MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Z wyjątkiem dwóch dzielnic w sieci całe miasto

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 26 sierpnia 2015, 10:15
Aktualizacja: Czwartek, 27 sierpnia 2015, 7:58
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Koniec budowy oczyszczalni ścieków, kwestie rozdzielczej kanalizacji sanitarnej i burzowej oraz zaproszenie na Dzień Otwarty Wodnika – to sprawy, które poruszył prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji „Wodnik” w Jeleniej Górze na wczorajszej (25.08) konferencji prasowej, na terenie oczyszczalni ścieków.

Ostatni element projektu uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej jest na ukończeniu. - Projekt realizowany w latach 2009-2015 przy wsparciu środków unijnych jest na etapie końcowych prac w oczyszczalni ścieków. Następnie będzie proces odbiorowy, proces sprawdzania i na samym końcu proces rozliczeniowy. Jest to projekt, który musi zostać zakończony do końca tego roku i z pracami dodatkowymi kosztował ok. 100 mln zł. - Jest to projekt, w którym osiągniemy efekt ekologiczny, a z całego tego projektu (6 projektów liniowych i projektu oczyszczalni ścieków) mamy osiągnąć dwa efekty ekologiczne – powiedział prezes spółki Wojciech Jastrzębski. - Z wyjątkiem Goduszyna i Jagniątkowa oraz bardzo drobnych enklaw w Jeleniej Górze możemy powiedzieć, że Jelenia Góra będzie w 100 proc. wpięta – dodał szef „Wodnika”.

Drugim tematem konferencji był apel do mieszkańców
W Jeleniej Górze mamy dwa systemy kanalizacji – tzw. ogólnospławna, czyli kanalizacja, która zbiera wody deszczowe i kanalizacja sanitarna oraz drugi system – kanalizacja rozdzielcza. - Wszyscy ci mieszkańcy, którzy w systemie kanalizacji rozdzielczej mają wpiętą kanalizację deszczową do kanalizacji sanitarnej – mają ją wpiętą niezgodnie z prawem. Zdajemy sobie sprawę, że to nie jest proces prosty i łatwy, więc apelujemy do mieszkańców, aby w terminie do do końca marca 2016 r. nam to zgłosili. My w pewnych rzeczach pomożemy technicznie. Powiemy jak tę sprawę zrobić i załatwimy ten problem – apeluje Wojciech Jastrzębski. - Po 1 kwietnia 2016 r. prawo będzie egzekwowane. Wolałbym załatwić tę sprawę polubownie – podkreśla.

8. Dzień Otwarty „Wodnika”
W pierwszą sobotę października (3.10) odbędzie się 8. Dzień Otwarty „Wodnika”. - Mamy kilka atrakcji dla mieszkańców, będziemy chcieli pokazać, co robimy, a także ludzi, którzy tę pracę wykonują. Tegoroczny raport będzie poświęcony ludziom z tzw. drugiej linii, a więc z pierwszej linii frontu – mówi W. Jastrzębski.

Czy prace wykonywane na terenie oczyszczalni zakończą nieprzyjemne „przygody” zapachowe mieszkańców? - Do kwestii fetoru mamy dwa podejścia – zaznacza prezes „Wodnika”. Pierwsze jest takie, że w tym roku będziemy przykrywać dachem część elementów, które wytwarzają odór. Oprócz tego mamy jeszcze nową stację wirówek i nowy transport osadu do kompostowni – on będzie się odbywał automatycznie, a nie jak do tej pory ręcznie. W związku z tym ten problem zostanie w jakiś sposób zneutralizowany. Ponadto przed świętami wielkanocnymi br. „Wodnik” złożył do Brukseli propozycję projektu deodoryzacyjnego w ramach programu Europa Centralna,w którym uczestniczą: jedno państwo „starej” Unii i dwa państwa „nowej”. - Jesteśmy po pierwszej wstępnej weryfikacji i projekt zakładający przykrycie pozostałych urządzeń infrastrukturalnych w spółce oraz umieszczenie biofiltrów, przeszedł. Jeżeli nie dostaniemy tych pieniędzy, to na pewno będziemy zamykać wszystkie obiekty w latach 2015-2016 – dodał W. Jastrzębski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czy tramwaj wróci pod Zajezdnię?

Skalne ławki pod Szrenicą

Stanowisko T4B Ekotechnologie ws. modernizacji oczyszczalni w Mysłakowicach (sprostowanie)

Komentarze (34) Dodaj komentarz

~erf 26-08-2015 10:30
czyli jak j...balo to dalej bedzie j...c z oczyszczalni.smrod miał byc priorytetem ,a miliony euro poszło h.j wie na co,jelenia jest chyba jednym miastem w polsce gdzie tak j...bie .wspolczucie dla lwoweckiej , grunwaldzkiej , okolic castoramy itd....to jest własnie wizytowka miasta
~ 26-08-2015 10:40
prosze jasniej wytlumaczyc o tych ka...lizacjach wpietych rozdzielczych o co chodzi - przeciez domy , mieszkania ktos podpinal , ktos zatwierdzal podpiecie czyli co decyzke byly nielegalne- a co z budynkami poniemieckimi- co wodnik chce przez to uzyskac- chyba tylko kase i dlaczego teraz o tym sie mowi - ludzie nie maja pojecia o tych technicznych pulapkach i jeszcze tak krotki termin i co to ma byc grozba ze narazie polubownie - a trza bylo o tym wczesniej mowic- skad ci ludzie maja wziasc pieniadze na techniczne rozwiazania by zadowolic wodnika
~vv 26-08-2015 11:22
nie chciało się wybudować oczyszczalni dalej od miasta więc teraz 1/8 miasta musi się dusić w smrodzie g..
~grabek23 26-08-2015 11:52
Po "modernizacji" oczyszczalni wieczorami śmierdzi nawet na Zabobrzu.
~ 26-08-2015 11:59
:) Fajne słownictwo :)
~Kalipaktor 26-08-2015 12:09
A może te patałachy zamiast klepać się po d00pie zrobią coś z tym fetorem który czuć w całym mieście. Niech kołki przestaną wymyślać bo inne oczyszczalnie nie mają problemu z fetorem, używają właściwych środków kompostujących, a nie wytanionego badziewia. Za moje pieniądze budują hgw co, więc domagam się uregulowania sprawy smrodu. K...a okna nie można wieczorem otworzyć, szczególnie w gorące dni kiedy w nocy jest jedyna szansa na ochłodę.
~komuna 26-08-2015 12:12
wypowiedz śmierdzi komuną : to znaczy arogancja, brak szacunku dla mieszkanców i przekonanie że mieszkańcy to półgłupki którym można wszystko wmówić zakrywając swoje zaniedbania i jeszcze zastraszyć !
~Miś 26-08-2015 12:24
Najciekawsze jest to, że Jelenia Góra ma wodę najdroższą w kraju a oczyszczalnia smrodzi od lat coraz bardziej. Mieszkam na końcu Zabobrza III (koło ZUSu) - ładnych parę km. od oczyszczalni a smród jest prawie codziennie jakby szambo pod samym oknem wybiło. I rok w rok jest to samo. Na co w takim razie te pieniądze idą? Przecież w cenie wody 50% to cena jej oczyszczenia!
~: 26-08-2015 12:55
Rozdzielność ka...lizacji burzowej(deszczowej) od ściekowej jest właściwie fikcją, mój kolektor główny (koło domu - środek jezdni) "zbiera" wszystko razem, zatem dlaczego to ja mam powiadamiać Wodnika o tym fakcie, kiedy to właśnie Wodnik powinien posiadać aktualną dokumentację? No, chyba, że administracja wydawała zezwolenia "lekką" ręką i powstał totalny bałagan! Ale jest wytłumaczenie: za mało jeszcze jest urzędników...
~Ekolog 26-08-2015 13:14
Wybudowanie dachów nad obiektami oczyszczalni ścieków nic nie zmieni. Potrzebna jest pełna hermetyzacja obiektów, ujmowanie gazów odlotowych i kierowanie ich np. na biofiltry. Wodnik zmierza w dobrym kierunku. By uporządkować sprawę odorów z oczyszczalni potrzebny jest czas, pieniądze i rozsądek zarządzających. Jak kiedyś "wizytówką" Jeleniej Góry był "smrodek" z Celwiskozy, tak teraz jest "smrodek" z oczyszczalni ścieków. I wszystko na to wskazuje, że nadal będzie...
~xx 26-08-2015 13:35
Oczyszczalnia podłącza coraz to nowe dzielnice ale zapomniano że ten obiekt nie jest z gumy i się sam nie powiększy.Fak jest taki że wraz z nowymi przyłączami poziom smrodu będzie wzrastać.Ten obiekt powinien być oddalony od miasta o co najmniej 5km.
~były szef 26-08-2015 13:36
Lokalizacja oczyszczalni ZAWSZE jest wybierana jako najniższy punkt miasta, a on wypada akurat koło Castoramy. Żadna ciecz nie popłynie w górę sama, więc jest to logiczne.Tak więc pretensje kieruj do tych, co z racji TANICH gruntów tam chcieli się pobudować. (TESCO, CASTORAMA). Poza tym, wyodrębnienie deszczówki i bytówki to podstawa. Wcześniej, w czasie potężnej ulewy (przy wspólnej ka...lizacji) zamiast kilku tysięcy m3 ścieków bytowych na dobę, dopływało STO TYSIĘCY. Wszystko było zalane, krata wstępna, pompownia, osadniki i praktycznie ścieki rozcieńczone deszczówką szły w całości do rzeki. Wiem coś o tym.
rymcycymcy 26-08-2015 14:40
Widząc tytuł pomyślałem o ...internecie ! :) ...a tymczasem to o kupach :)
~jeronimo 26-08-2015 14:58
dwa efekty ekologiczne to nie byle co, fiu, fiu :)
~er 26-08-2015 15:06
przeciez juz projekt aby nie smierdziało by realizowany.prezes mowił ze w 90% nie bedzie smrodu.wiec na co te siano poszło wszanowny wodniku .oczywiscie w j.g. jest wsz.mozliwe. CBA BEDZIE SIE PRZYGLADAC TEJ GOWNIANEJ SPRAWIE
~pekin 26-08-2015 16:56
tyle milionów i nic nie dało hee śmierdzi czasami jeszcze gorzej niż przed przebudową a na otwarciu ala placu zabaw z dwoma ławkami i huśtawką na lwóweckiej jak był prezydent miasta to chwilowo chyba wyłączyli bo nie śmierdziało lecz jak już wyjechał to na nowo to samo
~ 26-08-2015 17:24
ten smrod rozsadzi wszystkie przykrycia i bedziemy mieli pieklo ekologiczne
~ 26-08-2015 18:56
Jakim prawem spółka miejska pozycza kase dla innych np. TBS i inni.P. Jastrzębski czy p. czas już dobiegł,czy dalej p. żeruje na wodzie.P. pensja to 14.000zł.
~ 26-08-2015 19:26
Znajac polskie papractwo i bylejakosc, szybko okaze sie ze cos jest nie tak i chwalenie sie na zapas wyjdzie bokiem jak naprawa studzienek w ulicach. Polskie dziadostwo i brak fachowosci.
~Doro 26-08-2015 19:40
Ludzie, jak was czytam to mnie mdli. Skąd tylu wiecznych malkontentów się tu zebrało? jakby Bóg pokarał moje miasto…
~do doro 26-08-2015 19:49
pokaral, pokaral i to jak.!!
~prawda o prezesach 26-08-2015 19:51
"- Jesteśmy po pierwszej wstępnej weryfikacji i projekt zakładający przykrycie pozostałych urządzeń infrastrukturalnych w spółce oraz umieszczenie biofiltrów, przeszedł. Jeżeli nie dostaniemy tych pieniędzy, to na pewno będziemy zamykać wszystkie obiekty w latach 2015-2016 – dodał W. Jastrzębski. " I to jest prezes? A co robił przez ostatnie lata?Myśle że Pana prezesa i Panią wiceprezes trzeba "przykryc " ręcznie na wieki wieków amen
~ 26-08-2015 20:30
Ja spytam a pan panie prezesie J do której ka...lizacji jest podpięty na Wyczolkowskiego i czy pan od siebie też będzie egzekwować ? A znam temat Wyczolkowskiego od lat 60-tych.
~Bartłomiej 26-08-2015 20:45
Podsumowanie z Sienkiewicza: "Ch*j, du*a i kamieni kupa"
~ 26-08-2015 21:26
Całe miasto - oprócz dwóch dzielnic. Czyli większa połowa ...
~ 26-08-2015 21:29
Druga rzecz. Masowy odbiór ścieków w założeniu miał być tańszy niż przydomowe eko-szamba, a jest odwrotnie. Ja się pytam - dlaczego pozwalamy złodziejom nas okradać ????
~ 26-08-2015 22:28
Pan Jastrzębski straszyć może dudusi ale nie jeleniogórzan !!!!
~krzyk 26-08-2015 22:34
No to teraz będzie już tylko taniej ...
~anonim777 27-08-2015 6:54
Pytanie; ile z tych 100mil. uczknięto naprywatne inwestycje? Ile powstało etatów zbędnych ale dla kolesi partyjnych czy dla dzieci rodzinki.
~stalik 27-08-2015 8:12
No to przedsiębiorcy będą płacić za ścieki kilka razy więcej niż dotychczas. Mieszkańcom można zrefundować część kosztów, przedsiębiorców nie wolno dotować. Te 100 milionów będą się amortyzować kilkadziesiąt lat, a cena ścieków dla przedsiębiorców wyniesie co najmniej 35 zł za m3 jak w Jeżowie. Biznes turystyczny zwinie się stąd.
~,,,,, 27-08-2015 8:45
Nie bardzo rozumiem. To już koniec inwestycji ? A ul. Cieplicka ( na pewno od Kościoła do Sanatorium MSW) - te budynki nie są przyłączone do ka...lizacji ! Czy tak już zostanie ? Przecież to uzdrowisko.
~mieszkan1 27-08-2015 9:32
a co z Goduszynem jest jelenia Górą czy nie ? jeżeli jest to trzeba coś zrobić z tymi szambami bo ok 80proc szamba są nieszczelne stare i poniemieckie dołki i wypływają do studzienek ka...lizacyjnych lub do rowów i do strumyka , więc cały Goduszyn leży na szambie Pan Prezydent i Wodnik o tym wie i nic nie robi w temacie . A jeżeli Goduszyn nie jest Jelenia Górą to niech obniżą podatki
~/-/ 27-08-2015 17:28
P prezes chwali się zakończeniem prac, ale w ilu miejscach wykonali ka...lizację w połowie ulicy, a resztę ulicy pozostawili bez ka...lizacji. Walczyłam w Wodniku i zlecono wykonanie projektu wykonanie do VI/16 r.
~Poszkodowana 27-08-2015 19:21
J... to jawny złodziej razem ze swoją świtą OKRADA NAS żeby mieć kasę na duże wypłaty oraz milionowe PREMIE na koniec ROKU za nic nierobienie dla MIASTA niech dalej śmierdzi i zatykają się STUDZIENKI po Każdej ULEWIE ponieważ są po modernizacji przez WODNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Klasyki zjechały do Kowar

Będzie nowa świetlica

Bezmyślne palikowanie

Parking na... przejściu

Elektroniczny kontakt z klientem już działa

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
560
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%