MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Z wiedzą o pomocy na wagę życia

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 17 marca 2011, 20:59
Aktualizacja: Piątek, 18 marca 2011, 8:16
Autor: Angela
Fot. Angela
Prawdziwy bój o życie i zdrowie poszkodowanych pozorantów toczyli dzisiaj uczestnicy V Mistrzostw Jeleniej Góry w Edukacji o Bezpieczeństwie. Zwycięzcy to Przedszkole nr 27, uczniowie klas I–III z „jedenastki”, grupa z klas IV – VI z „ósemki” oraz gimnazjalistka Sara Urbanowicz z ZSO nr 1. Impreza odbyła się w Szkole Podstawowej nr 8 w Jeleniej Górze.

W V Mistrzostwach Jeleniej Góry wzięło udział 86 uczniów z 32 szkół i przedszkoli. Swoją wiedzę na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa sprawdzili dzisiaj najlepsi, wyłonieni w konkursach szkolnych. Organizatorzy konkursu przygotowali dla nich nie lada wyzwania.

– Mówimy o ruchu drogowym, ochronie przeciwpowodziowej i przeciwpożarowej, udzielaniu pierwszej pomocy, edukacji ekologicznej i wielu innych kwestiach.
Jest to jeden z nielicznych na Dolnym Śląsku konkursów o tak szerokiej tematyce. Od dzieci wymaga to dużej wiedzy, a od nauczycieli poświęcenia i determinacji w przekazaniu tych wiadomości, ale taki uczeń jest wszechstronnie przygotowany do życia i niesienia pomocy innym – mówi Maciej Gałęski, z Euroregionu
Nysa, głównego organizatora imprezy.

Przedszkolaki musiały m.in. wybrać z koszy z zabawkami i przedmiotami niebezpiecznymi te rzeczy, którymi mogą się bawić. Musieli też wykazać się wiedzą z zakresu opatrywania ran, udzielania pierwszej pomocy, zachowania się podczas zagubienia się w lesie czy markecie itp. Starsi uczestnicy zmierzyli się z udzieleniem pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym, rannym materiałem wybuchowym czy ostrymi przedmiotami. Nie zabrakło też pytań i zadań dotyczących kwestii przeciwpożarowych i przeciwpowodziowych. Wiedzę młodych ratowników sprawdzali przedstawiciele policji, straży miejskiej, pogotowia ratunkowego, instytucji zajmujących się ekologią, ochroną przyrody i zwierząt.

Na mojej stacji sprawdzana była wiedza uczestników dotycząca obchodzeniem się z niewybuchem. Większość uczestników poradziła sobie. Mają dość dużą wiedzę na temat własnego bezpieczeństwa i zasad udzielania pomocy osobom poszkodowanym – mówi starszy sierżant Ryszard Figura z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Wysoko wiedzę przedszkolaków z kolei ocenia sierżant Elżbieta Żebracka, która sprawdzała czy dzieci wiedzą czym mogą się bawić, a czego nie powinny dotykać.
Jak się jednak okazało sama wiedza nie wystarczyła. Żeby wykonać dobrze wszystkie zadania trzeba było poradzić sobie ze stresem.

– Jestem z siebie zadowolona, ale wiem, że mogło być lepiej. Na przyszłość będę musiała nauczyć się myśleć i działać przy stresie, przy którym dużo się myli i zapomina. Przeszłam przez trzy stacje medyczne: resuscytację, pomoc przy zatruciu tlenkiem węgla oraz przy amputacji i ranie z wbitym przedmiotem. Dodatkowo były trzy stacje niemedyczne, w tym testy dotyczące ekologii, postępowania ze zwierzętami i przemocy w rodzinie – mówi Maja Kaczmarek z Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze.

Wśród przedszkoli pierwsze miejsce zajął popularny „Okrąglaczek”, II miejsce Przedszkole nr 4, a III – Przedszkole Kacperek. Zwycięzcami w kategorii klas I – III zostały uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 11, tuż za nimi uplasowali się uczniowie z „szóstki”, a na trzecim miejscu znaleźli się zawodnicy ze Szkoły Podstawowej nr 15.

– To jest nasz ogromny sukces i efekt wieloletniej pracy. Pierwsze miejsce udało nam się wywalczyć po raz pierwszy. W minionym roku zajęliśmy drugie miejsce. Dla moich uczestniczek był to dzisiaj podwójny stres, bo uczennice brały udział w konkursie ogólnopolskim Kangur Matematyczny. Jestem z nich po prostu dumna – powiedziała Małgorzata Rakowska, nauczycielka SP nr 11 w Jeleniej Górze.

Zawodniczki: Kinga Dzik, Karolina Babczuk i Zuzia Gorczyca podkreślały, że sukces nie jest przypadkowy. – Bardzo się starałyśmy, byłyśmy dobrze wyćwiczone i uzupełniałyśmy się wzajemnie – mówiły dziewczynki.

W kategorii klas IV – VI równych sobie nie miały uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 8. II miejsce wywalczyła drużyna z SP nr 11, a trzecie – uczniowie z SP nr 5.
– Ta wiedza na pewno nam się przyda w życiu. Nie spodziewałyśmy się tego sukcesu, jest to motywacja do dalszej pracy – powiedziały Magda Maniecka, Karolina Kowalczyk i Dominika Gławdecka z „ósemki”.

Wśród gimnazjalistów największą wiedzą wykazały się: Sara Urbanowicz z Żeroma ( I miejsce), Karolina Gławdecka z Gimnazjum nr 3 (II miejsce) oraz Maja Kaczmarek z Gimnazjum nr 4 (III miejsce). – Każdy z nas może być świadkiem zdarzeń, o których była dzisiaj mowa na tym konkursie. Posiadanie takiej wiedzy jest więc bardzo przydatne. Moim zdaniem do udzielenia pomocy innym wystarczy znać podstawowe zasady i nie dać się stresowi. Taką wiedzę i takie umiejętności powinien mieć każdy – zauważyła laureatka.

Turniej jak zwykle stał się okazją do prezentacji zespołów działających w "ósemce", któej dyrektor - Marzena Hryniewicka - pełniła rolę gospodarza dla tylu gości. W ceremonii rozdania nagród wzięli udział, prócz organizatorów, zastępczyni przewodniczącego rady miasta Anna Ragiel, wicedyrektor WORD-u Roman Kuty, a także Paweł Domagała, dyrektor ZSO nr 1.

Ogłoszenia

Czytaj również

Z ziemi włoskiej do... Jeleniej Góry

Radni KO za podwyżkami

Ważne dla uczniów

Komentarze (7) Dodaj komentarz

hoopak 17-03-2011 22:00
Pierwsza edycja od kilku lat, na której mnie nie było...
~Obserwator 18-03-2011 7:31
Za wysiłek dzieci i nauczycieli włożony w przygotowanie do konkursu, który co roku ma coraz szerszą tematykę, czasami odbiegającą od pierwotnego założenia p. pomocy - uczniowie w nagrodę za pierwsze miejsca otrzymali paczkę puzzli!!! Rzeczywiście warto walczyć hehe... Jedyna korzyść, to nabyte przez nie umiejętności ratownicze i zdobyta wiedza. Szkoda, że jak zwykle robi się sztukę dla sztuki, a potem nie docenia trudu dzieci!! Za puzzle i uścisk dłoni vipa.... walczmy...
~ 18-03-2011 8:00
... czy to marzec czy też luty - na co drugiej fotce KUTY ...
~ 18-03-2011 8:45
Były też medale.. co wbrew pozorom jest dla dzieci bardzo ważne i puchar dla szkoły. Medal chce każdy dzieciak. A nagrody faktycznie mało wyszukane.
~oBYWATEL45 18-03-2011 9:15
Szkoda tylko, że w komisji zwłaszcza w śmiesznych śpioszkach zasiadali ludzie nie mający zielonego pojęcia i uprawnień zaś ze szczególną troską realizowali swoje złośliwości i tępactwo. Wstyd panowie, wstyd, ale widać tak to jest jak słoma z butów wystaje i do tego założy się ważny mundurek, prawda panie ...........?
~M.Gałęski 18-03-2011 17:22
Wiem, że nagrody nie były rewelacyjne, ale zależało nam by każdy coś dostał, w sumie ponad 120 nagród. Staramy się zgromadzić większe środki lecz nie jest to proste. Tego typu wydarzenia nie mają wielkich pieniędzy i dlatego dzieciom i nauczycielom należą się szczególne wyrazy uznania. Myślę też, że raczej nie o nagrody chodziło. Mistrzostwa to również część przedsięwzięcia dolnośląskiego i musimy też pamiętać np. o półfinale w Jeleniej Górze, do którego przystąpi prawie 500 dzieci. Nie wiem jakie i kogo kompetencje są podważane, lecz nieliczne uwagi były wyjaśniane na miejscu co uznaję za potwierdzenie jakości mechanizmu sędziowania. Jeśli jednak ktoś coś zauważył, proszę o sygnał do Euroregionu, bo przecież nic doskonałe nie jest. Uwagi Państwa nie będą zapomniane i postaramy się poprawić co będzie możliwe. W każdym razie taka dyskusja, nawet krytyczna, jest też potrzebna, za co dziękuję.
~Mama uczestn 18-03-2011 19:03
Ale z Was materialiści! Przecież tu nie chodzi o nagrody, tylko o wiedzę jaką zdobywają w tym konkursie nasze dzieci. Wbrew temu, co niektórzy sądzą, dzieciaki biorą udział w tym konkursie, ponieważ chcą się sprawdzić i zdobyć medale. Nagrody rzeczowe zajmują drugorzędne miejsce. Gratulacje dla pomysłodawców, organizatorów nauczycieli i przede wszystkim dla wspaniałych dzieciaków. BRAWO!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jubileusz miasta Erftstadt

Dużo drożej za śmieci

Bilety MZK też podrożeją?

Wędrówka na Grodną

PiS apeluje do mieszkańców

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
543
Tak
21%
Nie
77%
Nie mam zdania
3%