MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Z prawa użytkowania wieczystego za „grosze” na własność

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 24 maja 2011, 14:12
Aktualizacja: Środa, 25 maja 2011, 7:21
Autor: RED
Fot. TEJO
Gorąco było podczas dzisiejszego, dwunastego posiedzenia rady miejskiej w Jeleniej Górze. Radni wprowadzili do porządku obrad „własny” projekt uchwały, którego wdrożenie ma ulżyć mieszkańcom użytkującym wieczyście lokale i budynki na gruntach miejskich. Wkrótce będą mogli je zakupić za jeden procent wartości i zamienić na własność. „Za” byli wszyscy radni.

Choć projekt wypłynął najpierw z prezydenckich gabinetów, a potem – po modyfikacjach (99 procent bonifikaty zamiast proponowanych przez prezydenta 90) – został przedstawiony jako „inicjatywa wszystkich radnych, którzy się pod nią podpisali”, nie obyło się bez zatargów politycznych. Niektórzy radni z kłopotem przypominali sobie, że złożyli pod projektem autograf. Inni zaczęli nabierać wątpliwości co do sensu treści.

Część rajców miała pretensję, że propozycje odczytał radny Ireneusz Łojek z Prawa i Sprawiedliwości. Inni zwrócili uwagę, że na sali pojawiła się posłanka Marzena Machałek z PiS i chce wykorzystać uchwalenie nowości jako element swojej kampanii wyborczej. – To jest projekt ponadpartyjny – powiedział Miłosz Sajnog z Razem dla Jeleniej Góry dodając, że nie życzy sobie upolitycznienia tej uchwały, która jest dla dobra wszystkich mieszkańców. – Jeśli nie uchwalimy tego do 8 sierpnia, później nie będzie to możliwe ze względu na obostrzenia wprowadzone przez Senat RP – zaznaczyła Bożena Wachowicz-Makieła.

Z kolei radni Platformy Obywatelskiej wspierani przez zastępcę prezydenta Huberta Papaja proponowali kilka poprawek. H. Papaj szczególnie podkreślał wagę jednej: możliwości rozłożenia na raty płatności wynikającej z 99 procentowej bonifikaty. Miłosz Sajnog, który wdał się w kilkuminutową wymianę zdań (dość ostrą) z Hubertem Papajem, dał do zrozumienia, że te poprawki są po to, aby uchwała „nie przeszła”. Z kolei radni Prawa i Sprawiedliwości podejrzewali, że PO chce propozycję „uwalić”, bo na sali była posłanka Machałek. – Jestem tu zupełnie przez przypadek, bo przebywam teraz w Jeleniej Górze, a Sejm nie ma sesji – wyjaśniła nam pani poseł.

W końcu – mimo „burzy” przed uchwaleniem poprawek – przyjęto je. Całą uchwałę poparli – co się zdarza bardzo rzadko – wszyscy radni. Przyjęte prawo lokalne wychodzi naprzeciw właścicielom i współwłaścicielom różnych nieruchomości (w tym osobom fizycznym i spółdzielniom mieszkaniowym), które użytkują mienie wieczyście. Po dwóch tygodniach od opublikowania uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego będzie można w Jeleniej Górze przekształcić status użytkowania wieczystego we własność z bonifikatą 99 procent wartości.

Czy uchwała jest idealna? Radny Zbigniew Ładziński zaproponował, aby w przyszłości poszerzyć jej zakres o skrawki nieużytków, które niejednokrotnie stanowią mienie miejskie, ale użytkowane są przez właścicieli okolicznych posesji. A jeśli nie są – to szpecą miasto. Przy możliwości zakupu takich „fragmentów”, miasto miałoby mniej zobowiązań, a zainteresowani mieszkańcy – jasną sytuację.

O pozostałych sprawach poruszanych na dzisiejszej sesji poinformujemy w późniejszych doniesieniach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Debaty o regionie

Lista kandydatów Konfederacji

Będzie bezpieczniej

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~bang 24-05-2011 14:34
wreszcie coś spłodzili w swych umysłach
~ 24-05-2011 14:35
Do redakcji: Czy to dotyczy także nieruchomości gruntowych?
~abc 24-05-2011 15:40
coś ta Czernow na zdj.17 wyładniała ! ! !
~alfazomegą 24-05-2011 15:46
do 14:35 - czy Ty do ratusza lub urzędu nie możesz zadzwonić ! ! !, redakcji takie pytania zadajesz ? ? ?, a jak Ci udzielą nieprecyzyjnej informacji to pójdziesz się sadzić ? ? ? , co za wiocha ! ! !
~ 24-05-2011 17:16
Machałek niech przygląda się obradom RM w Kamiennej Górze. Chyba że nie rozróżnia Jeleniej i Kamiennej, ale to już inny problem
~-haha 24-05-2011 18:15
dadzą wszystko ----przed wyborami -----a potem zobaczycie
~bad 24-05-2011 18:43
Brawo - w końcu konkretna uchwała władzy samorządowej dla lokalnych mieszkańców
~ 24-05-2011 19:07
pani posel byla przez przypadek a w TVN tez jest przez przypadek?
~kizior 24-05-2011 19:12
Znowu zyskają tylko nieroby które przez czałe życie nie dorobili się domu czy mieszkania...Po......ony kraj! W polszy najlepiej być bezrobotnym żulem.
~kamilaaa 24-05-2011 20:08
Machałkowa nie dostanie się do sejmu ale w samorządowych będzie startowała do rady miasta :D albo rady gminy :D
indianerka 24-05-2011 20:31
Do kizior - żebyś wiedział. Koleżanka na niepełnosprawne dziecko dostała z MOPS 120 zł/m-c a sąsiad alkoholik dostał ok. 500 zł na "leczenie się" z nałogu... widać go teraz często jak sunie wzdłuż krawężnika, prowadzony siłą wiatru... od monopolowego... Taka sprawiedliwość...
~ania 3 24-05-2011 20:47
tak macie racje, w Polsce nie ma sensu pracować uczciwie, tylko pić i dzieci robić, podatnicy czyli my będziemy utrzymywać te rzesze nierobów, powalony kraj..................MOPS powinien wydawać po zgrzewkach piwa i po kartonie fajek, to i tak na to idzie kasa, może dostana rabat w hurtowni? haha
~Gość 24-05-2011 21:55
A kiedy Januszewską ze stołka ruszą ????????????????????
~trew 25-05-2011 1:56
KOLEJNY WAŁEK! Miasto MA MOŻLIWOŚĆ przekształcenia UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO WE WŁASNOŚĆ lecz tego nie zrobiło. Kilka lat temu MIASTO JELENIA GÓRA zaskarżyło ustawę która zobowiązywała JG do takiego przekształcenia Z URZĘDU (nawet bez pisemnego zgłoszenia dzierżawcy!) Dlaczego PRZEKSZTAŁCENIE Z URZĘDU jest NORMALNIEJSZE? Takie przekształcenie nie powoduje obowiązku PODATKOWEGO i NOTARIALNEGO. Co z tego że KUPICIE działkę pod domem za 1% jeżeli poniesiecie koszty notarialne i podatkowe tak wysokie jak wysoka jest wycena nieruchomości zrobiona (pod kredyty) przez miasto!!!?! Nie bądźcie frajerami! nie kupujcie za ten 1% ... za kilka lat dostaniecie te dzierżawione działki normalnie NA WŁASNOŚĆ. Użytkownicy wieczyści ile razy chcecie płacić za TO SAMO?!!!!
~bacowa 25-05-2011 6:17
cyt. z przemówienia Prezydenta Komorowskiego z dnia 3 maja 2011 r. "Polska nie jest niczyją własnością" z doświadczenia życiowego obecnych działań rządzących POTWIERDZAM. Dzisiaj masz papier na grunt jutro papieru nie masz i gruntu też. Żal mi tych co będą musieli zapłacić 1% za NIC.
~Już widzę 25-05-2011 8:27
Najpierw przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności za 1 % Miasto pozbędzie się obciążeń, a później uchwalą nowy podatek od nieruchomości katastralny i będziemy bulić i płakać.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Marszałek Senatu w Jeleniej Górze

Wiceminister o edukacji

Tak w szpitalu zachował się lekarz?

Współpraca z Huangshan

Lista Lewicy do Sejmu

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny być jawne?

Oddanych
głosów
414
Tak
80%
Nie
16%
Nie mam zdania
4%