MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Za młodzi na prawko

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 24 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 24 lipca 2007, 7:57
Autor: anzol
Fot. Archiwum
Katastrofa polskiego autokaru we Francji przyczynkiem do dyskusji: czy podwyższyć wiek, w którym można się ubiegać o prawo jazdy.

Za kierownicą feralnego autokaru siedział 22-letni kierowca, który osiem miesięcy wcześniej zdobył uprawnienia na kierowanie autobusami. Po tragicznym wypadku wielu fachowców stwierdziło, że mężczyzna był za młody i za mało doświadczony, aby prowadzić pojazd z grupą ludzi na tak trudnej trasie.

Wielu już teraz obarcza tego kierowcę odpowiedzialnością za katastrofę wyliczając serię błędów, które miał rzekomo popełnić.

Wypadek stał się przy tym przyczynkiem do ogólnej dyskusji nad wiekiem ludzi, którzy mogą prowadzić nie tylko autobusy, lecz także samochody osobowe.

Z policyjnych statystyk nie tylko w Jeleniej Górze wynika, że niedoświadczeni młodzi kierowcy częściej są sprawcami wypadków niż ich starsi koledzy. Jeżdżą bezmyślnie i brawurowo. Często siadają za kierownicą po alkoholu nie zdając sobie sprawy z ryzyka, jakie podejmują.

Zwolennicy liberalnych rozwiązań twierdzą tymczasem, że im wcześniej człowiek prawo jazdy dostanie, tym lepiej. W ten sposób będzie miał więcej czasu, aby nabyć konieczne doświadczenie.

Co na ten temat sądzą internauci?

Ogłoszenia

Czytaj również

Czyżby Andrzej Duda?

Sytuacja w spółce Sanikom

Likwidacja schroniska

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~toja 24-07-2007 8:26
k...nizmem ze strony właściciela firmy przewozowej było wysłanie niedoświadczonego kierowcy w tak trudną trasę. Co do młodych kierowców. Nie można generalizować. Starzy niedzielni kierowcy nie są lepsi. Potrafią odstawiać "takie numery", że się włos na głowie jeży.
~mundek 24-07-2007 9:43
Teraz bedą szukać winnego nawet w innej sferze, pojawiały się już takie pomysły jak to że winna jest pilotka, za młody kierowca, hamulce nawaliły, kierowca nie stosował się do znaku itd.. same spekulacje. A najbardziej śmieszne jest to że kierowca jest za młody i miał tylko 8 m–cy doświadczenia, a gdy by kierowca miał 40 lat i miał 5 m–cy doświadczenia lepszy by był ? Doswiadczenia nabiera się poprzez jeżdzenie a nie poprzez wiek kierowcy !!!
~ktos 24-07-2007 10:10
znam przypadki, gdzie młodzi kierowcy jeździli pijani, nieostrożnie, narażają życie ludzi, dlatego uważam, że powinni podwyższyć wiek,w którym można się ubiegać o prawo jazdy.
~Gość 12-07-2020 18:12
do: ~ktos (10:10)
No bo przecież nikt starszy nie wsiada pijany za kierownicę...do d..y takie argumenty
~grz 24-07-2007 10:22
Często moim zdaniem brawura, rutyna i cwaniactwo to grzech kierowców zawodowych w ogóle. Niekiedy dochodzi również zwykła głupota – cóż, profesorowie, pisarze i filozofowie na TIR–ach czy autobusach nie jeżdżą ...
~Ciepliczanka 24-07-2007 11:02
Uważam, że powinno się móc od 18 roku zycia starac o prawo jazdy, bo wtedy zdobywa się wieksze doswiadczenie. Jednak osoby z małym doswiadczeniem powinny byc wysylane tylko w trasy krajowe, natomiast osoby, które maja dosc duze doswiadczenie i osoby bardziej stonowane powinny byc wysylane w trasy zagraniczne.
~wind 24-07-2007 11:09
Myślę, że powinno się w tej kwestii wrócić do "dawnych" czasów tzn. nim młody kierowca zasiadł za sterami sam. ciężarowego lub autokaru na trasach międzynarodowych, musiał odbyć kilkuletni staż pod okiem doświadczonego kierowcy i mieć czyste konto na Policji. Taki gość miał wtedy prestiż i poukładane w głowie.
~M_ek 24-07-2007 11:17
Kryterium wiekowe, słusznie ale czu 80 letni kirowca, majacy 60 lat doswiadcenia jest lepszy od 22 latka – wiek nie ma nic do rzeczy, predyspozycje i zdolnosci powinny byc czynnikiem kwalifikujacym kierowców Tirów i Autobusów, (nie kazdy przeciesz moze być pilotem samolotu–dlaczego??? no własnie) Pozdrawiam
~Noisy 24-07-2007 11:45
Zgadzam się z Ciepliczanką Osoby mniej doświadczone powinny być wysyłane na "łatwiejsze" trasy, żeby zdobyć więcej doświadczenia, myślę jednak, że biuro nie wysłałoby kiepskiego kierowcę na tak trudną trasę, albo musiał się czymś wcześniej wykazać, albo biuro jest bezmyślne i będzie takie błędy powtarzać. Co do wieku kierowców mam 19 lat i właśnie robię kurs. To nie jest prawda, że młodzi kierowcy to źli kierowcy!!! Ci bardziej doświadczeni niekiedy myślą "Tyle lat jeżdżę to jak wypije jedno piwo to przecież Zawsze mogę liczyć na swoje umiejętności" Błąd!! Fakt ze wiele młodych ludzi jeździ bezmyślnie ale przecież nie można jednoznacznie sklasyfikować – młodzi jeżdżą źle to podwyższymy wiek na prawo jazdy! To jest bez sensu! Myślę bardziej o większych środkach ostrożności po zdobyciu prawka np czasowym ograniczeniu prędkości. Uważam, że kierowca staje się prawdziwym kierowcą jak zdobędzie jakieś doświadczenie, będzie umiał określić sytuacje na drodze i sie do niej dostosować a nie po zdaniu egzaminu, który zresztą łatwo oblać.
~prawie kierowca 24-07-2007 11:46
przecież nie każdy młody kierowca piratuje na drogach, są tacy, którzy przestrzegają przepisów, więc dla niektórych byłoby krzywdą, gdyby musieli czekać jeszcze na prawo jazdy. Co do wypadku to jak zwykle winny jest kierowca, a może faktycznie hamulce nie działały?? Nie zmienia to jednak faktu, że na taką trasę powinien jechać starszy kierowca z większym doświadczeniem.
~Havoc 24-07-2007 12:24
A co ma wiek do tego? Tylko to, że młodzi kierowcy uważają się za mistrzów kierownicy... i niestety muszą trochę pojeździć by nabrać doświadczenia. A jak mają nabierać skoro kurs to parę tygodni i nie uczy zachowania na drodze tylko jak zdać egzamin. A jak egzaminatorzy nie przepuszczają to zaraz są wredni, przekupni itp. Jestem za tym by prawo jazdy można było robić nawet mając 17 lat... tylko by potem taki kierowca parę lat jeździł pod nadzorem. Niektórzy kochani rodzice kupią potem młodemu niedoświadczonemu kierowcy szybki samochód i rób sobie co chcesz dziecko. A młody musi się pokazać i wypadek gotowy. A co do wypadku we Francji: jak zwykle polskie przywary wyszły: pewnie znaki to tylko delikatne sugestie a nie twarde zakazy. Bo jaki kierowca jeździ w mieście 50km/h? Na pewno nie polski (no może z paroma wyjątkami) – taką mamy kulturę i na drodze i w życiu.
~jórek 24-07-2007 13:00
nie ma reguły – piszecie straszne pierdoły! że młodzi to niedoświadczeni, piją itd. a jak wsiada za kierownicę 50latek to co? jeździ tylko w niedziele do kościoła (ma 30lat prawko i jest doświadczony?) kurr albo wsiada gość z doświadczeniem 30letnim za kierownicę po pijaku i wszystko jest ok? Takie rozważania że młody to nie doświadczony i od razu jego wina jest ŻAŁOSNE!!!!!!!!
~kierowca 24-07-2007 13:20
Tak to najlepiej posadzić 80–letniego dziadka za kierownice ... wówczas gdyby wydarzył sie wypadek dyskutowano by o odmładzaniu kadry kierowców... bezsens:/ Moim zdaniem wiek i doświadczenie nie miał tu nic wspólnego z tym wypadkiem – zawiódł sprzęt bo to że miał ważny przegląd nie oznacza że autokar był sprawny ilu z nas wie jak łatwo KUPIĆ sobie przegląd :D:D
~emka 24-07-2007 13:22
a gdzie ten kierowca miał zdobyc doświadczenie??? w pks–ie na trasie karpacz jelenia?? na takie trasy puszcza sie dwoch kierowców, jesli jeden jest mlody stażem to drugi doświadczony aby nauczył młokosa!!!
~Archi 24-07-2007 13:44
a prawda jest taka, że kierowca tego autobusu nie umiał obsługiwać sprzętu który dostał. Brak doświadczenia również wyszedł choćby w postaci braku prób hamowania silnikiem, a przecież każdy kierowca wie, że tak się robi. PO drugie, nie umiał skorzystać z systemów wspomagających hamowanie, tzw. retandera. On po prostu wcisnął hamulce główne i je spalił. Potem już nie było żadnych szans. Gdyby posadzić starszego kierowcę, który nie znał by sprzętu na którym jeździ, to efekt byłby taki sam. Co z tego że autobus jest wyposażony w najnowsze systemy hamowania, skoro człowiek nim sterujacy nie potrafi ich włączyć? Może tu tkwi błąd.
~TO kiedy ma zdobyć?!!!! 24-07-2007 14:07
Jeśli ktoś ma prawo jazdy, to teoretycznie UMIE jeździć i ma PRAWO do JAZDY. A im młodszy, tym lepiej, bo sprawniejszy. A pie...przenie o brawurze do tylko puste frazesy. Mówienie o podwyższeniu wieku kierowców to temat zastępczy, żeby było o czym mówić. Żeby nie wracać do tego, że mamy nieudolny rząd, sejm, senat, że siedzą tam skur...wiele, którzy każdą tragedię wykorzystują do tego, żeby dać im odpocząć od pytań, dlaczego są takimi bałwanami. Im wszystkim należy się wpier...dol
~TMN 24-07-2007 14:13
Nie można generalizować.A Kubica to ile ma lat 40?Starszy kierowca mógłby dostać zawału i wtedy byłaby dopiero tragedia bo autokar zamiast hamować z góry to by przyspieszał.Poza tym kierowca wjechał tam gdzie autobusy nie mogły wjeżdżać(było 11(!) tablic ostrzegających), to co myślicie,że stary kierowca by nie wjechał zwłaszcza,że podobo był namawiany na tą drogę przez pilotkę/pasażerów(?).To wszystko nie zmieni faktu ,że szef nie powinien wysylać tak młodego kierowcy na taką trasę.Kieowcy jeżdżący na długich międzynarodowych trasach powinni mieć doświadczenie , które mogą zdobywać coćby na trasach krajowych.Nowi kierowcy powinni zaczynać od krótkich tras i stopniowo nabierać doświadczenia na coraz dłuższych.Nie można karać wszystkich potancjalnych kierowców za glupi błąd 1 i podwyższać tej granicy wieku, tek jak będziemy podnośić wiek to dojdziemy do 60 bo coraz starsi będą mieli wypadki.ZMIENIĆ SIĘ POWINIEN PRZEDE WSZYSTKIM SYSTEM SZKOLENIA KIEROWCÓW!!!!!!!!!!!!
~tadzik 24-07-2007 14:23
to nie znaczy ze wszyscy młodzi kierowcy są nie mądrzy nie wszyscy młodzi pija i szaleją za kierownica ja mam np 16 lat i chciałbym wyrobić jak najszybciej prawo jazdy ponieważ nie mam czym dojechać do szkoły według mnie mogli by robić badania czy ktoś pije i czy jest jakim totalnym .... normalni ludzie otrzymywali by prawo jazdy od 18 al ci którzy lubią sobie wypić to prawo jazdy mogą dostać od np 22 lat
~xxx 24-07-2007 15:38
tym przyczynkiem super napisane gam...onie
~jo 24-07-2007 15:56
matce zginąl syn,a ze zginąl mozna go uczynic winnym.Bo ktoś winny musi być! mam 29 lat i wielu moich strarszych<kolegow> chwali sie tym ze jedzie po kieliszku i zgodze sie że sa na drogach baranki boze ale moim zdaniem młody wiek nie jest pezszkoda do prowadzenia aut a 24 lata to nie dziecko. powinno sie robic prawko w wieku 16 lat i przez dwa lata jezdzic z opiekunem ,a co do kierowcow autobusow i tirow to napewno sa przeszkoleni i testowani. jezdziłam w długie trasy autokarami i jakos nigdy mi nie przyszło do głowy oceniac kierowcy pod wzgledem wieku. a co do wieku i doświadczenia to rutyna tez jest grozna!!!!
~Iza 24-07-2007 16:33
Wszyscy mówią o wieku, a to przecież o doświadczenie chodzi. 100 tys. km bezwypadkowo na osobowym – masz prawo ubiegać się o prawo jazdy na ciężarowe. 100 tys. km bezwypadkowo na ciężarowym, w tym połowa na duzych TIR – możesz dostać prawo jazdy na autobus. Jak wykręcisz tyle mając 20 lat – proszę bardzo. I pierwsze 10–15 tys. pod nadzorem. Dosyć mało skomplikowane chyba?
~Ksywka 24-07-2007 17:02
Uzasadnione moim zdaniem jest podniesienie wieku maksymalnie do 21 lat. Czasem nawet ten wiek nie daje odpowiedzialności, co widać na polskich drogach ale podniesienie wieku wyżej to byłaby już dyskryminacja osób pod każdym względem dorosłych. Ten kierowca miał jednak 22 lata. Uważam, że to właśnie pielgrzymki powinny być pod szczególnym nadzorem.
~Przyszły kierowca 24-07-2007 17:42
Nie zgadzam się z tym, że kierowca był za młody, owszem może nie ma milionowego przebiegu jazdy, ale powiem Wam co widziałem na kursie doszkalającym kierowców wykonujących transport drogowy który nie dawno odbyłem, po o...tej teorii, mieliśmy jazdę po placu i trzeba było wykonac 4 podstawowe manewry czyli jazdę po łuku, parkowanie w zatoce, parkowanie tyłem i skośne ... Niestety to co tam widziałem , zaszokowało mnie , panowie po 40 którzy podczas wykładów teoretycznych byli "alfami i omegami" w dziedzinie techniki jazdy tirami(niby jeżdzą na codzień duzymi ciezarówkami) nie radzili sobie z wykonaniem tych podstawowych manewrów tłumacząc, że "nie da sie tym jezdzic" a młodzież radziła sobie doskonale, wiec nie zawsze starszy znaczy lepszy. Nie oceniajmy umiejętności kierowców po wieku ! Bo to jest wielkie nieporozumienie.
~XYZYZ 24-07-2007 18:32
MAM PRAWO JAZDY OD PRZESZŁO 10 LAT A NAWET KURSANT JEŻDZI ODEMNIE LEPIEJ!NIE WSIADAM ZA KIEROWNICE,BO WIEM ZE NIE UMIEM PROWADZIC AUTA,A NA MARGINESIE MAM PONAD 30 LAT.UWAZAM,ZE TYLKO DOSWIADCZENIE TU SIE LICZY NIE WIEK KIEROWCY ANI ILE CZASU MA PAPIER.TYLKO KAZDY POWINIEM SAM SIE ZASTANOWIC JAKIM JEST KIEROWCA I CZY NIE STWAZA ZAGROZENIA NA DRODZE,A SKORO PODEJMUJE SIE TEGO NIECH BIERZE ZA TO ODPOWIEDZIALNOSC
~Pawel 24-07-2007 20:09
zgadzam sie ze im szybciej i wiecej sie zacznie jezdzic tym lepiej. sa rozsadni mlodzi kierowcy. a o pijanych kierowcach w wiekszosci sie slyszy ze byl to mezczyzna w wieku srednim. nie mniej uwazam ze kierowca autobusu powinien zostac ktos po dlugodystansowym stazu.
~jankom56 24-07-2007 22:14
Jak dotąd, nie spotkałem się z pytaniem, co w tym czasie, jak młody wjechał na tą drogę robił drugi kierowca, myślę, że bardziej doświadczony?
~jacek 24-07-2007 22:28
Najpierw trzeba zweryfikować wiek i umiejętności INSTRUKTORÓW NAUKI JAZDY. Oni sami mają prawo jazdy dwa, trzy lata robią kurs instruktorski i szkolą przyszłych kierowców a sami niemają żadnego doświadczenia zawodowego. I potem mamy to co mamy na drogach.
~lolo 24-07-2007 22:29
mozna spekulować nad wiekiem kierowcy nad doświadczeniem a wystarczy prosta zasada jaka funkcjonowała w takzwanych złych latacccch komunizmu 2 lata minimum praktyki z prawojazdy kat. B można było starać się o prawojazdy kat.C minimum 3lata udokumentowanej praktyki czyli poruszania się autami ciężarowymi i dopiero " kurs na kategorie D. i wtedy możemy mówić dopiero o , zawodowcach , o rutynie ,o jakich kolwiek doświadczeniach i wtedy można mowić o błędach. a wtym przypadku to ogółem tylko cztery lata od uzyskania pierwszego uprawnienia. a gdzie doświadczenie . skoro kurs trwa 1 mieśiąc ito po mieście , starym aytosanem. kiedyś były przez pierwszy okres ograniczenia 20 osob i miasto do 50 tysięcy tego teraz brakuje i widać skutki.
~EBE 24-07-2007 23:09
Kierowco z 13,20! Zmień płytę bo o tych Twoich kupinych przeglądach czytać sę nie chce ! Marny z Ciebie szofer, skoro nie potrafisz sobie uświadomić faktu, że 20 tonowy pojazd hamujący bez przerwy przez ponad 10 minut straci hamulne, choćby był fabrycznie nowy. A taki błąd popełnił najprawdopodobnie ten młody, bez wątpienia sumienny, ale niedoświadczony kierowca. I nie ubliżaj 80 latkom, bo ty też kiedyś będziesz stary, poza tym uświadom sobie, że skoro 80 letni kierowca jeszcze żyje to znaczy, że jest dobry w swoim fachu. Pozdrawiam EBE
~Tomek 24-07-2007 23:34
Moim zdaniem podniesienie wieku,w krórym można robić prawo jazdy niczego nie zmieni.Im wcześniej tym lepiej.Prawda jest taka,że kursant mający 18 ma lepsze predyspozycje niż osoba,która robi kurs w wieku 40 lat.Tu chodzi o rozsąsek rodziców,którzy powinni mieć ograniczone zaufanie do swoich dzieci i przez jakiś czas jeździć z nimi.Na zachodzie otrzymuje się prawo jazdy w wieku 16 lat,a wypadków jest mniej.
~danielloo 25-07-2007 0:19
Ja sadze ,ze prawko powinni dawac od 25 roku zycia. Jestem za tym,zeby ten przepis wszedl od 2008 :]
~do danielloo 25-07-2007 10:58
Chyba w pufie śpisz!!
~Ciekawostka z USA 25-07-2007 11:13
Dziesiatki razy zjezdzalem ciezarowka z gor w USA , w Colorado , Arizona , Wyoming , Nevada , 80.000 lbs ladunek , zjazdy po 15 mil , tylko w dol .Hamulce mozna przegrzac w minute jak sie ich uzywa ciagle .Widzialem plonace hamulce ,slyszalem na CB radio krzyki ludzi bojacych sie zjechac .Tam sa rampy , ze zwirem do wyhamowania pojazdow rozpdczonych na zjazdach . Mozna z tego skorzystac w razie potrzeby .A generalnie to znajomosc jezyka uczy w obcych krajach . Trzeba sie pytac , rozmawiac i sluchac innych . Tak sie zdobywa doswiaczenie . Nie sadze , ze tamten kierowca mial CB radio , czy chociaz mowil slowo po francusku . Ale bez zrowego rozsadku nie pisalbym teraz do was.Pewnie bym skonczyl jak ten we Francji . Sa hamulce silnikowe , ktore naprawde trzymaja ciezarowke na zjezdzie , chyba tamten autobus mial takie hamulce. To nie zadna nowosc techniczna . Odnosnie praw jazdy w Polsce ? To chyba nie wiek 25 lat tutaj jest konieczny ,oznaczaloby to ze pokolenia kolejne rodza sie glupsze . Potrzeba raczej uswiadomienia potencjalnym kierowcom warunkow na drodze a nie rozdawania modlitewnikow i zwalania wszystkiego na wole "boga".

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Frekwencja dopisała. Będzie skatepark?

JBO: Ogrodzenie boiska w Parku Norweskim

Magistrat do remontu

Mały Strażak dla jednostek OSP

Akcja krwiodawstawa w areszcie śledczym

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
603
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
13%