MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Za unijne pieniądze

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 31 marca 2007, 0:00
Autor: Wojciech Jankowski
Fot. WJ
Wojska Polskiego wróci do dawnej świetności.

Jest szansa, że mocno podupadła Aleja Wojska Polskiego znów stanie sie reprezentacyjną ulicą miasta. O tym jak to zrobić rozmawiali organizatorzy unijnego programu ODHOC z mieszkańcami w hotelu Mercure.

Świetność ulicy, która kiedyś uznawana była za jedną dwóch reprezentacyjnych miejskich arterii nie zostanie przywrócona szybko, to najważniejszy wniosek z pierwszej publicznej dyskusji na temat rewitalizacji ulicy Wojska Polskiego. Projekt realizowany jest w ramach unijnego programu przywrócenia świetności zrujnowanych w czasach komunistycznych rządów centrów miast Europy Środkowej i Wschodniej i obliczony na długie lata.

Tymczasem drobne i większe uciążliwości trapią mieszkańców teraz. Trudno się żyje w domach niegdyś pięknych, a dziś straszących zrujnowanymi, cuchnącymi klatkami schodowymi, opadającymi tynkami, z nieszczelnymi dachami i dziurawymi rynnami. Meczy gęsty ruch samochodów od świtu do zmierzchu, auta parkujące gdzie tylko się da, błoto albo kurz na dziurawych chodnikach. Ci, co mieszkają w takich warunkach – nie tylko na tej ulicy – chcą jak najszybszej poprawy sytuacji.

– Chodzi nie tylko o rewitalizację budowlaną – mówił prezydent Marek Obrębalski, który uczestniczył w pierwszej części spotkania – ale i o rewitalizację społeczną.
Finansowany przez UE program objąć ma fragmenty centrów 13 miast w 6 państwach. W Jeleniej Górze – drugim polskim miastem uczestniczącym w programie jest Płock – do rewitalizacji wytypowana została ulica Wojska Polskiego. Dawne rezydencje i kamienice z mieszkaniami dla bogatszych rodzin stojące przy tej ulicy stały się po 1945 roku kamienicami czynszowymi i niszczeją od lat nieremontowane.

Jak każdy unijny program, ADHOC ma przebiegać według powolnych i skomplikowanych procedur: najpierw konsultacje z mieszkańcami domów przy Wojska Polskiego, następnie opracowanie koncepcji rozwoju oraz studium jej wykonalności i dopiero po tym wszystkim wnioski o pieniądze na realizację projektu.
Prace projektowe skończyć się mają w roku 2008 i dopiero potem można będzie występować o unijne dotacje. Kiedy z Brukseli napłyną pieniądze i kiedy zaczną się konkretne prace, trudno jest dziś przewidzieć.

Uczestnicy spotkania, choć wielu było rozczarowanych, że nikt im szybko nie wyremontuje klatek schodowych czy dachów, pogodzili się w końcu z tak odległą perspektywą.

Termin spotkania – piątek, 9 rano – nie został dobrany najszczęśliwiej, bo większość ludzi jest przecież o tej porze w pracy. Następne zaplanowane został też na dziewiątą rano w czwartek 5 kwietnia, a więc wielu zainteresowanych znów nie będzie miało okazji wzięcia w nim udziału. Przewidziane są kolejne zebrania, dobrze byłoby, gdyby odbywały się po południu.

<b> Co to jest ADHOC? </b>
Według oficjalnych dokumentów UE projekt ADHOC należy do unijnego programu INTERREG III B, “którego celem jest rozwój współpracy transnarodowej między władzami krajowymi, regionalnymi i lokalnymi w ramach dużych regionów paneuropejskich, promującej trwały, zrównoważony i skoordynowany rozwój przestrzenny”.
Pod koniec marca 2006 r., po prawie rocznym procesie przygotowania, Międzynarodowy Komitet Sterujący Inicjatywy Unijnej INTERREG IIIB CADSES zatwierdził do dofinansowania projekt ADHOC (skrót angielskiej nazwy : „Adaptowany Rozwój Historycznych Starówek w Środkowej i Wschodniej
Europie”) Spotkanie inaugurujące Projekt ADHOC odbyło się 13 i 14 lipca 2006 r., w mieście Trnava na Słowacji Wraz z oficjalnym podpisaniem tzw. Joint Convention (Wspólnej Umowy) partnerzy stworzyli formalne podstawy współpracy w ciągu następnych dwudziestu miesięcy. Liderem całego projektu została Jelenia Góra. Biuro mieści sie przy ulicy 1 Maja 65 i czynne jest codziennie od 10 do 14.

Ogłoszenia

Czytaj również

Odnowili Kostiala i Kamienne Schodki  

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Mina na Zabobrzu

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~kmam 31-03-2007 11:02
Tylko niech nie kładą kostki jak na 1-go Maja. Tam można sobie połamać nogi na źle położonej kostce.
~tutejszy 31-03-2007 11:31
Dla kogo to spotkanie? Dla bezpośrednio zainteresowanych, czyli mieszkańców i użytkowników lokali w domach przy ul.W.P. czy też dla urzędasów z ADHOC, którzy pod swoje godziny pracy dostosowali terminy? Kto tu jest dla kogo? Wyziera stara, kochana biurokracja i arogancja biurokratów. I z tym pchają sie do U,E? Może odnowę należy zacząć najpierw właśnie od nich, bo to najbardziej widać ze wszystkich stron?
~Daniel 31-03-2007 11:31
Po pierwsze: Przecież spotkania zapewne są organizowane i prowadzone przez urzędasów, trudno zatem spodziewać się, że poświęcą swój prywatny czas po pracy i zorganizują takie spotkanie po południu. Po drugie: Nie przesadzajmy z tym, że ludzie nie przychodzą bo są akurat w pracy. W większości przypadków mają to gdzieś jak wygląda budynek czy okolica w której mieszkają - ważne, że w mieszkaniu ładnie. Reszta nie należy do nich więc co ich to obchodzi. Wydaje mi się, że należy pozbyć się ADMów, sprywatyzować mieszkania, utworzyć wspólnoty i zatrudnić specjalistów od zarządzania nieruchomościami. I tu jest zadanie dla władz - stworzyć takie warunki, żeby ludzie chcieli i mogli wreszcie wykupić mieszkania. Projekt rewitalizacji oczywiście popieram i trzymam kciuki. Sam kiedyś mieszkałem przy Alei Wojska Polskiego (teraz parę tysięcy kilometrów dalej) i chętnie zobaczę efekty . POWODZENIA.
~viola 31-03-2007 17:58
a co z wykupem mieszkan które mają wspólne przedpokoje tutaj jest to nie możliwe gdyż dwa razy już mój wniosek został odrzucony a np.w Szczecinie można wykupić mieszkanie które ma wspólny przedpokój wystarczy tylko zgoda współlokatora drugiej części.Gdyby i tutaj można by tak zrobić to każdy kto wykupił by swoje mieszkanie dbał by również o wygląd budynku.
~Zibij 31-03-2007 18:28
Jak można remontować elewację jak z dachu sie leje. Szkoda pieniędzy. To może być tak jak za KOMUNY, pomalować tylko widoczną część elewacji bo tedy będzie jechać 1 sekretarz PZPR, a że za miesiąc sie rozsypie to nie szkodzi. Proponuje mieszkańcom, którzy pamiętają pochody 1 majowe, popatrzeć na budynek, który był tłem dla trybuny honorowej dla władz miasta. ( to ten naprzeciwko marketu PLUS na ul. Wolności) jak on teraz wygląda. A też go malowali na szybko.....
~Karol 31-03-2007 20:32
Czy ta pani na zdjęciu to szwagierka?
~tomek 1-04-2007 9:36
"Uczestnicy zapisywali na kartkach najpierw walory, a potem wady ulicy Wojska Polskiego." znowu się przyczepię do "ulicy" - niech się autor zdecyduje, bo powinna być aleja

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zamknięty szlak przy Zakręcie Śmierci

Biuro Rzeczy Znalezionych w Bolesławcu

Czy uda się zniszczyć toksyczną roślinę?

Podgórna zarośnięta!

Zmiana prezydentury w Rotary Club Jelenia Góra  

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
127
Tak
45%
Nie
44%
Nie wiem
11%