MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Z ratusza do ziemi włoskiej

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 23 maja 2008, 15:54
Aktualizacja: Niedziela, 25 maja 2008, 7:45
Autor: ROB
Fot. TEJO
Prezydent Marek Obrębalski ze świtą i reprezentacją radnych udali się dzisiaj do Cervi – partnerskiego miasta Jeleniej Góry. Delegacja weźmie udział w corocznym święcie kwiatów „Maggio in Fiore” (Maj w kwiatach), obchodzonym w nadmorskiej włoskiej miejscowości.

Z prezydentem Obrębalskim do Włoch zabrał się jego zastępca Jerzy Łużniak i dwoje pracowników urzędu. Pojechała też delegacja radnych: Grażyna Malczuk z SLD, Józef Zabrzański z PiS, Grażyna Rehlis-Pawlukiewicz z PO i Ewa Duziak ze Wspólnego Miasta.

Cała jeleniogórska delegacja zmieściła się w dwóch autach: służbowym prezydenta i prywatnym radnej Malczuk. Mają do pokonania 1300 kilometrów w jedną stronę. Wyjdzie podobno taniej niż przelot samolotem. No i nasi delegaci będą bardziej mobilni na miejscu. Odwiedzający wyjadą z Cervi w poniedziałek i do Jeleniej Góry wrócą następnego dnia.

We Włoszech prezydent wręczy gospodarzom imprezy płaskorzeźbę jelenia oraz okolicznościowe dukaty, rada miejska przekaże ozdobny witraż. O kulisach podróży jeleniogórskich samorządowców przeczytasz w poniedziałkowym wydaniu tygodnika Jelonka.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Powstaje taras widokowy na Szrenicy

Manewry: pościg, strzały, 30 rannych

Złoty Krokus dla...

Komentarze (48) Dodaj komentarz

Wojciech Leszczyk 23-05-2008 16:06
Szanowny Pan Redaktor ubiegł mnie w temacie:) Każdy ma takie Słońce na jakie sobie zasłużył. Na szczeblu krajowym mamy Słońce Peru a na szczeblu lokalnym, samorządowym, jeleniogórskim Słońce Italii. Otóż Prezydent w otoczeniu świty wybrał się na długi weekend do miasta partnerskiego Jeleniej Góry do Cerki położonej Słonecznej Italii. Jest to przyczyną przełożenia dnia kiedy odbędzie się sesja Rady Miejskiej, zamiast zwyczajowego wtorku będzie to środa. Widać każdy ma taki długi weekend na jaki sobie zasłużył. Jak widać blisko tygodniowe wyjazdy jest to specjalność prominentów Platformy Obywatelskiej niezależnie od odległości państwa do którego się wybierają. Wierzę tak jak i mieszkańcy Jeleniej Góry, że uczestnicy wyprawy pokryją jej koszt z własnych diet i poborów.
~Zocha 23-05-2008 16:07
Wspaniała reprezentacja. Żaden klub nie będzie marudził, bo oprócz "ojców miasta" pojechali reprezentaci wszystkich ugrupowań. Mam tylko jedną uwagę. Może niech zostaną w Cervi i już nie wracają do naszego miasta.
Wojciech Leszczyk 23-05-2008 16:07
Oczywiście Cervi. Za błąd przepraszam. Wojciech Leszczyk
~hirsch 23-05-2008 17:16
oj, czyzby koalicja popis pekala w szwach? czy moze wojtus zly, ze sie nie zalapal na delegata? nieladnie tak nalatywac na kolege z formacji...
~cure 23-05-2008 17:16
A Józef Zabrzański to też z PO, Panie Wojtku?
~ 23-05-2008 17:17
biedacy jak oni zniosą podróż - tylko 1300 km. jak dwa samochody to dziesięć miejsc - dwa nie wykorzystane, jaka szkoda.w taką pogodę do Włoch to ja nawet w bagażniku. swoją drogą ciekawe którego samochodu koszta będą niższe?ale jaka różnica ,za wycieczkę (kolejną) i tak my zapłacimy.A MOżE MI KTOś ZASPONSORUJE WYCIECZKę.jeżeli tak to ja tylko nad naszę morze
~Stefan 23-05-2008 17:36
Panie Leszczyk a Zabrzański to z jakiej partii jest ?
~Gapa 23-05-2008 18:45
Znowu przegapiliście,bo jest to fajny moment na referendum. Notabene mamy kolejny awans ze "Słońca Karkonoszy" na "Słońce Italii".
Wojciech Leszczyk 23-05-2008 19:48
Do:Cure i Stefan---- Jest z tej samej partii co reszta wycieczkowiczów. Ja propozycję wyjazdu odrzuciłem.
kazimierzp 23-05-2008 21:02
W trakcie święta "Maggio in Fiore" czyli "maj w kwiatach" w Cervii jest wielu przedstawicieli miast świata! Zasady tych dni polegają na tym iż firmy ogrodnicze tych miast mają do dyspozycji skwer zespołu miast Milano Marittima i tworzą na tym skwerze jakąś roślinną inscenizację. Uczestniczą w tym miedzy innymi: Rzym, Cremona, Wrocław, Paryż, Praga, ... Jelenia Góra! Skwery urządzone przez ogrodników z naszego miasta od lat wzbudzają zainteresowanie. Czy powinnismy z takiej mozliwości promocji miasta rezygnować!?! To, ze jadą tam przedstaiwiciele miasta to coś złego? To kto ma jechać? Takie dywagacje i dziwne ruchy jakie wykonuje radny Leszczyk z PiS na tym forum lekko mnie zadziwiają! Cervia i Jelenia Góra są miastami zaprzyjaźnionymi od wielu lat. Jedno i drugie miasto ma w herbie jelenia, jedno i drugie miasto jest uzdrowiskowe - wiele nas łączy. Dzieli fałszywa kokieteria niektórych.
~kwiaciarka 23-05-2008 21:15
Jelenia Góra tonie w brudzie,a ekipa jedzie na święto kwiatów.Albo przywiozą kwiat paproci albo palmę,która odbija.
~miejscowy 23-05-2008 21:26
e, wróćcie się, Beatka chce się przejechać
~JanorW 23-05-2008 21:38
Radny Laszczyk, widać jest mocno niezadowolony, że nie "załapał" się do tej delegacji i sączy niczym jad, że wyjazdy, to specjalność prominentów PO. Otóż, panie Laszczyk, do tej "świty", nalężą radni, z każego ugrupowania: jest tam radny z PiS, jest tam radna z SLD, jest tam radna, ze "Wspólnego Miasta" i jest radna z PO, czyli pełna reprezentacja Rady Miasta Jeleniej Góry. Żal, radnemu Laszczykowi, że go tam nie ma, powoduje, że ma realnego spojrzenia na całość. Żalosne i prostackie ... i tacy ludzie nas, Jeleniogórzan, reprezentują, ... podwójnie ŻAŁOSNE!!! Pozdrawiam J.W.
~jelgór 23-05-2008 22:02
Wojtek, no to konsekwentnie, a czy twój szef, który poparł absolutorium dla prezydenta, aby nie wywalili go z gierkówki- też z Platformy? Daj spokój, Wojtek, nie ma ideowców w Pisie, poza Oliwerem może, któremu zresztą nie pozwalają wywieszać plakatów z Draculą, aby nie drażnić onego Wampira:)
~Ooo!! 23-05-2008 22:31
I Kazimierz P znowu dal madry i zasadny glos. Panie Kazimierzy, smielej, niech pan jeszcze troche sie powciska! Wiecej wazelinki, moze troche mydelka i calusek na koniec? Moze oddadza pieczatke??
Wojciech Leszczyk 23-05-2008 22:45
Nieumiejętność czytania tekstu, który został napisany nie zwalnia z odpowiedzialności za napisany tekst Panie JanorW. Proszę o dokładne przeczytanie tego co napisałem a później o wypowiedzi zawierające błędy np. w nazwisku. Widzę, że Pan Kazimierz P. ma dzisiaj zły dzień. Najpierw dziwne wypowiedzi pod tekstem dotyczącym oświadczeń majątkowych a teraz wypowiedz usprawiedliwiająca wyjazd samorządowców na koszt mieszkańców miasta. Proszę mi powiedzieć jak przyczyni się ten wyjazd do zwiększenia atrakcyjności naszego miast wśród innych stref dla inwestorów, jak wpłynie to na zwiększeni miejsc pracy, jak wpłynie to na rozwój miast i na pozyskanie pieniędzy z dotacji unijnych przez jednostki organizacyjne miasta, jak wpłynie to na polepszenie funkcjonowania MZK i innych zakładów budżetowych. Czy prezydent nie może pojechać sam? Jak radni którzy pojechali radzą sobie z komunikowaniem z obcokrajowcami czyli jakie języki obce znają? Wracając do oświadczeń majątkowych. Panie Kazimierzu P. nie przyszło Panu do głowy to że może ktoś miał takie wydatki w poprzednim roku, których Panu ani nikomu nie życzę? Może trochę więcej przemyśleń i taktu.
~hirsch 23-05-2008 22:46
znowu pan kazimierz przesadza, albo wazelina wychodzi. a co my mamy z tej promocji miasta w jakiejs dziurze cervi, poza dziura budzetoawa?
Wojciech Leszczyk 23-05-2008 22:50
http://www.jeleniagora.blog.onet.pl
~Ola 23-05-2008 23:25
Sadze ze pan Leszczyk ma racje, na takie spotkanie powinien pojechac Prezydent oraz przedstawiciel Zarzadu Rady Miasta z kierowca.
kazimierzp 23-05-2008 23:33
Do radnego Wojciecha Leszczyka! Nie mam ani gorszego, ani lepszego dnia!;-) Nie uważam, aby siedzenie we własnym gnieździe i nie wyściubianie nosa poza to gniazdo mogłoby pomóc miastu! Wręcz przeciwnie, otwartość na innych, kontakty międzyludzkie to z reguły główne źródło dobrych interesów! Co do Cervi - to byłem tam kilka dni słuzbowo w 2000 roku i uważam ten czas za jeden z bardziej pracowitych w moim życiu! O szczegółach to może przy innej okazji! Co do innego artykułu o "majatku radnych", ale akurat przy tym toczysz o nim polemikę! Do żadnej osoby nie miałem bezpośrednich uwag! Polemizowałem z "wydźwiekiem" tekstu i z niektórymi wypowiedziami pod tamtym artykułem. Moja osoba też jest w tzw. "rejestrze korzyści" bo podpisywałem przez ostatni rok decyzje w imieniu Prezydenta! Przy moim nazwisku tez nie ma majątku materialnego! Mam za to majątek w trzech synach z których pozycji w ich życiu mogę być dumny! Ja w nich, w ich naukę inwestowałem!;-) Dzisiaj to procentuje!!! Cieszę się jednak, że jest radny który nie boi się i nie wstydzi podpisywac swe wypowiedzi swym imieniem i nazwiskiem! Mam nadzieję, że za Tobą pójda inni. W pierwszej chwili narażą się na obcesowe i często chamskie wypowiedzi niektórych internautów, potem przycichną ale w koncówce to się wszystkim opłaci. Zapraszam!
~Stefan 23-05-2008 23:51
Panie Radny Wojciechu Leszczyk w swoim poprzednim komentarzu zadał Pan pytanie " Czy prezydent nie może pojechać sam?" A ja mam pytanie do Pana. Po co radny z partii PIS, do której i Pan należy pojechał z prezydentem ??
~tomek 24-05-2008 0:16
widac wyjazd mial byc poprawny politycznie ...i dobrano z kazdego ugrupowania po kims....nawet jest wspolne miasto i PIS..tak wyglada aksamitna "korupcja" jesli to prawda to brawo dla radnego leszczyka tylko ciekawe czy poryszy ten temat na spotkaniu klubu radnych vczy tez partii PIS...bo mysle ze radny zabrzanski dolaczyl do partii wladzy.. ps. ciekawe ile wynosi delegacja na auto pani radnej g.malczuk/jak zanam zycie to bedzie 1300km x 2 x stawka za kilometr= no ile? prosimy o typy i podanie wygranego przez przewodniczacego rady-P.Papaja/bo pewnie podpisal delegacje/
Wojciech Leszczyk 24-05-2008 0:53
Jestem zdania Panie Stefanie, że wyjazd zastępcy Przewodniczącego Rady Miasta, kto by nim nie był, jest na miejscu bardziej niż wyjazd innych radnych. Radny Zabrzański może się pochwalić przynajmniej dobrą znajomością języka niemieckiego, tak jak Przewodniczący Rady Miasta i pozostali Zastępcy. Co za tym idzie mógł pojechać każdy z Zarządu Rady Miasta.-- P.S. Szkoda, że w ramach obchodów 900-lecia niezorganizowano takiej imprezy jak w Cervi wyjątkowo w naszym mieście.
~hirsch 24-05-2008 10:24
oj, chyba wojtus musi sobie szukac nowej formacji... samoobrona go przyjmie w nastepnej kampanii, na priva podam adres do r. gronowskiego;-) a, jeszczio adno, ja gawarim pa ruski - oczien pridatno w italiu...
~Bu3 24-05-2008 10:35
Miasto Partnerskie hehe..nawet nie wiedza na czym to polega...a polega na wspópracy...wymienie uczniów , studentow..wycieczki itp...ale dla modzierzy szkolnej...Znowu maja wakacje za wasze podatki:) Dzieki Bogu nie za moje bo nie place ani grosza w PL :) JG to moje rodzinne miasto...i przykro mi ze wymiera...nic sie nie dzieje...bród syf...a radni do wloch :) Dzieki za Aquapark..hehe 3 kina na krzyz ,...zero imprezy centrum godzina 22 ....PUSTO.......:)
~Bu3 24-05-2008 10:40
Acha DO Pana Otrebalskiego... !!!!!!!!!!!! PAnie pREZYdencie niedugo Pan nosem bedzie mógl dzwi otwierac...pamietam wybory...obietnice dla studentów...i co i byly juwenalia..i obiecal Pan 10000 studenci dostali ile 2000? nie wiem dokladnie ale wiem ze 10 % obiecanej kwoty...klamczuch i tyle...juz nikt na szczescie na niego nie zaglosuje.....po co podziekowac mlodzierzy zrobic fajne juwenalia jak moza przewiesc 4 litery do wloch ze swita...na to SA PIENIADZE zawsze:) Pociesza Fakt ze wszyscy wylatuja z PL wiec nie dlugo nie beda mieli kim rzadzic:)
~hirsch 24-05-2008 11:36
jeszcze raz przypominam cwaniakom, ze majatek bogatych radnych swiadcz o tym tylko, ze umia sie dobrze rozpychac lokciami. taki sarzynski i kusiak nie dorobili sie swoich fortun na wlasnym, prywatnym interesie, tylko bedac przy korycie i te funkcje dozywotnie pelnia tylko dla pomnazania wylacznie swojego majatku - glosujac na takich szmajdzinskich zapewniacie im tylko ciepla emeryturke. luzniakow zresta tez. to, ze jakis radny nie ma legalnej pracy, znaczy tylko tyle, ze nie ma znajomosci i ukladow, a to go w zadnym razie nie dyskwalifikuje...
~ 24-05-2008 11:47
Ale się narobiło zamentu z tym wyjazdem ! A ja przyznaję się /bez bicia/ , że w 2003 roku też tam byłem /wraz z wiekszością Rady. Niestety rozczaruję wszystkich podniecających się tym faktem -pojechaliśmy tam na zaproszenie Rady Cervi - ZA WŁASNE PIENIĄDZE !!!! Uczestniczyliśmy w obradach sesji i zapoznalismy sie z zasadami zarządzania tym miastem. A trzeba wiedzieć, że wówczas nasza demokracja była jeszcze w powijakach. Do dziś pamiętam jakie wrażenie zrbiła na nas sama ceremonia obrad i tradycyjna oprawa posiedzenia tamtejszej Rady. Mielismy okazje zapoznać się nie tylko z tamtejszą tradycją, ale i zobaczyć wiele autentycznych rozwiazań i sukcesów w zarządzaniu tym urokliwym miastem. Przyjeto nas bardzo gościnnie i pokazano wiele atrakcji turystycznych i sposobów na ich promocję. Zapewniam , że jest czego zazdrościć i się uczyć. Mimo że tamtejsza rada wydała na ugoszczenie nas trochę miejskiego grosza, nie słyszelismy o powszechnym poruszeniu mieszkańców z tego tytułu. A w tamtejszej prasie ukazały się bardzo przyjazne artykuły o naszym pobycie i Jeleniej Górze. U nas zawsze niestety musi być Polskie piekiełko !! J. Gajewski .
~Marek Kwiatkowski 24-05-2008 11:50
Jaki jest cel tej wizyty? Musi jechać dziesięcioosobowa delegacja, żeby wręczyć jakieś dukaty? Na jakich zasadach ta włoska wioska jest miastem partnerskim. Jakie są realizowane wspólnie przedsięwzięcia? Mi się wydaję, że pod pretekstem współpracy pomiędzy miastami nasi urzędnicy pojechali sobie na wakacje. Do negocjacji na szczycie w sprawach UE jeździ się taką świtą. Obrębalski powinien się mocno tłumaczyć a jelonka powinna zapytać mieszkańców poprzez ankietę na stronie www co sądzą o takich działaniach prezydenta. Generalnie powinien być ranking najważniejszych spraw. Moim zdaniem miasto zyska najwięcej jeśli w końcu zostaną wykorzystane wody termalne.
~do jozka z bagien 24-05-2008 12:52
nastepny nowobogacki sie odezwal, niezalezny oczywiscie..., a przekaznik telefonii komorkowej wybudowali juz w jagniatkowie?
~Cervia wspolpraca 24-05-2008 12:54
Miasto położone jest w północno - wschodniej części Włoch, w Prowincji Ravenna ( ok. 90 km od Bolonii). Liczba mieszkańców - ok. 25 600 Cervia, posiadająca piękne plaże i centrum wodolecznicze na bazie solanek, łagodny klimat, dzięki swoim propozycjom leczniczym i zapleczu usługowym jest jednym z najnowocześniejszych włoskich ośrodków turystycznych. Umowę o wzajemnej współpracy podpisano 2 kwietnia 1976 roku a 8 października 1999 roku odnowiono umowę w celu intensyfikacji jej realizacji. Współpraca między miastami obejmuje wzajemną promocję miast, wymianę turystyczną, wymianę doświadczeń między przedsiębiorstwami komunalnymi i środowiskami szkolnymi. Kalendarium współpracy w 2001 roku: 1. 6.03 - 13.03.2001 - praktyki 15 osobowej grupy uczniów Państwowego Instytutu Zawodowego Usług Hotelarskich z Cervii w hotelach jeleniogórskich. Młodzież zapoznała się z życiem kulturalnym i gospodarczym miasta, walorami regionu. 2. 6.03 - 11.03.2001 - pobyt oficjalnej delegacji z Cervii w Jeleniej Górze Przedstawiciele Cervii spotkali się z przedstawicielami miasta Jelenia Góra , Centrum Informacji Turystycznej, Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Policji i Straży Miejskiej w Jeleniej Górze : prowadzono rozmowy dotyczące propozycji tras rowerowych w obu miastach, przygotowania ofert turystycznych dla grup i turystów indywidualnych i wydawnictwa materiałów promocyjnych obu miast zorganizowano spotkanie z przedstawicielami Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i Izby Przemysłowo - Handlowej. Strona włoska zobowiązała się do przekazania materiałów informacyjnych odpowiednim instytucjom w Cervii w związku z dużym zainteresowaniem współpracą służb policji i straży miejskiej zorganizowano spotkanie delegacji, gdzie zaprezentowano struktury funkcjonowania służb . Strona włoska zaprosiła przedstawicieli z Jeleniej Góry do udziału w Turnieju Piłkarskim Policjantów w Cervii (19 - 27.05.2001) . Zaproszenie zostało przyjęte, drużyny z Jeleniej Góry uczestniczyły w zawodach 3. 30.03 - 1.04.2001 - udział przedstawicielek miasta Cervia w Konferencji Kobiet "Kobieta w XXI wieku" w Jeleniej Górze 4. 1.05 - 12.05.2001 - w ramach wymiany praktyk uczniowskich wyjazd delegacji Centrum Kształcenia Ustawicznego z Jeleniej Góry ( uczniowie i nauczyciele ) do Cervii - uczestnictwo w programie szkoleniowym Państwowego Instytutu Zawodowego Usług Hotelarskich a także w programie turystycznym, który rozszerzył wiedzę uczniów o infrastrukturze turystycznej i zabytkach kultury światowej w tym rejonie Włoch 5. 31.05 - 4.06.2001 - wyjazd oficjalnej delegacji z Jeleniej Góry do Cervii uczestnictwo w obchodach organizowanego rokrocznie święta lokalnego "Cervia - Miasto Kwiatów". Jelenia Góra bierze udział w tej imprezie od trzech lat, również i w tym roku służby miejskie przygotowały klomb promujący miasto; spotkanie przedstawicieli Jeleniej Góry z przedstawicielami Izby Przemysłowo - Handlowej w Ravennie dotyczące promocji handlowych kontaktów między Jelenią Górą i Prowincją Ravenny 6. grudzień 2001 r. - uczestnictwo przedstawicieli jeleniogórskiego rzemiosła w Targu Bożonarodzeniowym w Cervii Kalendarium współpracy w 2002 roku: 1. 06.-4.06 .2002 - Przedstawiciele Jeleniej Góry złożyli oficjalną wizytę w Cervii w ramach 30 -tych obchodów Święta "Cervia Miasto Kwiatów". Miasto Jelenia Góra już od kilku lat uczestniczy w święcie miasta Cervii jakim jest "Maggio in Fiore". Każdego roku przygotowuje aranżację jednego z klombów promując miasto na forum europejskim i przybliżając innym uczestnikom tradycję i koloryt naszego regionu. "Maggio in Fiore" to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń na europejskim poziomie, w dziedzinie roślinnych aranżacji i upiększania terenów zielonych. Każdego roku włoskie miasta i zagraniczni goście wznoszą około 50 klombów, gdzie architekci krajobrazu i mistrzowie ogrodnictwa przedstawiają swoje umiejętności i artystyczne kreacje. Jelenia Góra jak co roku uczestniczyła w obchodach święta , eksponując kompozycję kwiatową promującą miasto, region. Podczas pobytu we Włoszech Przedstawiciele Miasta Jeleniej Góry spotkali się z Ambasadorem RP w Ambasadzie RP w Rzymie, gdzie omówiono możliwości rozwoju dalszej współpracy pomiędzy miastami. 2. 6-8 wrzesień - wizyta przedstawicieli miasta Cervia - Ricardo Todoli wraz z żoną w obchodach "Września Jeleniogórskiego". Na zaproszenie Prezydenta Miasta Jeleniej Góry w ramach uroczystości Września Jeleniogórskiego odbyła się wizyta Burmistrzów miast partnerskich Jeleniej Góry. Burmistrzowie wzięli udział m.in. w oficjalnym otwarciu "Września Jeleniogórskiego" na Placu Ratuszowym, Następnie uczestniczyli w zwiedzaniu uliczek tematycznych - "uliczka tradycji", "uliczka artystyczna" i "uliczka biesiadna" oraz wzięli udział w wielu towarzyszących "Wrześniowi" imprezach. Kolejna atrakcją był przelot nad Jelenią Górą i Karkonoszami. Wieczorem zaproszono gości na koncert chóru The Prairie View AM University z USA w Kościele Garnizonowym. Program pobytu obejmował również zwiedzaniu okolic m.in. Szklarskiej Poręby i Karpacza, goście zwiedzili również Dom G. Hauptmanna w Jagniątkowie. Kalendarium współpracy w 2003 roku: 5-8 wrzesień - wizyta burmistrza miasta Cervia - Massimo Medri wraz z żoną w obchodach "Września Jeleniogórskiego". W obchodach 45 już Września Jeleniogórskiego udział wzięły delegacje z Bautzen, Erftstadt, Randers, Siewierodoniecka i Cervii. Ważny elementem obchodów Września Jeleniogórskiego była rocznica 10 - lecia współpracy Jeleniej Góry z Bautzen. W holu Ratusza została otwarta wystawa fotograficzna prezentująca dorobek 10 - letniej współpracy między miastami. W ramach obchodów Święta Miasta goście uczestniczyli w inauguracji 45 Września Jeleniogórskiego, którą uświetnił koncert w wykonaniu Małgorzaty Walewskiej (mezzosopran), Michała Bajora oraz Chóru Filharmonii Krakowskiej z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Tomasza Łaskarzewskiego. Goście uczestniczyli również w koncercie muzyki prawosławnej oraz ludowej w wykonaniu chóru cerkiewnego w ramach XXXVIII Festiwalu Wratislavia Cantas. Goście zwiedzili także Uzdrowisko Cieplice (pijalnie wód mineralnych), Pałac Schaffgotschów i Park Zdrojowy. Ciekawym działaniem integrującym było również "wspólne gotowanie zupy" na Placu Ratuszowym, z aktywnym udziałem Burmistrzów Miast Partnerskich i Prezydenta Jeleniej Góry. W ramach programu pobytu pokazano im również okolice: Szklarską Porębę, Karpacz, Staniszów. Kalendarium współpracy w 2005 roku: Cervia - „Maggio in Fiore” Maj w Kwiatach, udział delegacji z Jeleniej Góry w Cervii w cyklicznym już święcie kwiatów mającym za zadanie promocję Jeleniej Góry wśród wielu innych miast świata , to doskonała okazja do zaprezentowania się Jeleniej Góry na rynku kompozycji kwiatowych.
~Pytanie 24-05-2008 13:00
były radny Józef Gajewski to ten który namawiał do głosowania na J Kusiaka?? I jeszcze tutaj cos ma do powiedzenia?? http://lubin.naszemiasto.pl/wydarzenia/322979.html - To dzięki nam Józef Kusiak wygrał zeszłoroczne (2002) wybory na prezydenta Jeleniej Góry - mówią w Jagniątkowie. Stało się tak dzięki obietnicom wybudowania gazociągu i unowocześnienia zaniedbanej części miasta, które prezydent składał na przedwyborczych spotkaniach. Do głosowania na Józefa Kusiaka namawiał jagniątkowian mieszkaniec dzielnicy oraz radny Józef Gajewski.
~iii 24-05-2008 13:18
a kim są ci pracownicy urzędu
~jelgór 24-05-2008 14:15
Cervi to kiedyś było okno na świat, zaprzyjaźnione z Gierkiem Włochy, a przy tym należące do drugiego obszaru płatniczego, to było coś, co zapłądniało wyobraźnię. Udało się stworzyć miejsce do regularnych wyjazdów władz dzięki trickowi z jeleniem w nazwie. Dziś Włochy nie są wielką atrakcją, podglądanie włoskiej demokracji też nie jest jakąś podnietą, a sensu gospodarczego w tych wizytach jak nie było, tak nie ma. Ani jedna firma nie podpisze żadnego kontraktu, nikt nie przejedzie do pracy, nikt nie zaprosi polskich robotników, nikt nie wyśle uczniów, aktorów, artystów na stypendia czy staże zawodowe. Tylko turystyka radnych ma przyszłość. Trawestując pewne amerykańskie hasło, można powiedzieć: wstąp do rady, zwiedzisz świat.
~stary wiarus 24-05-2008 15:18
brawo jelgor, do wloch mozna teraz tylko jezdzic do obozow pracy na plantacje tytoniu czy szparagow lub jako opiekunki osob starszych zmieniac babciom pampersy. w polsce jeszcze nie ma zbyt wiela zamoznych babciow, ktorymi rodzina i panstwo nie chce sie opiekowac. sen o slonecznej itali to tak samo jak snic o baltyku, juz lepej niech to nasze "slonce cervi" dr obrebalski poszuka jakiegos jelenia w herbie chorwacji - bedzie taniej, przyjemniej i bardziej swojsko...
Riposta 24-05-2008 18:50
Zazdrościcie, czy co??? Partnerska współpraca międzynarodowa nie polega tylko na przyjmowaniu gości, ale także na uczestniczeniu w przedsięwzięciach za granicą! Nie przesadzajcie, w końcu Jelenia Góra nie jest jakimś ostatnim zadupiem i ma co promować za granicą! Jedynym nieporozumieniem jest umowa z Tyler, ale to już inna bajka ;]............. PS Nie mam nic wspólnego z UM Jelenia Góra ;)
grzegorz_n 24-05-2008 18:57
Und für Vlotho am Weser Partnerstadt ist Lubsko (Pl), aber auser mich keine Pole ist hier gewesen ;-)
~jk 24-05-2008 18:57
cytat z ostatniego zdania " okazja do zaprezentowania J.Góry na rynku kompozycji kwiatowej".Najlepsza okazja to w tym mieście wykazać się kompozycjami kwiatowymi,np.skwer przy fontannie na ul.Wolności na 900 lecie porośnięty chwastami. Inne kwiatki to latarnie uliczne na ul.Wyszyńskiego,Podwale w centrum miasta pokryte rdzą.Ladne kwiatki na święto Jeleniej Góry.Co pan na to???
~ouzo 24-05-2008 19:43
nie ma to jak tequila... spytajcie pleskota...
~wyborca 24-05-2008 20:18
tak, obietnice wyborcze dla Jagniątkowa z 2002 r. zostały zrealizowane, jest to odpowiedż na PYTANIE z godz. 13. J.Gajewski był b. dobrym radnym , chociąż czasami przesadzał w żądaniach dla tego rejonu miasta. Tym wszystkim piszącym teksty na temat współpracy partnerskiej Jelonki z innymi miastami, z których zieje tyle zawiści, zazdrości , nienawiści i intryg, polecam aforyzm "Nie w każdej wielkiej głowie znajduje się pomieszczenie dla rozumu".
~Beton 24-05-2008 20:42
Nie miejcie tyle żalu do obecnej "świty" która z Obrębalskim pojechała do Cervi , a do Kusiaka który w 1999 r. odnowił starą umowę która z tym włoskim miastem została podpisana jeszcze za "komuny tzw." w starych czasach.
~do pytanie godz 13.00 24-05-2008 22:06
Nie wiem dlaczego ma pan pretensję do pana G.,ze w 2002 roku namawiał do głosowania.Proszę zauważyć ,że rzeczywiście Jagniątków jak był dzielnicą Piechowice to był marną dziurą ,a teraz jak jest dzielnicą Jeleniej Góry to rzeczywiście zyskał i jest gazociąg i drogi prawie wszystkie odremontowane.Mieszkańcy wiedzą ,że zawdzięczają to panu Gajewskiemu.Choć w Jagniątkowie mieszka więcej tzw: ludzi z urzędu /ale oni jak do tej pory nic nie zrobili dla tej dzielnicy. /A tak między nami to dziwię się panu Gajewskiemu ,że robi on kampanie wyborczą innym kandydatom !!! Widać ,że jest on skromnym człowiekiem i sam siebie nie lansuję.A mieszkańcy Jagniątkowa wdzięczni mu są za zaangażowanie.
~Alez co pan dostal 24-05-2008 22:13
Panie Kazimierzu P, ze musial Pan to zglosic do rejestru korzysci? I drugie pytanie, duzo wazniejsze, ZA CO pan to dostal? Moze sie pan wypowie? Prosimy Panie Kazimierzu. I smielej, smielej! Wiecej wazelinki i czystej kurtuazji!!
~szary obywatel 24-05-2008 22:34
Heh - daję sobie głowę ściąć, że jakby ta reprezentacja nie pojechała to byście się czepiali, że ciemnogród, że zaścianek, że nikt nas nigdzie nie reprezentuje... Czy większość z Was nie ma jakiegoś pozytecznego zajęcia tylko musi wszystko negować? Jakaś banda zdesperowanych, niespełnionych ludzi...? Może jakies proszki antydepresyjne pomogą...?
~do wyborcy 24-05-2008 22:41
to nie jest kwestia zawiści, zazdrości, nienawiści i intryg tylko wlasnie rozumu, racjonalnego myslenia, zdrowego rozsadku i zwyklej ludzkiej przyzwoitosci; wycieczki vipow, ktorzy ani be ani me ani kukuryku po wlosku za podatnikow pieniadze podczas gdy gros jeleniogorzan musi wyjezdzac rowniez za granice, ale za chlebem jest szczytem cynizmu i tupetu. to napewno zaprocentuje, ale dyskwalifikacja tych burzujow za cudze pieniadze w nastepnej kampanii wyborczej. ot kapitalizmu im sie zachcialo i kwiatow, a prywatnej wlasnosci pani sulewskiej nie potrafia uszanowac...
piipi 24-05-2008 22:51
..do - [~grzegorz_n..]...~co eukaliptus smakuje..
~-/- 24-05-2008 22:52
Do wszystkich piszących posty.Drodzy moi najlepiej to tylko leżeć i narzekać. Jesteśmy przecież w Europie i każdy wie ,że współpraca między miastami to normalna rzecz a nawet więcej to obowiązek. Można mieć dużo pretensji do naszej władzy ,ale jeśli chodzi o ten wyjazd to dajmy sobie spokój z krytykowaniem . / niektóre posty jak się czyta to się wydaje ,że piszą go zazdrośni ludzie.../ W tym miejscu powinniśmy raczej się zastanowić co nam da ta wizyta i jak przełoży się ona do zareklamowania naszego regionu. Wiadomo ,że musimy stawiać na turystykę ,bo tylko dzięki niej będzie nam się wszystkich lepiej żyło.A jeśli będzie coś nie tak to zawsze możemy zrobić referendum !!!
piipi 25-05-2008 1:11
..~Delegacji Ratuszowej zycze cierpliwosci,bo tam na parkingach "wlosi" lubia cos "zabawnego" naiwnym wcisnac.~Toalety sa tam ..inne.~Papier toaletowy..czesto woda zastepuje.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mandat za wypalanie kabli

Wybory: Zwycięstwo PiS

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Zaklęcia Harmonii

Wracają cietrzewie

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
291
Tak
55%
Nie
36%
Nie wiem
8%