MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Za nami Noc Muzeów z Moniuszką w roli głównej

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 21 maja 2019, 8:01
Aktualizacja: Środa, 22 maja 2019, 14:18
Autor: Manu
Fot. BM
Za nami kolejna Noc Muzeów, do której po raz jedenasty dołączyło też Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, gdzie zorganizowano szereg wydarzeń pod wspólną nazwą “Jak malowana”. Były zajęcia dla dzieci, koncert i wystawy, które można jeszcze obejrzeć.

Impreza została uroczyście otwarta w Galerii na Górze, gdzie otwarto okolicznościową wystawę “Stanisław Moniuszko - Polski Patriota” autorstwa laureatów regionalnego konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych, przygotowanego z okazji Roku Stanisława Moniuszki, ogłoszonego z okazji 200. rocznicy urodzin wybitnego polskiego kompozytora i patrioty, ojca polskiej opery narodowej. Wszystkim laureatom konkursu wręczono pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Naturalnie czynne były wszystkie wystawy, które aktualnie w swojej ofercie posiada jeleniogórskie Muzeum Karkonoskie. Do najciekawszych z nich należy ekspozycja “Na ścieżkach malarstwa” autorstwa Andrzeja Woźniaka, artysty plastyka, który od lat mieszka i tworzy w Cieplicach, obchodzi 30-lecie pracy twórczej. Podczas Nocy Muzeów miał miejsce finisaż tej jubileuszowej wystawy malarstwa Andrzeja Woźniaka.

Dla najmłodszych przygotowano dwa warsztaty plastyczne: “Eco torba z kolorowym nadrukiem”, które prowadziła Natalia Kryszpin, oraz “Projektowanie okładki przewodnika po muzeum dla najmłodszych” pod kierunkiem Agaty Kempiak–Koniuch.

W mrocznych godzinach zwiedzających oprowadzali muzealni przewodnicy. Można było jednak nie tylko oglądać eksponaty, ale i wziąć udział w warsztatach Wiktora Staszaka, malarza, kopisty i plastyka muzeum, czy wykładach: “Gertrud Staats (1859–1938). Najwybitniejsza malarka śląskiego pejzażu XX wieku” kuratorki wystawy Anny Szczodrak, “Kufry pamięci” specjalisty ds. dziedzictwa niematerialnego Henryka Dumina oraz “Malarstwo na szkle. Święci patroni, pamiątka regionalna” kierownika działu etnologii Katarzyny Szafrańskiej.

W muzeum gościła także artystka malarka Lucyna Czyszczoń-Witkowska, która zaprezentowała jedną z ciekawszych form twórczości, jaką jest malowanie na szkle. Spotkanie rozpoczęło się obejrzeniem wystawy obrazów malarki, po której artystka zapoznała uczestników spotkania z podstawami teoretycznymi i praktycznymi malowania.

Wydarzenie urozmaicił występ uczniów sekcji wokalnej i instrumentalnej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze. W koncercie pt. “Nocne ogrody majowe”, z okazji Roku Stanisława Moniuszki, wystąpili: Liliana Raflińska, Karolina Bielecka, Sara Czechowicz, Sandra Proracka, Julia Burdzy, Natalia Fałek, Elżbieta Surmacz, Aleksandra Stefaniak, Edyta Rudowicz, Michał Amborski i Piotr Marciniak. Ich występ przygotowali nauczyciele: Zofia Stachewicz i Artur Rulewski, akompaniatorzy: Krzysztof Gotartowski i Artur Rulewski oraz realizatorzy: Aleksandra Lemiszka i Marta Mokrzycka-Myrlak. Podczas koncertu można było usłyszeć nie tylko utwory Stanisława Moniuszki (“Polna różyczka”, “Pieśń wieczorna”, scena zbiorowa z opery “Straszny Dwór” (“Spod igiełek”), “Krakowiak”, “Prządka” i “Co to za kwiatek”), ale także kompozycje Mieczysława Karłowicza (“Z nową wiosną”, “Zaczarowana królewna”), Giacoma Pucciniego (“O mio babbino caro”), Stanisława Niewiadomskiego (“Kołysanka”), Feliksa Nowowiejskiego (“Między nami nic nie było”), Franza Schuberta (“Polna różyczka”) oraz Georga Matthiasa Monna (“Menuet”).

Podczas Nocy Muzeów 2019, Muzeum Karkonoskie wraz z Grupą Koordynującą Kampanię “Miasto Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu” w kawiarence muzealnej oferowało degustację kawy lub herbaty z certyfikatem Fair Trade, co oznacza sprawiedliwy handel, czyli nie czerpiący korzyści z zatrudniania nieletnich, niewolniczej pracy oraz dbający o to, by produkty były wytwarzane z poszanowaniem środowiska naturalnego. Miasto Jelenia Góra jako pierwsze na Dolnym Śląsku i drugie w Polsce uzyskało tytuł MPdSH.

Twoja reakcja na artykuł?

2
100%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Wzruszający spektakl niezwykłych aktorów

Po festiwalu "Sztuka włókna"

Ślubowały pierwszaki

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Kl 21-05-2019 11:20
Po prostu tłumy gdyby nie te dzieci to byłby sam personel i pani dyrektorowa lepiej było w malych miasteczkach np.Lubań jakie tlumy ciekawe kto w tym piecu za 2 bańki będzie odlewal chyba kulę
~ 21-05-2019 12:31
Szanowny autorze Manu, mam pytanie : Dlaczego nie odmieniasz nazwiska wybitnego kompozytora Stanisława Moniuszki ? Jeśli jednak masz zbyt duże opory przed odmianą nazwiska kończącego się na -o- , to tytuł artykuliku powinien przynajmniej brzmieć : "Za nami Noc Muzeów ze Stanisławem Moniuszko w roli głównej". A jeśli się jednak mylę, to proszę sprostować mój błąd.
~raf 21-05-2019 17:49
pseudo atrakcji co nie miara i tylko jak zwykle dla tego muzeum pod wezwaniem dyrektor gabrysi frekwencja padaka kiedy ją wreszcie zmienią na kogoś kompetentnego !!!
~ 22-05-2019 12:13
do: ~raf (17:49)
Ciężko jest podważyć kompetencje pani Gabrysi. Muzeum jest aktywne, organizuje wiele akcji. Rozbudowa muzeum. Teraz budowa małego pieca szklarskiego. Przecież specjalnością tej placówki jest właśnie szklarstwo. Jedyna instytucja, która w sposób fachowy, zachowuje pamięć o szklarskich tego regionu.
~on 24-05-2019 21:17
do: ~ (12:13)
piec parę milionów kasa wyrzucona w błoto nikt do tego muzeum nie chodzi obok wynajęli dziurę w ziemi i tłumy walą trzeba mieć pomysł wizję a nie spełniać swoje zachcianki i wydawać nie swoją kasę!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wybory: Zwycięstwo PiS

Zaczytaj się z Jelonką.com

Ruszył Krokus Jazz Festiwal 2019  

Gra w sztukę – w BWA

Góral na morzach i oceanach w ODK

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
321
Tak
55%
Nie
37%
Nie wiem
8%