MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Zabytki Kotliny Jeleniogórskiej bohaterami filmu „Daas”. Do zobaczenia w kinie Lot

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 18 lutego 2012, 8:05
Aktualizacja: 16:32
Autor: Agrafka/Accipiter
Fot. Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów
W najbliższy wtorek (21 lutego) o godz.18. w kinie „Lot” pokazany zostanie film kostiumowy Adriana Panka „Daas”, do którego zdjęcia kręcone były w pałacu w Wojanowie i dworku w Mniszkowie. Pokaz odbędzie się w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Zoom – Zbliżenia”. Cena biletu – 5 zł.

„Daas” to kostiumowa opowieść o awanturniku Jakubie Franku, który ogłosił się Mesjaszem. Akcja tej mrocznej opowieści rozgrywa się w realiach końca XVIII wieku, w roku 1776. Film oparty na faktach ukazuje historię młodszego radcy wiedeńskiej Kancelarii Nadwornej Henryka Kleina (Mariusz Bonaszewski) i wynalazcy Jakuba Golińskiego (Andrzej Chyra), przechrzczonego Żyda z Galicji. Za sprawą przypadku obaj zostają wplątani w działania sekty żydowskiego herezjarchy hrabiego Jakuba Franka (Olgierd Łukaszewicz), sprzedawcy sukna, który porzuciwszy tradycyjne wyznanie Mojżeszowe, ogłosił się Mesjaszem.

Odrębnymi bohaterami filmu są również dwa obiekty zabytkowe w Kotlinie Jeleniogórskiej, niesztampowo ukazane obiektywem Artura Sienickiego i Piotra Uznańskiego, które pełnią ważną rolę w budowaniu znaczenia fabuły. Sceny do filmu realizowane były bowiem we wnętrzach i plenerach pałacu w Wojanowie oraz dworu w Mniszkowie koło Janowic Wielkich. A ekipa filmowa obrazu „Daas” z reżyserem i autorem scenariusza Adrianem Pankiem gościła w okolicach Jeleniej Góry na przełomie września i października 2010 r.

Warto dodać, że konsultacji kaskaderskich na planie filmowym udzielał rodowity jeleniogórzanin Maciej A. Maciejewski, kaskader filmowy, aranżer i instruktor szermierki teatralno-filmowej, który podczas prób do tragedii szekspirowskiej „Romeo i Julia” w reż. Krzysztofa Rekowskiego (2006) w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida układał choreografię walk scenicznych.

W pozostałych rolach w filmie występują: Danuta Stenka (księżna), Jan Nowicki (hrabia von Nogai), Maciej Stuhr (cesarz Józef II), Janusz Chabior (Łabędzki), Sławomir Orzechowski (Grossen), Radosław Chrześciański (Schwartz), Ditte Berkeley-Schultz (Marianna), Anna Ilczuk (Joanna), Magdalena Czerwińska (Golińska), Maciej Tomaszewski (Hendel), Krzysztof Dracz (doktor), Edwin Bażański (Hans), Orina Krajewska (Ewa, córka Franka) oraz Wojciech Ziemiański (urzędnik), który w latach 1978-79 i 1981-87 związany był z jeleniogórskim Teatrem im. Norwida.

Dwór usytuowany na skraju skarpy w południowym końcu wsi Mniszków, oddalony jest kilkadziesiąt metrów na zachód od głównej wiejskiej drogi. Historia Mniszkowa sięga początków XIV w., kiedy należała do rodziny Bawarów. W II połowie XIV w. folwark sprzedaje Heinrich Beier, Clericusowi Boltze, panu z zamku Sokolec. Obiekt, który doczekał dzisiejszych czasów, wzniesiono w roku 1728 r. (datę umieszczono w portalu). Dwór przeznaczony był prawdopodobnie dla rodziny Geier. Spis mieszkańców Mniszkowa z lat 80. XVIII w. wymienia Johanna Geiera jako właściciela domu. W wieku XX dwór był własnością: 1908–1921 Alberta von Ledebur, przeprowadził on gruntowny remont, projektantem zmian był Paul Schulze-Naumburg. W 1934 r. restaurowano lub gruntownie przemalowano strop sali piętra w narożniku południowo-wschodnim.

Ogłoszenia

Czytaj również

Powstaje dom pielgrzyma

Groźne zderzenie przy zjeździe do Piechowic

70 drzewek na jubileusz

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ 18-02-2012 10:04
ha ha ha , niewypał , kto na to pójdzie ?
~ss 18-02-2012 10:46
jakby taki gow kogos obchodzila niech ktos cos ukradnie bedzie oczym czytac
~ 18-02-2012 10:54
test
~:) 18-02-2012 13:29
... "obydwoje" w pierwszym akapicie. A który z nich był kobietą? Bonaszewski czy Chyra? Hih :)
~ 18-02-2012 19:43
Co za d...le dyskutuja na tym portalu.jestesci tak prymitywni ze az boli.Wy napewno na ten filmnie pojdziecie bo to za madre dla was.
~do 10:46 18-02-2012 20:09
uwierz ze obchodzi...U TO WIELU! nie wszscy sa takimi matolami jak Ty i ten ciec wypowiadajacy sie przed Toba... a skoro siedzisz w Niemczech tosiedz i nie marnuj czasu innych na czytanie nic nie wnoszacych i mlao wartosciowych komentarzy. Po komentarzu ze jestes jakims nieudacznikiem... niestety widac to rowniez w komentarzu... swoja Droga piękna okolica.. Mniszków, Miedzianka, Boczów.. aż chce się tam wracać każdego roku
~achtung 18-02-2012 22:54
Ty ,ss, z godziny 10.46 jestes tylko biednym parobkiem to nie filozofuj na tym portalu i nie wypisuj swoich prymitywnych przemyslen
Piipi Jelonkowa 19-02-2012 0:05
..do - [~Achtung] .. jezeli, ten film jest .. taki jak prezentowane zdjecia to ..lepiej pomyslec,co ma wybrac ten .. biedny parobek we wlasnym kraju ! /.. patrz.zdj.nr.03 - "Dama" z przycieta glowa / ~SMUTNE ..

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ćwierć wieku Teatru Maska

O bezpieczeństwie

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Wsparcie dla uczniów

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
349
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%