MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Zaczytaj się z Jelonką.com

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 8 września 2017, 7:06
Aktualizacja: 22:45
Autor: KK
Fot. Książnica Karkonoska
„Jak unikać błędów, oddalać zmartwienia i przezwyciężać stres”, „Karkonosze w poezji. Mała antologia”, „Lekkie życie Barnaby’ego Brocketa” i „W naszym domu” to kolejne propozycje bibliotekarzy z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Dlaczego warto sięgnąć akurat po te książki? Uzasadniają to w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury!

Jak unikać błędów, oddalać zmartwienia i przezwyciężać stres. Dale Carnegie&Associates
Dale Carnegie, pionier w dziedzinie samodoskonalenia, samorozwoju, umiejętności interpersonalnych, pierwszy kurs poprowadził w 1912 roku. Doświadczenia z zakresu szkoleń zawarł w swojej najsłynniejszej książce „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”. Opublikowana w 1936 roku, sprzedawana w milionowych nakładach, w 2002 roku została ogłoszona najważniejszą książką biznesową XX wieku. „Jak unikać błędów, oddalać zmartwienia i przezwyciężać stres” została wydana w edycji uzupełniającej przez istniejącą do dziś firmę szkoleniową Dale Carnegie Training, a to znaczy, że upływ czasu nie wpłynął na wartość tych książek – rady Dale’a Carnegie nadal są aktualne i warto z nich korzystać. Kto z nas nie ma zmartwień, nie popełnia błędów i nie mówi co jakiś czas o nękającym go stresie? Tyle że „zamartwianiem się nikt jeszcze nigdy żadnego konfliktu nie rozwiązał. Gdybyś całą energię, jaką zużywasz na rozpamiętywanie obaw (a zamartwianie się pochłania dużo energii), włożył w konstruktywne podejście do rozwiązania problemu, z pewnością uporałbyś się z kłopotami i lękami. A przy tym stałbyś się zdrowszy i szczęśliwszy.(…). Trzeba się do tego trochę przyłożyć, ale nie jest to niemożliwe!” No to do roboty! Pierwszy krok zrobiony – właściwa lektura wybrana. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Karkonosze w poezji. Mała antologia, oprac. Edward Zych
Poetycka siła pasm górskich jest oczywista dla każdego miłośnika szlaków turystycznych i pofałdowanych horyzontów pasm górskich. Subiektywne odczucia, wrażenia, skojarzenia w poezji znajdują najgłębszy i najbardziej symboliczny wyraz. Antologia prezentuje wiersze 25 poetów, w większości mieszkających z dala od Karkonoszy, wśród nich znalazły się nazwiska związane z historią literatury polskiej: Mieczysław jastrun, Tadeusz Różewicz, Jan Sztaudynger. Wydany w 1985 roku zbiorek podsumowuje 40 lat od czasu odzyskania przez Polskę terenu Dolnego Śląska. Co ciekawe, zamiarem opracowującego było uczynić z antologii „miłą pamiątkę z pobytu w Karkonoszach i Jeleniej Górze”. Czytając kolejne wersy obudzimy własne wspomnienia z gór; „świerka w białych dachówkach”, „góry w ogniu jesieni”, „końskie oczy zmęczone”, „kamienie leżące w plamach słońca”, „śmigłe pnie”, „czarne koryta”, „ciepłe dno przełęczy”, „wilgotne poranki”… Dla wiecznie głodnych gór, dla uzależnionych od szumu potoków i wodospadów, zakochanych w zapachu kosówki antologia będzie jak koło ratunkowe w czas oddalenia od krainy szczęśliwej. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Lekkie życie Barnaby’ego Brocketa . John Boyne
Oto najprawdopodobniej najnormalniejsza rodzina na świecie. Do momentu, gdy pewnej piątkowej nocy na świat przychodzi Barnaby. Najmłodszy syn państwa Brocket – dziwoląg, odmieniec, za wszelką cenę zwracający na siebie uwagę Barnaby Brocket. Spójrzcie w niebo! Czy widzicie tę małą, czarną kropkę, która wznosi się wyżej i wyżej? To Barnaby Brocket, jedyny chłopiec na świecie, który nie podlega prawu grawitacji. Fakt ten przysparza mnóstwa kłopotliwych i niezręcznych sytuacji, wzbudza m.in. oburzenie i niechęć, chorobliwą ciekawość i obsceniczny śmiech. Chłopiec właśnie wyruszył w wielką podróż, podczas której przekona się, że nie on jeden jest inny niż wszyscy.
Pełna humoru, wzruszająca powieść o inności, normalności i wierności samemu sobie. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

W naszym domu. Jodi Picoult; czyta: Magda Karel
Każdy, kto wysłucha tę książkę na zawsze zapamięta, czym charakteryzuje się zespół Aspergera - jedna z postaci autyzmu. Pisarka z niesamowitą wnikliwością przedstawia cechy tej choroby u głównego bohatera-chłopca oskarżonego o brutalne morderstwo. Ponadto podkreśla, że choroba dotyka całą rodzinę. Nie zdajemy sobie sprawy jak straszną przypadłością jest autyzm.
Co czuje matka, której dziecko popada w obłęd, gdy w sklepiku osiedlowym zmienia się kasjerka? Gdy musi walczyć o każde jego spojrzenie, uścisk? Co czuje brat, który ma dość podporządkowywania się dziwacznej sytuacji w domu i nie może zaprosić znajomych, bo nie wie czy nie rozzłości to Aspargerowca? I wreszcie co czuje sam Jacob? Czy zdaje sobie sprawę z tego, że jest chory? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w tej książce. To obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy narzekają na swój los! Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Festiwal z azaliami i rododendronami w tle  

Wczoraj kino plenerowe, a dzisiaj Jacek Ziobro

Zauroczeni Karkonoszami – zaproszenie na wernisaż

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Zaczytaj się z Jelonką.com

Zaczytaj się z Jelonką.com

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1341
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%