MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Zaczytaj się z Jelonką.com

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 18 sierpnia 2017, 6:36
Autor: KK
Fot. Książnica Karkonoska
„Mehmed Zdobywca”,” Okruchy. Z historii Żydów na Dolnym Śląsku”, „Kanada pachnąca żywicą” i „ Wędrowne ptaki” – to najnowsze propozycje bibliotekarzy z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Dlaczego warto sięgnąć akurat po te książki? O tym w bardzo ciekawie napisanych recenzjach. Zapraszamy do lektury!

Mehmed Zdobywca. Nedim Gürsel
Mehmed II to jeden z tych władców, którego panowanie nieodwracalnie zmieniło oblicze świata. Był głównym twórcą Imperium Osmańskiego. Jego największym marzeniem było zdobycie Konstantynopola. Przygotowania zaczął już w 1445 roku, aby ostatecznie w 1453 roku położyć kres Cesarstwu Bizantyjskiemu. I od tej pory już nie Konstantynopol tylko Istanbuł, który zostaje ogłoszony stolicą Osmanów a Mehmed otrzymuje przydomek Zdobywca. Podbój miasta nie byłby możliwy, gdyby nie budowa fortecy Bogaz Kesen. Wiele lat później, w samotnej i pięknej rezydencji, usytuowanej tak, że z jej okien można spoglądać na twierdzę, współczesny nam pisarz próbuje uporać się z powieścią o tamtym czasie, krwawym, okrutnym i nad wyraz fascynującym. W rezultacie otrzymujemy niezwykle ciekawie skonstruowaną narrację - z jednej strony śledzimy proces twórczy i spoglądamy na Turcję w bardzo trudnych dla niej latach 80-tych, a jednocześnie uczestniczymy w podbojach Mehmeda, poznajemy arkana prowadzonej przez niego polityki, podpatrujemy dwór sułtana, jego najbliższe otoczenie i wewnętrzne intrygi. Nad wszystkim góruje on – władca absolutny, o niezaspokojonych ambicjach, bezwzględny, przenikliwy i nieprzeciętnie inteligentny strateg, który zakochał się w pewnym mieście, bo od urody Stambułu wszystko się zaczęło. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Okruchy. Z historii Żydów na Dolnym Śląsku. Cezary Wiklik
Jak pisze we wstępie autor, ta książka niczego nie wyjaśnia, ta książka to garść interesujących okruchów o społeczności, która po cichu, pracowicie zostawiła swoje niewielkie ślady w obrazie Dolnego Śląska.
U schyłku XVIII wieku w Jeleniej Górze mieszkały 3 osoby wyznania mojżeszowego, kilkanaście lat później liczba ta wzrosła do 35. W 1845 roku gmina żydowska podjęła starania o budowę synagogi. 14 września 1946 roku odbyło się uroczyste otwarcie domu modlitwy, brali w nim udział przedstawiciele wszystkich wyznań. Budynek nie przetrwał do dziś, gdzie się znajdował? W ścisłym centrum, po szczegóły odsyłamy do książki. Jeleniogórska synagoga to nie jedyne miejsce zgromadzeń wyznawców judaizmu na Dolnym Śląsku. Swoje świątynie mieli Żydzi w kamiennej Górze, Kowarach, Jaworze … Obecność Żydów w Jeleniej Górze upamiętniają cmentarze żydowskie oraz elementy architektoniczne, charakterystyczne dla kultury zdobienia domów, zachowane do dziś przy ul. Grabowskiego, Wiejskiej, Drzymały, Wolności. Autor publikacji wspomina też o jeleniogórskiej mykwie , o domu wypoczynkowym braci Barasch , o Carlu Samuelu Haeuslerze, który obok prowadzonych wielu ciekawych interesów był pierwszym producentem szampana na Śląsku oraz o Carlu Hauptmannie i jego niepolitycznych przyjaźniach i romansie.
Po 1945 dolnośląska społeczność żydowska była najliczniejsza w Polsce. Ziemie Odzyskane dawały szanse na nowe życie. Kres temu położyły wydarzenia w 1968 roku. Pozostały okruchy, wplecione w historię i wizerunek regionu oraz wspomnienie o ludziach. Prezentowana książka gromadzi te okruchy i opowiada o tym, co zatarło się w naszej świadomości. Książka dostępna w zbiorach regionalnych. (JJ)

Kanada pachnąca żywicą - Arkady Fiedler. czyta : Sławomir Holland
Ta książka A. Fiedlera znanego polskiego podróżnika, pisarza i poety opowiada o wyprawie podróżniczo- myśliwskiej do północnej puszczy kanadyjskiej. Fiedler wraz ze Stanisławem- traperem mieszkającym od wielu lat na emigracji w Kanadzie, a dokładniej w puszczy kanadyjskiej, w wybudowanej przez siebie drewnianej chacie nad rzeką, przemierzają indiańskim canoe rzekami i jeziorami lasy północnej Kanady.
Słuchając tę książkę ma się wrażenie jakby jej Autor był obok nas i opowiadał, to co zobaczył, usłyszał i czego dowiedział się o Kanadzie.
To książka pachnąca prawdziwą przygodą! Rewelacyjnie napisana, pełna emocji i uczuć. Duża porcja ciekawych opowieści z historii Ameryki Północnej. Polecam! Audiobook dostępny w zbiorach Wypożyczalni Książki Mówionej Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Wędrowne ptaki. Michael Roher
Czy każdego obcego należy się bać ? Czym jest tolerancja? Jakie są jej granice ? Metaforyczne wędrowne ptaki przylatują, zakładają gniazda, zostają na chwilę, dają się poznać i odlatują. Ile w tym wartości dla najmłodszych ? Autor tej niezwykłej książki uczy o różnorodności, odmienności, odwadze, zawieraniu przyjaźni, podejmowaniu decyzji, odchodzeniu, akceptacji, uczy prostymi obrazami, zrozumiałymi dla najmłodszych, atrakcyjnymi dla dorosłych. Ciepła, poetycka, poruszająca lektura o rzeczach ważnych i trudnych. Książka z najwyższej półki, obowiązkowa lektura dla każdego pięciolatka i nie tylko. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zaczytaj się z Jelonką.com

Gdzie zawita Skok w blok dzisiaj i w piątek?  

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Czytelniczka: drogo i brudno

Wiadukty prawie gotowe

"Świerzawa na deskach"

Swingująco przy Ratuszu

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
837
Tak
37%
Nie
57%
Nie wiem
6%