MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 23 września
im. Bogusława, Linusa

Zabytkowym pociągiem do Czech

Wiadomości: Dolny Śląsk
Wtorek, 22 lipca 2008, 8:11
Aktualizacja: 8:12
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Nowe połączenie międzynarodowe przybędzie w dolnośląskim rozkładzie jazdy pociągów. Niestety, skład nie wyjedzie z regionu jeleniogórskiego, ale z Jaworzyny Śląskiej. Ale i tak może zyskać fanów z Jeleniogórskiego.

Chodzi o malowniczą trasę z Jaworzyny Śl. do Jaromierza, po której już niebawem pojadą zabytkowe, czeskie motoraki z lat 50. XX wieku. Pisze o tym Polska Gazeta Wrocławska.

Dziś do Skalnego Mesta koło Teplic, czy też do zoo w Dwór Kralove jeżdżą pielgrzymki polskich turystów. Głównie autokarami. Nie ma żadnego ruchu w przeciwnym kierunku. Pomysłodawcy linii chcą poprzez jej uruchomienie zachęcić Czechów do odwiedzin Polski.

Realizacja zamierzenia będzie opierała się na współpracy Muzeum Kolejnictwa oraz Muzeum Przemysłu i Kolei w Jaworzynie Śląskiej. Po stukilometrowym odcinku linii pojadą czeskie wagony motorowe dla 55 osób z możliwością doczepienia wozu dla dodatkowych 45.

W trasę ruszą dwa takie pojazdy, a pieniądze na całe przedsięwzięcie mają pochodzić z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2007-2014. Ponad 300 tys. zł. zostanie przeznaczonych na naprawy uszkodzonych fragmentów trasy, po których będą kursować motoraki.

W Jeleniogórskiem, póki co, jedynym światełkiem w tunelu w kolejowych połączeń transgranicznych jest weekendowa linia z Lwówka do Trutnova przez Jelenią Górę. Na rewitalizację wciąż czeka Kolej Izerska.

Ogłoszenia

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Ruszył proces o zabójstwo w noc sylwestrową

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~endru 22-07-2008 10:33
no dobra dobra... ale kiedy ruszy ta linia?
zloty666 22-07-2008 10:50
no właśnie kolej izerska . . . czeka, czeka i rewitalizacji się raczej nie doczeka, bo PKP jak ten pies ogrodnika działa . . .
~ 22-07-2008 12:34
większość taboru pkp to zabytki....jeżdżący nie tylko w stronę Czech....
~kowarzanin 22-07-2008 14:34
A może kolej nasza niemrawa i władze województwa ponownie uruchomią odcinek jelenia - Kowary - kamienna Góra? piękne widoczki,tunel i atrakcja turystyczna jak się patrzy. W calej Europie koleje żelazne wracają do łask ,przy zwariowanych cenach paliw. Może i u nas zacznie się powrót do czasów dobrze funkcjonujących kolei żelazneych?
~bary33 22-07-2008 15:27
do czech to niektórzy mają za darmo
~pol 22-07-2008 15:34
Nie stękaj, już nie PKP tylko Urząd Marszałkowski a formalności muszą troche potrwać. Jak 50 lat nie jeżdził pociąg to parę miesięcy nikogo nie zbawi, a nie macie pojęcia ile to formalności, przecież pociąg to nie kuń z furmankom.
~Liczyrzepa 22-07-2008 16:54
Panie Tejo, więcej precyzji i poprawności w dziennikarskim rzemiośle. Skoro Polacy jeżdżą do Czech, to ruch w przeciwnym kierunku musi być dokładnie taki sam. Czeskich nazw nie spolszcza się, o ile nie zostały one zatwierdzone w takiej formie w urzędowych rozporządzeniach, tak więc nie ma "Jaromierza", jest tylko Jaroměř, Pański "Dwór Kralove" to Dvůr Králové nad Labem (który przy okazji należałoby odmienić przez przypadek), już nie mówiąc o takim dziwolągu jak "Skalne Mesto". Warto by też było dokładnie podać trasę uruchamianego połączenia. Ja jako "znawca" gór (mówiąc delikatnie) domyślam się, że chodzi o linię Jaworzyna Śląska - Wałbrzych Główny - Meziměstí - Náchod - Jaroměř, ale prawdopodobna jest także trasa przez Lubawkę i Trutnov. A przy okazji: gdzie Pan chwycił tego "motoráka". Może w Dačicach? Jeśli tak, to napisz Pan, z czyjego to jest archiwum. <br><br> <i> a Liczyrzepie przydałoby się mniej upierdliwości:-) bo sam Duch Gór by o to poprosił :-) </i>
~Liczyrzepa 22-07-2008 16:56
Zapomniałem jeszcze napisać Kowarzaninowi, że pociągi z Kowar do Kamiennej Góry najprawdopodobniej już nigdy nie pojadą. Z bardzo prozaicznego powodu - tam od dawna już nie ma torów...
~Energoelektronik 22-07-2008 19:00
Odp. do Liczyrzepy. Torów nie ma na odcinku Pisarzowice-Ogorzelec, a na odcinkach Kamienna Góra-Pisarzowice i Ogorzelec-Jelenia Góra tory (być może z jakimiś lokalnymi ubytkami) jeszcze leżą, więc nie byłbym takim pesymistą.
~Liczyrzepa 22-07-2008 20:35
Do Energoelektronika. Nie jestem ani pesymistą, ani optymistą - jestem realistą. Wybudowanie praktycznie na nowo ok. 6-kilometrowego odcinka pomiędzy Ogorzelcem a Pisarzowicami należy raczej włożyć wyłącznie między marzenia, już nie wspominając nawet o konieczności gruntownego remontu pozostałej trasy. Są linie w o wiele lepszym stanie i które byłyby dużo rentowniejsze ekonomicznie po uruchomieniu (chociażby fragment tej samej linii pomiędzy Jelenią Górą a Kowarami), i nawet ich odtworzenie napotyka na niezliczone problemy.
prorok 22-07-2008 21:10
Faktycznie trasa kolejowa z kowar do kamiennej lub odwrotnie to napewno bylaby dobra atrakcja wiadukt tunel oraz ladne widoczki nie wszedzie sie to spotyka ale zeby przywrocic ta trase do stanu uzytecznosci trzeba wielkich zlotowek raczej pewnie taniej by bylo zrobic z tego trase rowerowa KTO JEST PRZECIWKO TRASIE ROWEROWEJ ??? DZIEKUJE NIE WIDZE
~stary Kazio 22-07-2008 21:28
Drodzy Państwo! Wybieram w dniach 08.08-11.08 na taką oto wycieczkę.Jadę autem do Trutnova tam przesiadam się w sobotę na pociąg do J.G.godz.9.31 .Wracam do Trutnowa z J.G. o 16.15. W niedzielę wybieram na Śniieżkę -lanowką.Po Mszy wracam,też lanovką.Będzie to moje i żony ostatnie "zaliczenie"Schneekoppe"w życiu. Czy to dobry pomyśł?Cała trasa to Kraków-Wiedeń z przerwą na Karkonosze.Proszę o komentarz,jest to otyle istotne,że nie wleziemy już z Kopy na szczyt.
~Liczyrzepa 22-07-2008 23:19
Przepraszam Panie Tejo za upierdliwość, ale myślałem, że Pan to napisze, a Pan, jak by powiedział nasz były prezydent, "ani be, ani me, ani kukuryku". Zdjęcie czeskiego wozu motorowego w niniejszym artykule pochodzi z następującej strony internetowej: http://para.unas.cz/vlaky.html. Mam nadzieję, że nie ukarze mnie Pan we właściwy dla siebie sposób za odrobinę uczciwości. <br><br> <i> Pana host wskazuje, że jakoś w Pana bezgraniczną uczciwość nie wierzę :-) </i>
~kęizdzezrpdarnok 23-07-2008 1:04
............panie Kaziu ,a przynjmniej kilka krokow pan zrobisz po gorach ???............
~Energoelektronik 23-07-2008 9:14
Do Liczyrzepy. Wiem, że taka odbudowa pochłonęła by wiele milionów, ale to co dziś wydaje się s-f być może za kilka lat nabierze realnych kształtów. Przykład: ze 2-3 lata temu wydawało się, że ZPR Wrocław zamknie prawie wszystkie linie kolejowe wokół Jeleniej Góry. Do Lwówka jeździła KKA, na Węgliniec były 2 pary pociągów,a wi weekendy jedna. Szklarska też umierała. A teraz mamy pociągi do Bolesławca, Zielonej Góry i 2 codzienne do Poznania ze Szklarskiej. Poza tym uruchomiono pociąg do Trutnova, który też przez wiele lat był w sferze marzeń.
~Liczyrzepa 23-07-2008 16:13
Do Energoelektronika. Proszę jednakże nie porównywać tych linii ze sobą, jak Pan widzi, uruchomiono więcej połączeń tylko na tych liniach, które były czynne bądź też w ogóle nie wymagały remontu. Odtworzenie, a ściślej mówiąc, odbudowa linii do Kamiennej Góry to zupełnie inna sprawa. Ja przychylałbym się do zdania Proroka, żeby utworzyć tam ścieżkę rowerową, na którą pewnie znalazłyby się fundusze z Unii Europejskiej. Byłaby to jedyny taki szlak rowerowy w Polsce - przebiegający jednym z najdłuższych w kraju tuneli, wspaniałymi serpentynami kolejowymi, po stromych stokach, przez wysokie wiadukty, głębokie wykopy i wysokie nasypy, już nie wspominając nawet o pięknych widokach. Ja na przykład dałbym wiele, aby móc przejechać się na rowerze oświetlonym tunelem pod Przełęczą Kowarską. Czy lokalnym samorządowcom przyszła do głowy taka atrakcja turystyczna???
~Liczyrzepa 23-07-2008 16:16
<i> nic nie będę prostował, bo nie mam czego, a nicka można zmienić - wtedy ja będę miał jasność:-) </i>
~Liczyrzepa 23-07-2008 16:58
<i> nasza polemika w tym miejscu jest nie na miejscu:-) </i>

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Budują ekopostojownię

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Wyróżnienie dla samorządowców

To było bezpieczne?

Debata samorządowców

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
783
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%