MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Zadbają o zabobrzańskie… śmietniki

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 3 lipca 2008, 7:05
Aktualizacja: 7:06
Autor: TEJO
Czy nowe śmietniki obudzą w mieszkańcach Zabobrza ekologicznego ducha? Dzieci z ODK bawią się wśród odpadków pozostawionych na pobliskim skwerku.
Fot. TEJO
Na Zabobrzu murowane i brzydkie osłony na kubły na śmieci, pamiętające wczesne lata 70. XX wieku, zyskają nowy wygląd. A to za sprawą modernizacji planowanej przez Jeleniogórską Spółdzielnię Mieszkaniową.

JSM właśnie ogłosiła ofertę. Poszukuje firmy, która podjęłaby się opracowania dokumentacji przebudowy i zadaszenia śmietników. To jeden z bardziej wstydliwych tematów w betonowej dzielnicy miasta.

Budowle, które osłaniają kosze, są brzydkie i zdemolowane. Trudno się dziwić: wielu mieszkańców blokowisk traktuje je jak zwykłe „wychodki”. Wandale też robią swoje. A – o ile elewacje bloków są remontowane i malowane – o tyle śmietniki wciąż tkwią w epoce wczesnego PRL.

Czy zyskają nowy, ładniejszy wymiar? Wszystko zależy od projektu, ale nie tylko. Ważna będzie też kultura samych mieszkańców, którzy będą musieli o nowości zadbać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przebudowa drogi nr 2273D

Polacy wybierają prezydenta (aktualizacja)

Raport NIK dotyczący m.in. MZK Jelenia Góra

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~ jeleniogorzanka... 3-07-2008 8:23
szkoda ze nie pomysla o "placach zabaw" ktore sa tez z wczesnego PRL... nie dosc,ze nie mozna ich juz nazwac "placem zabaw" to jeszcze sa niebezpieczne dla dzieci....
~ten, który spędzał półkolonie w ODK 3-07-2008 9:26
"Dzieci z ODK bawią się wśród odpadków pozostawionych na pobliskim skwerku". To są dzieci, które spędzają czas na pólkoloniach. W tych " wypasionych" pracowniach ha, ha, a w tenisa stołowego gracie zapewne na tym stole sprzed 100 lat? A komputery jeszcze dyszą?Wszystko to lipa, dobrze, że chociaż wyjechać gdzieś możecie. Pozdrawiam
HankaOdRumcajsa 3-07-2008 11:30
...a może by tak jeszcze te śmieci posegregować do odpowiednich kubłów....
~Wilma 3-07-2008 12:11
W ogóle śmietniki na terenie CAŁEJ Jeleniej Góry (i okolic!) to zgroza i "obciach"... W głębokim PRL-u nie było gorzej!
~Do TEJO 3-07-2008 12:24
Masz 100 % rację ,abyśmy my mieszkańcy jeszcze potrafili to uszanować :)
piipi 3-07-2008 12:25
..~Zabobrze jest strasznie smutnym..."smietnikiem" !!.
~edyta 3-07-2008 13:09
to szanujcie,tylko potraficie niszczyć i narzekać
~jeżozwierz2712 3-07-2008 14:14
do jeleniogórzanki - na Zabobrzu starzejące się społeczeństwo nie jest przychylnie nastawione do placów zabaw , ot, najlepiej jakby dzieci nie było, a przy budynkach były oazy spokoju; tylko dlaczego tak wiele starszych ludzi skarży się na rozbrykaną młodzież - no bo ani dzieci , ani młodzież nie mają się czym zająć; na osiedlu mieszkaniowym powinna być infrastruktura służąca wszystkim, więc place zabaw, place rekreacji dla młodzieży, ciche zakątki dla seniorów; może kiedyś społeczeństwo, które w latach radosnego PRL-u wychowywało własne dzieci na przydomowych placykach zrozumie intencje ; do Hanki od Rumcajsa - a może by tak wreszcie naród nauczył się segregować śmieci - a z tym jest raczej kiepsko; do piipi - nie tylko Zabobrze - ale to zasługa mieszkańców i braku ekologicznego wychowania; A MOŻE BYĆ TAK - śmietniki są wykonane z cegły klinkierowej, zadaszone i częściowo osiatkowane (żeby worki nie fruwały), posadzki są na tyle gładkie, żeby można było skutecznie wymiatać spod pojemników odpadki , są wrota z zamkiem patentowym, zarządca rozdaje w promocji po 1 kluczu dla rodziny/singla, wokół smietnika są posadzone dekoracyjne krzewy dla dodania urody miejscu (przecież to nie musi być wstrętne obejście), firma wywożąca odpady regularnie dezynfekuje pojemniki od wiosny do późnego lata eliminując fetor rozkładających się resztek, mieszkańcy wyrzucają śmieci w workach do pojemników a duże przedmioty składają wewnątrz boksów , a nie na zewnątrz. Czy taka wizja śmietnika jest możliwa? Odpowiadam - tak. Czy wszyscy mieszkańcy osiedli są przygotowani na korektę zachowań,. Odpowiadam - nie. Bo Zabobrze to osiedlowa "wieża Babel" (inne osiedla mieszkaniowe - też) - różne zachowania, różny stopień kultury (lub jej brak), różne postrzeganie ekologicznej edukacji dzieci i młodzieży, wreszcie różnie pojmowana rzecz wspólna - "nie dbam ,bo nie moje". A może być tak pięknie. Co do placów zabaw - powinna powstać Osiedlowa Rada ds Placów Zabaw i Rekreacji złożona z osób w wieku od 3 do 17 lat, która przedstawiłaby dorosłym plan utworzenia miejsc potrzebnych do właściwego i bezpiecznego rozwoju dzieci i młodzieży. Jeżeli zależy nam na naszej przyszłości, zadbajmy najpierw o jej gwarantów, nawet jeżeli jeszcze nie umieją mówić .
~kmam 3-07-2008 18:08
do ~jeżozwierz2712: najlepiej to z samych trzylatków. Ubaw po pachy...
HankaOdRumcajsa 3-07-2008 19:34
do jeżozwierz - ja bym chciała segregować tylko nie mam gdzie wyrzucać, bo u mnie na dzielnicy jest jeden wielki kontener, butelki plastikowe tylko mi sie udaje wrzucić do odpowiednich kontenerów...
piipi 3-07-2008 23:00
...do - [~HankiORumcajsa..]...to ty jestes taka...tyc,tyc malutenka !!.
~Prosba 4-07-2008 1:41
Zrobcie msze , w intencji smietnikow , prosze sie nie denerwowac, slyszalem glupsze intencje , kiedys w polskim Sejmie , intencja byl deszcz !
piipi 4-07-2008 12:34
..do - [~Prosba..]---C.d. ~Poslowie wtedy manifestowali swoja wiare i ..fajnie,ale idac na modlitwe o deszcz zaden nie wziol ze soba parasola..

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Festiwal Kolorów w Kamiennej Górze

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Moja Mała Ojczyzna – konkurs

Zebrali 3 tony odpadów

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
467
Tak
47%
Nie
39%
Nie wiem
13%