MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Z zagadkami wokół ratusza

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 13 maja 2010, 12:34
Aktualizacja: Piątek, 14 maja 2010, 8:04
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Symboliczne miejsca jeleniogórskiego Rynku odwiedzili dziś najmłodsi mieszkańcy miasta, dla których improwizowana wycieczka była przedsmakiem sekretów zawartych w „Bajkowej Jeleniej Górze”. Promocję pozycji wydanej przez AD REM zorganizowało Biuro Wystaw Artystycznych.

Znany chyba wszystkim dzieciom w Jeleniej Górze animator i edukator Grzegorz Jędrasiewicz z BWA tym razem wcielił się w rolę przewodnika i oprowadził przedszkolaków po różnych zakątkach Rynku. Mali jeleniogórzanie z dwóch przedszkoli odwiedzili ratusz, gdzie mogli podziwiać studnię sprzed wieków.

Stanęli także przed figurą jelenia, gdzie – w podeście – dwa lata temu umieszczono Kapsułę Czasu. Dzieci wiedziały o tym doskonale, bo same składały tam rysunki, które zobaczą ich wnukowie za 98 lat. Wycieczka odwiedziła też tramwaj pamiątkę oraz zapoznała się z dawnymi nazwami podcieni, a także z krótką historią figury Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Po tej części „praktycznej” przyszedł czas na lekturę „Bajkowej Jeleniej Góry”. Grzegorz Jędrasiewicz przybliżył dzieciom tę barwną książeczkę. Zresztą – książka to tylko element całego wydawnictwa. Jest tam również mapa wycieczek, kartki pocztowe, płyta CD z nagraniami bajek czytanych przez aktorów Honoratę Magdeczko-Capote, Ryszarda Wojanowskiego i Krzysztofa Rogacewicza, oraz specjalne kupony na zbieranie pieczątek oraz notesik i kredki.

Przewodnik wypełniła treścią Joanna Peczenenko, która w bajkowy sposób i z pomocą postaci Ducha Gór i skrzata, przybliża najmłodszym jeleniogórskie sekrety i inspiruje do odkrywania swojego miasta na nowo. Był konkurs z pytaniami bezpośrednio związanymi z miejscami, które dzieci właśnie odwiedziły. Na zwycięzców czekały nagrody. Dziewczęta i chłopcy mogli też przelać swoje wrażenia na papier rysując plakaty promujące wydawnictwo.

Spotkanie z BWA jest jednym z całego cyklu prezentacji „Bajkowej Jeleniej Góry”. Kolejne odbędzie się 22 maja w Orient-Expressie na dworcu PKP (godz. 15). Gościem będzie sam Duch Gór! Z kolei 27 maja w Antykwariacie Pod Arkadami o godz. 18 o przewodniku i jego tajemnicach opowie Olga Danko, przewodniczka sudecka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Radosna edukacja w przedszkolach

Czas na egzamin ósmoklasisty

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Aleksander Macedoński 13-05-2010 13:17
Szkoda, że w książeczce są błędy, np: dinopark w Szklarskiej jeszcze nie jest czynny (książeczka zaprasza do zwiedzania), błędny jest adres internetowy dinoparku (gdyby był poprawny, można by sprawdzić, że park jest jeszcze w budowie), informacja o drugim zegarze słonecznym umieszczonym nad wejściem do kościoła św. Jerzego na Zabobrzu jest BŁĘDNA - nie ma kościoła pw. św. Jerzego - obecnie jest kościół św. Wojciecha. Ale poza tym książeczka jest fajna:)
~normalnie ciekawski 13-05-2010 16:26
Pamiętam Pana Grzegorza jak jeszcze będą w podstawówce opowiadał i oprowadzał po Jelonce. Ile ten człowiek ma lat ?
~Aqa 13-05-2010 17:51
Kościół św Wojciecha to "duży kościół" i "Mały" czy jak kto woli "Stary" który nie zmienił patrona i nadal jest nim św Jerzy a że zegar jest na tej części budowli informacja jest poprawna
~ 13-05-2010 21:16
~"Cvrla sVb Vmbra frIDerICI regs borVsslae tertII Verl aVgVstl patrls patrlae renata" ..Kochane Dzieci ! ..co oznacza ten "ratuszowy napis" ??
~do Aga 14-05-2010 7:28
Aga, sorry, ale św Jerzy był patronem świątyni do 1945 roku! "Stary" kościółek był pod wezwaniem św. Wojciecha jeszcze zanim powstał "nowy", więc przestań opowiadać bzdury... Zobacz na oficjalnej stronie parafii pod czyim jest wezwaniem - chyba wiedzą najlepiej.
~Monika Kurlik 14-05-2010 16:46
Tak, pan Grzegorz z BWA jest niezwykły! Nikt nie potrafi tak dotrzeć do dzieci jak on! Moje dziecko jest nim po prostu zachwycone i chwali sobie wycieczki do BWA z przedszkola.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nowa rektor w KPSW

Uzupełniający egzamin do cieplickiego „Plastyka”

Ciekawa inicjatywa rodziców z SP8  

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Politycy komentują wynik wyborów

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
720
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%