniosku kuratora sądowego o "odwieszenie warunkowego przedterminowego zwolnienia". Kurator argumentował, że podczas pięcioletniego okresu próby w którym obowiązuje akt łaski udzielonej Zagórnemu przez ustępującego prezydenta, skazano go czterema prawomocnymi wyrokami za wysypywanie zboża.

Sąd uznał, że Zagórny protestując, nie kierował się niskimi pobudkami, lecz wręcz przeciwnie - stawał w obronie polskiego rolnika". Przewodnicząca składu sędziowskiego, Wiesława Siwek przypomniała, że Zagórny cieszy się nienaganną opinią w miejscu zamieszkania. To orzeczenie stoi jednak w sprzeczności z decyzjami sądów, między innymi w Nysie, które skazały Zagórnego właśnie za obronę polskiego rolnika. Tak przynajmniej twierdził Zagórny kiedy wysypywał zboże sprowadzane w niejasnych okolicznościach między innymi z Węgier. W tym czasie nie skupowano zboża od polskich rolników, bo elewatory były przepełnione. Zagórny siedział już za protestacyjne wysypywanie zboża na tory w 1998 r. Rok później został ułaskawiony przez Aleksandra Kwaśniewskiego.

"Sąd w Jeleniej Górze jest jednym z niewielu w Polsce naprawdę rzetelnych i sprawiedliwych - mówił Zagórny do swoich zwolenników po zakończeniu rozprawy. Tłum rolników który przyszedł do sądu skandował dziękujemy! Postanowienie nie jest prawomocne.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Wypadek przy baniakach  

Wystartowała gra miejska

Czy chciałbyś naprawdę być na ich miejscu?

Remont ulicy Drzymały – jaka decyzja?

W Przystani Twórczej o Dolinie Pałaców i Ogrodów

Stoi na stacji lokomotywa...

W setne urodziny Tomaszewskiego

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
468
Tak
61%
Nie
36%
Nie wiem
3%