MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Z perfekcją wycięte czarno na białym

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 3 grudnia 2008, 15:35
Aktualizacja: 15:58
Autor: rylit
Fot. rylit
W Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmana” została otwarta wystawa dzieł Marii Louise Kaempffe – śląskiej mistrzyni wycinanek. Precyzja wykonania tych niewielkich gabarytowo obrazków wprawia w zachwyt tych, co obejrzą je pierwszy raz.

Wystawę w domu noblisty możemy oglądać od poniedziałku 1 grudnia 2008r dzięki Muzeum Kultur Europejskich Państwowe Muzea w Berlinie-Fundacja Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego, które to udostępniło eksponaty.

Ekspozycję otworzyła dyrektor muzeum w Jagniątkowie Julita Izabela Zaprucka a o artystce jej wycinankach opowiadał dyrektor berlińskiego muzeum profesor Konrad Vanja. Przedstawił on bliżej postać artystki.

– Maria Luise Kaempffe (1892-1963) związana ze Śląskiem, urodziła się w dzisiejszym powiecie strzelińskim, studiowała we Wrocławiu. Precyzja i subtelność jej prac spowodowała zainteresowanie jej twórczością wynikiem czego były jej wystawy we Wrocławiu, Wałbrzychu, Legnicy, Berlinie i innych ośrodkach w Niemczech.

Tworzyła sylwety portretowe, krajobrazy, tańce, sceny religijne głównie z Nowego Testamentu. Zbiór dzieł na wystawie zawiera oprócz intrygujących wycinanek powstałych w latach dwudziestych pamiątki rodzinne i wydawnictwa artystce. Mimo zanikającej sztuki wycinanek, czarnego koloru papieru zastosowanego do ich tworzenia i niewielkich rozmiarów dzieł, ekspozycja budzi zainteresowanie widza i zmusza go do przyjrzenia się z bliska i podziwiania tej niespotykanej dziś sztuki.

Tematyka religijna w większości prezentowanych dzieł powinna zachęcić do odwiedzenia tej wystawy zwłaszcza, że zbliża się okres świąteczny. Ekspozycja będzie czynna do końca lutego 2009 r.

Ogłoszenia

Czytaj również

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Czytelniczka: drogo i brudno

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Sabath 4-12-2008 23:15
lubię ten świąteczny czas ...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Co z dużą ilością nakrętek?

Śmierć na żwirowni

Rozmowy o Kowarach

Wkrótce będzie zakaz wstępu na Tamę Złotnicką

Synoptycy: jeszcze popada

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
22
Tak
45%
Nie
50%
Nie wiem
5%