MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Za nami 8. edycja Nocy Muzeów

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 15 maja 2016, 8:21
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 maja 2016, 8:01
Autor: Manu
Fot. BM
Wczoraj (14.05, w sobotę) już po raz ósmy Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze przygotowało wiele ciekawych atrakcji w ramach akcji “Noc Muzeów”. W godzinach wieczorno–nocnych uczestniczyło w niej ponad tysiąc mieszkańców Jeleniej Góry i turystów.

W związku z rokiem Henryka Sienkiewicza i ustanowieniem przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę “Quo Vadis” Sienkiewicza lekturą roku 2016, upamiętniono sto siedemdziesiątą rocznicę urodzin i setną rocznicę śmierci polskiego noblisty.

- Tegoroczna Noc Muzeów przyciągnęła tłumy mieszkańców Jeleniej Góry i turystów, a oni nigdy nie zawodzą, za co bardzo dziękujemy i zapraszamy za rok – podsumowała VIII Noc Muzeów dyrektorka Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze - Gabriela Zawiła.

Dla najmłodszych, młodzieży i dorosłych zorganizowano warsztaty plastyczne, a także zbiorowe prace i zabawy manualne “Kształty, formy i kolory – nasze eksponaty”. Tuż po godz. 20. miała miejsce prezentacja i wykład Edyty Patro ”Kolekcja rysunków XVI-XVIII wieku”. Noc Muzeów 2016 w Muzeum Karkonoskim uświetnił także koncert w wykonaniu uczniów PSM I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze.

Można było bezpłatnie zwiedzić nową wystawę “Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza”, a także wystawy stałe i czasową “Rysunek XVI–XVIII wieku - Włochy, Niemcy, Niderlandy z kolekcji Muzeum Narodowego we Lwowie im. Andrzeja Szeptyckiego”.

Podczas wernisażu wystawy “Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza” uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Jeleniej Górze wystawili przedstawienie “Komedia z pomyłek” wg noweli Henryka Sienkiewicza. – To krótka historia o parze konkurujących, i przez co bardzo się nienawidzących, sklepikarzy – opowiada piątoklasistka z SP7 Wiktoria Gał, która wystąpiła tu jako narrator, a we wrześniu ub. r. zadebiutowała na profesjonalnej scenie Teatru im. Cypriana Kamila Norwida jako Vica, córka wieśniaczki Dorci (w tej roli Agata Moczulska) w “Zimowej opowieści” Williama Shakespeare'a w adaptacji i reżyserii Aleksandry Popławskiej i Marka Kality, w ramach jubileuszowych XLV Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych..

W Galerii na Górze odbył się uroczysty finał regionalnego konkursu plastycznego “Spotkanie z twórczością Henryka Sienkiewicza”. W kategorii klas I-III podstawówek pierwsze miejsce zdobyła Maja Dziedzicka ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Marii Skłodowskiej-Curie, drugie miejsce zajęła Ada Polak ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Łużyckiej Brygady WOP w Gryfowie Śląskim, a trzecie miejsce – Tomek Jaworski ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza. Wyróżniona została także Oliwia Krawczyk z SP im. Bohaterów Łużyckiej Brygady WOP w Gryfowie Śląskim. W kategorii klas IV-VI laureatami zostali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Łużyckiej Brygady WOP w Gryfowie Śląskim: Justyna Żuk (I miejsce) - Janek Nitka (II miejsce), Igor Kosik (III miejsce) oraz Władysław Pukacki (wyróżnienie). W kategorii gimnazja: I miejsce zajęła Katarzyna Kosińska z Gimnazjum w Gminnym Zespole Szkół im. Wandy Rutkiewicz w Janowicach Wielkich, II miejsce – Kalina Jaśko z Publicznego Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Starej Kamienicy, III miejsce – Maryla Jońca z Gimnazjum w Gminnym Zespole Szkół im. Wandy Rutkiewicz w Janowicach Wielkich oraz wyróżnienie – Nikola Tabor z Gimnazjum nr 4 im. Noblistów Polskich w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Krakowska w budowie

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ 15-05-2016 8:57
My byliśmy na Chojniku. k...ylatały jak nietoperze z ust młodzierzy. Poza tym ok.
~marcinZZ 15-05-2016 9:07
od 20 do 21.30 byliśmy rodziną w Muzeum Miejskim i jestem bardzo zadowolony. Wstęp gratis, ludzi niewielu, ciekawa ekspozycja. Chcemy więcej takich dni. Szkoda, że w muzeum szwankuje właściwe opisanie eksponatów, brak numeracji przedmiotów lub list z opisami oraz zbyt wiele tekstów jest w czterech językach naraz!! po niem.+ang.+czesku + a język polski MAŁO WIDOCZNY!!!
~Vvv 15-05-2016 10:09
Noc muzeów jest w całej Polsce 21.05 :)
~ciekawe 15-05-2016 12:04
Tylko jedne muzeum jest w Jeleniej Gorze?
~Daj spokój 15-05-2016 13:27
Dla a...lfabetów wogóle nie ma. Pisze się jedno muzeum
~ 15-05-2016 15:12
"wogóle" - w ogóle. ;-)
~alicja_78 15-05-2016 15:18
Godzina 15:12 -mistrz riposty.Brawo.
~do 12.o4 15-05-2016 16:04
Tak w Jeleniej Górze jest tylko jedno muzeum , natomiast są jeszcze Muzea w Cieplicach Śląskich Zdrój i w Jagniątkowie ,ale one zupełnie się nie liczą ,tam jest tylko badziew i syf. Nie warto tam jeździć ani o nich mówić ,po prostu szkoda czasu ! Tu wszystko działa w myśl :jedna partia, jedno miasto , jedno muzeum.
~Rugnak 15-05-2016 21:18
A ja byłem w Kowarach, tam były proste ale fajne atrakcje. W jeleniej według mnie coraz gorzej. Bo co to za ekstra atrakcja - można za darmo wejść do muzeum karkonoskiego. To jest tak nudne, że nawet jakby mi płacili to nie chce mi się tego oglądać. Byłem tam kilka razy nudy... zresztą nawet w opisach wystawionego szkła maja błędy w tłumaczeniach.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bobry na Zabobrzu

Kolejny seans w Lwówku Śląskim

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Wyjątkowi aktorzy, niecodzienne okoliczności

Soboty z artystami

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2053
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%