MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 września
im. Konstancji, Teodora

Za krótkie szczudła na jubileusz

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 10 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 10 lipca 2007, 9:22
Autor: anzol
Fot. Arkadiusz Piekarz
Telebimy na pamiątkę dawnych festiwali ulicznych teatrów.

Przez trzy dni placem Ratuszowym rządzić będą artyści teatrów ulicznych z Europy. Zabraknie gwiazd, bo nie ma pieniędzy. Na początku sierpnia (3 – 5. 08) zaczyna się jubileuszowy 25. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych.

Rocznicowym akcentem dawnej świetności imprezy będą wspomnienia z poprzednich edycji MFTU wyświetlane na dużych ekranach przy Biurze Wystaw Artystycznych. Nie będzie nawet okolicznościowego wydawnictwa związanego z jubileuszem.

– Szkoda, to była wspaniała impreza. Do Jeleniej Góry przyjeżdżali ludzie z całej Polski, a za komuny to było naprawdę coś wielkiego. Całe miasto tym żyło – twierdzi Marcin Marczewski, jeden z fanów festiwalu, który spektaklom przygląda się od 20 lat.
Stali widzowie MFTU co roku odzwyczajani są od jego bogatszej formuły (bywało, że impreza trwała cały tydzień i opanowywała całą starówkę).
W tym roku będzie znacznie skromniej.

Jak mówi Bogdan Nauka, dyrektor Teatru Jeleniogórskiego, festiwalowy budżet zamknie się kwotą 329 tysięcy złotych. Hitów nie będzie, bo tyle mniej więcej żądałby jeden ceniący się i uznany w świecie zespół ulicznych artystów. A tak udało się wygospodarować środki na trzydniową, jak zapewniają organizatorzy – interesującą imprezę.

Rozrywkę zapewnią grupy z Białorusi, Rosji, Francji, Belgii, Niemiec, Australii oraz Polski. Zdaniem organizatorów każdy spektakl warty jest polecenia, a zaproszone grupy prezentują sztuki na przyzwoitym poziomie.

Spośród nich wyróżni się rosyjski Teatr Licedei z Sankt Petersburga (uliczna klownada), Strange Fruit z Australii (szczudła z włókna szklanego i aktorzy prezentujący „teatr obrazu”) oraz polski niemal stały gość MFTU Teatr Kto z Krakowa ze swoją premierą „Quixotage”, będącą nawiązaniem do Don Quixote Cervantesa.

W tym roku impreza odbędzie się pod nieco zmienionym szyldem: Polsko-Niemiecki Wędrujący Festiwal Teatru Ulicznego.
Polsko-niemiecki dlatego, że partnerem Teatru Jeleniogórskiego będzie Goerlitz i Zawidów. Nazwa wprowadzona została jedynie formalnie, bo wspólnego przedstawienia nie udało się zorganizować również ze względów formalnych. Jest nadzieja, że uda się w końcu w roku przyszłym. A na propozycję organizatorów, by teatrem zainteresowały się także samorządy sąsiednich powiatów Ziemi Jeleniogórskiej odpowiedział pozytywnie tylko Zawidów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dzisiaj premiera Malali!

Kiermasz książki do soboty

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~lolek 10-07-2007 9:21
"bywało, że impreza trwała cały tydzień" – nie! Bywało, że trwała DWA tygodnie i opanowywała nie tylko starówkę:) Wiem, bo pracowałem przy festiwalach prawie od początku do 97 roku. To były imprezy:))) Teraz to już popłuczyny, dobrze chociaż, że będzie Licedej – są rewelacyjni!!!
~teatroman także uliczny 10-07-2007 11:31
Wychodzi na to, ze najciekawsze w programie będą filmy z dawnych festiwali. Poza tym klaunada i samograje. Do tego nowa nazwa w stylu eurokratycznej nowomowy, żeby chociaz z tego pieniądze były na działalność. W tej sytuacji proponuję odwołać festiwal, przynajmniej wstydu nie będzie! I żadnych premii dla kreatorów tego żałośnego widowiska, bo nie ma za co.
~Kuba Ramsztajn 10-07-2007 11:47
Stadśmy wszyscy! Moglibby spokojnie powiedzieć wszyscy znaczący dzis polscy artyści teatru ulicznego. Festiwal–Wydarzenie zciągał przez lata do Jeleniej Góry i w jej okolice – bywało, że do kilkunastu miejscowości! – tłumy z wielu krajów niezjednoczonej jeszcze wtedy Europy. Stąd rozrastał się festiwal na Warszawę, Kraków,i Poznań wreszcie, gdzie z tej formuły artystycznego kontaktu z widzem, zrobiono Impreze gigantyczna . Dzis MALTA lepiej promuje Poznań niz tysiące bezuzytecznych folderów i tym podobnych "reklamowych" przedsięwzięć. A mogło to wszystko byc nadal znakiem rozpoznawczym Jeleniej Góry, ktorej z pozalokalnych wydarzeń, zostały juz tylko okeojony Festiwal teatru Ulicznego i równie skromne Spotkania Teeatralne. Nic to na 900 lecie miasta, sprowadzi sie na Plac Ratuszowy megagwiazdę, sponsora z browarem, by potem znów głosno utyskiwać, czym przyciągać ludzi do "stolicy Karkonoszy". Mimo wszystko do spotkania na "festiwalu". Kuba Ramsztajn
~czyli 10-07-2007 11:59
wychodzi na to że Obrębalski prowadzi taką samą politykę kulturalną jak grabaże kultury: Kusiak, Gałka i Czernow. Taki festiwal zarżnąć!!!!!!!
~do "czyli" 10-07-2007 13:38
Nie politykuj tylko się weź za naukę (nomen–omen) ortografii!!! GRABARZ!!!
~troche zadowolona 10-07-2007 16:53
zgadzam sie z KUBA RAMSZTAJN ale tez polecam Strange Fruit Widzialam ten zespol dwa lata temu na Malcie co prawda z innym programem ale uzywaja oni technik nowatorskich i nie wpisuja sie w ogolne trendy typu ognie,szczudla itepe ale maja wlasne specyficzne i naprawde zapierajace dech w piersi dokonania w poznaniu grali spektakl w kulach na duzej wysokosci wspaniala muza swiatla i akrobatyczne umiejetnosci i liryczna fabulaa...czekam na nich
~cypis 10-07-2007 21:22
Padaka się zaczęła od odejścia pani Obidniak. Gorące pozdrowienia dla Niej.
~ania 23-07-2007 14:28
Niestety, coraz mniejsze nakłady finansowe, niewlasciwe decyzje blokują działania władz kulturalnych odpowiedzialnych za teatry, bo nie wierze, ze nagle wszystkim przestało sie chcieć! Oczywiście najwygodniej jest umyć ręce, udawać,ze sie nic nie słyszy i nie widzi i dalej wydawać pozwolenia na handlowanie w zabytkowych podcieniach Rynku STANIKAMI CZY BUTAMI w wymietoszonych pudłach – brawo dla podejmujących decyzje w takich sprawach! Możecie sie teraz poszczycić na przeciw swej siedziby w RATUSZU nie pięknymi i wrtościowymi teatrami, a bogatym wyborem obuwia i staników! GRATULACJE! Takie właśnie absurdy nie pozwalają na zauważenie ciekawych i ważnych sytuacji. Także nie łudźmy się – BAZAR W PODCIENIACH – TO SPEKTAKL FUNDOWANY NAM PRZEZ MIASTO! Dzieki!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Muzyka u Schnabla

Zmiana kierownictwa prokuratury okręgowej

Opera zaprasza

Potrącenie rowerzysty

Narodowe Czytanie

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
631
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%