MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Zabobrzański pałacyk… mrocznym pensjonatem

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 6 listopada 2014, 8:37
Aktualizacja: Piątek, 7 listopada 2014, 11:15
Autor: Angela
Fot. Angela
Niezwykła historia chłopca, który w ucieczce przed samotnością odkrywa w pensjonacie swojej ciotki magiczne niebieskie drzwi, a za nimi „nadrealny świat” będzie działa się m.in. w zabobrzańskim pałacyku. Od 3 listopada br. kręcone są tu sceny do filmu „Za niebieskimi drzwiami”. – Szukaliśmy magicznego miejsca na Dolnym Śląsku i po obejrzeniu kilkunastu pałaców, ten w Jeleniej Górze okazał się najbardziej niezwykły – mówił reżyser Mariusz Paleja. Film trafi do kin, a następnie do telewizji w 2016 roku.

Scenariusz filmu dla młodego widza (dzieci i młodzieży) powstał na podstawie książki Marcina Szczygielskiego o tym samym tytule. - To opowieść o miłości matki i syna, ale i o współczesnym zabieganiu rodziców, którzy nie mają czasu dla swoich dzieci – zdradzał Mariusz Paleja. – Matka i syn Łukasz walczą o wspólny czas. Wyjeżdżają na wymarzone wakacje, ale po drodze mają wypadek samochodowy – opowiadał reżyser.

Matka zapada w śpiączkę, a chłopiec po wyjściu ze szpitala trafia do pensjonatu swojej ciotki w niewielkim nadmorskim miasteczku. W filmie owym pensjonatem będzie właśnie zabobrzański pałacyk.

- Zawsze marzył mi się film na Dolnym Śląsku, do którego mam słabość, mimo że jestem z Krakowa - mówił reżyser Mariusz Paleja. – Stąd dużo jeździliśmy po Dolnym Śląsku, by znaleźć to wyjątkowe miejsce. I kiedy ekipa była już mocno zmęczona, a ja traciłem nadzieję, że znajdziemy to, czego szukamy, wstukałem w internet „pałace na Dolnym Śląsku”, a następnie „pałace Jelenia Góra” i wyskoczył mi m.in. ten pałacyk w Jeleniej Górze. Zaintrygowała nas brama i wieżyczka. A kiedy przyjechaliśmy na miejsce oczarowała nas porastająca go winorośl, jak z horrorów disney’owskich. Kiedy weszliśmy do środka, wszyscy jednogłośnie uznaliśmy, że to jest to miejsce. Wszystkie rekwizyty, w tym meble zostały tu przez nas przywiezione. Kosztowało nas to wiele pracy, bo kiedy tu weszliśmy były gołe ściany, ale moim zdaniem było warto – dodał reżyser.

Tu rozegrają się sceny magiczne, ale i mroczne. Pensjonat nie będzie bowiem dla chłopca zbyt przyjaznym miejscem – opowiadał reżyser.

Łukasz nie będzie potrafił przystosować się do nowego życia – nie znajdzie wspólnego języka ani z ciotką, ani z innymi dziećmi. Poczuje się samotny i zamarzy, by wyrwać się z obcego mu miejsca. Przypadkowo odkryje, że niebieskie drzwi w starym pensjonacie można otworzyć tak, by zaprowadziły go do innego świata. Baśniowego, tajemniczego i na pozór przyjaznego, choć Łukasz szybko się przekona, że tylko do czasu... Akcja filmu będzie się bowiem działa zarówno w świecie realnym, jak i nadrealnym, pokazanym przez twórców filmu jako podróż w czasie.

Poza Jelenią Górą sceny do filmu będą lub były kręcone w wielu miejscach na Dolnym Śląsku, w tym w Górach Stołowych, w Karkonoszach, w Jakuszycach w kamieniołomie Stanisław, w okolicach Kłodzka czy w Szalejowie Dolnym. - W filmie pokazane zostaną, miejsca które nas zachwyciły – mówił reżyser.
Główny bohater, którego zagra Dominik Kowalczyk z Gdańska, zmierzy się ze swoją pierwszą główną rolą w filmie. – Grałem w kilku filmach jako statysta. Dzięki temu ktoś mnie dostrzegł i wybrał do tej roli – opowiadał Dominik.

Pozostała obsada to dobrze znani aktorzy: Magdalena Nieć wystąpi roli matki, sąsiadkę zagra Teresa Lipowska, lekarza - Adam Ferency, krwawca - Michał Żebrowski, a ciotkę - Ewa Błaszczyk.

- Świat filmowy jest dla mnie czymś, co w życiu wybrałam i co bardzo lubię, a obecnie jest to również wentyl bezpieczeństwa, forma ucieczki. Muszę się tu skupić, ale jednocześnie z tyłu głowy wiem, że jest to iluzja czyli totalnie bezpieczna przestrzeń w przeciwieństwie do realnego życia – mówiła Ewa Błaszczyk. – Jak mi się podobają okolice? Niewiele widziałam, ale z tego co zdążyłam zobaczyć, jest to miejsce niezwykle plastyczne i klimatyczne – dodała.

Ekipa filmowa zostanie w Jeleniej Górze do 22 listopada br. Wczoraj (5.11) pracę na planie przyglądali się m.in.: prezydent Marcin Zawiła i zastępca prezydenta – Mirosława Dzika, dyrektor Teatru im. C. Kamila Norwida Piotr Jędrzejas, przedstawiciele urzędu, a także dyrekcja Osiedlowego Domu Kultury.

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Zagra "Bądź Ciszą"

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~jakitaki 6-11-2014 9:49
noooo, jak prezydent się przyglądał, to nie ma bata, film będzie najlepszy!
~Antoś 6-11-2014 11:00
Bez pana Zawiły ten film po prostu by się nie udał.
~CENTKOWANY 6-11-2014 11:08
Świetnie, tylko szkoda że akcja filmu dzieje sie nad morzem a kręcą w Jeleniej Górze...
~Jabba 6-11-2014 11:14
Super że kręcą u Nas. Powinniśmy stworzyć tu, klimat do takich projektów. Wtedy to będzie kwestia czasu aż jakiś Kieślowski czy Allen zrobi film po którym zaczną walić tłumy turystów...
~ 6-11-2014 11:23
A Dzika gra tam główną rolę?
~... 6-11-2014 11:48
Ot zazdrośnicy się odezwali!:-)
~abc 6-11-2014 12:08
To są zajęcia władz miasta, może jeszcze w godzinach pracy? Niedługo wybory, patrzcie i wyciągajcie wnioski jak zagłosować
~ 6-11-2014 12:47
Jak zwykle mozna ponarzekac, prawda?
~wladek jg 6-11-2014 14:14
To będzie 2 związek miasta z morzem ,1był ms Jelenia Góra ( już zatonoł).
~lukluk 6-11-2014 15:01
Zdjęcie nr 8 niesamowite, przypomina mi początek gry resident evil na ps1
~zsuger53 6-11-2014 17:47
Robiłem tam scenografie,kładłem tapetę.Zyga.
~ 6-11-2014 17:55
To prezydent idzie do serialu??? I ratuszowi też ? Tytuł Czar jeleniogórskiego nepotyzmu
~co za ludzie 6-11-2014 18:52
A gdzie ty widzisz nepotyzm w tym, że Prezydent odwiedził ekipę na planie filmowym w JEGO MIEŚCIE? To jakby ja tam poszła, jako mieszkanka, poobserwować, to też byłby nepotyzm?? chyba idiotyzm, u ciebie.
~Jel... 6-11-2014 19:55
no przed wyborami to nawet trawnik swój przy Grottgera skosili szkoda tylko ,że po sezonie no ale lepiej późno niż wcale
~Antoni 7-11-2014 1:22
Dyrektor Teatru im. C. Kamila Norwida niech się lepiej za bardzo nie przygląda, bo zrówna film do swojego poziomu, tj. tragicznego poziomu, jaki prezentuje teatr Norwida...
~ 7-11-2014 6:08
Nepotyzm w kontekscie ogólnym a nie tylko palacyk zresztą ci z odk są w ekipie prezydenta i lobby to czyje
~ 22-12-2014 11:41
Już ten sęp Zawiła się pojawił ile skasuje za wynajem pałacyka?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Silesia Sonans – start  

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Nietypowy finał Ligi Rocka

Doczekają się ronda

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
668
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%