MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Zabobrze przystanią dla cyklistów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 15 maja 2010, 9:07
Aktualizacja: 9:08
Autor: Angela
Fot. Angela
Rozstrzygnięto przetarg na dokumentację Rowerowej Stanicy Zabobrzańskiej, która zakłada wybudowanie 100 miejsc postojowych, miejsc odpoczynku, linowego placu zabaw, mini skate– parku, siłowni zewnętrznej i wielu innych atrakcji.

Rowerowa Stanica Zabobrzańska to pomysł na wybudowanie miejsca wypoczynku i postoju dla turystów i rowerystów w okolicach byłego basenu wojskowego na Zabobrzu III. Zostanie wybudowane na przecięciu się dwóch szlaków rowerowych. Na opracowanie dokumentacji zostanie przeznaczone 20 tysięcy euro.

Działka zostanie tak zagospodarowana, by jednorazowo mogło z niej korzystać około stu rowerzystów. Będą tam stojaki, miejsca z paleniskami do grilla, stanowiska do wypoczynku bez palenisk, zestaw fitnes tzw. zewnętrznej siłowni sportowej, plac linowy dla zabaw z dziećmi oraz mini skate – park o wymiarach 20x30 m wyposażony w min. osiem elementów – mówi Miłosz Sajnog, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Stanica będzie miała dwa połączenia: jeden szlak będzie biegł z kierunku Maciejowej, drugi będzie schodził z Karkonoszy. Chodzi nam o to, by powstał szlak łączący Pragę z polskimi miastami. Jest już gotowy do Harrachova, my musimy teraz wybudować naszą część w oparciu o projekt systemu w Jeleniej Górze. Stanica będzie więc takim miejscem wypoczynku dla tych, którzy chcieliby tym szlakiem podróżować – dodaje M. Sajnog.

Dodatkowo koncepcja zakłada wybudowanie tam przez prywatnego inwestora restauracji z miejscami noclegowymi. Termin rozpoczęcia i zakończenia prac będzie jednak uzależniony od czasu pozyskania pieniędzy unijnych.

Odbył się już konkurs na wybór projektanta. Projekt, który został wskazany do podpisania umowy, jest bardzo nowoczesny i bardzo uatrakcyjni ten teren, który jest również miejscem spacerów mieszkańców Zabobrza. Być może jeszcze w tym roku lub w roku następnym miasto przystąpi do składania wniosku o pozyskanie pieniędzy na budowę stanicy. Do października ten projekt powinien być przygotowany łącznie z pełną dokumentacją. – Do 2013 roku powinniśmy mieć zamknięty system wyjścia drogami rowerowymi z Jeleniej Góry. Wówczas do tego projektu powinny włączać się kolejne gminy – mówi wiceszef miasta.

Kwota wybudowana Stanicy szacowana jest na około milion złotych. Koszt dokumentacji to ponad 20 tys. zł. Podobne miejsce wypoczynku dla turystów rowerowych ma powstać w Czechach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Zgon obok lokalu wyborczego

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~ktosiowy 15-05-2010 10:10
Fantastyczny pomysl, oby zostal zrealizowany.
~ 15-05-2010 11:09
ogródek z browarkiem by starczył ,taniej i lepiej
~czytelnjk 15-05-2010 12:57
wszystko pieknie... tylko znajac nasze spoeczenstwo, taka stanice moze spotkac podobny los jak laweczki na drodze na perle zachodu, czyli pelna dewastacja.. - - miasto i polcja, nie moga poradzic sobie z wandalami grasujacymi w centrummiiasta, pod kamerami w ratuszu, a buduja takie cos na odludziu..
~xyz 15-05-2010 14:41
Pomysł fajny. Ale trochę niebezpieczna jest te miejsce. Obok jest domek którego właściciele pędzą przez te polne drogi, swymi brykami nie bacząc na spacerowiczów i rowerzystów, nie trzymając się drogi. Niezłą 2 pasmówkę sobie już tam wyjeździli.....
~m 15-05-2010 15:24
Pomysl zaczerpniety z Niemiec... i chwala Wam za to ze nic nowego nie wymyslacie tylko wzorujecie sie na tym co juz jest i jest dobre. Lacznie z silownia na dworze. Tylko gdzie te bezpieczne sciezki rowerowe??? I respektowanie praw pieszych i rowerzystow?
~lukassss 15-05-2010 15:25
czytacie to co piszecie? raz jest napisane 20 tys EUR a niżej 20 tyś PLN
~. 15-05-2010 16:18
Nie żebym był pesymistą, bo życzę wam jak najlepiej - ale na bank nie będzie czegoś takiego o czym piszecie daje sobie rękę uciąć :)
~Zbigniew Leszek 15-05-2010 18:10
Wielkim błędem było powołanie Miłosza Sajnoga tak późno na Vice Prezydenta Miasta - naprawdę wielka szkoda - po prostu zmarnowane trzy lata - mam nadzieję, że te projekty zostaną zrealizowane. Już kiedyś pisałem aktywność sportowa Polaków to aż... 4% - może dzięki takim projektom w Jeleniej Górze będzie to 40% - tyle chociaż co w Czechach
~Piękny Roman 15-05-2010 20:04
A może zamiast brać się za budowę nowych obiektów,warto by najpierw zadbać o to co już jest,czyli te nieliczne ścieżki rowerowe.Często jeżdżę tą z Mysłakowic do Jeleniej i szkoda że właściciele o niej zapomnieli.Pełno na niej potłuczonego szkła,no i ławeczki zostały totalnie zdewastowane.Po niektórych nawet śladu już nie ma...Smutne.
~Bąk - 15-05-2010 21:06

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Politycy komentują wynik wyborów

Czyżby Andrzej Duda?

Bałaganiarz zapłaci

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
720
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%