MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Zaduma czy laba

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 19 marca 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 19 marca 2007, 11:58
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Trzydniowe rekolekcje dla gimnazjalistów i licealistów. A nauczyciele uczą się, jak prowadzić szkolne wycieczki.

W poniedziałek opustoszały szkolne mury w większości placówek oświaty. Trzy nadchodzące dni młodzież z opiekunami spędzi w świątyniach, w których księża będą przeprowadzali nauki Rekolekcji Wielkopostnych.

Dla sporej części uczniów – ilu, jeszcze nie policzono – oznacza to trzydniowe „wakacje”. – Nie ma przymusu chodzenia na rekolekcje, to nie chodzę. Nie chodzę także na religię. Nie widzę w tym żadnego uchybienia – przyznał Jakub, uczeń jednej z jeleniogórskich szkół średnich.
Jakub spędzi trzy dni na powtórkach przed czekającą go w maju maturą.

Z obserwacji ogólnych wynika jednak, że nauki rekolekcyjne cieszą się coraz większą popularnością. I nie ma mowy o ostentacyjnym bojkocie. – Nie wiemy jeszcze, jak będzie w tym roku, ale wyczytałem, że właśnie takie są ogólnopolskie tendencje. Mam nadzieję, że podobnie będzie u nas – twierdzi ksiądz Grzegorz Łukasik.
Duszpasterze czynią starania, aby nauki nie były serią nudnawych wykładów. Zapraszają na rekolekcje księży, którzy mają spore doświadczenie w prowadzeniu nauk dla młodzieży. – To szczególny odbiorca. Ważne jest nawiązanie kontaktu, a nie tylko odczytanie referatu o Panu Jezusie. Pokrzyczenie, pogrożenie palcem… To nie te czasy – uśmiecha się ks. Andrzej Miterski, jeden z zaproszonych kaznodziei.

W tym roku podczas Rekolekcji Wielkopostnych nie będzie tradycyjnej serii wykładów i spotkań organizowanych przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Żeromskiego. – Przygotowujemy się do sesji naukowej w drugą rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II. Rozpocznie się 30 marca – tłumaczy Paweł Domagała, dyrektor popularnego „Żeroma”. – Program będzie bardzo ciekawy. Zaprosimy uczniów wszystkich innych szkół – dodaje.

Tymczasem nauczyciele jeleniogórskich szkół ponadpodstawowych rekolekcyjny czas, który dla nich wolny jest od prowadzenia zajęć, wykorzystują na szkolenia. Obecnie w ZSO nr 1 prowadzony jest kurs dla kierowników wycieczek szkolnych. Zajęcia teoretyczne potrwają dwa dni, a całość zakończy się zajęciami praktycznymi podczas wycieczki do Michałowic. Szkolenie pomoże nauczycielom w uzyskaniu stosownych uprawnień i ma zwiększyć bezpieczeństwo młodzieży podczas szkolnych wojaży.

Ogłoszenia

Czytaj również

Co warto wiedzieć na temat superfoods?

Ławki do remontu

Wkrótce karkonoski

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~wolant 19-03-2007 15:16
i tak powinno być!! brawa dla nauczycieli, że się dokształcają a dla uczniów, że jednak wielu korzysta duchowo!
~FF 19-03-2007 15:20
Za to w "elektroniku" Ci co nie chodzą na rekolekcje - ida do szkoły! Na "prawie" normalne lekcje - a nauczyciele na kurs pierwszej pomocy.
~no pewnie 19-03-2007 21:19
to jest chore!przerywać naukę w szkole ze względu na jakieś dziwne obrządki?
~grzechu 19-03-2007 22:20
Jasne ....chodza do koscioła, dzis widziałem połowe szkoły pod tesco lub carrefur, inni siedza w cafejkach internetowych lub automatach zrecznosciowych. te rekolekcje to prawie jak wagary tylko ze legalne.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Strażacy przeszli szkolenie

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1076
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%