MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Z wizytą w Bautzen

Wiadomości: Europa
Wtorek, 5 listopada 2019, 7:36
Aktualizacja: Piątek, 8 listopada 2019, 10:02
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. użyczone
Szkoła Podstawowa Nr 13 w Jeleniej Górze przystąpiła do projektu „Nowe kompetencje orientacji zawodowej PL–SAX”, realizowanego przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. wspólnie z niemieckim partnerem BFW Bau Sachsen e.V.

Głównym celem projektu jest popularyzacja kształcenia zawodowego wśród młodzieży polsko-niemieckiego pogranicza poprzez wspólne działania w zakresie orientacji zawodowej.

Uczniowie uczestniczyli w dniach 21-25 października w warsztatach z różnych branży zawodowych. Podzieleni na kilkuosobowe grupy każdego dnia zapoznawali się w sposób praktyczny z innym zawodem: odwiedzili warsztat z zakresu gastronomii i hotelarstwa, poznali nazwy, opis, wymagania zawodów związanych z branżą hotelarską, zapoznali się z zasadami komponowania kart dań, a następnie każdy przygotował w kreatywny sposób własną kartę dań związaną tematycznie z jesienią.

Grupa uczyła się składać serwetki na 6 sposobów i profesjonalnie nakrywać do stołu. Kolejny warsztat przybliżył uczniom prace budowlane, a jego uczestnicy własnoręcznie przygotowywali zaprawę murarską, analizowali rysunki i budowali kominek z cegieł. Następnie uczestnicy projektu wzięli udział w warsztacie pod nazwą „Farby”- tu wykonywali własne kompozycje, różnymi technikami nanosili farby na przygotowane wcześniej własnoręcznie płyty gipsowe, używali wybranych szablonów malarskich. Ciekawym warsztatem, szczególnie dla chłopców, okazał się ten z zakresu elektryki, metalotechniki. Ich zadaniem było wykonanie przedłużacza, usystematyzowali przy tym wiedzę na temat elektryczności, bezpieczeństwa, poznali ponadto nazwy narzędzi. Następnie przygotowali szyld z metalu ze swoim imieniem. W ostatnim dniu pobytu uczniowie dokonali wyboru zawodu, który im się najbardziej podobał. Największa liczba wybrała warsztat z elektryki i metalotechniki. Chłopcy zdecydowani na zawód elektryka wykonywali obwód zgodnie z rysunkiem, a pozostali przygotowywali metalowy otwieracz do butelek.

Uczestnicy projektu w ramach zwiedzania przedsiębiorstwa obejrzeli ponadto hotel w Bautzen. Nie zabrakło atrakcji w czasie wolnym - grupa z Trzynastki zwiedzała miasto biorąc udział w grze miejskiej, rozwiązując kreatywne, ciekawe zadania, wybrała się na wycieczkę do Parku Dinozaurów w Kleinwelce. Grupa wzięła również udział w profesjonalnym treningu badmintona, mając okazję obejrzeć bazę sportową jednej ze szkół.

W ostatnim dniu dokonano podsumowania warsztatów, porównania systemu kształcenia zawodowego w obu krajach, wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk kierownika centrum certyfikat uczestnictwa w projekcie oraz podziękowania za pracowitość, aktywność i dyscyplinę.

Udział w projekcie stworzył możliwość kształtowania u uczniów kompetencji kluczowych, w tym przedsiębiorczości i kreatywności, a także pracy zespołowej, wpłynął na poprawę kompetencji językowych jego uczestników. Wszelkie koszty w trakcie pobytu grupy na terenie Saksonii – transportu, zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia, jak i materiałów dydaktycznych pokrył KARR S.A. wraz z niemieckim partnerem.

Projekt zakłada udział młodzieży klas VII - VIII w 5-dniowych warsztatach orientacji zawodowej w Bautzen. W czasie jego trwania, do 2021 r., zakłada się wyjazd 3 grup po 24 uczniów. Przed wyjazdem każda z grup uczestniczy w kursie języka niemieckiego oraz bierze udział w 2 spotkaniach z doradcą zawodowym, przed i po wyjeździe” – tłumaczy Barbara Marszałek-Szurek, dyrektorka szkoły i koordynatorka projektu.
Kolejny wyjazd już w marcu 2020r.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

Twoja reakcja na artykuł?

13
68%
Cieszy
1
5%
Dziwi
3
16%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
5%
Złości
1
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Drugi dzień festiwalu

Ferie z e–grami w ZSTiL w Piechowicach  

Wygrana IIa z SP 8 i wspaniała wycieczka

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 5-11-2019 8:34
Czyli KARR zapłacił za pracowników, którzy za frajer zbudowali Niemcom kominek i zrobili przedłużacz i otwieracz do piwa? A KARR ma pieniadze z moich podatków...
~ 5-11-2019 9:09
do: ~ (8:34)
"Wszelkie koszty w trakcie pobytu grupy na terenie Saksonii – transportu, zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia, jak i materiałów dydaktycznych pokrył KARR S.A. wraz z niemieckim partnerem". "Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020".
~ 5-11-2019 9:11
do: ~ (8:34)
Mało rozgarnięty malkontent jeleniogórski zawsze do czegoś się przyczepić. To już klasyk 😁
~ 5-11-2019 10:38
do: ~ (9:09)
A wy myślicie że unia to skąd ma pieniądze? Tak. Z waszych podatków!
~ 5-11-2019 11:03
do: ~ (10:38)
Proponuję Tobie podliczyć ile Polska wpłaciła do Unii, a ile otrzymała na różnego rodzaju inwestycje. Jak będzie na minus to przyznam Ci rację, chociaż mało to prawdopodobne...
~s. 5-11-2019 10:09
Zawód parobek był ?
~Silny Roman 5-11-2019 17:27
Dla poczatkujacych na rynku pracy to bardzo dobre rozwiazanie.U nas mozna sie tylko zniechecic,za glodowo-zlodziejskie stawki oferowane przez miejscowych biznesmenow.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

To już w sobotę!

KOD organizuje się

Turniej e–sportowy w Piechowicach

"Wybierzmy prezydenta, który nie będzie dzielił"

Nowa pracownia w Rzemiosłach

Sonda

Rząd przyznaje, że pomimo 500+ dzietność spada. Czy to świadczenie zlikwidować?

Oddanych
głosów
1016
Tak
59%
Nie
38%
Nie wiem
3%