MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Za dwa miliony złotych ładniej na Wzgórzu Kościuszki

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 7 listopada 2011, 9:37
Aktualizacja: Wtorek, 8 listopada 2011, 8:12
Autor: Angela
Fot. RED
Będąca w kiepskim stanie ścieżka przyrodnicza w parku na Wzgórzu Kościuszki zyska nową nawierzchnię. Będą też nowe tablice, latarnie i elementy małej architektury, zaś najwyżej położony punkt, dawne Wzgórze Szubieniczne, zostanie oświetlony.

Wszystko dzięki zakwalifikowaniu do realizacji projektu przedstawionego w czasie poprzedniej kadencji samorządu. W miejsce istniejących nawierzchni ścieżki (częściowo jest tam żwir, częściowo – asfalt), będzie podłoże przyjazne zarówno dla spacerowiczów jak i roślinności. Będą naprawione także kamienne schody prowadzące na najwyżej położony punkt widokowy, dawne Wzgórze Szubieniczne, który zostanie dodatkowo podświetlony. Ścieżka zyska także dwa nowe przystanki: Aleja Modrzewiowa oraz Pnącza.

Wejście na ścieżkę będzie możliwe z trzech stron: od ulic Chełmońskiego, Mickiewicza i Sudeckiej. W parku stanie też 100 nowych latarni, 30 ławek oraz 30 koszy na śmieci. Wymienione zostaną też istniejące tablice informacyjnych na jednolite, trwałe i odporniejsze na dewastację. Po rozbudowie ścieżka będzie miała prawie dwa kilometry długości.

Aktualnie prowadzi ona do największych historycznych i przyrodniczych atrakcji parku, między innymi, obelisku postawionego na część żony założyciela całości burmistrza Johannesa Schoenaua, czy też do kamiennego profilu Karkonoszy, ustawionego w 1904 roku przez Towarzystwo Karkonoskie.

Nie wiadomo tymczasem, czy uda się przerzedzić samosiejki, które przez lata wyrosły i częściowo zasłaniają widoki, jakie rozciągają się choćby ze Wzgórza Szubienicznego, czy też z pobliża profilu Karkonoszy. Gdyby to się udało zrobić, park zyskałby jeszcze jedną atrakcję.

Kwota dofinansowania z RPO dla tego zadania wyniesie niemal 1,7 mln zł czyli 85 procent całej wartości inwestycji, która kosztować będzie dwa miliony złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Akcja krwiodawstawa w areszcie śledczym

Mobilizacja przed II turą

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~alllllllllo 7-11-2011 10:05
Bardzo się cieszę! Mieszkam niedaleko i często chodzimy z rodzinką tam na spacerki i na plac zabaw,super,że pomyślano o ''naszym'' parku!
rymcycymcy 7-11-2011 10:26
Czy szubienica będzie również zrekonstruowana ? ...to mogłoby odciążyć konstrukcję milenijną ! :)
~~~~~ 7-11-2011 10:32
Błagam zróbcie porządek ze spacerującymi z pieskami,sam mam pieska,ale po nim sprzątam. A tych g----- jest tyle.że strach podnieść listek z ziemi.Pełno szkła potłuczonego,butelek porozrzucanych.puszek/no te znikają dzięki złomiarzom/ .Co na to Włodarze Miasta-jak ten problem załatwią ?????
~super 7-11-2011 10:32
brawa dla Marka
~AP. 7-11-2011 10:57
Czy znowu najtanszy bedzie wykonawca .Moze jednak ktos pomysli.
~kleopatra. 7-11-2011 11:22
Cudownie, latarnie to bardzo dobry pomysł tym bardziej, ze tak szybko robi sie ciemno, a spacerujących nie brakuje :)
kazimierzp 7-11-2011 11:33
Z tego, że alejki przestaną być asfaltowe, a dostaną przyjazną dla środowiska nawierzchnię najbardziej cieszył by się nie żyjący już dr Marian Południkiewicz. Ileż On boi toczył w latach siedemdziesiątych gdy ten asfalt był kładziony. Pisał postulaty, zbierał wśród mieszkańców podpisy przeciw tym pracom. Urząd wtedy i decydenci nie zwracali uwagi na te głosy. Może powoli park Kościuszki z założenia w formie parku angielskiego stanie się znowu przyjazny i dla ludzi i dla przyrody!
~ 7-11-2011 12:08
A to dlaczego nie wiadomo,,czy uda się przerzedzić samosiejki,które wyrosły przez lata,,?Czy w tym mieście każdy chochoł,krzak,chwast musi być nazywany ,,cudem natury,, i chroniony za wszelką cenę.Proponuję niektórym instytucjom aby jeszcze raz spojrzały na stare fotografie i zobaczyły jak wyglądały ówczesne parki i drzewa-przede wszystkim-JAK SIĘ O NIE DBA.A wtedy nie będzie żadnych wątpliwości i bólu -wyciąć,nie wyciąć jak w tym artykule -patrz też Al. Wojska Polskiego.Jak się nie porządkuje przez lata, to tak potem jest.Nawet jeśli teren jest opuszczony to trzeba pomyśleć,że kiedyś ktoś go zagospodaruje i stanie przed problemem wycięcia już nie chaszczy tylko intruza,które potem tylko szpeci i generuje koszty. Samosiejki można wyciąć sekatorem a drzewo już nie.
~ 7-11-2011 12:24
to jeszcze postawcie przy placu zabaw chociaż jedną Toykę, żeby dzieci nie musiały w XXI wieku s...ć po krzakach
~ 7-11-2011 12:38
Właśnie TOI-TOI by się przydał,chociaż jeden!
Piipi Jelonkowa 7-11-2011 14:42
~ FAJNIE ! .. nareszcie będzie *normalne oświetlenie ! .. nie tylko Księżyca i Gwiazdek !
~ 7-11-2011 15:49
KAMERY BY SIĘ TEŻ PRZYDAŁY BO DZIECI ULICY TZW.. PATOLOGIA Z CHEŁMOŃSKIEGO ,KRASICKIEGO ,BACZYŃSKIEGO ZNISZCZY TO PIĘKNO ODBUDOWANE
~iza 7-11-2011 17:41
Bardzo bym chciała jeszcze, żeby karać mandatami i to wysokimi za obsrywanie parku przez psy. Właściciele swoich pupili dziwnym trafem nie widzą co robią psy,bo właśnie w tym czasie oglądają jak piękny jest krajobraz.ale jak tylko pies zrobi swoje natychmiast szybko znikają.Idąc z dzieckiem do parku bardziej trzeba zwracać uwagę na to co może spotkać dziecko w trawie niż na to co może sobie zrobić przez nieuwagę
~do 15:49 7-11-2011 17:54
Dobrze prawisz ! Święta racja te "dzieci jp" niszczą wszystko.
~cityzen 7-11-2011 18:14
jakby butelki były skupywane jak w niemczech (przy każdym większym sklepie jest automat na butelki a wydrukowany paragon przedstawiasz przy kasie i odejmowana jest kwota za butelki od rachunku) to taki d...l jeden z drugim nie rozbijali by gdzie popadnie... trzeba by jeszcze było pismem obrazkowym zrobić instrukcję że zamiast rozbijać butelkę można ją oddać i kupić za to kolejnego browara...i tak w kółko. nieźle to wymyśliłem... co? aha ważne! zróbcie alejki wysypane żwirem (lepiej dla biegaczy i trudniej rozbić szkło)
~cityzen 7-11-2011 18:25
karać właścicieli srających psów!!! niech ich psy srają im w domach. Tej hołocie raczej by to nie przeszkadzało... Ale jeszcze trochę i się wezmą za to polskie dziadostwo. Masz psa to po nim sprzątaj!
~Jellonka 7-11-2011 18:26
Wejście na Wzgórze Szubieniczne od strony ul. Mickiewicza w duzej mierze utrudniają uszkodzone schody.Wyrwy w kamiennych stopniach,nierówności kostki brukowej,różnice wysokości poszczególnych stopni-mogą być przyczyną wypadków wśród ludzi. Omawiane wejście jest również uczęszczaną drogą na cmentarz. Stad apel do decydentów o naprawę schodów prowadzących na Wzgórze od strony ul. Mickiewicza.
~a ja mam 7-11-2011 18:47
psa i niech sobie s....a hahaha płacę podatki za psa więc niech sobie sadzi ile wlezie :) a jeśli tak źle to niszczenie zieleni też w tym kraju jest zabronione !!! czytaj to jasno tam gdzie sadzi mój pies ty też nie możesz chodzić i niszczyć trawki, którą nawozi mój piesek.
~ahaa 7-11-2011 18:59
słuszna uwaga, jakby butelki (szklane, czy plastikowe) po obojętnie jakim napoju (niekoniecznie po browarze) były z kaucją, oraz gdyby przy sklepach były takie automaty na te buteleczki, to na 100% byłoby o wiele czyściej w państwie Polskim. Niestety na to trzeba by wyłożyć pieniądze (które szybko by się zwróciły), ale nasz kochany Rząd nie zrobi nic w tym kierunku, bo przecież sobie nie zabiorą. Ale może doczekamy się maleńkiego "cudu nad Bobrem"...
~:) ka$ka :) 7-11-2011 19:41
fajnie często tam przebywam ale nawet bez przemiany tam jest fajnie
~@ 7-11-2011 21:42
Piękny jest ten park, i będzie jeszcze piękniejszy. Tylko - jak długo? Bo łatwiej upiększać przyrodę, niż ludzi - kultura nie nadąża! Czy potrafimy uchronić park przed wandalami i wszelkim chamstwem?
~kibic 7-11-2011 21:48
inwestycja okej , ale straż miejska niech chroni park przed dewastantami a nie zakłada inwalidzie blokadę na koło w centrum miasta .... , a gdzie miał zaparkować jak miejsce dla niego zajął pojazd nie uprawniony - pytam po co wy jesteście SM !?
~ 7-11-2011 21:48
Szkoda tych pieniędzy,lepiej od razu je wywalic w błoto.Po remoncie (rewitalizacji)itak w miesiąc wszystko niewyzyta młodzież rozpie...li lampy ławki płotki tablice itp chyba ze teren będzie 24h patrolowany ale o tym nie słychac
~Jaca 7-11-2011 21:51
Wiadomość do "a ja mam" ostatecznie kiedyś nastąpi taki dzień, że spotkam Ciebie (brudasie) i twojego zas..ańca i wtedy Ty zjesz jego kupkę a on ...skończy na Spółdzielczej...i podatki przeznaczysz na inny cel ps. po zasrańcu pozostanie Ci ...smak w ustach.
~do Jaca 7-11-2011 22:40
śmieszą mnie tacy odważni swoją anonimowością w necie. tak się zazwyczaj leczy kompleksy, więc szczerze współczuję
~do kazimierz 7-11-2011 22:45
a co to znaczy przyjazna dla środowiska nawierzchnia? czy moze ma pan na myśli modną kostkę brukową? już pomijam koszty takiej nawierchni, ale czy jechał pan kiedyś po czymś takim np wózkiem z dzieckiem, czy chciałby pan być tym dzieckiem? lubię ten park właśnie dlatego że jest długa równa alejka gdzie szkrab może spokojnie spać na spacerze. to jest park miejski a nie narodowy więc w pierwszej kolejności na przyjazność dla człowieka a potem dla środowiska, bo mimo że człowiek jest jego częścią to jednak czasem interesy są sprzeczne.
Piipi Jelonkowa 7-11-2011 23:33
..do - [~Cizycen ] .. od ulicy Chełmońskiego przy alejkach w parku był kosz na odchody piesków .. przed 2 dniami leżał na trawie,zniszczony ! KTO .. to zrobił ?
~~~~~ 8-11-2011 7:42
Pies sr...a tam gdzie rosną samosiejki .........! samosiejki przez to szybko się rozrastają i zasłaniają widoki ! Proponuję'' uśpić'' wszystkich właścicieli psów którzy po nich nie sprzątają! - Mam pytanie a ty gdzie sr...asz jeden z drugim jeśli cię ''przyciśnie'' ?(Przecież nie ma w parku toalety !)Sprzątasz wtedy swoją kupę ???
~``` 8-11-2011 9:24
Co się ludzie czepiacie właścicieli piesków? co oni winni że piesek musi kupkę? przecież to taka natura że jak się nażre to się musi wykakać nie? A że kaka gdzie trawa to chyba normalne co ma na beton robić? żeby sobie psi zadek porysować? co za ludzie brak zrozumienia dla zwierząt. Właściciel pieska rozumie i piesek robi na trawkę i to jest OK!!!. A że potem nie posprząta ? PRZECIEŻ TO SĄ PROSTE CEPY I CHAMY CO WY CHCECIE OD JELENIOGÓRSKIEGO PLEBSU LOL
~x 8-11-2011 20:08
czesto patrze z balkonu na skrawki zieleni w poblizu kasy wodnika na noskowskiego na kilkadziesiat psiarzy widze jedna starsza pania ktora po malym piesku zbiera do woreczka jego be! reszta jak szczury przemyka ukradkiem zerkajac czy nie sa obserwowani, tylko aparat i robic zdjecia im i ich pupilom prezacym tylki do tego smierdzacego ee i odchodza jakby nigdy nic. to godne pozalowania. milosc do psow to fajna sprawa, ale utrzymac higiene dla ich wlascicieli to ich zas...y obowiazek, nic nie wypada tylko upatrzec takiego niechluja zebrac to z trawy i polozyc pod drzwiami jego lokalu, moze sam w to wdepnie.
~Dziecko JP 12-11-2011 17:19
Nie Prawda!!!!!! Pzydalo by sie zbudowac KOFFI SHOP ^^... I dodatkowo zbudowac plac zabaw dla dzieci JP ;D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czyżby Andrzej Duda?

Otwarto Dom Modlitwy w Łomnicy

Bałaganiarz zapłaci

Powstanie trasa rowerowa – sprostowanie

Szansa na remont "zameczku"

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
478
Tak
47%
Nie
39%
Nie wiem
14%