MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Zaduma i radość we Wszystkich Świętych

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 1 listopada 2010, 12:13
Aktualizacja: Wtorek, 2 listopada 2010, 7:31
Autor: TEJO
Fot. UT
– Każdy z nas jest powołany do świętości, a dzisiejsze święto to dowód, że nie jest to czcze wyzwanie – mówił dziś kapłan podczas homilii wygłoszonej przed kaplicą św. Michała Archanioła. W uroczystość Wszystkich Świętych mieszkańcy miasta i regionu oraz przybyli z innych części kraju goście licznie odwiedzają cmentarze.

Z jednej strony modlitwa i zaduma, z drugiej – okazja do spotkania towarzyskiego. Miejscami, które dziś przyciągają niemal wszystkich, są nekropolie. Na starym cmentarzu komunalnym przy ulicy Sudeckiej w Jeleniej Górze od samego rana – wzmożony ruch. Odwiedzających groby przybywa z godziny na godzinę. Wizytom sprzyja pogoda: niemal wiosenne temperatury i prześwitujące zza chmur słońce.

W pobliżu kaplicy św. Michała Archanioła słychać było nagrania piosenek religijnych. Przed południem wierni zgromadzili się tam na mszy świętej. Celebrujący ją kapłan podkreślił, że dzisiejsze święto to powód do radości z możliwości bycia świętym. – Ja tam święty nie jestem – tak o sobie wielu z nas mówi. To nieprawda, bo każdy człowiek jest powołany do świętości – powiedział duchowny.

Dzień Wszystkich Świętych to okazja do akcji charytatywnych i kwestowania. Dziś na cmentarzu komunalnym oraz trzech innych jeleniogórskich nekropoliach zbierane są datki na rzecz budowy pomnika pomordowanych przez hitlerowców profesorów lwowskich: Lwów 1941 in memeriam.

Blisko głównego wejścia kwestowali na ten szczytny cel strażnicy graniczni, policjanci, harcerze, członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Dołączyli się też samorządowcy. Przy ulicy Sudeckiej był prezydent Marek Obrębalski i radny Wiesław Tomera. Zastępca prezydenta Miłosz Sajnog kwestował na cmentarzu przy ul. Jagiellońskiej w Cieplicach. Zbierano także tradycyjne datki na Diecezjalne Seminarium Duchowne w Legnicy. Proboszcz parafii polsko-katolickiej, jak co roku, przyjmował ofiary na wypominki.

O bezpieczeństwo dbają policjanci. Funkcjonariusze kierują ruchem przy ulicy Sudeckiej. Tam jest najwięcej aut i pieszych. Pełne autobusy MZK dowożą pasażerów z innych dzielnic. Przed cmentarzami tłok: odwiedzający cmentarze kupują z prowizorycznych stoisk chryzantemy, lampiony, znicze i świece. Wśród handlujących są tradycyjnie harcerze, którzy w ten sposób zbierają środki na letnie obozy.

Jak zwykle najwięcej zniczy pamięci płonie przed symbolicznymi mogiłami Ofiar Faszyzmu, a także przed Mauzoleum Sybiraków i Ofiar Totalitaryzmu. Jeleniogórzanie pamiętają też o mogiłach znanych swoich krajan, którzy odeszli do wieczności. Tłoczno na cmentarzach będzie z pewnością do późnych godzin wieczornych. Wówczas – przy zapadającym zmierzchu – zapanuje tam niepowtarzalna atmosfera zbudowana blaskiem tysięcy świec.

Ogłoszenia

Czytaj również

Była zabawa na lotnisku

Śmierć na żwirowni

Staranował samochodem trzy pojazdy

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~GitaP 1-11-2010 13:18
ZADUSZKI STOJĄC DZIŚ NAD BLISKICH GROBAMI, NIE ZAPOMINAJMY O ŻYJĄCYCH KOCHANI! ABY Z BIEGIEM LAT STOJĄC NAD „ICH” GROBEM, NIE MYŚLEĆ O TYM CO POWIEDZIEĆ IM MOGŁEM! A ZE STRACHU CZY WSTYDU, NIE POWIEDZIAŁEM! I DO KOŃCA ŻYCIA BIĆ SIĘ Z MYŚLAMI MUSIAŁEM! CZY WYBACZYŁA MI, I CZY WIEDZIAŁA BĘDZIE: ŻE KOCHAŁEM, SZANOWAŁEM I ...TĘSKNIĘ! ! ! GITA P Nie zapominajmy o żyjących...
~Wierny tylko 1-11-2010 15:23
Każdy człowiek, który modli się za zmarłych zachowuje się tak, jakby miał władzę nad ich duszami. Modląc się za zmarłych stwierdza też, że ofiara Jezusa Chrystusa na krzyżu nie jest doskonała i wystarczająca. Gdyby to nasze modlitwy miały decydować o duszach zmarłych, wówczas ludzie umierający samotnie, nie mający nikogo bliskiego, nie mieliby szans na zbawienie, gdyż nikt by się za nich nie modlił! Ludzie biedni też byliby w zdecydowanie gorszym położeniu, niż bogaci, bo ich rodziny nie mogłyby np. opłacić mszy za duszę zmarłego. Jaką byśmy mieli pewność, że ktoś z żyjących pomodli się za nas? Czy chciałbyś, aby o Twoim życiu wiecznym mieli decydować ludzie? Dzięki Bogu łaską zbawieni jesteśmy przez wiarę!!! Tak mówi apostoł Paweł w 2 rozdziale Listu do Efezjan.
~ech 1-11-2010 16:18
Zawiła też podobno kwestował, a nie napisaliscie.
~Trzy grosze 1-11-2010 16:22
...w tym szczegolnym Dniu, tak bardzo chcialoby sie osobiscie polozyc kwiaty i zapalic znicze na grobach Biliskich, ktorzy odeszli, ale nie zawsze jest to mozliwe...Redaktorze, z daleka, dziekuje za zdjecia...
~bq 1-11-2010 18:53
A mnie bardzo interesuje co robiło zdjęcie państwa Kaczyńskich na Mauzoleum Sybiraków i Ofiar Totalitaryzmu?!
~aha 1-11-2010 19:03
Ludzie, wiecie, że 1 listopada jest świętem radosnym? Dlaczego większość z Was uważa, że to bardzo smutne święto? Kogo bym się dziś nie pytał, wszyscy odpowiadają, że dziś jest smutne święto, a przecież dziś jest święto Wszystkich Świętych, a Święto Zmarłych (tzw. Dzień Zaduszny) jest jutro... Przykre, że ludzie nie cieszą się ze szczęścia ludzi w Niebie, bo to przecież ich święto dziś obchodzimy...
~ 1-11-2010 19:16
do bq: tak się fałszuje historię... Ale wybaczmy tym, co błądzą, nie wiedzą, co czynią...
wupe 1-11-2010 19:33
ta kwesta to wspólna inicjatywa Dutkiewicza i mera Lwowa Andrija Sadowego, więc nie jest dziwne że Sajnog i Obrębalski wspierają swojego prezydenta
~do wupe 1-11-2010 20:14
a ty Kamilku jak zawsze zazdrosny
wupe 1-11-2010 20:40
?? nie jestem Kamilek a Pawełek jak już...
~., 1-11-2010 22:16
bardzo pozdrawiam:trzy grosze: osobe z kanady!
~Trzy grosze 2-11-2010 1:24
...Trzy grosze bardzo dziekuja i rowniez serdecznie pozdrawiaja...
~MatthewCA 2-11-2010 3:31
Fakt, dziekowac za zdjecia ktore sa na jelonka.com, tu w Canadzie taki dzien jak 1 listopada, nie jest uważany za swieto zmarlych, tu w ogole osoby zmarle sa zapomniane, tylko jakis smieszne Halloween gdzie sie przebieraja wszyscy starzy i mlodzi i imprzuja po domach i dysko, a sklepy maja na tym intere, kostium 20 baksow... pozdrawiam Maciej z Midland... i pozdro dla Trzech Groszy :D hyhyhh rogers.com rzadzi, ya ?
~xyz 2-11-2010 6:30
naleze do osbob ktore nie moga w tym dniu odwiedzic mogil rodziny:( dziekuje serdecznie za zdjecia
~ 2-11-2010 7:34
Marek się lansował... Żenada przedwyborcza!
~ 2-11-2010 10:43
ad. red. Tejo. Ja - w przeciwieństwie do redaktora - wsłuchiwałem się nie w piosenki reigijne, lecz w pieśni, które niosły się spod kaplicy Michała Archanioła. DOLNOŚLĄZAK
~Zaskoczony 2-11-2010 15:45
I znów Obrębalski !? Strach się bać - niedługo otworzę lodówkę a tam pan Marek hipokryzja ...do potęgi !!!
~do MattewCA 2-11-2010 15:54
Widzisz z daleka człowiek inaczej spostrzega nasze zwyczaj. Choć nasza domorosła młodzież, też zaczyna wprowadzać zwyczaje Halloween, tylko zamiast zbierać słodycze to obrzucają się jajkami :((
~ 2-11-2010 16:06
http://www.milanos.pl/vid-22446-Prawdziwy-Katolik-dzien-swiety-swieci.html
ZPKJ 3-11-2010 20:49
do `bp - są ofiarami Totalitaryzmu! matole jeden....
ciotkaz 4-11-2010 14:06
Dla Pana Tejo, wyrazy uznania i podziwu za wspaniałe, jak zawsze, zdjęcia. Serdeczne podziękowanie za to jedno, najbliższe mojemu sercu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Znowu auto na chodniku

Chodnik z Karola Miarki gotowy

Porozumienie dla rozwoju turystyki w regionie  

Siatki mają chronić karkonoskie murawy

Góry bez barier

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
689
Tak
20%
Nie
75%
Nie wiem
5%