MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Z podatków darczyńców – 77 tys. zł dla potrzebujących

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 2 listopada 2015, 8:29
Aktualizacja: 8:32
Autor: KSON
Fot. Archiwum
Tradycyjnie już w październiku Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych podsumował akcję zbierania 1% podatku od osób fizycznych. Upoważnionymi do zbierania darowizn z tytułu jednego procenta są organizacje pożytku publicznego. W tym roku łączna kwota wpłat od ponad półtora tysiąca darczyńców wyniosła około 77 tysięcy złotych.

Była to kwota mniejsza w porównaniu z rokiem ubiegłym o około 7 tysięcy złotych, ale zwiększyła się liczba obdarowanych. W ubiegłym roku było ich 22 a w tym roku jest ich 39.

Wysokość darowizn była różna, od 11 tysięcy do 19 złotych. W tym roku KSON odszedł od szerokiej akcji medialnej promującej godne popularyzacji postawy darczyńców. Po doświadczeniach lat poprzednich, a szczególnie ubiegłego roku, kilka obdarowanych rodzin spotkało się z wyjątkową nieżyczliwością w swoim otoczeniu, z tego powodu nie jest podawana informacji o konkretnych obdarowanych osobach.

- Niestety mowa nienawiści sięga również tak czystych intencji jak pomoc drugiemu człowiekowi, a przecież od nieludzkich słów do nieludzkich zachowań jest tylko krok. Mamy nadzieję, że ten niemiły akcent nie wpłynie na postawy ludzi, którzy chcą pomagać innym – mówi prezes KSON-u Stanisław Schubert.

- Przypominamy, że akcja 1% trwa od stycznia do kwietnia każdego roku i polega na zaznaczeniu w deklaracjach PIT chęci przekazania darowizny. Ważne jest to, abyśmy wpisali w odpowiedniej rubryce numer KRS i nazwisko osoby lub instytucji obdarowywanej. W tym roku oprócz osób fizycznych darowiznami wyróżniono również kilka organizacji pozarządowych na realizację celów statutowych. Wszystkie środki zadeklarowane przez darczyńców przekazano na rachunki obdarowywanych bez żadnych potrąceń w dniu 12 października br. Darczyńcom w imieniu obdarowanych składamy wyrazy podziękowania – dodaje Stanisław Schubert.

Warto już dziś zastanowić się kogo zamierzamy obdarować w rozliczeniu PIT w roku 2016.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wykłady o otępieniu i demencji w KSON–ie

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Areszt za ucieczkę

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~gluś 2-11-2015 9:23
w dużej mierze organizacje pozarządowe jedynie udostępniają swoje konto a to sami obdarowani szukają sobie darczyńców i zebrana kwota jest zasługa ich osobistych wysiłków, bo niestety dziwne prawo nie pozwala zbierać pieniędzy na swoje konto osoby niepełnosprawnej

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Głosowanie w JBO  

Była gala z nagrodami

Lemury z Czech w wałbrzyskiej Palmiarni

To będą efektowne manewry

60 – lecie Towarzystwa Karkonoskiego  

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
694
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%