MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

Zabójczy lek: Jelfa przyznaje się do błędu

Wiadomości: Polska
Środa, 8 listopada 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 8 listopada 2006, 21:43
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w sprawie leku, który mógł spowodować śmierć, a był produkowany w „Jelfie” zleciła jeleniogórska prokuratura okręgowa. Przedsiębiorstwo potwierdziło, że popełniło błąd.

Rzecz dotyczy środowej publikacji Dziennika, który ujawnił, że w ciągu ostatniego roku na rynek trafiło ponad 5 tys. ampułek corhydronu, z których część, zamiast tego leku przeciw alergiom, zawiera bardzo silny specyfik używany podczas operacji.

Gazeta donosi, że zażycie tego leku mogło spowodować nawet śmierć. Jednak ani producent – jeleniogórska Jelfa – ani Ministerstwo Zdrowia nie ostrzegli pacjentów przed niebezpieczeństwem.

O tym, jak niebezpieczny jest preparat produkowany w Jeleniej Górze przekonały się dwie pacjentki w Siedlcach, w tamtejszym szpitalu. Po rutynowych zastrzykach straciły przytomność i miały gwałtowny spadek ciśnienia. Na szczęście zostały odratowane.
Przeżyły tylko dlatego, że miały naprawdę silne organizmy – poinformował Dziennik.

Specjaliści przebadali podany kobietom specyfik - corhydron, przeznaczony dla alergików i astmatyków. Wynik był szokujący. W ampułkach zamiast corhydronu był chlorsuccillin - specyfik używany podczas zabiegów chirurgicznych do zwiotczania mięśni.

Producentem feralnego leku jest Jelfa. To tu do pudełek z corhydronem trafiły ampułki z chlorosuccillinem. Niebezpieczna partia ma numer 010705 i pochodzi z 2005 r. Wiadomo, że liczyła 6609 opakowań. Na leku jest data ważności: lipiec 2009 r. W aptekach, szpitalach i hurtowniach odnaleziono 1071 pudełek specyfiku. Gdzie jest reszta tej feralnej partii, czyli ponad 5538 opakowań? – pyta gazeta. Nie wyklucza się, że lek jeszcze jest w domowych apteczkach lub został zużyty. Nikt nie wie, w ilu pudełkach jest śmiertelnie groźny chlorusuccillin.

Według ostatnich doniesień Polskiej Agencji Prasowej zamiana corhydronu na specyfik używany podczas operacji to skutek skandalicznego bałaganu w jeleniogórskiej Jelfie. Tak powiedział wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. Podobno źle oznakowano fiolki. Główny Inspektor Farmaceutyczny Zbigniew Niewójt oddał się do dyspozycji ministra zdrowia.

Konferencję prasową w związku ze skandalem Jelfa zorganizowała w Warszawie, a nie w Jeleniej Górze. W siedzibie firmy dziennikarze na próźno czekali na oficjalne stanowisko zarządu.

W Warszawie prezes Jelfy Saulius Jurgelenas wyraził ubolewanie z powodu incydentu. Zapewnił, że firma przeprowadzi wewnętrzną kontrolę i wyciągnie wnioski z zaistniałej sytuacji – podała Polska Agencja Prasowa.

Śledztwem w sprawie preparatu zajmie się prokuratura w Siedlcach, ponieważ właśnie tam okazało się, że jeleniogórscy farmaceutycy pomylili zawartość serii ampułek corhydronu. Winnym może być postawiony zarzut bezpośredniego narażenia na utratę życia lub zdrowia. Grozi za to kara do trzech lat więzienia.

Lek został wyprodukowany za rządów poprzedniego prezesa, Sławomira K., który za poręczeniem majątkowym w wysokości 100 tys. zł wyszedł na wolność po zatrzymaniu przez funkcjonariuszy CBŚ z Wrocławia.
Byłemu prezesowi zarzuca się się działanie na szkodę spółki i czerpanie z tego tytułu korzyści majątkowych.

<b> Linia specjalna </b>
Ministerstwo uruchomiło specjalną infolinię dla osób, które mogły zażywać lub są w posiadaniu wymienionego preparatu. Specjalny numer to 0 800 190 590. Lek został wycofany ze szpitali i aptek, ale wciąż może być w domowych apteczkach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Odkrycia w kościele w Wojanowie

Tak nie parkujemy

Remont wiaty na finiszu

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~rufud 8-11-2006 13:36
no i sznury dziennikarzy stoją już u bram Jelfy - jest sensacja!!! Ciekawe który z kandydatów do fotela prezydenta lub do fotela radnego będzie chciał wykorzystać ten rozgłos?
~//////////mmmmmm. 8-11-2006 14:11
to jest tak duzo szybko i to sa skutki niech robia tak dalej
~Dawid 8-11-2006 15:04
Jakość ISO w Polskim wykonaniu. Róbta, róbta a jakoś to będzie...
~wierny 8-11-2006 15:08
jak kto a o kim śpiewa cała jelenia góra to jest parodia może pan s będzie kandydatem na prezydenta parti DISCO POLO HE HE
~ksap 8-11-2006 15:47
I z czego Wy się biedni mali ludzie cieszycie- że największy zakład produkcyjny w waszym zapadłym grajdołku upadnie, że ludzie nie będą mieć pracy i nie będzie miał kto kupować ubrań w sklepach i marchewki na bazarze. Jeśli to taki powód do radości to radzę się przebadać (najlepiej u psychiatry)i gratuluję samopoczucia i krótkowzroczności.
~tommy 8-11-2006 15:48
zastanawiam się, czy łyknąć dzisiaj Vitaral :/
~cookie_m 8-11-2006 16:03
A ja zastanawiam sie kiedy z Jeleniej Gory pojda jakies pozytywne wiadomosci w Polske.
~sony 8-11-2006 16:36
Jelenia Góra jest jak Sin City - miasto zła - Sam tu mieszka i sie dziwie ;-/
~mieszkaniec jelonki 8-11-2006 16:37
TO CELOWE DZIAŁANIE W WYKONANIU NOWYCH WŁAŚCICIELI OD MOMENTU WEJŚCIA LITWINÓW FIRMA PRZYNOSI STRATY,ZOSTAŁA WYCOFANA Z GIEŁDY POJAWIŁ SIĘ PROBLEM WYKUPU UDZIAŁÓW OD PRACOWNIKÓW TERAZ ICH WARTOŚĆ SPADNIE I LITWINI KUPIĄ JE ZA GROSZE I SPOKOJNIE BĘDĄ MOGLI ZAMKNĄĆ JELFĘ O CO CHODZIŁO OD SAMEGO POCZĄTKU MAJĄ BYĆ TAM MAGAZYNY A PRODUKCJA Z LINIĄ PRODUKCYJNĄ WARTĄ PONAD MILIARD ZŁOTYCH PRZENIESIONA NA LITWĘ DODAM ŻE JELFĘ SPRZEDANO ZA 600 MILIONÓW ,NIERUCHOMOŚCI,LABORATORIA,PATENTY,PRAWA DO NAZW HANDLOWYCH OKRADANIE POLSKI TRWA W NAJLEPSZE
~fruzia 8-11-2006 17:19
fatalna pomyłka, a będzie jeszcze gorzej pod rzadami nowego dyr.generalnego, ktory chce jeszcze zmniejszyc zaloge
~Czarna 8-11-2006 18:41
Litwini zrobili to celowo. Chcą zniszczyć Jelfę, żeby kupić ją za bezcen
~kowal 8-11-2006 18:43
malo tego na 100% jest to gowno jeszcze w szpitalach a pacjent na pol przytomny napewno tego nieodmowi!!!zycze zdrowia
~cieplik 8-11-2006 19:56
A co na te komentarze obecni i przyszli rajcy miasta? Pewno przemilczą,albo powiedzą że to ekonomia i im tu nic do tego.ciekawe czy się który wypowie,bo moim zdaniem to jest w pewnym sensie dramat dla ludzi tam pracujących.
~kret-pl 8-11-2006 20:23
witam jelfe kupila firma Jaks z Litwy i teraz chca ja doprowaadzic do bankructwa
~tara 8-11-2006 20:26
Moja siostrzenica pracuje w Jelfie. Opowiadała o procedurach jakie tam panuja. Nie wyobraża sobie jak mogła zajść taka pomyłka, ponieważ leki sa badane przez szereg osób. Szkoda mi tylko pracowników-zwykłych szarych osób, które najbadziej ucierpią na tej pomyłce.
~prawdziwa Czarna 8-11-2006 21:18
ja jestem prawdziwa CZarna :-)
~pan cogito 8-11-2006 21:34
http://www.gif.gov.pl/wstrz_w_obrot.html oto ciekawy link poszukajcie tam nazwy Corhydron 250 i sprawdzcie date od kiedy było o tym wiadomo...
~tery 8-11-2006 21:40
Litwini do domu! To skandal co wyprawiaja z naszym dorobkiem!!!!!!!
~AJOT 8-11-2006 22:13
Żebyście nie wykrakali ! Wydaje mi się że to jest tak grubymi nićmi szyty podstęp. Raczej ukartowany. Jak można zapakować coś gdzie tyle ludzi to sprawdza certyfikaty ISO cuda na kiju, kamery cuda techniki i niewidzieć tego. PARANOJA! Na odbudowanie zaufania trzeba pracować długo, oj bardzo długo ! Możemy z tego się już niepodnieść! Mamy przykład CONSTARU ! Było to sprzedawać w obce rence ? Teraz żrą się między sobą szaraków zawsze mieli głęboko w ......, a zawsze smród pozostaje ! Żeby go rozwiało szybko !
~crimesnipper 8-11-2006 23:41
..... a ja Wam, drodzy Jeleniogorzanie tylko jedno powiem: sam kiedys w latach 80-tych pracowalem osobiscie w dawnej "Polfie", i.... to byl zaklad produkcyjny, solidny, ludzie pracowali jak nalezy...co prawda, za grosze....... po latach, widze jedno, chamstwo, mafijne uklady, prawo piesci, nic wiecej! .......... litwinom powinien ktos odwazny nakopac do d... i poslac do bozi.... cholera, jaki ja jestem szczesliwy, ze wyjechalem z tego syfu!!!! wspolczuje Wam, drodzy Jeleniogorzanie!!
~aborygen 9-11-2006 7:30
Zarząd jest w szoku, ale nowy dyrektor wcześniej rządził wytwórnią płytek ceramicznych - ale płytek nie sprzedaje się na receptę do diabła... żeby było śmieszniej na serwerze GIF cogito podał linka gdzie są decyzje wstrzymujące w obrocie na terenie całego kraju np. ze stycznia, czerwca oraz października 2006 i niech nikt nie mówi, że miał o tym wiedzy bo jest to obłudne.
~Mary 9-11-2006 8:32
zgadzam się z mieszkańcem jelonki.od początku wiadomo było że Litwini chcą doprowadzić Jelfę do upadłości.kto normalny sprzedaje firmę która przynosi dochody, jest na giełdzie i należy do jednej z najbardziej znanych firm w Polsce????????!!!!
~do crimesnipper 9-11-2006 11:10
1. W Polfie nie zarabiało się groszy 2. Litwini są w Jelfie od niedawna, wtedy rządził Kryszkowski. 3. My też się cieszymy, że wyjechałeś. 4. Syf to masz we łbie (nawet nie głowie) 5. Współczuć to można Tobie głupoty Pisz sobie czasami na forum, tylko nie wracaj. Ty będziesz szczęśliwy, my też
~stefek 9-11-2006 12:50
Kochani jeleniogórzanie, "podziękujcie" wszystkim, którzy zniszczyli ostatnie potęzne miejsce pracy w Jelonce. Już nie ma JELFY. I patrzcie na łapy tym, którym pozwolicie wygrać obecne wybory. Nie dajcie się zwieść obietnicom. Rozliczajcie dokładnie wszystkie słowa i czymy. Swoimy głosami wnieście odnowę do naszego miasta nie pozwalając starym partyjniakom na kontynuację ich rządów. Jeleniej potrzebna jest świeża krew i efektywne działanie. "Staruchy" należy odesłac w polityczny niebyt, niech już więcej nie psują.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zachęca do głosowania na maszty

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Z Leszkiem na Śnieżkę

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
1003
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
3%