MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 26 września
im. Łucji, Justyny

Zabłądzisz w górach? Licz na siebie

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Poniedziałek, 31 marca 2008, 8:37
Aktualizacja: 8:38
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Goprowcy będą mieli kłopot ze znalezieniem zagubionych w górach turystów, bo system lokalizacji osób dzwoniących na nr alarmowy 112, który zacznie działać w Polsce, nie uwzględni górskich ratowników.

Donosi o tym poniedziałkowa Polska Gazeta Wrocławska niepokojąc się o los ludzi, którzy zabłądzą na szlaku i – mimo zawiadomienia przez telefon służb ratunkowych – nie będą mogli być pewnymi nadejścia pomocy. Powód? W ustawie o systemie lokalizacji zapomniano o istnieniu Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Przypadki wzywania pomocy przez komórkę są bardzo częste. Niejednemu turyście aparat i numer alarmowy uratował życie. Dzwoniąc po pomoc musiał jednak opisać, gdzie mniej więcej jest. I na tej podstawie goprowcy go namierzali i spieszyli z pomocą. Dzięki systemowi lokalizacji od razu wiadomo, gdzie znajduje się zagubiony turysta. Tyle że GOPR nie będzie miał do niego dostępu.

Interwencję w tej sprawie zapowiedział minister spraw wewnętrznych Grzegorz Schetyna obiecał interwencję i konieczność załatwienia ratownikom górskim dostępu do systemu lokalizacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

40 lat pracy Stanisława Firszta

Senator zachęca do głosowania na maszty

Manewry medyczne

Komentarze (8) Dodaj komentarz

AsKier 31-03-2008 14:15
Jaki to problem zadzwonić Centum Ratownictwa na 112 i juz jest zlokalizowny a pozycje zagubionego i jego numer telefonu można przekazac GOPR. No i nie trzeba pamiętać iluś tam numerów ratunkowych.
~gemba 31-03-2008 15:30
Ludzie , nie tragizujcie! O jakim błądzeniu tu jest mowa? Jeżeli ktoś doznał urazu , to jest problem ,faktycznie. Ale jeżeli nic się nie stało , to wystarczy zejść na dół. W naszych górach nie ma miejsca z którego po godzinie , może półtorej nie wyszłoby się na jakąś chałupę. Najwyżej trochę drogi się nadłoży i nic poza tym. Toż to nie Himalaje czy inna tajga , gdzie się można błąkać do śmierci. Kiedyś pojechałem na grzyby w zielonogórskie i tam łaziłem sześć godzin zanim wreszcie wylazłem w całkiem innym miejscu . Tu nie ma żadnego kłopotu. W górę do Czech z góry wszędzie blisko.
~ekipa z karpacza 31-03-2008 16:36
Co za glupota to wlasnie tam powinni lokalizowac najbardziej... Ale to wlasnie POLSKA...
piipi 31-03-2008 18:26
...w naszych GORACH ..zablodzic ?...hi,hi...~KOMPAS - kierunek wskaze !!.
~ snieżka 31-03-2008 19:49
czy wiecie co mówicie?chyba rzadko chodzicie po górach!? Bo owszem zejść można tylko gdy nagle pogorszą się warunki atmosferyczne (u nas z minuty na minutę) to niestety nawet kompas i mapa nie pomoże! A tak wogóle to ok.3 lata temu własnie w naszych niepozornych górach zginał doświadczony człowiek, który zdobywał szczyty świata!!!Tu- warunki pogodowe nie pozwoliły mu dojść do domu:(( Respekt dla gór!!!
~pawel 31-03-2008 19:53
gemba powodzenia w schodzeniu srodkiem nocy po pas w sniegu :)
~Sunny 31-03-2008 22:52
tak własnie i do tego w zabujczo-nieprzeźroczystej mgle i przy delikatnej burzy śnieżnej przy temperaturze poniżej zera stopni... Chciałoby się powiedziec "bo oto Polska własnie..." Taka funkcja znacznie ułatwiłaby pracę GOPRowcą, pozwoliłaby zaoszczędzić na czasie i może niejednokrotnie uratować komuś życie, w momentach gdzie liczy się kazda sekunda...
~Do Pawła. 1-04-2008 17:32
Dziękuję za życzenia powodzenia. Ale co Ty chcesz robić w górach w środku nocy, po pas w śniegu , pod wiatr na czczo ? Nie pchaj się tam w takich warunkach ,to przeżyjesz a i GOPR nie będzie miał roboty przez Ciebie. Właśnie -respekt dla gór. Powodzenia na szlaku! gemba

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Komputery dla szkół

Niebezpiecznie na Krośnieńskiej

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Z Leszkiem na Śnieżkę

Osuwiska na obwodnicy

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
924
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%