MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Za nami Dolnośląski Festiwal Nauki

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 13 października 2018, 7:56
Aktualizacja: Poniedziałek, 15 października 2018, 6:44
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Przez dwa dni (11–12.10) w Jeleniej Górze odbywały się wykłady w ramach XXI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Specjaliści różnych dziedzin zawitali do jeleniogórskich placówek Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego oraz do Zespołu Szkół Ogólnokształcego Nr 1.

Wykład inauguracyjny w auli Politechniki Wrocławskiej wygłosiła prof. Alicja Chybicka, która opowiadała zgromadzonym o sposobach na wczesne wykrywanie nowotworu oraz konieczności regularnych badań. W trakcie dwóch dni festiwalu każdy mógł znaleźć temat, który go zainteresuje. Na wykłady przybywali przede wszystkim nauczyciele z uczniami swoich szkół - zarówno z Jeleniej Góry, jak i okolic.

Tematy wykładów oraz osoby przedstawiające daną tematykę:
Nowoczesna biotechnologia – królowa nauk? (Jadwiga Sołoducho), Czy grozi nam powrót zapomnianych chorób? Czyli o tym, ile złego zrobiły ruchy antyszczepionkowe oraz nadużywanie antybiotyków (Marta Sołocka), Cud, miód. Miód, pyłek kwiatowy, propolis i inne produkty pszczele dla zdrowia i urody (Jolanta Artym), Podróże z ekonomią w tle – wzrost i rozwój gospodarczy a nierówności społeczne w XXI wieku (Magdalena Rękas), Poczujmy pachnący świat chemii – zapachy (Jadwiga Sołoducho), Jak zakochuje się mózg? Czyli hormony, zapachy i genetyka powstawania miłości (Marta Sochocka), Socjotechniki, czyli jak nami sterują (Dariusz Szrejder), Rajd Dakar jako laboratorium nauk wszelakich (Julian Obrocki), Automaty i roboty kontra człowiek – co dalej z rynkiem pracy? (Magdalena Rękas), Kosmoceutyki – leki czy jeszcze kosmetyki? (Joanna Cabaj), Przyszłość Słońca i Ziemi Marek Stęślicki), Jesteś tym, co jesz – zamień złe nawyki na dobre i pozwól organizmowi działać, jak trzeba! (Marta Suchocka), Psychobiotyki, czyli przez żołądek do... mózgu (Dorota Ksiądzyna), Czy można się ustrzec przed zachorowaniem na raka, czyli jak zdrowo żyć? (Alicja Chybicka), Układ odpornościowy – najbardziej precyzyjna armia świata! (Marta Suchocka), Kalkulator geometryczny – geometryczne przedstawienie relacji ilorazu i co z tego wynika? (Witold Szymański), W świecie chemicznego eksperymentu (Joanna Cabaj), Dane-informacja-wiedza, cykl poznania (Małgorzata Markowska, Elżbieta Sobczak), Przyroda – najlepszy chemik świata (Dorota Zając), Wpływ edukacji ekonomicznej w rodzinie na podejmowanie decyzji oszczędnościowych (Małgorzata Solarz, Magdalena Swacha-Lech), Bezpieczeństwo elektryczne, czyli jak korzystać z prądu i się nie zabić (Maciej Gwoździewicz), Innowacyjne rozwiązania w logistyce (Maja Kiba-Janiak, Tomasz Kołakowski), Kreatywność w biznesie – kreatywni menedżerowie (Andrzej Raszkowski), 1918-2018 Historia pieniądza na ziemiach polskich (Koło Naukowe Finansistów i Rachunkowości „Finansista” pod kierunkiem Małgorzaty Solarz i Wojciecha Krawca), Uwaga wirus! Skuteczne sposoby walki z przeziębieniem (Beata Orzechowska), Świadomy inwestor – gra inwestycyjna (Wojciech Krawiec), Biologiczny Smartwatch – zaufanie, które zbudował czas (Agnieszka Łaszkiewicz), Przysłowia i powiedzenia ludowe kontra prawdziwa nauka (Aleksandra Bielawska-Pohl).

Najwięcej spotkań organizowanych jest we Wrocławiu, ale festiwal ma też swoje edycje regionalne – oprócz Jeleniej Góry, odbywają się w Legnicy, Bystrzycy Kłodzkiej, Głogowie, Wałbrzychu, Lubinie, Zgorzelcu, Bolesławcu, Ząbkowicach Śląskich i w Dzierżoniowie.

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
0
0%
Dziwi
1
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

O historii wrocławskiej kolekcji dawnej broni

O świetlicy mogą pomarzyć?

Kruszwicka z wykonawcą!

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Mko 13-10-2018 10:27
Tak barwo madel Pani dziękuję

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jubileusz miasta Erftstadt

Ciężki rok w oświacie...  

Ważne dla uczniów

Co z tym SOR–em?

PiS apeluje do mieszkańców

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
856
Tak
21%
Nie
76%
Nie mam zdania
3%