MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Zaćmi Śnieżkę

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 21 czerwca 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 21 czerwca 2007, 12:07
Autor: TEJO
Fot. Jelonka.com
Czy nowy hotel w Cieplicach będzie ozdobą łąk pod wałami przeciwpowodziowymi?

Leżące na razie odłogiem urokliwe tereny pod wałami w Cieplicach mogą wkrótce zamienić się w plac budowy. Nie jest wykluczone, że powstanie tam hotel.

Część łąk za cieplickimi wałami kupił od uzdrowiska jeden z przedsiębiorców z Warszawy. Choć od transakcji minęło sporo czasu, nieużytki cały czas pozostają takie, jakie były. Zamiarem kupca była budowa hotelu z kompleksem basenów w tak zwanym standardzie „spa”. Jednak do zrealizowania inwestycji, którą chciano zainteresować firmy chętne do zainwestowania w cieplicki aquapark, na razie nie doszło.

Plac pod wałami zlokalizowany jest bowiem w tak zwanej strefie ochrony uzdrowiskowej A, co wiąże się z wieloma obostrzeniami co do rozmiarów planowanych inwestycji. Chodzi głównie o wielkość parkingów, które w strefie A nie mogą być zbyt duże. To z kolei burzy plany właściciela terenu, który nosi się z zamiarem zmiany klasyfikacji gruntu na strefę ochronną B. Nie obejdzie się bez wielu formalności.

Są też wątpliwości co do wysokości planowanej zabudowy. Nie może ona przekraczać 14 metrów, ale inwestor chciałby postawić wyższe obiekty, nawet 18-metrowe.

Daje to twardy orzech do zgryzienia urzędnikom wydziału architektury, od którego zależy wydanie stosownych pozwoleń na budowę. – Z jednej strony taka inwestycja powinna cieszyć, bo w Cieplicach brakuje miejsc noclegowych. Hotel Cieplice ma już swoje lata, a i pozostałe są daleko poza standardami europejskimi – usłyszeliśmy.

Z kolei Zdzisław Ziomek, który od 16 lat kieruje hotelem Mercure w Jeleniej Górze, uważa, że boom na inwestycje hotelarskie się zmniejszył i biznes może okazać się nieopłacalny.
– Obłożenie hoteli w mieście i powiecie nie przekracza 40 procent w skali roku – podkreśla Z. Ziomek. Jego zdaniem to wystarczający argument, że liczba takich placówek jest w stolicy Karkonoszy wystarczająca.

Opinie ciepliczan są rozbieżne. Przyzwyczaili się do spacerów po szczycie wałów i pięknych krajobrazów, które mogą zostać zasłonięte przez hotelowe budynki, a urok natury zniszczą wjeżdżające samochody i autokary na hotelowy parking. – Tu powinno być tak jak było. Przecież są w okolicy inne tereny, gdzie można zbudować hotel – mówi Zbigniew Małecki.

<b> Cisza wokół aquaparku </b>
Warto przypomnieć, że rada miejska uchwaliła lokalizację budowy parku wodnego z kompleksem hotelowym przy ulicy Dolnośląskiej, za torami w stronę Wojcieszyc. Było też spore zainteresowanie budową takiego obiektu w Sobieszowie. Jednak po wyborach samorządowych jesienią ubiegłego roku sprawa ucichła.
Planowane są także hotelowe inwestycje w Jagniątkowie, będącym częścią Jeleniej Góry, oraz w Michałowicach, administracyjnie podległym Piechowicom.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jubileuszowy bieg w Szklarskiej Porębie

Most w Pilchowicach pod ochroną!

60 okrążeń na 60 lat

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~cdi 21-06-2007 9:50
Jezeli Jelonka w zalozeniach ma byc miastem turystycznym o wysokim standardzie obslugi gosci z calego swiata a nie tylko emerytowanych niemcow, to nieuniknione jest powstanie szerszej bazy noclegowej zapewniajacej przy tym rozrywki dla ludzi w przedziale wieku 0–100lat. Same łaki i pastwiska nie wystarcza zeby przyciagnac wymagajacego klienta z grubym portfelem. Nic sie nie dzieje to ludzie biadola. Jak znajdzie sie odwazny z pomyslem to tez niedobrze. To nie sredniowiecze. Krajobraz tak czy inaczej trzeba zmieniac i dostosowywac go do aktualnych potrzeb. Nie mam na mysli bezmyslnej dewastacji przyrody tylko zmiany dobrego na lepsze.
~Mirek 21-06-2007 10:26
Co to znaczy ,,za wałami''. O ktorej strony patrząc? Od gór na Cieplice czy od Cieplic na góry? Bo jak od Cieplic na góry to za wałami jest teren zalewowy. Tylko idiota by tam budował a poza tym nie dostałby nigdy zgody na to. A zdjęcie przedstawia właśnie tamte tereny. Podejrzewam, że chodzi o teren pomiędzy Staszica a Parkiem Norweskim czyli przed wałami blisko tamy.
~Słonko 21-06-2007 10:31
Jak chcemy zeby miasto było turystyczne i żeby było rzeczywiście stolicą karkonoszy, to muszą powstawać takie bazy noclegowe jak hotele. Żeby były one atrakcyjne muszą być położone w malowniczym miejscu. Nie można tak rozpaczać nad tym. Napewno w miejscach w których stoją nasze obecne domy kiedyś też były piękne dziewicze krajobrazy, a teraz co?? bardzo często brzydkie zrujnowane budynki, kamienice, bloki albo poprostu teren rozgrzebany, zaśmiecony, zaniedbany. Uważam, że jeśli ktoś dobrze zarządzi tym terenem i dobrze go zagospodaruje to krajobraz bardzo nei ucierpi. Pozdrawiam
~andrew 21-06-2007 10:41
jasne, niech nie zbudują tam hotelu bo pan zbyniu wyprowadza swojego kota na wały. niech dalej Cieplice będą stolicą żulerki i syfu! hura!
~ed 21-06-2007 10:55
zgadzam sie Mirkiem, jedyna lokalizacja możliwa to przed wałami, czyli emeryci spacerujący z pieskami po walach dalej będą mogli podziwiać śnieżkę i góry, a dodatkowo zamiast zarośniętych łąk będą widzieć z drugiej strony zagospodarowany teren z nowoczesnym obiektem. Nie wiem o co cala ta afera, pewnie wlaściciele pobliskich domków się burzą, ale jak budowali te swoje wątpliwej urody domy to krajobraz pewnie był mało istotny. Popieram inwestycję.
~xyz 21-06-2007 11:13
"Z kolei Zdzisław Ziomek, który od 16 lat kieruje hotelem Mercure w Jeleniej Górze, uważa, że boom na inwestycje hotelarskie się zmniejszył i biznes może okazać się nieopłacalny."BOOOOO sie boji o wlasna d.... gdyz ceny w hotelu straszne a servis pozostawia wiele do zyczenia i jesli pojawi sie konkurencji ceny przystepne i servis na wyzszym poziomie jak mercure to bedzie pan ZIOMEK cienko piszczal dlatego pierniczy takie farmazony!!!
~Aaron Pałkin 21-06-2007 11:40
Hotel nie powstenie za wałami,tylko PRZED wałami co robi wielka różnicą. Obszar za wałami jest terenem zalewowym i nic tam się nie wybuduje i w związku z tym żaden budynek nie będzie zasłaniał widoku gór. A ta zarosla przed wałmi na których ma powstac hotel to naprawdę pozostawiają wiele do zyczenia.
~Sobieszowianin 21-06-2007 12:02
Jak dla mnie lokalizacja tego hotelu jest w złym miejscu. Przecież "Zieloni" nie pozwolą na zniszczenie tak wspaniałego miejsca, którym są wały w Cieplicach. Za dużo tam jest drzew...
~Zbyszek 21-06-2007 12:13
A hotel MSW powstał w parku i to na teranie byłych kortów tenisowych i jest DOBRZE ? Można postać, jestem ZA, ale dać warunki zabudowy podobne jak w Karpaczu dla Gołębiowskiego. Jeszce ten budynek na Placu Piastowskim, gdzie jest biblioteka – też ludzi wysiedlić i przywrócić mu przedwojenną formę czyli HOTEL. To jest UZDROWISKO – tu się ŻYJE z KURACJUSZA jak w Świeradowie Zdroju.
~do Sobieszowianina 21-06-2007 12:27
Co sie martwisz zielonymi – Dostaną swoją "łapókę' na niby ratowanie przyrody i sie ucisza. To wy nie wiecie ze oraganizacje zielonych to legalna forma łapownictwa ,,,
~TaGo 21-06-2007 13:33
Ja rozumiem, ze tereny te sa objete jakimis tam uregulowaniami, ale po pierwszse, nie ma tam nic poza jakimis krzakami, zasypanymi zreszta gora smieci, a po drugie, jezeli bedzie to hotel SPA to w dalszym ciagu jest to dzialalnosc uzdrowiskowo–rehabilitacyjna tak ? Domyslam sie, ze inwestycje bedzie blokowalo Stowarzyszenie Milosnikw Cieplic, ktorzy nawiasem mowiac nie zrobili dla tych Cieplic jeszcze nic. Jak napisal Zbyszek, tu ma sie zyc z kuracjuszy, inwestor wyda na ten hotel sporo pieniedzy, zadba wiec o promocje i reklame, bo wladze miasta dbaja o nia delikatnie mowiac – srednio. Mowilo sie tez o tym, ze sam projekt jest fatalny, ci ktorzy widzieli tak twierdza. Jest to chyba jedyny problem, ktory moze nastawic mnie negatywnie do tej inwestycji. Projekt cale szczescie mozna zmienic! Jezeli ten hotel nie powstanie, bedzie to dowod na to, ze w tym miescie nie warto planowac wiekszych niz kolejna Biedronka inwestycji.
~Sobieszowianin 21-06-2007 14:00
Powstanie nowego hotelu powinno być przed wałami, a nie za wałami. Za wałami jest typowy teren zalewowy. Gdyby tam był Hotel to potrzebna byłaby przebudowa wałów przeciwpowodziowych zbiornika retencyjnego "Sobieszów". Na taką inwestycję nie stać władz miasta, a tym bardziej tego inwestora.
~EBE 21-06-2007 14:15
Myślę, żę nasi miejscowi architekci, zamiast walić wszystkim kłody pod nogi powinni zająć się działaniami sprzyjającymi rozwojowi miasta. Dla przykładu podam ulicę Wojska POlskiego z piękną, zabytkową zabudową– niestety aktualnie w opłakanym stanie.A są tam piękne budynki– tuż pod nosem Wydziału Architektury. A Sobieszowianin ? – ma jak zwykle problemy. Drogi Internauto ! Myślę, że pod wałami bardziej pasuje dochodowy i atrakcyjny hotel– niż nieużytek porośnięty chwastem. Wystarczy, że Sobieszów zarasta. No, ale skoro jego mieszkańcy nają takie poglądy jat Ty???? Pozdrawiam gorąco EBE
~kazimierzp 21-06-2007 15:25
Omawiany teren zawsze, we wszystkich planach zagospodarowania terenu był przewidziany jako teren pod rozbudowę funkcji uzdrowiskowych! Dlatego był on własnościa uzdrowiska. Państwowe Uzdrowisko borykające sie z trudnościami finansowymi sprzedało ten teren jako: pod funkcje uzdrowiskowe niemieckim przedsiębiorcom i takie funkcje według deklaracji nabywców miały tam powstać. Towarzystwo Miłośników Cieplic w obecnym składzie "chyba" nie będzie blokowało tej inwestycji, gdyż Przewodniczacy tego towarzystwa jak i wiceprzewodniczący są przedstawicielami w naszym mieście tegoż inwestora niemieckiego! Do Zbyszka! Sanatorium MSW powstało na terenie parku poprzez gwałcenie wszelkich zasad i praw przez władze komunistyczne z lat osiemdziesiątych xx wieku! Została wtedy, poprzez tę budowę, zniszczona w parku oś widokowa od starych budynków sanatoryjnych w kierunku na Karkonosze. Bryła i forma tego obiektu nijak tez nie pasują do otaczającej zabudowy! Budowanie bez ładu i składu to nie jest popieranie przedsiębiorczości, ale głupota! Turyści i kuracjusze przyjeżdzają nie tylko dla dobrych o wysokim standardzie pokoi hotelowych bo takie maja u siebie, ale właśnie dla pięknych widoków, cennych zabytków. Dlatego takie wartości powinne być szczególnie chronione!!! Do EBE– nie myl pojęć! Architekci nie mogą kazac właścicielom budynków np. przy al Wojska Polskiego ich remontu bo prawo im na to nie pozwala. Ale jeżeli ci właściciele będą chcieli te domy remontować to nikt w tych działaniach nie będzie przeszkadzać, a wręcz będzie im się pomagać! Po to jest między innymi opracowywany program rewitalizacji tejże alei (szczegóły możesz zobaczyć poprzez stronę: www.jeleniagora.pl!
~Wodniak 21-06-2007 16:21
Hotel Spa przed wałami,czy za wałami –wcześniej,czy pożniej powstanie.A co będzie z basenami termalnymi dostępnymi dla przeciętnego jeleniogórzanina,czy przyjezdnego turysty?Przed wyborami samorządowymi wielkie obietnice łącznie z ustaleniem lokalizacji aby omamić ludzi w zamian za oddanie głosów na tego,czy innego kandydata do rady miasta.Po wyborach od jesieni ubiegłorocznej Obiecywacze nabrali wody /termalnej/ w usta i sprawa basenów ucichła.Aż wstyd na forum Jelonki ,przy pokrewnym temacie,powracać już któryś raz do tej kwestii.Wielkie programy małoambitnych ludzi.
~Ula 21-06-2007 17:18
JA CHCĘ AQUAPARK!!!
~aquapark dla naiwnych 21-06-2007 18:09
baseny termalne to tylko kiełbasa wyborcza i w takiej postaci, jaką się łatwowiernym mieszkańcom przedstawia nigdy nie powstaną. mały strzegom wybudował sobie ostatnio porządne baseny – podgrzewana woda, zjeżdżalnie, gejzery, rzeka, itp za ok 9 mln.zł. tymczasem w jeleniej jeszcze przez 20 lat będzie się na sudeckiej co roku malować na niebiesko korodujące niecki syfiastych basenów sprzed kilkudziesięciu lat. zamiast realnie podejść do sprawy i zbudować 'zwykły', przyzwoity park wodny za kilkaqnaście milionów – co jest w zasięgu budżetu miasta nawet bez zewnętrznych środków, to robi się ludziom wodę z mózgu mamiąc nierealistycznymi termami za sto kilkadziesiąt mln. Najgorsze jest to, że takie nierealistyczne i oszukańcze podejście do sprawy mają wszystkie lokalne partyjki – sld, pis, po , wm – wszyscy chrzanią jak odurzeni o nierealnej megainwestycji. morał z tego taki,że kto by nie rządził w jg – jeszcze długo trzeba będzie jeździć ,do wód' do liberca, strzegomia, karpacza, itd. wypada mieć nadzieję, że niezadługo w paru okolicznych gminach jak janowice czy jeżów powstaną kolejne pływalnie; wtedy już na dobrą sprawę baseny w jg nie będą potrzebne i temat umrze śmiercią naturalną.
~m13 21-06-2007 19:44
jak napisal kazimierz p hotel MSW to zbrodnia na cieplicach dokonana w czasach komuny i to kazdy troche starszy pamieta a sprawa nowego hotelu to kolejny taki atak na piekno widokow i perspektyw pamietajcie ze piekno miasta takze na tym polega ze sa piekne widoki niech buduja ten hotel od strony wojcieszyc a tak cala ta akcja od sprzedazy przez uzdrowisko do obecnych planow to jeden skandal ...i obysmy tego hotelu o wysokosci 18 m nie zobaczyli zamiast gor..
~do m13 23-06-2007 8:26
a skad wezma pieniadze na remont cieplic jak nie z turystow pomysl logicznie potrzebne takie inwestycje a jak ktos chce ogladac widoki gor to prosze 20 metrow w prawo lub lewo od hotelu i po problemie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Wkrótce karkonoski

Co z odpadami po Green Energy Power?  

Klasyki zjechały do Kowar

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
289
Tak
39%
Nie
56%
Nie wiem
5%