MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 26 września
im. Łucji, Justyny

Zagłada na szynach – galeria zdjęć

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 26 sierpnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 14 maja 2010, 12:02
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Likwidacja tramwajowej komunikacji była taktyką rządzących PRL.

– Postawiono władze miasta przed dramatyczną alternatywą – tak w związku z decyzją o likwidacji tramwajów jeleniogórskich w 1969 roku piszą panowie Cezariusz Wiklik oraz Ivo Łaborewicz w ciekawym skądinąd albumiku ilustrującym historię komunikacji miejskiej w stolicy Karkonoszy.

Dramatyczną alternatywą, jak określają to autorzy pozycji, był wybór między tramwajem lub autobusem. Tak naprawdę nie było żadnej alternatywy, nie była ona też dramatyczna.

Po prostu – w pędzie ku nowoczesności i wyliczeniu samych niekorzystnych okoliczności istnienia komunikacji szynowej – tramwaje skazano na śmierć bez możliwości ubiegania się o prawo łaski.
Ówczesne władze nie rozdzierały szat i wylewały raczej krokodyle łzy (jeśli w ogóle się takie pojawiały) nad losem tramwajów przeznaczonych do wywózki z miasta lub na złomowisko.

Wiadomo, że likwidacja tramwajów w mniejszych miastach – zwłaszcza na ziemiach zachodnich – była wpisana w strategię władz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Najważniejsze było zacieranie śladów przeszłości. A do nich zaliczano także szynową komunikację miejską. O ochronie środowiska nie myślał nikt. Pojęcie ekologii istniało tylko w encyklopediach. Paliwo było tanie, a autobusy – symbolem postępu.

Pod topór były przeznaczone linie tramwajowe w Legnicy, Wałbrzychu i Jeleniej Górze. W Wałbrzychu – przy okazji – zlikwidowano także trolejbusy.

W lutym 1967 roku Gazeta Robotnicza, organ Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej napisała: „Tramwaje stają się już przeżytkiem we wszystkich miastach, gdzie dotąd spełniały i jeszcze nadal spełniają bardzo ważną rolę w miejskiej komunikacji, zaczynają pomału zanikać (...). Los legnickich tramwajów został rownież przesądzony".

12 sierpnia 1952 Ministerstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej zatwierdziło plan przebudowy komunikacji miejskiej w Wałbrzychu. Dokumentacja techniczna sporządzona przez Zakład Kolejnictwa Elektrycznego Politechniki Warszawskiej zakładała całkowitą likwidacje tramwajów już wówczas i zastąpienie jej przez trolejbusy i autobusy.
Tam tramwaje zlikwidowano w roku 1966. I faktem jest, że wcześniej zdarzało się wiele wypadków z udziałem tych pojazdów.

W Jeleniej Górze, jak wiadomo, ostatni tramwaj wyjechał w trasę oficjalnie 29 kwietnia 1969 roku. Pożegnalny przejazd był darmowy i wzbudził w mieszkańcach nostalgię. – Wspomnienia o niedogodnościach odeszły w tym dniu w niepamięć - piszą panowie Wiklik i Łaborewicz. – Pozostał żal. I nikt nie pamiętał przeraźliwego zgrzytu, jaki powstawał na ostrym łuku torowiska przy placu Niepodległości – dodają autorzy, wyliczając inne przyczyny tej „dramatycznej” decyzji, która pozbawiła miasto tak nostalgicznie żegnanych tramwajów.

W tym też powody cytowane w ówczesnych mediach: zbyt ciężkie pojazdy w stosunku do jakości szyn (niemieckie były lżejsze), a w związku z tym – drgania, jakie mogły doprowadzić do zrujnowania kamieniczek oraz zaszkodzić źródłom termalnym w Cieplicach.

Wątpić należy, czy wykonano jakiekolwiek ekspertyzy związane z tymi zagrożeniami. Pewne jest jednak, że kamieniczki i tak się sypały bez tramwajowych drgań, a dzieła zniszczenia dopełniły te same władze decydując się na rozbiórkę wielu budynków i zastąpienie ich koszmarnymi blokowiskami lub nieudolnymi replikami zabytków.

Przy okazji wydawnictwa panów Wiklika i Łaborewicza pojawia się pytanie o szanse na ponowne uruchomienie komunikacji tramwajowej w Jeleniej Górze. Sceptycy ostatecznie przekreślili ten temat grubą kreską, choć – nie do końca mają rację.

Wciąż istnieje przecież niewykorzystana możliwość użycia w tym celu torów kolejowych, które mogłyby posłużyć szybkiemu tramwajowi miejskiemu na trasie Jelenia Góra – Cieplice – Sobieszów. Minusem jest brak drugiej nitki torowiska, co oznacza konieczność powrotu do kłopotliwych mijanek. Plusem możliwość skomunikowania centrum – od przystanku przy ul. Kubsza (mógłby się tam znaleźć) poprzez Zabobrze (przystanek pod estakadą), część śródmieścia – dworzec zachodni – do uzdrowiskowej dzielnicy, w tym osiedla Orle. Odciążyłoby to przeładowaną komunikacyjnie ulicę Wolności.

Układ taki byłby idealny przy dobudowaniu odcinka torów od dworca zachodniego w kierunku punktu bardziej zbliżonego do śródmieścia. Choćby odpowiednio zaprojektowanym nasypem lub wiaduktem. Można by też taki system rozszerzyć o skomunikowanie z dalszą częścią Zabobrza (pasy zieleni rozdzielające jezdnie obwodnicy zostały zachowane być może z myślą o budowie szybkiego tramwaju?). Do tego dochodzi doprowadzenie takich tramwajów choćby do Piechowic i Szklarskiej Poręby.

Nie jest to niemożliwe, ale bardzo kosztowne. Zresztą nikt chyba do tej pory nie przymierzył się do realnej wyceny takiego przedsięwzięcia. W grę na pewno wchodzą grube miliony euro. I kłopotliwe formalności związane z przejęciem niewykorzystywanych w pełni torowisk od molocha – spółki Polskich Kolei Państwowych.

Tramwaje nie przeszkadzały w Czechach, gdzie wagonem można dojechać z Liberca do Jabłońca, a warunki terenowe są porównywalne do jeleniogórskich. Tramwaje zostawiono także w Goerlitz, wyrzucając je z byłego przedmieścia, po 1945 roku polskiego Zgorzelca. W Polsce komunikacja szynowa ma się dobrze w Elblągu i Grudziądzu – to miasta o zbliżonej do Jeleniej Góry liczbie mieszkańców.

Wszystkie te spekulacje potwierdzają starą prawdę: łatwo jest zniszczyć, trudniej odbudować. Tak było właśnie z tramwajami, nie tylko jeleniogórskimi. I dobrze, że wciąż o tym pamiętamy – także dzięki takim publikacjom – jak „Ballada o jeleniogórskich tramwajach”. Szkoda tylko, że jej autorzy nie do końca wskazali na zasadniczą przyczynę likwidacji pojazdów szynowych w Jeleniej Górze.

Elektryczna alternatywa
Jeśli nie tramwaje, to może trolejbusy? Ich trakcja została zawieszona już przez Niemców w roku 1944, ale – z powodu kresu III Rzeszy – cała koncepcja padła. Została wznowiona w roku 1977 w perspektywicznym planie rozwoju Jeleniej Góry, ale zasięgiem nie wyszła poza dokumenty i rysunki. Podobnie jak wiele innych zakładanych tam przedsięwzięć.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wracają dopłaty do wody i ścieków

Patrolowali jezioro

27. Polsko–Niemiecko–Czeskie Forum Kooperacji Firm

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~konduktor 26-08-2007 11:00
i czerwona tępota dalej probuje to samo robić
~Chyle czola przd autorem 26-08-2007 11:19
nareszcie ktos mysli publicznie i normalnie. Choc daleko do realizacji to chce sie wracac z emigracji bo ostatnia umiera nadzieja. Zrobcie cos, wroce, przywioze pieniadze i wnuki.
~do redakcji 26-08-2007 11:40
Dajcie wiecej zdjęć z tramwajami
~i znow TERAZ POLSKA 26-08-2007 12:08
A ja bym tam zapomnial o tramwajach i tak nie ma na to miejsca w Jeleniej Gorze . W to miejsce zajalbym sie porzadkami na chodnikach i zapleczach budynkow, obs...ymi przez psy trawnikami , brakiem publicznych toalet w miescie , wandalizmem, arogancja urzednikow ,olewatorskim zachowaniem Straszakow Miejskich i wiele wiele innych . Tramwaje akurat bym do lamusa wlozyl . Nie sa one tu az tak bardzo potrzebne .
~123 26-08-2007 13:38
Jeśli chodzi o Toalety– w całej Europie są za darmo tylko w Polsce się płaci
~in5ane 26-08-2007 13:42
wow
~Bed Bojs 26-08-2007 13:51
Co by tu jeszcze Panowie? co by tu jeszcze? Zlikwidować!!??!!
~www.lwoweksl.eev.pl 26-08-2007 14:01
Piękne zdjęcia zachęcam Państwa do zamieszczenia ich na forum miejscowości Lwówek Śląski pod adresem http://www.lwoweksl.eev.pl i założenia tam tematu dotyczącego tramwai w Jeleniej Górze
~Agnieszka 26-08-2007 14:02
Po tramwajach pamietam tylko slady szyn na Pocztowej i Dlugiej.Powinny wrocic – jako srodek komunikacji w niczym nie ustepuja autobusom,wrecz przeciwnie: –ekonomicznie,bardziej oplacalne(patrz,astronomiczne ceny paliwa) –ekologicznie,mniejsze zanieczyszczenie –estetycznie,wpisza sie"ladniej"w charakter Jelonki.
~Krzysiek 26-08-2007 17:20
Pamiętam dobrze tramwaje w Jeleniej Górze. Likwidacja była koniecznością postępu .Przejazd do Cieplic była porażką.Może ktoś teraz sobie wyobrazić kupę złomu na spacerniku w Jeleniej Górze,gdzie nawet rowerami nie można przejechać.Zwalanie na komunę wszystkiego to lekka przesada.Pamiętam dobrze budowę nowoczesnej zajezdni ,która służy do dziś i nikt nie pamięta ,kto ją wybudował.Tak samo jest ze schroniskiem na Śnieżce,które przynosi dochody od wielu lat.Teraz budowa takiej inwestycji jest niemożliwa ,a wszystko to dziełem komuny. Może w ramach likwidacji pomników komuny zlikwidować te obiekty.Tylko co wtedy pozostanie?
~do redakcji (2) 26-08-2007 18:34
Wielkie dzieki za zdjecia!! Pozdrawiam!!
~muminek do 123 26-08-2007 19:47
ale z ciebie europejczyk hehe Chwalisz sie czy sie żalisz swoim europoznastwem? To co ty robisz w polsce skoro w calej europie nie placi sie za toalety? powiedz mi tylko po co "flafluchten" przyjezdza do polski? w polsce jakby byly zarobki jak w europie to kible tez by byly bezplatne, a tak to kazdy orze jak moze
~Do Agnieszka 26-08-2007 20:00
Tobie chyba sie cos na glowe wywrocilo ?! Gdzie ty zyjesz kobieto ? Jelenia Gora nie ma pieniedzy na publiczne toalety , sluzby do sprzatania ulic i trawnikow i tym podobnych , a tobie wpadla blyskotliwa mysl , TRAMWAJE K–%&$#*!Mysl kobieto to nie boli a nawet w tym jest przyszlosc .Teraz Polska –dzyn dzyn dzyn ........
~TOMWOJ 26-08-2007 20:34
TRAMWAJ DLA JELENIEJ GÓRY W PRZYSZŁOŚCI POWINIEŃ DOSTAĆ ZIELONE ŚWIATŁO TO ŻE W JELENIEJ W CENTRUM JEST CIASNO NA ULICACH KORKI ITP.. NIKOGO NIE DZIWI ALE WYSTARCZY DOBRY PROJEKT I MIEJSCE DLA TEGO TRANSPORTU BY SIĘ ZNALAZŁO BO MIEJSCE JEST!!! ALE I NIE TYLKO NA TERENIE JELENIEJ GÓRY ALE I POWINNO SIĘ KOMUNIKACJE TRAMWAJOWĄ ROZWINĄĆ NA TERENIE CAŁEJ kOTLINY jELENIOGÓRSKIEJ PO TORACH KOLEJOWYCH DO sZKLARSKIEJ PORĘBY kARPACZA, KOWAR KAMIENNEJ GÓRY, lWÓWKA ŚLĄSKIEGO DLA PRZYKŁADU WTAKIM SYSTEMIE ŻE TRAMWAJ Z ULIC JELENIEJ WJEŻDZA NA OBECNE TORY KOLEJOWE I W KOWARACH TOJERZDZAJĄC DO MIASTA WJEZDZA PONOWNIE NA ULICE MIASTA..............ITD.
~bjg 26-08-2007 22:07
Ktos tu pisal o spacerniku w Jeleniej Gorze. A gdzie tu jakis spacernik ?! 1 Maja ?! Trzeba przeciskac sie miedzy samochodami wjezdzajacymi w ludzi!! Co za idiota dopuscił – nawet ograniczony – ruch na 1 Maja!! Tylko piesi i rowery. Tak jak w innych miastach, np.we Wrocławiu na Swidnickiej. I do sklepu jakos towar dostarczaja, i nie ma zadnych przepustek na ruch po Swidnickiej, nawet dla policji i strazy miejskiej, chociaz im akurat wolno to i tak nie jezdza
~*** 26-08-2007 22:46
wiem,ze w tym chorym kraju nigdy nie ma na nic kasy......itd.Jezeli chdzi o ciasne uliczki i jezdzace po nich tramwaje,to zaden problem.Problemem byli by co to niektorzy kierowcy,ktorzy by sie wciskali pod nadjezdzajacy tramwaj.W Niemczech np.bardzo czesto wlasnie na waskich uliczkach poruszaja sie tramwaje i to w obie strony a na tych samych uliczkach jezdza samochody(tez w dwie strony)!!!!!!!!!Nikomu to jakos nie przeszkdza bo jest dobra organizacja i sygnalizacja swietlna.Dzieki takiemu rozwizaniu wszyscy sa zadowoleni i nikomu z kierujacych nie przeszkadza,ze na srodku ulicy sa tory tramwajowe.Niestety w Polsce takie cos to nierealne i nieoplacalne dlatego mamy tyle kopcacych autobusow i zakorkowane ulice w porze szczytu(tramwaj ma zawsze pierwszenstwo).Zgadzam sie z TOMWOJ,to swietny pomysl ale w tym kraju nie stawia sie na postep,a na dewastacje tego,z czego mozna zrobic pozytek i zarobic jeszcze na tym...
~Do"teraz Polska" 26-08-2007 23:47
Nie wiem dlaczego to sztuczne podniecenie w twoim,nieomalze,kazdym komentarzu.Ta"blyskotliwa"mysl przyszla do glowy Niemcom i nie byla najgorsza.Nie jest wiec mojego autorstwa.W przyszlosci powsciagnij nieco swoj temperament,dyskusja to wymiana zdan,nie batalia,troche wiecej szacunku dla uczestnikow tego forum bylo by rowniez mile widziane.Dzwoni?Pozdrawiam. Agnieszka
~stary ciepliczanin 27-08-2007 2:25
Transformatory poniemieckie pelne trujacego olowiu, skazily na zawsze okoliczne ziemie. Przstarzale technologie, nic nie warte, piszczace tramwaje, oto obraz tamtych lat. Nie ma co zalowac, chociaz decyzje podejmowano w prl–u.
~do_stary ciepliczanin 27-08-2007 6:49
Twój czerwony mózg skażony jest ołowiem ale od czerwonej Twojej władzy. Żaden transformator na świecie nie ma ołowiu !!! Jak się nie znasz to nie pisz ! Twoja era panowania się skonczyła i nie wróci. P.s. Ołów posiada akumulator, lub co najprawdoodobniej ma na myśli stary ciepliczanin, prostownik rtęciowy, które wtedy za "niemca" były używane, do zasilania prądem stałym trakcji tramwajowej (gdyż nie znano jeszcze krzemu).
~do kazimierzp. 27-08-2007 7:27
Panie Kazimierzu jeszcze Pan nie skomentował tego artykułu. Czy ze zdrowiem wszystko ok czy może urlop? Pozdrawiam 4x
~Smok Teodor 27-08-2007 7:55
Agnieszka jak zwykle błysnęła... Na szczęście podstawówkom kończą się już wakacje więc może zniknie...
~Do Agnieszka 27-08-2007 9:47
Znow piszesz o podnieceniu , czy to jakis polski nawyk ? A jesli pytasz o szacunek to , ha ha ha ha , chyba zartujesz ? Poczytaj sobie wiadomosci z Polski na ONET i stracisz wszelki szacunek do Polakow jakimi oni by nie byli . Powtarzam , cos ci sie na glowe wywrocilo , innymi slowy zastanow sie nastepnym razem jak cos napiszesz . Teraz Polska
~Do 06.49 27-08-2007 12:29
Czy Solidarność uczyła tylko chamstwa? Zajadłość tej wypowiedzi świadczy o braku wychowania. Można to było wypowiedzieć grzeczniej. Żadnej ujmy a jaka estyma! Radzę teraz zmienić ton, zbliżają się wybory i niedługo drogi respondencie będziesz pewnie bluzgał na solidaruchów i czarnych. Czytaj książki. Jeśli z domu nie wyniosłeś dobrych manier, to trochę wskazówek odnośnie zachowań znajdziesz chłopcze w książkach
~Do"teraz Polska" 27-08-2007 12:59
O polskich nawykach powinienes cos wiedziec–wskazuja na to twoje wypowiedzi(ksztalcace,rozwojowe,zawsze na temat...).Poza tym,na kazdym kroku wychodzi z ciebie typowy,polski"zapyzialek" z katastroficzna wizja upadku Pansta polskiego.Nie zadawaj,wiec, pytan,na ktore sam znasz odpowiedz – niezmiernie ulatwia zycie.Do uslyszenia na forum. Agnieszka
~Tramwaje tak! 27-08-2007 13:09
Całym sercem popieram pomysł ponownego uruchomienia linii tramwajowych w Jeleniej Górze. Argumenty: 1. mniej spalin w powietrzu 2. połączenie siecią tramwajową sąsiednich miejscowości, które już łączą sie zabudową 3. udrożnienie komunikacji w mieście 4. tańszy środek lokomocji, dla emerytów i nie tylko – oszczędność 5. efektywne wykorzystanie sieci torowisk kolejowych Koszty na pewno duże ale przecież to inwestycja, której kibicować będzie cała nasza społeczność. Największe przeszkody to pieniądze, ale te dzięki Unii da sie pokonać. Dużo trudniej będzie zmusić PKP do współpracy z miastem w tej sprawie. Taką inwestycje jesteśmy w stanie zrealizować przy aktywnej współpracy Urzędu Marszałkoweskiego. Może wreszcie, zamiast pustych słów, Urząd Marszałka zrobi coś cennego dla naszego regionu. Tu także należy saię spodziewać bardzo dużych trudności. UMarszałkowski chętniej nadstawia ucha, gdy słyszy o kolejnych potrzebach inwestycyjnych we Wrocławiu. Niezbędnym, podstawowym warunkiem jest ścisła współpraca sąsiednich miejscowości.
~kazimierzp 27-08-2007 23:57
Ktoś tu za mną zatęsknił!;–) Powrót do tramwajów? Czy możliwy. Może najpierw zabrać nieudolnemu PKP linie kolejowe, przekazać samorządom lokalnym i na bazie tych torów uruchomić szybkie połaczenia pomiędzy dawnymi miastami i wsiami składającymi się na dzisiejszą Jelenią Górę. Należałoby tylko zrobic przystanki tramwajokolejowe przy Drzymały, i pod estakadą na Zabobrzu. Bo raczej torowisk w samym mieście nie odbuduje się! Tylko która władza ruszy PKP? Co do samorządu wojewódzkiego. Jaki jest jego stosunek do Dolnego Śląska to pokazuje aktualny rozdział środków unijnych. Wszystko dla Wrocławia a dla reszty... Nieługo będzie w Muzeum Karkonoskim Marszałek Sejmiku pan Łoś. Bedzie na wernisazu nadstawiał pierś jaki to on dobry dla naszego miasta. Może go dziennikarze przepytają z tych decyzji i z tej kiedy uwalał na zarządzie województwa środki na budowę obwodnicy południowej.
~ 28-03-2008 0:01
Czesc - cos tam napisalem w watku Urodziny na szynach z pod adresu . de Jestem motorniczym w duzym miescie z kad nadawala Wolna Europa . Jak czytam ze tramaje dobily wladze PRl-u bo " Zgrzytaly " na zakrecie to chce mi sie wymiotowac . Tacy wlasnie towarzysze w teckach nie majacy pojecia o tchnice wydali wyrok na komunikacje przyszlosci. W Monachium aby tramwaje nie " Zgrzytaly " na zakretach wmontowane sa stacje smarowania kantow obreczy kola . Dzieje sie to automatycznie pod ciezarem wagonu. Najlatwiej jest pociac palnikiem kiedy Warszawa jest w biedzie i nie bedzie inwestowac w Ziemie Zachodnie. Wyszabrowano z tych ziem wszystko co sie da . Wycinano cale linie elektryczne ktore poszly na wschod. Wycinano cale kompletne centralne ogrzewania z Palacow np Ksiaz . Truto nas Celwiskoza a rodzice nasi juz dawno poumierali z powodu zatrucia dwusiarczkiem . Warszawiacy przyjezdzali na szaber ale dzisiaj dalej szabruja mineraly z kotliny i pieniadze unijne ktore laduja nie w Jeleniej Gorze bo po co . Przeciez Jelenia jest dla tych agresywnych wiesniakow dupa zachodu i wiocha. Tramwaje beda tam zawsze blyszczec bo na sukces tych wiesniakow tyra cala polska . Tak bylo za komuny i tak jest teraz. Jak wyglada jeden z piekniejszych tramwajow to pragne zwrocic uwage panstwa na nowoczeny polski tramwaj firmy SOLARIS . Szkoda ze nie moge wstawic zdiecia . Monachijski R3 i Tramwaj ze Strasburga oraz Solaris to wozy lat 2000 !!! R3 jezdze najchetniej na super pospawanych szynach . Na reawnikach moge szybowac z predkoscia 60 km/h . Mozna dac sie ukolysac na nowoczesnych szynach pomierzonych komputerowo i dofrezowanych. Jak zdobyc tramwaje dla JGA ??? Nie wiem jak to funkcjonuje ze pieniadze wyprowadza sie z regionu . Jestesmy bardzo atrakcyjni jak Garmisch- Partenkirchen w Sudetach . To porownanie jest prawda bo jak widzicie Panstwo wielu ludzi z polnocy spedza chetnie urlop w Naszym Sudeckim regionie . Ci ludzie zostawiaja tu walute. Posiadamy elektrownie wodne ktore kiedys pracowaly dla Tramwajow. Prad z napedow turbin wodnych nie kossztuje nic a towarzysze tramwaj wycieli z krajobrazu - dlaczego ? Niszczono wiele i niszczy sie dalej w regionie bo chyba czeka sie na inwestycje niemieckie. Dlatego szabrowano i palono . Tak popalono wiele szybowcow na gorze szybowcowej po niemcach . Palono tez stare konstrukcje polskie bo mozna nimi " Bylo uciec do Berlina Zachodniego " tak komuno juz o tym zapomnialas ! Z tego powodu nie mamy muzeow lotnictwa i Tramwajow bo brak w nich egzemplazy do wystawiania. W czasie przemian splonol hangar na gorze szybowcowej z Szybowcami bo urzedujacy tam milicjanci nie cierpieli szybowcow ! Dzisiaj mamy tam kolejny zawalona hangar a tabliczka informacyjna mowi ze obiekt jest przeznaczony do rozbiorki. Czy z zalkadow komunalnych oczyszczania Miasta nie mozna zrobic Muzeum Tramwajow - nie bo tramwaj jest symbolem opozycji i protestow dla Warszawy . Dlatego bedziemy dalej dupa europy a jadac rowerem bedziemy rozjezdzani z powodu braku funduszy na drogi rowerowe . Z tego tez powodu nasi rodzice beda dozywac swoich lat w zagrzybialych mieszkaniach i poobsypywanych tynkach budynkow. Natomiast elita warszawska ktora przyjechala do nas w teczkach mieszka w luksusie. Pozdrawiam - Wasz tramwajarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Znaleziono niewybuch

Drogi do remontu

Finisz remontu szpitala

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
907
Tak
24%
Nie
73%
Nie wiem
4%