MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Zaduszkowe wspominki muzyką jazzową pisane

Wiadomości: STANISZÓW
Środa, 3 listopada 2010, 8:19
Aktualizacja: 8:20
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Wczoraj w Pałacu Staniszów odbył się koncert Piotra Barona, jednego z najlepszych polskich saksofonistów jazzowych. Występ odbył się w ramach 13. już spotkania „Muzykaliów Staniszowskich” organizowanych przez Fundację Forum Staniszów.

Wraz z Piotrem Baronem, który wykonał zaskakujące swym niestandardowym brzmieniem utwory na saksofonie tenorowym i sopranowym oraz na klarnecie basowym, wystąpili również: Przemysław Jarosz grający na perkusji, Maciej Adamczyk grający na kontrabasie, Paweł Kaczmarczyk płynący po klawiszach oraz strunach fortepianu oraz Adam Milwiw-Baron improwizujący na trąbce oraz didgeridoo.

Artyści wykonali utwory z autorskich płyt „Kadisz” oraz „Sanctus, Sanctus, Sanctus”. Instrumentalna muzyka wprawiała słuchaczy w nastrój przenikania lub swoistego ożywania dusz zmarłych. Dźwięk potrafi bowiem nazwać to co nieuchwytne dla słów i oddziaływać na odbiorcę w sposób wielowarstwowy znaczeniowo. Niektórzy pokusiliby się o stwierdzenie, że muzyka prezentowana przez Piotra Barona była niczym rozmowa ze świętymi, których obrazy wisiały w tle lub dyskusja z duchami obecnymi w Zaduszki wśród żywych.

W atmosferę tajemniczości wprowadzało zarówno miejsce, czyli XVIII-wieczny Pałac Staniszów, przyciemnione światło, jak i oplatająca wszystko gęsta mgła unosząca się na zewnątrz, ale przede wszystkim tajemnicza była muzyka, płynąca z jakby ożywionych instrumentów. Wydawały one bowiem nietypowe ale ciekawe dźwięki. – Koncert „Zaduszki Jazzowe” to przede wszystkim atmosfera zadumy, wspomnienia i myślę, że muzyka jazzowa jest do tego najlepszą oprawą aby powspominać bliskich i tych, których nie ma już niestety z nami – powiedziała Agata Rome-Dzida, z Fundacji Forum Staniszów.

Piotr Baron, legenda polskiego jazzu, jest czołowym polskim saksofonistą jazzowym, kompozytorem oraz pedagogiem, recenzentem i publicystą Jazz Forum. Był nominowany trzykrotnie do nagrody Fryderyka jako jazzowy muzyk w latach 2000, 2004 i 2008. Otrzymał również nominacje w kategorii jazzowa płyta roku za płyty „Bogurodzica” w 2000 r. i "Sanctus, Sanctus, Sanctus" w 2008 r. Na trzydziestolecie pracy artystycznej Piotr Baron został odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Honorową Odznaką Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

Celem „Muzykaliów Staniszowskich” jest promocja artystów związanych z regionem Karkonoszy oraz rewitalizacja poprzez muzykę zabytków Kotliny Jeleniogórskiej . Projekt realizowany jest przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Urzędu Gminy Podgórzyn.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wieczór wspomnień

Talenty na scenie

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

O rozpadających się górach

Zaczytaj się z Jelonką.com

Studium na początek

Wystawa o Staffie w muzeum Hauptmanna

WORD w Jeleniej Górze... jest zagrożony

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
932
Tak
65%
Nie
28%
Nie wiem
7%