MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Zabytkowy budynek byłej przychodni nie zniknie!

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 26 sierpnia 2014, 5:49
Aktualizacja: Środa, 27 sierpnia 2014, 8:00
Autor: Angela
Fot. Angela
– Kolejny zabytkowy obiekt w Jeleniej Górze jest burzony w barbarzyński sposób – z takim alarmem zadzwonili do nas okoliczni mieszkańcy, obserwujący prace prowadzone w dawnej przychodni zdrowia przy ul. Grottgera. Zagrozili, że oflagują się w obronie zabytku. – Nie wyburzamy, lecz remontujemy – wyjaśnia właściciel obiektu Witold Schneider.

Chodzi o obiekt przy ul. Grottgera 7 o powierzchni około 500 mkw. – W ostatnim czasie była tu przychodnia, wcześniej piękny pensjonat, a teraz ktoś to wyburza – alarmował wczoraj (25.08.) nasz Czytelnik. – Trzeba działać natychmiast, zrobić zdjęcia i wrzucić na portal. Niech ktoś to powstrzyma. Byłem u inspektora nadzoru budowlanego. Usłyszałem, że to sprawdzi, ale nic nie zrobiono. A tu na naszych oczach znika zabytek z 1901 roku. Poza tym w ogrodzie rosną rododendrony objęte całoroczną ochroną, a obok nich spadają dachówki i blachy – dodał. – Oflagujemy się w obronie tego secesyjnego zabytku – dodała inna Czytelniczka, dzwoniąca wczoraj do naszej redakcji.

Jak się okazuje, nie będzie takiej potrzeby. Obiekt kupiony przez prywatnego inwestora właśnie zaczyna być remontowany. – Nie zdążyłem powiesić tablic informacyjnych, ale nie mamy zamiaru niczego burzyć – wyjaśnia Witold Schneider. – Chcemy ten obiekt wyremontować i przeznaczyć na usługi: kancelarie prawne, komornicze oraz biura radców prawnych. Planujemy tę modernizację wykonać w ciągu jednego roku, więc najpóźniej jesienią 2015 roku będą tu już funkcjonowały biura. Zachowany obecny kształt i charakter budynku, ale obiekt nie jest wpisany na listę zabytków. Leży jedynie w zabytkowej strefie miasta. Mamy wszystkie dokumenty do przeprowadzenia tego remontu, a co do rododendronów – zabezpieczymy je, by nic im się nie stało – dodał właściciel.

Ogłoszenia

Czytaj również

Promesy dla strażaków  

Łagodny wyrok za zakatowanie kota

Czyżby Andrzej Duda?

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~bla bla bla 26-08-2014 7:11
koejny artykuł z serii czytelnicy wywołali pożar ale nawet nie zaczelo sie palic, proponuje jelonce weryfikowac "przewidywania" frustratow mieszkajacych w naszm miescie bo zaraz bedziecie pisac ze "czytelnicy widzeli UFO, ale okazalo sie że to tylko czajnik na kuchence"
~sonia39 26-08-2014 7:29
jak już rozbiorą, to bedzie za późno. Niestety odbudować się nie da. Chociaż myślę, że kary mogły by przewidywać odbudowę
~Bezdomny 26-08-2014 7:34
I odezwał się znawca tematu.To że,mieszkańcy podejmują tego typu inicjatywy,chwała im za to.Natomiast jak zawsze urzędnicy nic nie wiedzą,podobna sytuacja była opisywana z Kinem Turysta.W nadchodzących wyborach trzeba dokonać zmian na stanowiski Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
~dinko 26-08-2014 7:58
Co to znaczy 'nie zdążyłem powiesić tablic' ??? Przecież to ustawowy obowiązek inwestora, panowie nadzoru budowlanego, jest okazja do wzbogacenia kasy miasta!
~Ryszard 26-08-2014 8:45
Jaki to zabytek. Stara poniemiecka buda, która dawno powinna być wyburzona, a na jej miejscu winien stać ładny nowy obiekt.
~Gość 26-08-2014 8:58
No juz mocherowe berety zaczynaja sie buzyc ,co za narod niech znije a nieruszac ,dobrze ze ten obiekt ktos remontuje bo byla by stego ruina jak kino turysta.
~s. 26-08-2014 9:14
Wyburzyli "Orła", który był zabytkiem więc można takie coś też.
~WYRZUTEK 26-08-2014 9:33
Sposób przeprowadzania tego remontu daje wiele do myślenia, jak również zabezpieczenie tego "placu budowy" dało by niezłe pole do popisu dla inspektorów nadzoru budowlanego. Mam nadzieję że nie powstanie w tym miejscu kolejny koszmarek oblepiony regipsem i sylikonem.
~uzi 26-08-2014 9:44
Zamiast się cieszyć, że sypiącą się rudę ktoś zagospodaruje, to mieszkańcy krzyczą, że to ZABYTEK...
~ 26-08-2014 9:50
Ej nie przesadzajmy z tą "urodą" obiektu. Ładniejsze niszczeją i nikt nie płacze
~Jel... 26-08-2014 10:28
a jest tam jeszcze piękny piec kaflowy? to piękne cudo stało w dawnej rejestracji
~antykomornik 26-08-2014 12:40
jak to ma być na kancelarie prawne, komornicze oraz biura radców prawnych to lepiej wyburzyć posiać trawkę boisko do nogi zrobić
~suzej nap 26-08-2014 13:22
Was wszystkich ... Na naszych oczach cierpią ludzie, biedni, schorowani, a wam we łbie pchanie pieniędzy w ruiny? Jakiś idiota któremu w doope ciepło postanowił sobie z nudów pomanifestować, a wy jak te jełopy za nim? JESTEM ABSOLUTNIE PRZECIW. JAKI TO ZABYTEK? ŻE WYBUDOWANY W 1901 ROKU? Pogoniliśmy Niemca, to zostawił to co pobudował. Niektórzy burzyli to co pozostawili. I myślę, ze dobrze zrobili. Inaczej byśmy w Polsce mieli w ciool zabytków, na które nikt nawet naass...ć nie chce. Za kilka lat w świetle obowiazujacych praw, całe Zabobrze I będzie ZABYTKIEM. I nawet na pomalowanie oszszczanej przez pijaków ściany, będzie wymagało zgody władz. Bo nie wiadomo, czy to oszszczanie nie ma już statusu zabytku.
~DJ 26-08-2014 13:45
Jelonka to teraz raj do korespondencji dla wszelkiej maści fachowców od teori spiskowych.Albo im biedronkę stawiaja na placu ratuszowym,albo wyburzają zabytki.Strach się bać co wkrótce wymyślą ci eksperci od ślęczenia w oknie i snucia mrocznych wizji;)
~ 26-08-2014 14:24
Do Ryszarda: "stara poniemiecka buda", powiadasz? To wszystko wyburzcie, co stare, zabytkowe, wartosciowe. Na tych miejscach postawcie sobie cos w stylu Zabobrza.Tam macie NOWE BUDYNKI. Ha ha ha ha !!!!!!!!!!!!!! oto myslenie Polaka!
~gluś 26-08-2014 16:19
parę lat temu gdzie nie patrzeć otwierano banki, teraz jak grzyby po deszczu kancelarie prawne i komornicze - takie czasy :(
~maska 26-08-2014 21:02
Bardzo dobrze, że ludzie reagują. Cała Kilińskiego wyburzona, może już wystarczy?
~Marcin_abc 26-08-2014 21:19
Jeśli coś co jest publiczne jest sprzedawane - "prywatyzowane" to właściciel powinien móc tym dysponować. Może niech krzykacze od zabytków założą stowarzyszenie i robią zrzutki na utrzymanie takich obiektów. Wiele z nich to ruiny, które należałoby wyburzyć! Najlepiej pozbyć się problemu, bo wiadomo, że miasto tego nie wyremontuje, a później robić problemy prywatnemu właścicielowi. Takie podejście to nic innego jak hamowanie rozwoju. Jak coś jest tak cenne dla państwa polskiego i polskiej kultury, że przepisy każą to utrzymywać wbrew zdrowemu rozsądkowi to państwo powinno o to dbać i nie sprzedawać. A jak sprzedaje to wara. Czysta głupota. To samo dotyczy tzw. "eko-terrorystów" - milion paragrafów na wycięcie drzewa, póki jakiegoś dziecka nie przygniecie, albo auta nie rozwali.
~Nick 26-08-2014 21:47
A niech zniknie, a co za roznica? I tak wiekszosc juz znikla, malo kto sie przejmuje naprawde wartosciowymy budynkami (niszowymi). Jesli cos nie stoi wokol placu ratuszowego - badz niedaleki kawalek dalej- to juz nie istnieje. Jesli o mnie idzie - niech wyburza cala ulice Wojska Polskiego. I niech w zamian wyremontuja inne ulice - mniej uczeszczane (przejezdne), ale za to bardziej wartosciowe jesli o kulture i architekture idzie.
~starzyk 26-08-2014 23:05
Grottgera 7 przed wojną Bergstrasse, to była prywatna klinika a nie pensjonat. Na I piętrze na płd-wsch narożniku (od muzeum) znajdowała się sala operacyjna. Może Kazimierz P. napisze więcej ?
~_-- 26-08-2014 23:09
śmierdzi to ... ż..
~ 27-08-2014 2:17
Trzeba bić na alarm, bo jak rozbiorą to już będzie za późno. Dlatego proponuję jakiemuś kolejnemu anonimowemu "czytelnikowi", żeby narobił szumu w mediach, że Jelenia Góra jest posadowiona na właśnie budzącym się do życia wulkanie, bo jak wybuchnie, to też będzie za późno. Ci "czytelnicy" to chyba radni PIS, a na pewno taka sama mentalność i inteligencja.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

JBO: Ogrodzenie boiska w Parku Norweskim

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Sytuacja w spółce Sanikom

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
752
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%