MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Z zabytkami – liberalniej

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 23 lutego 2010, 8:40
Aktualizacja: 8:40
Autor: TEJO
Jarmark Staroci i Osobliwości. Przedmioty tu zakupione będzie można bez przeszkód wywieźć poza granice kraju.
Fot. TEJO
Przedmioty, które powstały przed 1945 rokiem, będzie można swobodnie wywozić z Polski i wwozić do kraju. To skutek zmian przepisów o w ustawie o ochronie zabytków, które zaproponował jeleniogórski poseł Marcin Zawiła, a zdecydował o tym niedawno Sejm RP.

Dotychczas osoby, które chciały wywieźć z Polski rzecz – nawet o niezbyt wielkiej wartości – ale wytworzoną przed 1945 rokiem, musiały postarać się o specjalne zezwolenie od konserwatora zabytków. Bez „kwita” łamały prawo i ryzykowały wiele nieprzyjemności w przypadku wpadki podczas kontroli przez straż graniczną.

Wkrótce będzie to przeszłością. – Zapis był reliktem, który stanowił zupełny dysonans w zestawieniu z otwarciem granic i swobodą przemieszczenia się – argumentuje poseł ziemi jeleniogórskiej Marcin Zawiła. To właśnie tu, w regionie nadgranicznym problem był „żywy” i dotyczył wielu. Dzięki zmianom ustawowym wywożenie zabytków za granicę będzie legalne.

Oczywiście, nie wszystkich. Zakazem w dalszym ciągu objęte są eksponaty muzealne, czy też przedmioty będące własnością skarbu państwa, w tym kolekcje i inne unikatowe zbiory. Jak mówi Marcin Zawiła, aby liberalizacja przeszła, musiał pokonać olbrzymi opór środowisk ochroniarskich. Zdaniem posła zmiana przepisów znacznie ułatwi życie zwłaszcza osobom, które zajmują się handlem dziełami sztuki. Na polskich giełdach są bowiem najbardziej korzystne ceny i nie brakuje chętnych do ubijania interesów właśnie u nas.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkali się z Beatą Kempą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Jest gdzie chodzić – konkurs

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Bąk - 23-02-2010 9:00
Polska zawsze była dźiwolągiem , na zachodzie zakupione rzeczy przed 45 rokiem zawsze są własnościa tego kupujacego i jego sprawa co z nim robi - tak przywiozlem wiele przedwojennych rzeczy do Polski , z zachodu , bo tam jakis takich głupot nikt nie żąda jak pisma -pozwoleństwa - to jest sowiecka zasada biurokratow i łapówkarzy zakorzeniona w Polsce po ruskich reliktach władzy.
~Pytek 23-02-2010 10:39
A można jasniej i konkretniej? Czy jakaś ustawa jest w przygotowaniu czy już czeka tylko na zatwierdzenie? To ważne również dla zajmujących się renowacją, którzy muszą każdorazowo mieć zaświadczenie od konserwatora, że wywożone przez nich meble uprzednio przywiezione do renowacji nie wymagaja zezwolenia na wywóz. To swoista paranoja - wymagane zaświadczenie, że nie wyymagane jest zezwolenie na wywóz a biuro konserwatora opisuje niemieckie meble.
~Yeti 23-02-2010 10:58
No to zacznie się legalna wyprzedaż cennych dóbr przez muzea które z braku pieniędzy na swoje utrzymanie będą je sprzedawać.
~_Łowca byków 23-02-2010 14:17
Pierwszym takim środowiskiem ochroniarskim to chyba jest IMPEL ... UWOLNIĆ ZABYTKI od środowisk ochroniarskich !!!!! No to teraz konserwator zajmie się w końcu zabytkowymi budowlami, a nie pierdółkami z kasetki babci Zosi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Interwencja w Jeżowie  

Jest absolutorium, czy będzie referendum?

Muzeum w Ratuszu

Trwa rozbudowa SOSW

Drastyczne billboardy

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1288
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%