MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Zaduszki. Tłok w autobusach, zaniedbania na cmentarzu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 2 listopada 2011, 14:01
Aktualizacja: 16:49
Autor: RED
Fot. RED
Tony odpadków po wczorajszym dniu Wszystkich Świętych wywożą z cmentarza komunalnego gospodarujący terenem. Mieszkańcy zwracają tymczasem uwagę na zniszczoną infrastrukturę nekropolii.

2 listopada dla ludzi wierzących przypada właściwa okazja – Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – aby odwiedzić groby bliskich i pomodlić się za ich dusze. Wszyscy sprzątają po wczorajszym święcie.

Zwłaszcza w te dni na cmentarzu przy ulicy Sudeckiej odczuwane są braki i zaniedbania związane z infrastrukturą tej najstarszej nekropolii. Chodzi głównie o zdewastowany system oświetlenia alei. Kikuty latarni z wyprutymi przewodami od lat straszą odwiedzających nagrobki bliskich. – Kiedy robi się wcześniej ciemno, przydałoby się tu światło z takich lamp, tymczasem szpecą one jedynie całość cmentarza. Wieczorem i po zmroku strach tu przychodzić – powiedziała nam pani Leokadia.

Wprawdzie teren cmentarza leży na Wzgórzu Kościuszki, gdzie z końcem XIX wieku wytyczono nekropolię, jednak nic nie zapowiada, aby był on objęty planem rewitalizacji pobliskiego parku. Trudno więc liczyć na to, aby na starym cmentarzu – czy to ze względów bezpieczeństwa, czy estetyki – pojawiły się stylizowane latarnie.

Tymczasem oblężenie przeżywają autobusy Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Dziś nie jeździ już linia specjalna, więc pasażerowie dojeżdżają na jeden i drugi cmentarz z linii nr 12. Pojazdy są zatłoczone do tego stopnia, że MZK musi na tę linię wysyłać dodatkowe autobusy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Półkolonie pełne atrakcji

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Krakowska w budowie

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~ 2-11-2011 14:31
no i dolozyc do tego nalezy ze na cmentarzu kontynery na smieci byly swiezo pomalowane, i jak tu wrzucac smieci by nie zniszczyc ubrania jeszcze mokra farba
~ 2-11-2011 14:57
Podobno 12 to całkowicie darmowa linia. Jeżdżą nią emeryci na cmentarz i kasowniki w tych autobusach są nie używane, pajęczyna jest na niektórych. Prywatny by nie jeździł.
~ 2-11-2011 16:25
"Ci, którym praktyka religijna jest obca, sprzątają po wczorajszym święcie." CO OZNACZA TO ZDANIE?
~kmam 2-11-2011 17:32
Niech nie będą "stylizowane latarnie", niech będą działające latarnie.
~No i... 2-11-2011 18:02
No i mamy syf na cmentarzach. Infrastruktura pod psem. Na dolnośląskich cmentarzach pojawiły się już infokioski dla odwiedzających nekropolie. Każdy może poznać historię cmentarza , jego części składowe,ważniejsze kwatery, ciekawe obiekty sztuki sepulkralnej , a nawet znależć grób kogoś z rodziny , znajomego czy zasłużonego dla danej miejscowości. A u nas ? U nas średniowiecze! Chcesz coś odnaleźć to dreptaj rządkami od grobu do grobu ,a i tak niczego się nie dowiesz.
~Pamiętajmy.. 2-11-2011 18:11
Wszystkich, którzy chcą utrwalić pamięć o swoich bliskich zapraszamy do publikacji prywatnych wspomnień. W ramach inicjatywy "Druk Wspomnień" pomagamy zachować przeszłość poprzez druk niskonakładowych prywatnych książek. Więcej informacji na: www.drukwspomnien.pl
*Piękny Roman* 2-11-2011 20:24
A jakie są numery najnowszego losowania lotto ?
~x 2-11-2011 20:41
jestem czestym bywalcen nowego cmentarza. byly tam kiedys kratki w studzienkach burzowych.... zniknely! chyba zostana te tandetnie poukladane deseczki . ile osob potknelo sie na tym gownie po ciemku odwiedzajac cmentarz wieczorem. oswietlenie tam to marzenie dla odwiedzajacych a raj dla chien cmentarnych. swiatla regulujace ruch pojazdow w bramach to owszem sa, ale dla kogo? to na wypadek ewakuacji zmarlych podczas ewentualnego nalotu??? czy ktos kiedys widzial na alejkach zamiatarke? chyba tak,we snie. wjazd nawet busikiem w celu dowiezienia bruku, elementow nagrobka,czy nawet czegos do podsypania blota przy niektorych grobach kasowane jest slono na co idzie ta kasa?to obiekt uzytecznosci publicznej. panowie tam pracujacy bez pieniedzy nie rusza sie z kantorka, mogli by zamiatac alejk
Piipi Jelonkowa 2-11-2011 21:47
~ Pani Leokadia ! .. to ma rację ! .. bo najgorsze jest zderzenie na cmentarzu z .. jeszcze żywym człowiekiem !
~noel 2-11-2011 22:18
Jak co roku ! dalej nie jest uporządkowany placyk ("parking") dla samochodów koło bramy cmentarnej przy ulicy Skowronków ! Ile lat mamy jeszcze na to czekać ? Ciągle są tam wyboje, dziury, piach i błoto w deszczowe dni ! Dlaczego nikt z radnych nie załatwi tego problemu ?
~xxxxfgfgfgf 2-11-2011 22:42
Radni się lansują solarisem ;)
~aa 3-11-2011 6:44
A nowy cmentarz? Tam można sobie zęby powybijać! Ani jednej latarni, ścieżki i alejki z kamieniami i wykrotami. Zabić się można! Parking tez bez oświetlenia. A radni, zamiast w końcu ucywilizować to miejsce, uprawiają żenującą lanserkę wożąc się autobusem.
~akcyk 3-11-2011 8:03
A zdewastowane ogrodzenie? Mimo interwencji, próśb nie można naprawić dziurawego i połamanego ogrodzenia od strony parku (stawu w parku) ? Wszystkie łachudry tamtędy wchodzą i kradną co popadnie z grobów!!Okazja czyni złodzieja! Ale Zarząd Cmentarza ma to w d...e! Jedyne co potrafią to zciągać to opłaty!
~buk 3-11-2011 8:46
kierownika starego cmetarza wysłać do okulisty , jezeli przez 12 miesiecy nie zauważył połamanego słupka w kwaterze żołnierzy radzieckich przy głównej aleji cmentarza , a jeżeli widział a nie zrewitalizował TO ZWOLNIĆ ! , chyba że Prezes ma takie samo zdanie ......bo po co ..
misiekjg(konto usuniete) 3-11-2011 20:20
To samo chciałem napisać co dodał "buk". Szef tej firmy powinien bardzo się wstydzić, jako że dokonywał inspekcji cmentarzy (był na "nowym") wraz z dużą grupą osób towarzyszących. Tego złamanego (od roku) słupka i urwanego łańcucha jakoś nikt nie zauważył!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Mobilizacja przed II turą

Finał na lawecie

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2171
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%