MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 8 lipca
im. Elżbiety, Eugeniusza

Zabójczy czad

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 13 października 2006, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 14 października 2006, 9:53
Autor: Angelika Grzywacz
Fot. Angelika Grzywacz
Tlenek węgla może spowodować tragedię. Rozpoczął się okres grzewczy. Szczelność przewodów kominowych to podstawa bezpieczeństwa.

Kominiarze mają pełne ręce roboty. W stolicy Karkonoszy wciąż bardzo wiele mieszkań ogrzewanych jest węglem lub koksem. Coraz modniejsze są opalane drewnem kominki.
– Zrobiło się chłodno, ludzie chcą napalić w piecach. Okazuje się, że nie chce się palić, bo nie ma ciągu – mówi Jacek Bugaj, czeladnik kominiarski. Wtedy dopiero mieszkańcy przypominają sobie o kominiarzach.

– Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji przewody dymowe powinny być sprawdzane co najmniej cztery razy w roku, przewody spalinowe dwa razy i wentylacyjne co najmniej jeden raz w roku – wyjaśnia Leszek Rzuciło, kierownik Kominiarskiej Spółdzielni Pracy św. Florian.

Gromadząca się sadza w kominach może spowodować pożar i zaczadzenie domowników. Niedopilnowanie lub próba zaoszczędzenia pieniędzy na kominiarzu to wielkie ryzyko.

– Może się wydawać, że jeśli nie sprawdzimy komina lub wentylacji w tym roku, to możemy zrobić to w przyszłym – mówi jeden z kominiarzy.
Ludzie bardzo często zasłaniają kratki wentylacyjne sądząc, że w ten sposób uchronią mieszkanie przed chłodem. Do tego zakładają bardzo szczelne okna. Wówczas przez brak obiegu powietrza zabójczy czad może się wydzielać z piecyka gazowego.
Tak właśnie stało się trzy lata temu w Kowarach, kiedy w mieszkaniu zginęły cztery osoby. Przypadki zaczadzeń odnotowano też w Jeleniej Górze.

Tymczasem koszty usług kominiarskich nie są wygórowane.
– Za przeczyszczeniu przewodu kominowego zapłacić trzeba od trzydziestu pięciu do pięćdziesięciu złotych – mówi Leszek Rzucidło. Za sprawdzenie stanu technicznego przewodu kominowego budynku – sto złotych. Instytucje muszą zapłacić około 150 zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nadbrzeżna gotowa

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Yanec_BW 14-10-2006 6:14
Dwutlenek węgla jest niebzepiczny dla otoczenia, a jego zaczadzenie potrafi być tragiczne. Już wiele razy w Polsce dochodziło do zaczadzenia dwutlenkiem węgla, a to się okazywało śmiertelnym zatruciem. Morał z tego jest taki, żeby wzywać kominiarzy dośc często w ciągu roku do przewodów kominowych. Sadza również bywa zbyt niebezpieczna. Teraz dla strażaków z JRG PSP i OSP zacznie się pewnie prawdziwy sezon wyjazdów do pożarów sadzy i zadymień.
~Turysta 14-10-2006 8:12
Chodzi tu o tlenek węgla, zwany potocznie czadem...
~do janka 14-10-2006 11:04
chlopaku ty wez daj sobie spokoj ze swoimi komentarzami,one sa beznadziejne i nijak maja sie do glownego tematu!
~Chemist 14-10-2006 14:47
Do Yanec_BW: no właśnie - chodzi o tlenek węgla (II)! Czyli zwyczajowo czad. Jeśli nie znasz się na chemii, to nie zabieraj głosu! Tak nawiasem to CO blokuje hemoglobinę (jest przez nią silniej chelatowany od tlenu) i to jest przyczynż zatruć czadem. Dlatego Bezwzględnie powinno się kontrolować kominy. Z truciznami nie ma zabawy.
~do YAnec_BW 14-10-2006 22:54
chłopie spadaj razem ze swoimi komentami, szkoda mówić o tym co piszesz, wieć dfaj sobie sokój i nie zmuszaj mnie do złosliwych komenatrzy:)
~kris 15-10-2006 9:40
Żeby tylko tlenek węgla to cała tablica Mwndelejewa związki bardziej toksyczne od tlenku. Wystarczy zimą przejść przez miasto, a wyczujecie smród palonej gumy, plastiku, wełny i Bóg wie czego jeszcze, a wszystko to z nędzy. Jak mają nie zapychać się kominy jak takie świństwo ludzie w piecach palą. Puki nie zlikwiduje się biedy to czad i smród nadal będą się unosić nad miastem.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bobry na Zabobrzu

Stadion nie dla kibiców – jak długo?

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Rondo w tym roku?

Informacja wojewody w sprawie koronawirusa

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1918
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%