MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Z perfekcją wycięte czarno na białym

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 3 grudnia 2008, 15:35
Aktualizacja: 15:58
Autor: rylit
Fot. rylit
W Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmana” została otwarta wystawa dzieł Marii Louise Kaempffe – śląskiej mistrzyni wycinanek. Precyzja wykonania tych niewielkich gabarytowo obrazków wprawia w zachwyt tych, co obejrzą je pierwszy raz.

Wystawę w domu noblisty możemy oglądać od poniedziałku 1 grudnia 2008r dzięki Muzeum Kultur Europejskich Państwowe Muzea w Berlinie-Fundacja Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego, które to udostępniło eksponaty.

Ekspozycję otworzyła dyrektor muzeum w Jagniątkowie Julita Izabela Zaprucka a o artystce jej wycinankach opowiadał dyrektor berlińskiego muzeum profesor Konrad Vanja. Przedstawił on bliżej postać artystki.

– Maria Luise Kaempffe (1892-1963) związana ze Śląskiem, urodziła się w dzisiejszym powiecie strzelińskim, studiowała we Wrocławiu. Precyzja i subtelność jej prac spowodowała zainteresowanie jej twórczością wynikiem czego były jej wystawy we Wrocławiu, Wałbrzychu, Legnicy, Berlinie i innych ośrodkach w Niemczech.

Tworzyła sylwety portretowe, krajobrazy, tańce, sceny religijne głównie z Nowego Testamentu. Zbiór dzieł na wystawie zawiera oprócz intrygujących wycinanek powstałych w latach dwudziestych pamiątki rodzinne i wydawnictwa artystce. Mimo zanikającej sztuki wycinanek, czarnego koloru papieru zastosowanego do ich tworzenia i niewielkich rozmiarów dzieł, ekspozycja budzi zainteresowanie widza i zmusza go do przyjrzenia się z bliska i podziwiania tej niespotykanej dziś sztuki.

Tematyka religijna w większości prezentowanych dzieł powinna zachęcić do odwiedzenia tej wystawy zwłaszcza, że zbliża się okres świąteczny. Ekspozycja będzie czynna do końca lutego 2009 r.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dolny Śląsk przejmuje następne linie kolejowe od PKP

Chcą powtórki wyborów!

Jazda z Mikołajem

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Sabath 4-12-2008 23:15
lubię ten świąteczny czas ...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

To grozi tragedią  

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

zDolne NGO nagrodzone – wśród nich jest KSON

Lwówek dla pszczół

Rok niespełnionych obietnic

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
544
Tak
22%
Nie
69%
Nie wiem
9%