MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Za co płacimy?

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 15 listopada 2005, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 12 stycznia 2006, 14:15
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Opłaty, jakie ponoszą lokatorzy największych jeleniogórskich spółdzielni są zróżnicowane. Najniższe stawki eksploatacyjne nalicza Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Mieszkańcy spółdzielczych bloków na ulicach Moniuszki, Elsnera i Noskowskiego płacą 1,06 zł/mkw. Wyższe opłaty nalicza spółdzielnia Ostoja. Jej lokatorzy z osiedla Orle płacą 1,29 zł, podobne stawki stosuje Związkowiec (kilkanaście bloków na Zabobrzu).

Lokatorzy z Ostoi płacą najwięcej w mieście na fundusz remontowy –1,50 zł za metr kwadratowy, podczas gdy w innych spółdzielniach fundusz remontowy jest zwykle ustalany na poziomie 53 – 75 gr za mkw.

Rzeczywiście, płacimy sporo, ale dzięki temu nasze budynki i osiedle wygląda estetycznie – mówi Józef Szafran z Orlego. Opłaty na fundusz remontowy wydawane są na ocieplanie ścian, dachów i wymianę okien. Dzięki temu lokatorzy płacą mniej za ogrzewanie.

Z podobnych powodów wysokie opłaty na fundusz remontowy wprowadziła spółdzielnia mieszkaniowa w Bolesławcu. Jej lokatorzy płacą 1,31 zł za mkw.
– Odrabiamy zaległości remontowe z lat przed rokiem 1998. Wtedy nic w budynkach nie robiono – mówi prezes Bolesławianki, Piotr Hetel.

Inną politykę finansowania ocieplania budynków stosuje Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Jeśli mieszkańcy poszczególnych bloków godzą się na modernizację, za ocieplenie płacą oddzielnie. Średnio ok. 1 zł za mkw. miesięcznie przez kilka lat. W rezultacie mieszkańcy JSM na remonty wydają podobne sumy jak lokatorzy Ostoi.

* Mecenas Jan Kiliszkowski:
Wysokość opłat w spółdzielniach jest ustalana uchwałą. Każdy członek spółdzielni może poprosić o wgląd do dokumentów, na podstawie których wyliczono opłaty. Spółdzielnia nie może odmówić ich udostępnienia. Jeśli nie zgadzamy się ze stawkami, można ją zaskarżyć w wydziale cywilnym sądu rejonowego. Nie wystarczy jednak stwierdzenie lokatora, że jest zbyt drogo. Przed sądem musi udowodnić, że koszty zostały zawyżone.
Najlepiej takie pozwy składać grupowo z innymi lokatorami, którzy nie zgadzają się z wysokością opłat.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Lech Wałęsa w Świeradowie Zdroju

Będzie park rekreacji

Z rzeką za pan brat

Odpust na szczycie

Głos śledczych w sprawie prezesa DIOZ

Strata przy Kilińskiego?  

PiS ujawnił listy kandydatów

Czyja to studzienka? (aktualizacja)

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
389
Tak
87%
Nie
8%
Nie mam zdania
5%