MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Za milion MDK będzie jak nowy

Wiadomości: REGION
Piątek, 7 sierpnia 2009, 14:52
Aktualizacja: 15:00
Autor: Ola
Miejski Dom Kultury w Kowarach wkrótce znowu będzie można określać mianem „wizytówki” miasta. Budynek wybudowany w latach 50. minionego stulecia, sztandarowy przykład socrealizmu w architekturze, od lat nie był remontowany. Gmina podjęła decyzję o jego zmodernizowaniu, na co przeznaczy ponad 1 mln złotych uzyskanych od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Po remoncie MDK będzie miał ekologiczne ogrzewanie.

Kowarski Dom Kultury, który liczy sobie prawie 60 lat, jest jedynym w mieście ośrodkiem kultury. Do tego to unikalny w regionie jeleniogórskim przykład stylu realizmu socjalistycznego. W miejscowościach z ocalałą po wojnie niemiecką zabudową rzadko w tamtych latach decydowano się na nowe inwestycje, zwłaszcza tego typu.

Budynek dziś nie zachęca do wejścia do środka, nie przypomina już miejsca, które kiedyś było głównym centrum kulturalnym miasta. Powiedzenie, że nie należy oceniać książki po okładce, pasuje do Kowarskiego Domu Kultury. W jego wnętrzu cały czas coś się dzieje, ale z pewnością warunki w nim panujące są dalekie od ideału. Największym mankamentem jest przestarzały już system grzewczy.

W tym roku, władzom miasta udało się podpisać umowę na termomodernizację budynku MDK z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska. WFOŚ udzielił gminie kredytu na kwotę 1 mln 200 tys. złotych oraz przyznał 60 tys. złotych dotacji na to przedsięwzięcie.

Jak dowiedzieliśmy się od burmistrza Kowar, Mirosława Góreckiego, obecnie w Miejskim Domu Kultury trwa pierwsza faza prac (koszt tego etapu to przeszło 700 tys. złotych), podczas której zostaną wymienione: instalacja centralnego ogrzewania oraz okna. Drugi etap przewiduje: docieplenie budynku, remont elewacji i docieplenie dachu.
Budynek MDK aż prosił się o taki remont już od dłuższego czasu. Niedługo, ta perełka socrealizmu, będzie z pewnością nie tylko ośrodkiem kultury, ale również jednym z chętniej fotografowanych obiektów w Kowarach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Święto województwa  

Manewry: pościg, strzały, 30 rannych

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Komentarze (6) Dodaj komentarz

teessi 7-08-2009 18:13
Tę kwotę kredytu na kwotę 1 mln 200 tys. złotych trzeba będzie spłacić... A może umorzą?
~Clatho 7-08-2009 19:27
Perełką socrealizmu pozostanie do czasu zakończenia I fazy. Obawiam się, że po ociepleniu stanie się kolejnym styropianowym budynkiem w szałowych kolorkach rodem z rysunków wnuczka jakiejś wpływowej osobistości.. (Chociaż może obejdzie się tym razem bez łososiowego i fluorescencyjnych farb, mam dużą nadzieję) Nie chciałbym zapeszać, ale za tą kwotę naprawdę nie można się niczego spodziewać, zaczynając od dobrego projektu termo-zakrywania detali pod styropianowymi płytami, kończąc po dobór farb trzymających kolor przez okres dłuższy, niż 10 lat..
~szuster 7-08-2009 19:56
za milion - ale chyba lat :)
~brawo kowary 7-08-2009 22:03
Gratulacje dla dyrektora MDK KOWARY- napisał dobry projekt, przekonał PANA BURMISTRZA i wygrał taką kasę, której inne DK nigdy nie powonchają! brawo!
~do P.Burmistrza 7-08-2009 23:46
BRAWO ! Może Pan podpowie Naszemu Prezesowi J.G P.Markowi O. Jak to się robi ?
~aaaaaa 10-08-2009 14:13
mogliby tam znowu kino otworzyc to by bylo dobrze :D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spór o edukację seksualną

Przeciw inwazji śmieci

Poświst na "góralu"

Akt oskarżenia dla sprawców tragedii

Danuta Sadownik o uzależnieniach

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
742
Tak
15%
Nie
65%
Nie wiem
21%