MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Zaczytaj się z Jelonką.com

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 17 lutego 2017, 7:59
Autor: KK
Fot. Książnica Karkonoska
Ballada o drobnym karciarzu, Oskar Adam Keil (1856–1936) przedsiębiorca i wydawca z Jagniątkowa, Poppy Pym i klątwa faraona oraz Samarytanin, Kapelusznice i Kot to kolejne propozycje bibliotekarzy jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej na zimowe wieczory. Zachęcamy, by zapoznać się z ich recenzjami.

Ballada o drobnym karciarzu – Lawrence Osborne
Makau – powiew tajemniczego Wschodu i kuszącej egzotyki, ekspansywnej nowoczesności i wspomnień dawnej elegancji. Makau nocą – rozświetlone jaskrawymi neonami miasto, które nie zasypia, bo tutaj się gra w bakarata punto blanco, a w słowach słychać szelest banknotów, brzęk żetonów, ciało przeszywa nagły jak iskra niepokój, to przepada kolejna fortuna. Jesteśmy w Makau - stolicy światowego hazardu. Lord Doyle, a przynajmniej tak się przedstawia, jest tu już od kilku lat. Chiny stały się dla niego ucieczką od pewnych kompromitujących spraw i ich konsekwencji, od siebie samego, od angielskiej przewidywalności. Przegrywa, wygrywa, niczego od życia nie oczekuje, nie ma złudzeń – jest hazardzistą. A co gorsza jego rezygnacja nie budzi naszego sprzeciwu. Przypadkowe spotkanie z piękną i nieprzeniknioną Dao-Ming Tang pozornie niczego nie zmienia, ale przeznaczenie, w które tak uparcie wierzy, postanawia inaczej. Subtelna proza opowiedziana powolnym, transowym, narkotycznym rytmem zmusza do przemyśleń i zastanowienia, nie pozwala o sobie zapomnieć, ale też nie chcemy wyzwolić się spod jej urzekającego wpływu, tak jak nie chcemy rozstania z nieodgadnioną Dao-Ming, nawet, gdyby to miało być wieczne przebywanie w buddyjskiej krainie głodnych duchów. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Oskar Adam Keil (1856-1936) przedsiębiorca i wydawca z Jagniątkowa. Robert Rzeszowski
W XIX. wieku w rejonie Karkonoszy i okolicach Jeleniej Góry kwitnie turystyka i rekreacja. Na gości czekają hotele, pensjonaty, schroniska, restauracje oraz pamiątki. W Jagniątkowie działają liczne stolarnie, manufaktury, pracownie produkujące lokalne specjały, które odwiedzający koniecznie muszą zabrać ze sobą, by wspominać pobyt w górach. Powstające tu wyroby są cenione na całym świecie i zdobywają wiele prestiżowych nagród. Galanteria drewniana, lalki, wyroby z mchu i kory, pudełka, nalewka z kosodrzewiny… Przed wojną ten region miał swoje produkty turystyczne.
Jeden z Jagniątkowskich zakładów, Galanterii Drewnianej Gustava Herziga w Jagniątkowie, kupił w 1885 roku Oskar Adam Keil. Rozwinął on produkcję, zaopatrując fabrykę w pierwszą w regionie maszynę parową oraz stworzył pracownię litograficzną i graficzną. Próbował też powołać szkołę snycerską.
Wyprodukowane w pracowniach Keila pocztówki do dziś zachwycają soczystością barw, urodą kompozycji, szczegółami graficznymi i poczuciem humoru artystów. To również wspaniały dokument epoki. Na kartach publikacji znajdziemy ponad 50 przykładów ze zbiorów prywatnych i ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego. Pocztówki z miejscami, których już nie ma: wieża widokowa na Stromcu, schronisko Wąsy Rübezahla, starą zabudowę Śnieżki, restauracje przy skałce Moltkego, na Sołtysiej Górze, Górze Domowej; z miejscami, które wciąż są, niektóre niemal niezmienione. Pocztówki dokumentujące wydarzenia: cieplicki jarmark z panną Różą, egzotycznymi gośćmi i tradycyjnym piernikiem, który można było trzymać pod pachą, powódź w Karpaczu, zjazd na saniach rogatych, dzień strzelectwa. Niektóre zaś ukazują turystów, ich stroje, ekwipunek, marzenia oraz wizję przyszłości: Śnieżka w2000 r.! Jest też prototyp liny do skoków i reklama jeleniogórskiego piwa. Spotkanie z tą publikacją jest przyjemnością i porcją wiedzy o przedwojennej Jeleniej Górze i okolicy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej.
Wielbicieli dawnych pocztówek zachęcamy do obejrzenia kolekcji ze zbiorów Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej: http://jbc.jelenia-gora.pl/dlibra/collectiondescription?dirids=8
Ciekawostka: wyraz pocztówka wymyślił Henryk Sienkiewicz.

Poppy Pym i klątwa faraona – Laura Wood
Pewnego dnia nadzwyczajny mag wyciągnął z kapelusza bardzo czerwoną dziewczynkę. Nazwano ją Poppy Pomidor Pym i przyjęto do cyrkowej rodziny, żeby razem z akrobatami, żonglerami i treserami dzikich zwierząt podróżowała po świecie. Po kilku latach uznano, że najważniejszy czas zadbać o jej edukację, i wysłano ją do szkoły z internatem. Na początku Poppy zupełnie nie mogła się tam odnaleźć. Saint Smithen’s bowiem bardzo różniło się od cyrku… Kiedy jednak w szkole pojawił się staroegipski rubin i zaczęły się dziać niebezpieczne rzeczy, okazało się, że to właśnie wyobraźnia, odwaga i niespotykane umiejętności dziewczynki pozwolą ocalić nowy dom oraz odkryć tajemnicę klątwy faraona!
Zwycięzca konkursu MONTEGRAPPA PRIZE FOR NEW CHILDREN’S WRITING
Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Samarytanin, Kapelusznice i kot – ks. Jan Kaczkowski. . Czyta ks. Jan Kaczkowski
Osoby ks. Jana Kaczkowskiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Pod trochę przekornym tytułem ukazał się audiobook, w którym ks. Jan z ogromną dozą poczucia humoru oraz zdrowego dystansu do siebie poruszył wiele ważnych, a niekiedy również kontrowersyjnych tematów. Ze słuchowiska możemy dowiedzieć się jak pomagać innym, kim są tajemnicze kapelusznice i dlaczego ks. Jan nie lubił kotów. ,, Samarytanin...” to niezwykle szczere świadectwo człowieka, który od lat realizując się w skutecznym pomaganiu innym, sam znalazł się w sytuacji potrzebującego pomocy.
Zachęcam do wysłuchania. To jedyna okazja, by usłyszeć głos ks. Jana i to, że "Samarytanin...” jest wydany tylko w audiobooku. Audiobook dostępny w zbiorach Wypożyczalni Książki Mówionej Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Szansa na remont "zameczku"

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Lato z ZTA w Parku Zdrojowym

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Czyżby Andrzej Duda?

Polacy wybierają prezydenta (aktualizacja)

Raport NIK dotyczący m.in. MZK Jelenia Góra

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
469
Tak
47%
Nie
39%
Nie wiem
13%