MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Z wizytą na półwiecze Erftstadt

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 15 lipca 2019, 11:53
Aktualizacja: Wtorek, 16 lipca 2019, 6:48
Autor: Stowarzyszenie Przyjaźni i Współpracy
Fot. Stowarzyszenia Wspierania Przyjaźni Jelenia Góra – Erftstadt KED
W dniach 06 – 07 lipca miasto partnerskie Erftstadt (Nadrenia–Westfalia) Jeleniej Góry świętowało jubileusz 50 – lecia połączenia 20 miejscowości i miasteczek w jedno miasto pod nazwą Erftstadt.

Na zaproszenie burmistrza Volkera Ernera w uroczystościach wzięła udział delegacja Miasta Jelenia Góra w składzie: Janusz Łyczko - zastępca prezydenta, Wojciech Chadży – przewodniczący Rady Miasta i Bożena Wachowicz-Makieła - vice przewodnicząca Rady Miasta oraz ośmioosobowa reprezentacja Stowarzyszenia Wspierania Przyjaźni Jelenia Góra – Erftstadt z jego przewodniczącą Aleksandrą Kaczmarek i jej zastępcą Ewą Olchówką na czele.

Myślą przewodnia wizyty było hasło: Freunde besuchen Freunde/ Przyjaciele odwiedzają Przyjaciół. Oprócz bogatej oferty imprez jubileuszowych przygotowanych przez Miasto Erftstadt, niemieccy przyjaciele przygotowali na nasz pobyt dodatkowy atrakcyjny program - mówi Aleksanda Kaczmarek. W jej programie znalazła się wycieczka do Kolonii. Gospodarze zabrali nas na zwiedzanie miasta, którego punktami były: wizyta w Rautenstrauch-Joest-Museum (etnologiczne muzeum firmowane nazwą „Kultury Świata”), gdzie na 3600 m² powierzchni wystawowej jest nowoczesna koncepcja ekspozycyjna różnych kultur świata, a to przyczynia się do pogłębiania tolerancji, pobudza ciekawość i daje wiele przyjemności zwiedzającym; Katedra Kolońska; Promenada nad Renem. Na koniec dnia mieliśmy Brauhaus – Tour – wizyty z przewodnikiem w czterech najsłynniejszych piwiarniach kolońskich: Früh am Dom, Gilden Kölsch, Brauhaus Päffgen, Zum Pfaffen. W ostatniej była kolacja tradycyjnej kuchni niemieckiej. Oczywiście w każdej piwiarni była degustacja słynnego kolońskiego piwa Kölsch. Kolejne atrakcja to: wycieczka do Bonn – zwiedzanie miasta. Z Bonn popłynęliśmy statkiem po Renie do Königswinter. Kolejką wąskotorową Drachenfelsbahn (najstarsza z czterech działających do dziś w Niemczech kolei zębatych) wjechaliśmy na Drachenfels (289 m n.p.m.) skąd roztacza się wspaniały widok na romantyczną dolinę Renu.

Wszystkie uczestniczki z Jeleniej Góry były zachwycone programem i gościnnością przyjaciół z Erftstadt. Udział w oficjalnych uroczystościach jubileuszowych był wielkim przeżyciem zwłaszcza dla Aleksandry Kaczmarek, która, jako jedyna ze składu tegorocznej delegacji, brała udział w jubileuszu 25-lecia Erftstadt. Szczególnie wzruszające było jej spotkanie z dr. Franzem-Georgiem Ripsem, który będąc wówczas burmistrzem Erftstadt, był głównym orędownikiem nawiązania kontaktów z miastem Jelenia Góra, wynikiem czego było powstanie Freundeskreis Erftstadt – Jelenia Góra (12.11.1991r) z siedzibą w Erftstadt, a następnie (03.05.1992r) powołanie Stowarzyszenia Przyjaźni i Współpracy Jelenia Góra-Erftstadt z siedzibą w Jeleniej Górze.

Twoja reakcja na artykuł?

5
63%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
2
25%
Smuci
0
0%
Złości
1
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Nad Śnieżnymi Kotłami

KOD znowu pod sądem

Szokujący rachunek od "Wodnika"

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 15-07-2019 12:25
O kiedy Niemiec jest przyjacielem
~ 18-07-2019 14:56
A jakby jeszcze któreś z uczestników znał język niemiecki to byłoby super 😀
~Onia 19-07-2019 17:16
Wspaniae jubileusze: 50 lecie miasta Erftstadt oraz 27 lecie przyjaźni w Stowarzyszeniu Miast Partnerskich Jelenia Góra - Erftstadt. To ludzie dobrych serc budują taką przyjaźń i nic tego nie złamie. Życzę długich lat w tej przyjaźni.
~Szkoda że to kłamstwo 21-07-2019 13:03
do: ~Onia (17:16)
Szczytem i arogancja jest chwalić się przyjaźnią a samemu tę przyjaźń i partnerstwo zamieszać i nie współpracować od 5 lat a na jubileuszu uczestniczyć jakby się szanowało partnerstwo. POZDRAWIAM Pani Aleksandro i Pani Ewo oraz wszystkie, które były tylko "na pokaz".
~??? 21-07-2019 13:53
STOWARZYSZENIE przyjaźni I współpracy Jelenia Góra Erftstadt I miasta PARTNERSKIE Czyżby Pani wiceprezes prezes nie znają nazwy swojego stowarzyszenia?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kandydaci PO

Plac zabaw po przetargu

Będą nowe szatnie na stadionie

Dworzec do remontu

Jelenia Góra wspiera Rafała Fronię  

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
624
Tak
86%
Nie
9%
Nie mam zdania
4%